Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg: Let me iiin

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Gboy

Studienkolleg: Let me iiin

Mesaj gönderen Gboy » Cum May 15, 2020 9:09 am

Merhaba arkadaşlar bir sorunla karşılaştım ve çıkmaza geldim. Bir göz atarsanız sevinirim.

Direk soruna geçiyorum:

B2.1 Almanca ve C2 Ingilizceye sahibim ve 2019'da üniversite sınavına girip, kazanıp, dondurdum. Sorun şu ki Enrollment (Öğrenime başlamak) için gerekli olan C1-C2 seviyesini karşılayamıyorum ve öğrenimime başladığımda da Matematik, Fizik gibi konularda kendime güvenmek istiyorum ki üniversiteye başladıktan sonra hem dil hem de derslerle beraber K.O. (Nakavt) olmayayım.

Bu anlamda ortadaki en samimi olan seçenek Studienkolleg. Arada adaptör görevi sağlayacan garanti, kaymak gibi bir yol.

Öncelikle KIT'de (Karlsruher Institut für Technologie) okumak istediğimi belirtmeliyim ve haliyle hedefim de Studienkolleg des KITs. Sorun şu ki 'AYT 180+/No periods of study[1]' seçeneğini işaretleyebildiğimden dolayı 'Subject Restricted Direct Admission' hakkım oluyor. Bu da KIT-STK'ya attığım bir mail'e aldığım cevaba göre benim Studienkolleg'e girmemi engelliyor.

Kısacası Studienkolleg'in benim için bir zorunluluk olmamasından dolayı başvurmamın mümkün olmayacağını söylüyorlar. Ben de tercihim bu yönde olduğu için okumak istiyorum.

Birlikten güç doğar, belki sizin aklınıza benim aklıma gelmeyen bir durum gelir. :D Umarım bu gönderi benim durumumda sıkışacak olan diğer arkadaşlara da yardımcı olur. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Saygılar,
Doruk

[1]:https://www2.daad.de/deutschland/nach-d ... OKdAvHUYeQ

Bilker

Re: Studienkolleg: Let me iiin

Mesaj gönderen Bilker » Cum May 15, 2020 11:30 am

basliktan comment lere kadar cok cool olmus yazin. K.O. olman cok kötü olur ama bence keep calm and study German meeen. Ohh cok cool hissettim kendimi.

Gboy

Mesaj gönderen Gboy » Cmt May 16, 2020 1:32 am

Bilker yazdı: Cum May 15, 2020 11:30 am basliktan comment lere kadar cok cool olmus yazin. K.O. olman cok kötü olur ama bence keep calm and study German meeen. Ohh cok cool hissettim kendimi.
Bu kadar iç karartıcı bir dönemde yazdığım şey resmiden ziyade renkli olsun istedim :)

Ekleme: Hiçbir yerde Direct-Admission'a sahip olan öğrencilerin Studienkolleg'e girip-giremeyeceği ile alakalı bir yazı/bilgi bulamıyorum. Önerilere açığım

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 17, 2020 3:17 pm

Simdiye kadar herhalde 150 bin yorum yazilmistir bu sitede. Hic birini okurken bu kadar baymamisti(boring olmadim).

Anlayabildigim kadariyla Studienkolleg senin icin requirement degil ama sen voluntary olarak Studienkolleg yapmak istiyorsun study e daha iyi preparation olsun diye. Bu durumda öyle Studienkolleg yapamiyorsun, invitation yollamiyorlar. Sadece privat olanlarda yapabilirsin ama onlar da free degil. Semester basina 3000 - 20000 euro arasi change yapiyor fee lerde.

http://www.studienkolleg.com/studienkolleg-in-germany
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Gboy

Mesaj gönderen Gboy » Pzr May 17, 2020 5:47 pm

Physiker yazdı: Pzr May 17, 2020 3:17 pm Simdiye kadar herhalde 150 bin yorum yazilmistir bu sitede. Hic birini okurken bu kadar baymamisti(boring olmadim).

Anlayabildigim kadariyla Studienkolleg senin icin requirement degil ama sen voluntary olarak Studienkolleg yapmak istiyorsun study e daha iyi preparation olsun diye. Bu durumda öyle Studienkolleg yapamiyorsun, invitation yollamiyorlar. Sadece privat olanlarda yapabilirsin ama onlar da free degil. Semester basina 3000 - 20000 euro arasi change yapiyor fee lerde.

http://www.studienkolleg.com/studienkolleg-in-germany
Bu kadar tersleneceğimi bilseydim mesaj girişi yapmazdım... bORİNG ettiysem kusura bakmayın sayın Moderatör. Size gelecekte müşteri bulurken şans diliyorum.

Yine de cevap verip bildiklerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 17, 2020 5:54 pm

Rica ederim, customer search etmiyorum. Almanya da kanaklar vardir, ne olduklarini bir arastir anlarsin o zaman bizi:)
www.deutschstudent.com

time

Mesaj gönderen time » Pzt May 18, 2020 2:00 am

Vallaha daha 18 19 yaşlarında İngilteredeki native speakerların %58 inin geçemediği C2 yi verdiysen ve bunun üstüne B2 Almanca yaptıysan helal olsun. Ama keşke Türkçeyi de C1 seviyesinde kullansan, bu şekilde hem dilini kirletmemiş olursun hem de insanlar sana daha rahat yardımcı olur.

Gboy

Mesaj gönderen Gboy » Pzt May 18, 2020 3:43 am

time yazdı: Pzt May 18, 2020 2:00 am Vallaha daha 18 19 yaşlarında İngilteredeki native speakerların %58 inin geçemediği C2 yi verdiysen ve bunun üstüne B2 Almanca yaptıysan helal olsun. Ama keşke Türkçeyi de C1 seviyesinde kullansan, bu şekilde hem dilini kirletmemiş olursun hem de insanlar sana daha rahat yardımcı olur.
''Vallaha''

C2, Grade C seviyesi. Almanca bilgimin B2.1 olduğunu belirttim, B2 değil. Dilimizi gayet temiz kullanıyorum. Eğer bunlara kıl oluyorsanız NTV'deki, CNN'deki Profesörlerin konuşmalarını dinlemenizi tavsiye etmem. 'Eğitime başlama' gibi terimlerin okunurken 'Enrollment' terimini çağrıştırmayabileceği için ingilizcelerini kullanmayı tercih ettim.

Bu Forum'da dramatik derecede bir laf koyma çabası varmış. Oysaki insanlara yardım edilen bir yere geldim zannetmiştim.
Durmayın, daha da gereksiz eleştiriniz varsa yazın, kendinizi küçük düşürün. Konuyu da bu şekilde üstte tutun, insanlar rezilliğinizi görsün.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt May 18, 2020 8:36 am

Ben hayatimda bu kadar küstah ve itici bir üye görmedim 10 yildir. Anladik ingilizce ögrenmissin. Senin gibi burda dogma türk cocuklari var, kanak deriz. Yari almanca yari türkce konusurlar. Onlar böyle büyümüs de, ergen ve cahil bir özentilik daha iticiymis yillar sonra bunu ögrendim.

time

Mesaj gönderen time » Pzt May 18, 2020 9:55 am

Gboy yazdı: Pzt May 18, 2020 3:43 am ''Vallaha''

C2, Grade C seviyesi. Almanca bilgimin B2.1 olduğunu belirttim, B2 değil. Dilimizi gayet temiz kullanıyorum. Eğer bunlara kıl oluyorsanız NTV'deki, CNN'deki Profesörlerin konuşmalarını dinlemenizi tavsiye etmem. 'Eğitime başlama' gibi terimlerin okunurken 'Enrollment' terimini çağrıştırmayabileceği için ingilizcelerini kullanmayı tercih ettim.

Bu Forum'da dramatik derecede bir laf koyma çabası varmış. Oysaki insanlara yardım edilen bir yere geldim zannetmiştim.
Durmayın, daha da gereksiz eleştiriniz varsa yazın, kendinizi küçük düşürün. Konuyu da bu şekilde üstte tutun, insanlar rezilliğinizi görsün.
Merhaba, Türkçe seviyenizin yeterli olmamasından "vallaha" kelimesin karşılığını bilmemenizi anlıyorum. Aşağıda Türk Dil Kurumunun sitesinde bu kelimenin karşılığını bulabilirsiniz.

https://sozluk.gov.tr/?kelime=vallahi%20billahi

Dildeki belirli bir terimin karşılığını bulamadığından yabancı kelimeleri devreye sokarsan dili temiz kullanmış olmazsın ki. Ama çok şükür Bloomberg'e konuk olmuş bazı finans hocalarıyla çay içme fırsatı yakaladım. Ve onların tavrı senin gibi küstahça değildi. Kullandıkları İngilizcenin Türkçe çevirisini herkes anlasın diye yaparlardı. (üstelik herkes Ingilizce biliyordu) Yani senin gibi en basit kelimenin bile İngilizce karşılığını kullanan kimseler değil, insanlara yardımcı olmak isteyen gayet mütevazi insanlardı.

Dediğim gibi, kim olduğunu bilmediğin insanlara demagoji yaparak hiçbir yere ulaşamazsın. Aşağılık kompleksi var mı bilmiyorum ama benim sana nacizane tavsiyem, sitede yeni bir nick alıp benden iyi bildiğin Türkçeyi temiz bir şekilde kullanarak istediğin bilgiye ulaşmak.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 18, 2020 11:19 am

time yazdı: Pzt May 18, 2020 9:55 am Merhaba, Türkçe seviyenizin yeterli olmamasından "vallaha" kelimesin karşılığını bilmemenizi anlıyorum. Aşağıda Türk Dil Kurumunun sitesinde bu kelimenin karşılığını bulabilirsiniz.

https://sozluk.gov.tr/?kelime=vallahi%20billahi

Dildeki belirli bir terimin karşılığını bulamadığından yabancı kelimeleri devreye sokarsan dili temiz kullanmış olmazsın ki. Ama çok şükür Bloomberg'e konuk olmuş bazı finans hocalarıyla çay içme fırsatı yakaladım. Ve onların tavrı senin gibi küstahça değildi. Kullandıkları İngilizcenin Türkçe çevirisini herkes anlasın diye yaparlardı. (üstelik herkes Ingilizce biliyordu) Yani senin gibi en basit kelimenin bile İngilizce karşılığını kullanan kimseler değil, insanlara yardımcı olmak isteyen gayet mütevazi insanlardı.

Dediğim gibi, kim olduğunu bilmediğin insanlara demagoji yaparak hiçbir yere ulaşamazsın. Aşağılık kompleksi var mı bilmiyorum ama benim sana nacizane tavsiyem, sitede yeni bir nick alıp benden iyi bildiğin Türkçeyi temiz bir şekilde kullanarak istediğin bilgiye ulaşmak.

Sanirim siz Türkiye desiniz veya Almanya ya geleli cok olmamis. Yazdiklarinizi hayranlikla okudum. Benim veya duisburger in türkcesi gibi degil, cok belli. Bizde devrik devrik cümleler. Cogu seyi zamanla insan almanca düsünüp türkce yazmaya basliyor. Türkce kitaplar okuyorum gerci, yasta geciyor artik, sanirim bir daha böyle akici bir türkce yazamam ama elimden geldigi kadar yine de bir cümle kurarken almanca-ingilizce karistirmamaya cok dikkat ediyorum ve karistiranlari da sevmiyorum. Ya %100 almanca, ingilizce veya türkce konus ya da hic konusma diyenlerdenim. Bazen üyeler neden cok kisa cevap yaziyorsun, bizi sallamiyormusun diye hakli bir sekilde elestiriyorlar. Ama cogu zaman cümle kurdukca iyice karistirmaya basliyorum artik. O yüzden mümkün oldugu kadar kisa ve öz cevaplarla gecistiriyorum.
www.deutschstudent.com

Gboy

Mesaj gönderen Gboy » Pzt May 18, 2020 1:39 pm

Son olarak merhaba,

@duisburger Yabancı dil bildiğimi göz içine sokmaya asla çalışmadım, bunu belirgin hale getirip tartışma konusu yapan başka bir üye. Bana agresif bir şekilde yanıt verilene kadar kimseye küstahça bir şey yazmadım.

@time 'Vallaha'nızı tırnak içine almamın sebebi o kelimeyi yanlış yazmanızdı. Neyse ne.
Kim olduğunuzu bilmiyorum ve bununla da ilgilenmiyorum. Ben sorumun cevabını almaya geldim, onun yerine dil bilgisi dersi verildi.

İlk mesajımın aynısını tamamen Türkçe de yazabilirdim, o yetkinliğim vardı, ancak tercih etmedim. Lütfen bilerek Ingilizce terimler kullandığımı anlayınız. Sadece Türkçe bilen birisinin mesajlarımı anlamasına da gerek yok, bana cevap vermesini istediğim kitle zaten Ingilizce veya Almanca biliyordur ki bu konuyu o dilden araştırmış olup bana verecek bir cevabı olsun.

Burada bana haksızlık yapıldığını düşünmüyor musunuz pekala? Bu eleştiriler yerine sadece sorumun cevabını alsaydım, konu bu hale gelir miydi? Benim niyetimi çok yanlış anladınız, buraya kimseye saygısızlık etmeye gelmedim ancak karşılaştığım tek şey saygısızlık oldu. İlk mesajımı da biraz renkli yazdım, güncel esprilerden koydum diye itici gördünüz. Anlam veremiyorum, bu konuya da daha fazla yanıt vermeyeceğim. Herkese başarılar diliyorum.

XxXxX

Mesaj gönderen XxXxX » Pzt May 18, 2020 2:17 pm

Gboy yazdı: Pzt May 18, 2020 3:43 am ''Vallaha''

"Bu Forum'da dramatik derecede bir laf koyma çabası varmış. Oysaki insanlara yardım edilen bir yere geldim zannetmiştim." Evet bu konuda çok haklısın 🙂

time

Mesaj gönderen time » Pzt May 18, 2020 2:23 pm

Merhaba, yazdığınız bütün terimlerin İngilizcesini biliyorum. Buradaki çoğu kişi de biliyor. Elimden gelseydi, zaten konuyu bilseydim yardımcı olurum.

Bizim sizi eleştirdiğimiz nokta Türkçeyi yozlaştırmanız ve ağır derecede demogoji yapmanız. En basit ifadeyi bile İngilizce yapmanız problem zaten.

İsterseniz tüm mesajınızı İngilizce yazın, ben de cevabı İngilizce dörtlüklerle cevaplayayım.
Tamamını Almanca yazın onu da cevaplayalım. Fakat kendi adıma konuşmak gerekirse, Mustafa Kemal Atatürk'ün neden Türk Dil ve Tarih Kurumunu açtığını idrak etmiş birisi olarak, kendi dilimi ve kültürümü yozlaştırmam abi... Üstelik bunu zorunlu olmadıkça neden yapıyorsun ki? Renkli mi görünüyor? Komik mi oluyorsun? Renkli ve eğlenceli birisi olduğunu anlıyorum. Niyetini de anladım. Fakat dünyanın hiçbir yerinde vatanını seven kimse; kültürüne hakaret etmez, dilini yozlaştırmaz. Vizyonu olan kişi zaten demografik ifadelerle "sadece Türkçe bilen" kitleyi kısıtlamaz. Ben de hayatında sana başarılar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 18, 2020 2:29 pm

XxXxX yazdı: Pzt May 18, 2020 2:17 pm "Bu Forum'da dramatik derecede bir laf koyma çabası varmış. Oysaki insanlara yardım edilen bir yere geldim zannetmiştim." Evet bu konuda çok haklısın 🙂
O zaman neden halen burda yaziyorsun?
www.deutschstudent.com

time

Mesaj gönderen time » Pzt May 18, 2020 2:29 pm

Physiker yazdı: Pzt May 18, 2020 11:19 am Sanirim siz Türkiye desiniz veya Almanya ya geleli cok olmamis. Yazdiklarinizi hayranlikla okudum. Benim veya duisburger in türkcesi gibi degil, cok belli. Bizde devrik devrik cümleler. Cogu seyi zamanla insan almanca düsünüp türkce yazmaya basliyor. Türkce kitaplar okuyorum gerci, yasta geciyor artik, sanirim bir daha böyle akici bir türkce yazamam ama elimden geldigi kadar yine de bir cümle kurarken almanca-ingilizce karistirmamaya cok dikkat ediyorum ve karistiranlari da sevmiyorum. Ya %100 almanca, ingilizce veya türkce konus ya da hic konusma diyenlerdenim. Bazen üyeler neden cok kisa cevap yaziyorsun, bizi sallamiyormusun diye hakli bir sekilde elestiriyorlar. Ama cogu zaman cümle kurdukca iyice karistirmaya basliyorum artik. O yüzden mümkün oldugu kadar kisa ve öz cevaplarla gecistiriyorum.
Teşekkür ederim, evet Türkiyedeyim. sıkıntı çıkmazsa bu sitenin danışmanlığıyla Almanyaya gelmeyi düşünüyorum. Sizinle whatsapp'ta da görüşmüştük zaten. Benim için gerekli olduğu zaman yabancı ifadeleri kullanmakta sakınca yok. Kısa ve öz cevaplar da zaten yeterli oluyor. Fakat gücü yeten insanın Türkçeyi bozuk kullanması benim gibi birçok insanın da hoşuna gitmiyor haliyle