Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik denkliği veren bölümler

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
XxXxX

Informatik denkliği veren bölümler

Mesaj gönderen XxXxX » Pzt Şub 10, 2020 3:19 pm

Almanyada informatik için denklik veren bölümlerin listesini nereden bulabilirim? Mesela x bölümünü kazanırsan informatik okuyabilirsin gibi. Bunun için bulabileceğim bir liste vs.. varmı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Informatik denkliği veren bölümler

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 11, 2020 3:04 pm

Almanya da basvuracagin üniversiteye göre degisiyor. Örnegin Almanya da basvuru yapacagin A üniversitesinde informatik, matematik fakültesinde ise sadece Bilg. Mühendisligi ve Matematik kazanirsa A üniversitesinde Informatik okuyabilirsin. Eger Almanya da basvuru yapacagin B üniversitesinde Informatik bölümü mühendislik fakültesinde veriliyorsa o zaman Türkiye de herhangi bir sayisal bölüm kazanman yeterli.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Cum Şub 14, 2020 5:28 pm

Sayın Physiker

Fizik bölümüne denklik veren bölümler hakında bir fikriniz var mı . Ben İTÜ elektroniği kazanmış biri olarak TUM'da fizik okuyabilir miyim. TUM'da bahsettiğiniz gibi fakülte ayrımı yok . Bu konuda okul da bilgi vermiyor. Bilgi verirsebiz sevinirim. Ona göre planlama yapacağım

Teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Şub 14, 2020 5:58 pm

Fat123 yazdı: Cum Şub 14, 2020 5:28 pm Sayın Physiker

Fizik bölümüne denklik veren bölümler hakında bir fikriniz var mı . Ben İTÜ elektroniği kazanmış biri olarak TUM'da fizik okuyabilir miyim. TUM'da bahsettiğiniz gibi fakülte ayrımı yok . Bu konuda okul da bilgi vermiyor. Bilgi verirsebiz sevinirim. Ona göre planlama yapacağım

Teşekkürler
Fakülte ayrımı olmadığını kim dedi bilmiyorum ama var bildiğin fizik fakültesi var. Makine fakültesi var. Matematik-Informatik fakültesi var. Kimya fakültesi var. Okul da bilgilendiriyor ayrıca.
https://www.tum.de/en/studies/degree-pr ... ience-bsc/ genel bilgiler de yazıyor burda.
Lisansa başvuracaksan da benim yazı yardımcı olur. https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Cum Şub 14, 2020 6:03 pm

Kutay bey Teşekkürler. Sizin yazınızı okumuştum. Ben de sizin gibi lisans düşünüyorum ama puana yazık olur gibi düşünüp İTÜ elektronik yazdım ama şimdi TUM'da fizik okumak isitiyorum. Bu konuda Websitesinde hiçbir bilgi bulamadım. Bu konuda spesifik bilgi sizce nereden bulunabilir

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Şub 14, 2020 6:22 pm

Fat123 yazdı: Cum Şub 14, 2020 6:03 pm Kutay bey Teşekkürler. Sizin yazınızı okumuştum. Ben de sizin gibi lisans düşünüyorum ama puana yazık olur gibi düşünüp İTÜ elektronik yazdım ama şimdi TUM'da fizik okumak isitiyorum. Bu konuda Websitesinde hiçbir bilgi bulamadım. Bu konuda spesifik bilgi sizce nereden bulunabilir
Ne gibi bilgi istiyorsun?
Ders programı böyle dönem döenm https://www.ph.tum.de/academics/bsc/
Önceki attığım linkte genel bilgiler var. Garchingte bulunuyor kampüs. Kabul kısıtlaması yok. Herhangi bir puanla girebilirsin.

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Cum Şub 14, 2020 7:04 pm

Almanya'da okuyabilmek için benzer bölümde olmak gerekmesi şartını sağlayıp sağlamadımı öğrenmeye çalışıyorum.Çünkü İTÜ'de elektroniğe girdim. Yani Fizik Benachbartesfach sayılıyor mu Elektronik için. aksi takdirde TUM'da Fizik okuyamam.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt Şub 15, 2020 12:04 am

Fat123 yazdı: Cum Şub 14, 2020 7:04 pm Almanya'da okuyabilmek için benzer bölümde olmak gerekmesi şartını sağlayıp sağlamadımı öğrenmeye çalışıyorum.Çünkü İTÜ'de elektroniğe girdim. Yani Fizik Benachbartesfach sayılıyor mu Elektronik için. aksi takdirde TUM'da Fizik okuyamam.
Okuyabilirsin rahat ol. İstediğin her türlü mühendislik veya doğa bilimini okursun.

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Pzr Şub 16, 2020 1:52 pm

Çok Teşekkürler

İnşallah benim içinde hayırlısı olur. Şu an TUM makina mühendisliği öğrencisi olarak sana bir iki noktada danışmak isityorum.

1) TUM'da ders zorluğu hakkında Türkiye ile kıyaslama yapıldığında ne söylemek istersin. Sonuçta Türkiye'de üniversite sınavında iyi bir puan almaış bir öğrencisin İTÜ makina kazandığın dikkate alınırsa. Kimi kişiler TUM'un aşırı zor olduğundan yüksek ortalma yapmanın imkansızlığından bahsediyor. Benim yüksek ortalama ( GPA min 3.5 hedefliyorum) önemli daha sonrasında US'de doktora için. Bu konuda ne düşünürsün. Türkiye'de de sayısal anlamda da iyi olan bir öğrenci TUM'da da bu başarısını sürdürebilir mi ?
2) Almanca bilgisi almancayı sonradan öğrenen biris olarak akademik performansı ne kadar negatif etkiliyor. Yoksa sayısal bölüm olduğu için çok da sıkıntı olmuyor diyebilir miyiz
Çok Teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Şub 16, 2020 2:26 pm

Fat123 yazdı: Pzr Şub 16, 2020 1:52 pm Çok Teşekkürler

İnşallah benim içinde hayırlısı olur. Şu an TUM makina mühendisliği öğrencisi olarak sana bir iki noktada danışmak isityorum.

1) TUM'da ders zorluğu hakkında Türkiye ile kıyaslama yapıldığında ne söylemek istersin. Sonuçta Türkiye'de üniversite sınavında iyi bir puan almaış bir öğrencisin İTÜ makina kazandığın dikkate alınırsa. Kimi kişiler TUM'un aşırı zor olduğundan yüksek ortalma yapmanın imkansızlığından bahsediyor. Benim yüksek ortalama ( GPA min 3.5 hedefliyorum) önemli daha sonrasında US'de doktora için. Bu konuda ne düşünürsün. Türkiye'de de sayısal anlamda da iyi olan bir öğrenci TUM'da da bu başarısını sürdürebilir mi ?
2) Almanca bilgisi almancayı sonradan öğrenen biris olarak akademik performansı ne kadar negatif etkiliyor. Yoksa sayısal bölüm olduğu için çok da sıkıntı olmuyor diyebilir miyiz
Çok Teşekkürler
1- 1. Dönemdeyim çok zor değil ama 2. dönem derslerin nerdeyse hepsi görmediğimiz konu. 1.0 en iyi puan 4.0 geçer not. 6.0 en düşük not. 2-3 arası alırsan iyisin. Lisedeki başarıyla pek bir bağlantısı yok aslında üniversitedeki başarının. Ne kadar çok ve erken çalışırsan o kadar iyi not alırsın.
2- Almanca derslere bir süre sonra alışıyorsun. Sayısalda tabii paragraf kompozisyon yazmıyoruz. Tez yazana kadar tabii.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 17, 2020 12:09 am

Fat123 yazdı: Cum Şub 14, 2020 5:28 pm Sayın Physiker

Teşekkürler
Kabul alirsiniz ama okuyabilirmisiniz o size bagli:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com