Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Master sonuna dogru Exmatrikulation almak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
glcngrgn

Master sonuna dogru Exmatrikulation almak

Mesaj gönderen glcngrgn » Prş Şub 06, 2020 2:42 am

Arkadaslar Merhaba,

Ben Erlangen-Nürnberg Universitesinde Makine Mühendisligi Masteri okuyorum. Şu anda 7. Dönemimdeyim. Master tezi yaziyorum ve bitmesine cok fazla birsey kalmadi. Semester uzattigim icin Prüfungsamt in posta kutusuna Verlängerungsantrag atmistim ama almamislar. Benim bundan haberim yoktu. Prüfungsamt taki kadin bunu bana ilk 22 Ocakta bildirmis. Okul mailime atmis, görmedim. 31 ocakta beni aradi ve exmatrikuliert oldugumu söyledi. Kadinin yanina gidip anlatmaya çalismama rağmen beni dinlemedi, bağirdi ve kapı dısari etti. Tezimi bitirmeme ramak kalmisken böyle bisey oldu. Vizem 5 martta bitiyor. Vizeye ne dicem bilmiyorum.. Kaldigim yurt ögrenci belgesi istiyor. Baska bölume ya da okula geçeyim desem 15 Ocakta basvurular bitti. 1 haftadir napacagimi bilemedim, kafayi yiyicem yakinda ağlamaktan icim dısima cikti. Bu durumda noluyor hic bilmiyorum. Deneyiminiz varsa ya da bir fikriniz varsa söyleyin lütfen. Hala basvuru alan okullar var mi? Vizeye ne demek daha doğru olur? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Selamlar,
Gülcan

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Master sonuna dogru Exmatrikulation almak

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 06, 2020 10:54 am

Facebook tan yazdim size özelden.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

glcngrgn

Mesaj gönderen glcngrgn » Prş Şub 06, 2020 4:55 pm

Tekrardan selamlar,

yukarida bahsettigim sorun cok sükür cözümlendi. Ben de deneyimimi belki birine faydam olur diye burdan paylasmak istedim. Okuldan kesinlikle atildigimi ve hic geri dönüs sansim olmadigini söyleyen, beni dinlemeden kapi disari eden Prüfüngsamt taki bayan sözlerini yuttu. Bir haftalik ugrasmam sonucunda okuluma su an devam ediyorum. Öncelikle sistemde beni exmatrikuliert olarak gösterdigi icin, bir hayli panik olmustum. Megersem exmatrikulation süreci ortalama 2 hafta sürüyormus. O kadar da kolay degilmis. Prüfungsausschuss´da bulunan hocalarin (her bölümden bir hoca, ortalama bizde 6-7 professör) onayindan da gecmek gerekiyormus. Ben direk Prüfunsausschuss´un basinda bulunan hocaya (Vorsitzender) gittim. Durumu güzelce izah ettim, anlayisla karsiladi ve uzatmanin o kadar kötü olmadigini, normal oldugunu söyledi. Hoca kendi basina karar verdi, böylelikle diger profesörlerin onayina gerek kalmadi. Vorsitzender tereddüt ettiginde komple kurula da sorabilirmis.
Tabi ilk sordugu soru simdiye kadar kac kredi aldigim ve master tezimde ilerleyip ilerlemedigim oldu. Bu büyük bir etken oldu. Eger ki okulunuz uzamis ve hala almaniz gereken cok fazla ders varsa durum kritiklesebilir. Hocalarin ilk baktigi sey her semester ilerleme kaydedip kaydetmediginiz oluyor.
Bir de master ögrencisi iseniz (en azindan benim okulumda), okul sekiz semestere kadar uzatilabiliyormus. ( Tabi Begründung güzel yapildiginda) Sonrasinda sebep de gösterseniz atiliyorsunuz.
Bunun disinda problem cözülemez hale gelecek olursa ve exmatrikulation kesinlesirse, okulun avukatina ya da disardan bir avukata duruma göre danisilabilir.
Diyecegim o ki, kötü bir insana denk gelseniz de pesini birakmayin, sonuna kadar ugrasin, hersey icin mutlaka bir cözüm yolu vardir. Herkese bolca basarilar!

Not: Prüfungsamt tarafindan resmi bir sürece sokuldugunuz icin, sizden 4 hafta icerisinde vermeniz kosuluyla itiraz dilekcesi (Widerspruch) isteniyor. Bunu da güzel ve dili soft bir sekilde iki sayfa olarak Prüfungsamtà teslim ettim. Dosyamin icerisine bu da konuldu.

glcngrgn

Mesaj gönderen glcngrgn » Prş Şub 06, 2020 5:26 pm

Not-2: Bu arada aglarken cebimdeki bir tomar islak mendille birlikte ögrenci kartimi da cöpe atmisim, yeni farkina variyorum :lol: :lol: :lol: Neyse olsundu, tek derdim bu olsun :)

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Şub 06, 2020 8:36 pm

Hayırlısı olsun zor bir psikolojiden geçmişsiniz.

Ne olursa olsun arada okul maillerini kontrol etmeli ve gönderilen belgelerin takibi cok önemli, konuyu okuyan arkadaşlarda bunu dikkate alsın.

glcngrgn

Mesaj gönderen glcngrgn » Sal Mar 03, 2020 3:13 am

Kesinlikle. Ancak insanlik hali, sürekli maillerinizi kontrol ediyor olsaniz da, bazen yogunluktan ya da baska türlü problemlerle ugrasmaktan unutabiyorsunuz. Ben hatali olsam da, ordaki memurun da hemen exmatrikulation islemini gerceklestirmesi dogru degil. Tez hocam üzerinden bana ulasabilirdi, kaldi ki hocami arayip direk islem yapmis. Ben burda biraz art niyet görüyorum.

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Mar 27, 2020 1:10 am

Bunu okurken benim basima gelmis gibi ürpermistim. Benzeri oldu. Master tezimi Ocak ayinda teslim ettim, gectim ama daha öncesinde teslim ettigimiz bir secmeli dersi hoca hala notlamadi. Özellikle erken teslim etmistik, haberi vardi, simdi söylemediniz diyor. Bir sürü mail attik, gecen ay "31 Mart'a kadar aciklamazsaniz bu dönem mezun olamiyorum" yazdim, tamam demisti hala not yok. 1 Nisan'da baslayacak is anlasmam vardi, calisma iznimi degistiremedigim icin o da yalan oldu. Bu konuda bir yaptirim var mi yoksa hocanin insafina mi kaldim bilen var mi? Prüfungsamt da "31 Mart'a kadar aciklanmazsa gelecek döneme kayit yaptirmak zorundasin" dedi sadece. Kac sene eziyetten sonra mezuniyet törenine bile katilamadim ya...