Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’da Üniversite Okumak ve Çalışmak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
privatrusky

Almanya’da Üniversite Okumak ve Çalışmak

Mesaj gönderen privatrusky » Prş Nis 02, 2020 2:21 pm

Merhabalar! Henüz Almanya’da okumuyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Alman vatandaşlığı olan bir arkadaşımla beraber Almanya’da okumayı düşünüyoruz. Benim iki sorum olacak;
1) Almanca bilgim gerçekten çok az. Ben üniversitelere başvuru yaparken A1/A2 gibi seviyelerle ön kabul alan üniversiteleri tercih edip hazırlığı bu üniversitelerde okuduktan ve C1 seviyesine gelip sınavlarımı verdikten sonra istediğim -daha iyi olan- üniversitelere geçiş yapabilir miyim?
2) Almanya’da okurken part-time olarak bir işte çalışmak istiyorum. B2 seviyesinde İngilizce biliyorum. Bu hazırlık süresince part-time çalışma iznini -diyelim ki- alırsam sizce nerelere başvurmam doğru olur? Türk işletme sahiplerinin yanına mı gitmeye çalışmalıyım? (Çünkü henüz Almanca bilmiyor olacağım.) Yoksa İngilizcemin yeterli olabileceği şekilde mi iş aramalıyım? Kısacası hangi sektöre yönelmeliyim part-time iş ararken? Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya’da Üniversite Okumak ve Çalışmak

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 03, 2020 2:56 pm

Merhaba,

Sorularin cok genel ve daha önce 100 lerce kez yöneltilen sorular. O yüzden kimse cevaplamiyor artik böyle sorulari.

Kisaca cevap verelim:

1- Evet
2- Hazirlik sirasinda genelde hayir, üniversiteye baslayinca evet.

Asagidaki iki linkten arastirmaya baslayabilirsin ve sorularin cevaplari orda ayrintili olarak yaziyor.

https://www.deutschstudent.com/almanyada-egitim/

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... is-bulmak/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com