Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da lisans eğitimi ve burs imkanları

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Legolas

Almanya'da lisans eğitimi ve burs imkanları

Mesaj gönderen Legolas » Cmt Nis 04, 2020 3:25 pm

Merhaba arkadaşlar ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Uzun zamandır Almanya'da okumayı düşünüyorum. Aslında hemen hemen her şeyi net planlamış gibiydim fakat gerek korona virüs gerekse artan kurlar yüzünden kafamda bazı soru işaretleri oluştu. Öncelikle ailem devlet memuru ve uzun zamandır yaptığımız bir birikimle okumayı düşünüyordum fakat bunun yeterli olmaması durumunda lisans eğitimi ya da dil kursu için buradaki sınav başarımız, not ortalamamız ya da sosyal aktivitelerimiz üzerinden burs bulabilme imkanımız var mı ? Çünkü araştırdığım bursların %90 ı yüksek lisans ve master üzerineydi. 2. Olarak ise ertelenen üniversite sınavının başvurulara nasıl bir etkisi olur. Başvuruları Aralık'ta yapmak zorunlu gibi bir şey oldu sanırım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'da lisans eğitimi ve burs imkanları

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 06, 2020 2:19 pm

Burs biraz zor maalesef Türkiye den gelenler icin. Türkiye de KYK yurt disinda üniversite egitimi görenlere burs veriyor.

Almanya da bir cok üniversite sürekli olarak basvuru aliyor. O yüzden tercih sonuclari aciklaninca basvuru kabul eden en az 4-5 üniversite bulmak mümkün.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Legolas

Mesaj gönderen Legolas » Pzt Nis 06, 2020 4:01 pm

Peki bu bursun ya da kredinin çıkma şansı ne kadar ? Ayrıca kendi bünyesinde hazırlık eğitimi sunan bir okulda dil eğitimi alırken başvurabiliyor muyuz ?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Nis 07, 2020 2:18 pm

Legolas yazdı: Pzt Nis 06, 2020 4:01 pm Peki bu bursun ya da kredinin çıkma şansı ne kadar ? Ayrıca kendi bünyesinde hazırlık eğitimi sunan bir okulda dil eğitimi alırken başvurabiliyor muyuz ?
KYK nin sitesinde detayli bilgileri alabilirsin... :-)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Legolas

Mesaj gönderen Legolas » Sal Nis 07, 2020 2:25 pm

Üniversitenin hazırlık sınıfında olan öğrenciler içinde başvurulabilir diyordu yine de emin olmak istedim

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal Nis 07, 2020 3:20 pm

KYK'dan burs çıkma olasılığı %0. Öncelikli olan öğrenci kategorisinde olmama rağmen kredi verdiler, lisans okurken burs almıştım mesela. 2 tanıdığımda aynı durumdaydı, onlara da kredi verdiler. Kredi çok yüksek ihtimalle çıkar alırsın, bir de burda diyanetin (DiTiB) verdiği burs var. Onun dışında Almanların verdiği burslar bizim için geçmiyor çoğunlukla. Onun dışında çalışırsın birkaç gün, yapılmayacak şey değil ama üstesinden gelebilir misin mevzu o. Yüksek lisansta yaptığın şeyleri çoğunlukla hakim olduğun için çok sıkıntı çekmezsin, ama bachelor okumaya gelip bir de çalışanların zorlandığını gördüm bazı noktalarda.

Legolas

Mesaj gönderen Legolas » Sal Nis 07, 2020 7:24 pm

Rigwald yazdı: Sal Nis 07, 2020 3:20 pm KYK'dan burs çıkma olasılığı %0. Öncelikli olan öğrenci kategorisinde olmama rağmen kredi verdiler, lisans okurken burs almıştım mesela. 2 tanıdığımda aynı durumdaydı, onlara da kredi verdiler. Kredi çok yüksek ihtimalle çıkar alırsın, bir de burda diyanetin (DiTiB) verdiği burs var. Onun dışında Almanların verdiği burslar bizim için geçmiyor çoğunlukla. Onun dışında çalışırsın birkaç gün, yapılmayacak şey değil ama üstesinden gelebilir misin mevzu o. Yüksek lisansta yaptığın şeyleri çoğunlukla hakim olduğun için çok sıkıntı çekmezsin, ama bachelor okumaya gelip bir de çalışanların zorlandığını gördüm bazı noktalarda.
Öncelikle herkese teşekkürler yorumlar ve bilgilendirme için. Açıkcası benim de gözümü korkutan biraz o. Kendi başımın çaresine bakmak zorunda olduğumun farkındayım fakat daha önce ne ailemden ayrı kaldım ne de ciddi bir iş tecrübem oldu. Yani 19 yaşında bir gencin orda yaşayacağı kültür şoku ve uyum sağlama süreci cidden biraz göz korkutucu :D . Yine de ben insanın istediği sürece ne kadar zorlansa da bir şekilde adapte olup uyum sağlayabileceğini düşünenlerdenim. Peki dil eğitimini bir şekilde atlattıktan sonra bachelor ne kadar zor (ekonomi okumak istiyorum) ? Hem okul hem iş aynı anda nasıl idare ediliyor? Atıyorum büyük şehirde okuduk (Frankfurt) bunun kısmen daha küçük bir şehire kıyasla (bonn) masrafları ne kadar daha fazla olur , yaşam standartları ne kadar değişir ? Nerdeyse forumdaki tüm başlıkları okudum genel bir fikrim var fakat 1. Ağızdan duymak biraz daha rahat ettirecek beni .

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal Nis 07, 2020 9:24 pm

Büyük şehirde yaşam çok zor, eğer başlangıç safhasında bir birikimin yoksa zorlanırsın bayağı. Şöyle düşün, küçük şehirde kiran 200-300 euroyken büyükte 450-600 arası olur. Dolayısıyla bulman gereken işin niteliği de değişecek; küçük şehirde haftada 1-2 gün çalışacağın bir minijob yerine büyük şehirde yarı zamanlı bir iş bulmak zorunda kalırsın. Şahsen büyük şehirlere özenmene gerek yok, Almanya'nın her yeri güzel :) Ben İstanbul'dan kaçmış biri olarak büyük şehirlerden katiyetle uzak duruyorum (Hamburg hariç, orası çok güzel çünkü :))

Legolas

Mesaj gönderen Legolas » Sal Nis 07, 2020 11:33 pm

Yani birikim tam bloke hesaba yetecek kadar var. Büyük şehirlere heves etme değil de goethe üniversitesi beni cezbediyordu ekonomi eğitiminin iyi olması nedeniyle :). Keza Mannheim'a da heves etmiştim ama harç ücretlerinin 1500 euro olduğunu görünce ister istemez biraz hayal kırıklığına uğradım. Sizin dil okulu için önereceğiniz şehirler var mı ? Kısmen daha kozmopolit olması nedeniyle nrw ya da büyük şehirleri düşünüyordum ama büyük şehirler elendi gibi :D .

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Cum Ağu 07, 2020 7:37 pm

Almanyada 2020 güncel yüksek lisans kyk miktarını bulamadım internetten bilen var mı ne kadar veriliyor 2020 için

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ağu 07, 2020 8:11 pm

Muhan yazdı: Cum Ağu 07, 2020 7:37 pm Almanyada 2020 güncel yüksek lisans kyk miktarını bulamadım internetten bilen var mı ne kadar veriliyor 2020 için
Henuz aciklanmadi ama bence ayni olur dua edelimde azalmasin :lol: :roll:

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Cum Ağu 07, 2020 8:32 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Ağu 07, 2020 8:11 pm Henuz aciklanmadi ama bence ayni olur dua edelimde azalmasin :lol: :roll:
Bu sene kaçtı bir de kredi aylık giderinizin yarısını karşılayabiliyor mu. Fazla detay bulamadım. Hazır bulmuşken sizi sorayım. Krediyi aldıktan sonra okul uzarsa ödeme ertelenebilir mi.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ağu 07, 2020 9:23 pm

Muhan yazdı: Cum Ağu 07, 2020 8:32 pm Bu sene kaçtı bir de kredi aylık giderinizin yarısını karşılayabiliyor mu. Fazla detay bulamadım. Hazır bulmuşken sizi sorayım. Krediyi aldıktan sonra okul uzarsa ödeme ertelenebilir mi.
Bu sene kacti derken? kyk sitesinde basvurular iptal edilmistir die bi sey yok eylul ekim veya kasimda yaziyor aksine belli tarih yok tam tersi yurtdisi ogrenim kredisine bakmalisiniz :)
Okul uzarsa ertelenir mi o konu hakkinda bilgim yok isterseniz kyk sitesine bakin yaziyodur muhakkak.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Pzt Ağu 24, 2020 7:55 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Ağu 07, 2020 9:23 pm Bu sene kacti derken? kyk sitesinde basvurular iptal edilmistir die bi sey yok eylul ekim veya kasimda yaziyor aksine belli tarih yok tam tersi yurtdisi ogrenim kredisine bakmalisiniz :)
Okul uzarsa ertelenir mi o konu hakkinda bilgim yok isterseniz kyk sitesine bakin yaziyodur muhakkak.
Bu sene kaçtı derken 2019 da kyk kredisi ne kadardı demek istedim yani.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Ağu 24, 2020 10:34 pm

Muhan yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 7:55 pm Bu sene kaçtı derken 2019 da kyk kredisi ne kadardı demek istedim yani.
1.102 lira mi neydi sanirim

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Pzt Ağu 24, 2020 11:55 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 10:34 pm 1.102 lira mi neydi sanirim
Almanya için mi 1102 lira Türkiye için yüksek lisans miktarı olmasın 2018 de 2300 küsür veriliyordu çünkü

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ağu 25, 2020 12:10 am

Muhan yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 11:55 pm Almanya için mi 1102 lira Türkiye için yüksek lisans miktarı olmasın 2018 de 2300 küsür veriliyordu çünkü
Bu lisans icin yazdigim baslik cunku lisansti yuksek lisans 2000 kusur aynen

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Sal Ağu 25, 2020 9:20 am

Computer_Berkay yazdı: Sal Ağu 25, 2020 12:10 am Bu lisans icin yazdigim baslik cunku lisansti yuksek lisans 2000 kusur aynen
Teşekkürler kardeşim peki son sorum var bu para euro artınca artıyor mu geçen sene euro 6 kisürdü çünkü bugün 9 a yakın

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ağu 25, 2020 9:50 am

Muhan yazdı: Sal Ağu 25, 2020 9:20 am Teşekkürler kardeşim peki son sorum var bu para euro artınca artıyor mu geçen sene euro 6 kisürdü çünkü bugün 9 a yakın
Onun hakkinda bilgim yok su an henuz 2020 2021 aciklanmadi umarim dusmez ama bence euro ile alakasi yok tl veriyorlar cunku

zteska

Mesaj gönderen zteska » Sal Eki 13, 2020 6:19 pm

Rigwald yazdı: Sal Nis 07, 2020 3:20 pm KYK'dan burs çıkma olasılığı %0. Öncelikli olan öğrenci kategorisinde olmama rağmen kredi verdiler, lisans okurken burs almıştım mesela. 2 tanıdığımda aynı durumdaydı, onlara da kredi verdiler. Kredi çok yüksek ihtimalle çıkar alırsın, bir de burda diyanetin (DiTiB) verdiği burs var. Onun dışında Almanların verdiği burslar bizim için geçmiyor çoğunlukla. Onun dışında çalışırsın birkaç gün, yapılmayacak şey değil ama üstesinden gelebilir misin mevzu o. Yüksek lisansta yaptığın şeyleri çoğunlukla hakim olduğun için çok sıkıntı çekmezsin, ama bachelor okumaya gelip bir de çalışanların zorlandığını gördüm bazı noktalarda.
Hangi öncelik kategorisinde olduğunuzu öğrenebilir miyim? Ben engelli önceliği ile bu yıl başvuracağım da, KYK'ya sorduğumda raporumun aslı gibidir onaylı halini yollamam durumunda direk burs alabileceğimi söylediler de, öncelikli olduğum için. Bu nedenle sormak istedim, yanlış bilgi mi verdiler bana diye.