Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Insaat muhendisligi master hakkinda yardim lutfen

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Aktan

Mesaj gönderen Aktan » Çrş May 19, 2010 12:18 am

Merhaba arkadaslar...Siteye yeni kayit oldum ve gercekten yararli bilgiler var...Sizden bazi konular hakkinda fikir almak isitiyorum...

Ben cagaloglu anadolu lisesinden mezun oldum ve zentrale deutsch prufung B1.2 diplomam var.Istanbul Kultur Universitesi Ingilizce %100 burslu insaat muhendisligi 3.siniftayim.Ayrica 4 yillik isletme okumaktayim.TU Ostrava(cek cumhuryeti) erasmus yaparken almanyayi gezme firsati buldum ve burada insaat muh uzerine master yapmaya karar verdim.

Simdi size sorularim sunlar
1)Su an ortalamam 2.70...4.sinifn ilk donemi basvurmayi dusunuyorum o zamana kadar elimden geldigince ortalamami yukseltmeye calisacagim. 4 tane uniye basvurmayi dusnuyorum 1)TU Munchen 2)RWTH Aachen 3)TU Berlin 4)KIT....

Sizce bu universitelerden kabul alma sansim var mi?Ozellikle TUM dan..?

2)Niyet mektubu,stajlar,aldigin sertfikalar falan cok onemli diyorlar...Kabul icin not ortalamasi sadece kabul sartlarindan biri diyrlar.Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 19, 2010 9:16 pm

Isletme okuyorsan insaat muhendisligi icin master a basvuru yapamazsin.. master basvurularinda kisitlama yoksa not ortalamasini goz ardi edebilirler, sadece basvurdugun uni deki derslere gore ders tanima yapilir.

Aktan

Mesaj gönderen Aktan » Çrş May 19, 2010 11:10 pm

iki bolum okuyorum..insaat icn basvurcam isletmeye degil..TU Munchen,Berlin,aachen karlsruhe falan goz ardi ediyormu acaba..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Çrş May 19, 2010 11:29 pm

bahsettigin universitelerin hepsi yuksek ortalama istiyor.Zaten master icin universitelerin cogu 2.5tan asagisinini kabul etmiyor.fachhochschuleler de buna dahil.Bahsettigin unilerde sansini dene ama bence baska unilere de basvur.Universitelerin bolumle ilgili sayfalarinda en ay kac ortalama istedikleri yazar zaten.ama ortalaman kotu degil atbiki de ozellikle muhendislik icin.Tavsiyem mumkun oldugunca fazla uniye basvur.

Aktan

Mesaj gönderen Aktan » Prş May 20, 2010 4:46 pm

Yazmiyor iste ondan burdan sordum=).en azindain tum ve berlinde bulamadim...yani bakalim daha var gerci 2011 in basnda basvurulari yapacagim simdi 3.sinif oldugum icin..kucuk sehirlere de basvurmak istemiyorum..TU darmstadt,TU Braunschweig gibi..gerci aachen icinde cok kucuk diyorlar..

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 14, 2010 11:56 am

benim anlayamadigim konu not ortalamasi burda konusulanlar almanyaya gore mi turkiyeye gore mi yani benim not ortalamasi 2.9 olcak gibi turkiyede bu ortalama almanyada ne oluyior ve kabul ihtimalim ne olur?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Tem 14, 2010 8:16 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
benim anlayamadigim konu not ortalamasi burda konusulanlar almanyaya gore mi turkiyeye gore mi yani benim not ortalamasi 2.9 olcak gibi turkiyede bu ortalama almanyada ne oluyior ve kabul ihtimalim ne olur?[/quote]

Burdaki not ortalamalari Turk egitim sistemine gore olan not ortalamalari. Zaten ikisini ayni skala da degerlendirmek zor.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 14, 2010 9:07 pm

formu okurken bazi arkadaslar almanyada kucukten buyuge gidildikce iyiden kotuye gittigini soyluyorlardi oyuzden kafam karisti bir de skala ne oluyor?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Tem 14, 2010 10:39 pm

formu okurken bazi arkadaslar almanyada kucukten buyuge gidildikce iyiden kotuye gittigini soyluyorlardi oyuzden kafam karisti bir de skala ne oluyor?[/quote]

Alman sisteminde \'1\' en yuksek \'5\' en dusuk, Turk sisteminde \'4\' en yuksek, \'1\' en dusuk not. belirli bir araligin belirli birimlere bolunmesi=skala :) mesela bu ornegimizde Alman sistemi 5 lik skala Turk sistemi 4 luk ;)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 14, 2010 11:20 pm

yav benim kafam cok karisti :| bunu biliyordumda bu lafi gecen ortalama benim transkripimdeki ortalamami yoksa almanyadaki sisteme gore olan ortalamami yani kisacasi ben 2.6 gibi ortalamayla kabul alabilirmiyim:)

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Tem 14, 2010 11:45 pm

yav benim kafam cok karisti :| bunu biliyordumda bu lafi gecen ortalama benim transkripimdeki ortalamami yoksa almanyadaki sisteme gore olan ortalamami yani kisacasi ben 2.6 gibi ortalamayla kabul alabilirmiyim:)[/quote]

2.5 ustu isteniyor genelde. 2.8 ile kabul edilen arkadaslar var ama su ortalamayla kabul edilirsinin garantisini kimse veremez. ayrica sadece GPA degil referanslar, niyet mektubu ders icerikleri falan da onemli diye dusunuyorum. senin transkriptindeki ortalamayla kabul edecekler, herhangi bir donusturme islemi yok diye biliyorum. yanlisim varsa arkadaslardan duzeltmesini rica ediyorum. deryasiegen in de soyledigi gibi cok yere basvur ki ihtimal artsin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 15, 2010 12:03 am

almanya da en dusuk not 4 dur. 4 alamazsan kaldin demektir 5 diye birsey yok.. ceviri yapmak cok yanlis, zamaninda bazi arkadaslar burda ceviri formulleri falan da cikarmislardi. Anerkennugsstelle bu isi yapiyor fakat genelde lise icin. ornegin 2,6 ortalamaniz var diyelim. tabiki butun derslerin ortalamalari farkli. bolum baskani alir tranksripti, koyar hesap makinasini kendi unisinde olan dersleri secer veya yakin olanlari ona gore bir ortalama yapar ve ortaya yeni bir not ortalamasi cikar. sayet o bolumde nc varsa, diyelimki 2,0 , o ortalamanin altinda kalanlar elenir. diger bir ihtimal nc olmasa da alman sistemine gore yani cevrilmis ortalamaya gore 2,5 kriteri vardir. bazi bolumlerde ise sayet alman unisindeki derslerin hepsi turkiye de verilmisse not ortalamasina bakilmadan direk mastera baslatilir. hatta masterdan bile 1 semester tanitanlari gordum 2,6 gibi notlarla.. yani dogru uni secimi yapmak cok onemli.. maniaturk arkadasimizin yazmis oldugu alakaya maydanoz makalesinin temel felsefesininde bu oldugu soylenir aslinda =)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Tem 15, 2010 12:25 am

cok tesekurler zeynepp ve Physiker
ben hamburg universitesini dusunuyorum bolumumde iktisat galiba master programi yokmus veya merkez denen bir yerden yapiliyormus onuda anlamadim:)iktisat ve isletmenin.
ekonomi kaliyor geriye bir tek tabi oda varsa sitesinden bayagi arastirdim bulamadim

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Tem 15, 2010 12:30 am

makaleyide okudum:)benim ki oyle bir durum degil diye dusunuyorum ;)