Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bölümümde Görebileceğim Muhtemel Matematik Konuları?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Bölümümde Görebileceğim Muhtemel Matematik Konuları?

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Çrş May 13, 2020 2:19 am

Selam herkese. Okuyacağım bölüm büyük ihtimalle FHS'de Tourismus Management olacak ve bu bölümde görülen matematiğin içeriğini araştıyorum.
Matematik içeren muhtemel dersler:

Grundlagen der BWL
Grundlagen der Tourismuswirtschaft
Wirtschaftsmathematik
Statistik

Direkt kendi bölümüm için bulamadım ama BWL için izlediğim bir videoda görülebilecek matematik konuları olarak(fizik de var sanırım):

Eigenschaften von Funktionen
Differentiation
Integration
Unvariate Optimierung
Optimierung unter Nebenbedingungen
Komparative Statik
Funktionen mehrere Variablen
Anwendungen der Differentialrechnung
Vektoren
Determinanten
Lineare Gleichungssysteme
Extremwertprobleme mit mehreren Variablen
Matrizen
Matrixinversion
Unbestimmte lineare Gleichungssysteme

Burda yazan konuları teknik ünideki bir BWL bölümü için düşünürsek benim bölümümde göreceğim matematik daha az detaylı, yüzeysel olur sanırım.
Türev, integral, fonksiyonlar ve dereceleri, kombinasyon, permütasyonlar, polinom, logaritma, mantık, çarpanlara ayırma vs. konulardan benim karşıma çıkabilecek olanlar, senin şunlara bunlara yoğunlaş diyeceğiniz konular hangileri tecrübeli, bilgili abilerim yardımınızı bekliyorum.
Bu arada türkçe yazabilirseniz eğer bölümleri daha iyi olur herkes için. Şimdiden teşekkürler
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Bölümümde Görebileceğim Muhtemel Matematik Konuları?

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 13, 2020 9:52 am

Yani management, turizm okuyacak birinin ilerde calistigi iste mutlaka matematige oldukca yogun bir sekilde ihtiyaci olacak. Integral vs ögrenilmeyecek seyler degil. Özel bir yetenek gerekmiyor. Türkiye de belki matematik ögretmenlerin cok kötüydü, bu sebeple matematikten gözün korkmus olabilir. Hani bu sanat veya resim gibi birsey degil bence. Yetenegin yoksa istedigin kadar dene güzel resim yapamazsin ama yetenegin olmadigi halde calisirsan matematigi bir sekilde ögrenirsin. Tutup senden turizm bölümünde ispat yap demezler ama integral veya türev gibi cok basit konulardan bu kadar korkmamak gerekiyor. Eger onu bile yapamam diyorsan o zaman analiz gerekmeyen sadece ezberle calisabilecegin is alanlarina bakmalisin. Örnegin linguistik vs gibi dille ilgili bölümler.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Çrş May 13, 2020 8:08 pm

Doğru dediniz. Yeteri kadar çalıştıktan sonra yapılamayacak şey pek az

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cmt May 16, 2020 3:53 am

2009 Yılına ait HS'de Wirtschaftsmathematik ve Statistik sınavının bir örneğini buldum yüksek lisans için. Ordan bu soruyu aldım mesela böyle sorular gelebilir mi bana da. Burdaki bölüm Technische Betriebwirtschaft bu arada
Dosya ekleri
Hochschule Bochum / Fachhochschule Münster<br />Fachhochschule Südwestfalen / Fachhochschule Bielefeld<br />weiterbildender Verbundstudiengang (MBA)<br />Technische Betriebswirtschaft
Hochschule Bochum / Fachhochschule Münster
Fachhochschule Südwestfalen / Fachhochschule Bielefeld
weiterbildender Verbundstudiengang (MBA)
Technische Betriebswirtschaft

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt May 18, 2020 8:38 am

Bence ya Almanya ya hic gelme üniversite icin ya da gelecekse literatur veya ana okulu ögretmenligi falan varsa öyle biseyler oku.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Pzt May 18, 2020 5:26 pm

duisburger yazdı: Pzt May 18, 2020 8:38 am Bence ya Almanya ya hic gelme üniversite icin ya da gelecekse literatur veya ana okulu ögretmenligi falan varsa öyle biseyler oku.
Niye? Siz zorlandığınız bişeyi daha denemeden yapamayacağını kabullenip yıkılanlardan mısınız? Çünkü böyle yıkıcı yorumları yıkılmışlardan gördüm hep. Bir şeyler yapıp başarmaya çalışan adamlar yapıcı konuşur destek olamıyosa da köstek olmaz, verdiğiniz cevap soruyla alakasız.

XxXxX

Mesaj gönderen XxXxX » Pzt May 18, 2020 6:40 pm

duisburger yazdı: Pzt May 18, 2020 8:38 am Bence ya Almanya ya hic gelme üniversite icin ya da gelecekse literatur veya ana okulu ögretmenligi falan varsa öyle biseyler oku.
Bu biraz ağır olmuş.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal May 19, 2020 5:49 pm

Agir degil arkadaslar, önünü görsün simdiden. Yani en ufak bir matematik görünce korkuyorsa o psikolojiyle baslayacak ve en az 2.-3 yil gecince okulu birakacak. Yazik degilmi o kadar zamana ve emegine? Hadi kocum yaparsin diye sirtini sivazlayana kadar gercekleri söylemek daha yapici olur bence. Varsin bana kizsin hatta, yaziktir genc insan bir sürü hayali ümidi var, o hayal kirikligini yasamasin. Ya bakis acisini degistirecek olaya ya da baska bir yola bakacak. 2+2, 4 dür yani baska yollar aramaya gerek yok.