Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU Munich Electrical Engineering and Information Technology

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
younver

TU Munich Electrical Engineering and Information Technology

Mesaj gönderen younver » Çrş Oca 29, 2020 12:47 am

Öncelikle herkese merhabalar. Şu son haftalarda bu üniversite hakkında internetten bilgi ediniyordum. Sosyal medyadan da görebildiğim tüm Türklerle (TUM sayfalarını takip eden) iletişime geçip bilgi almaya çalışıyordum. Aslında kendi sitesinden yeterince bilgi edinmiştim ama malum 12. Sınıfım ve aklımda bir soru vardı, ki bu yarışın son düzlüğüne girmeye başlarken bu konu kafamda iyice yoğunlaşmaya başladı.
.
.
Ben tam olarak ne yapmalıyım?

Evet, cidden ne yapmalıyım ben. Bu üniversite sınavında tam olarak ne yapmalıyım. Üniversitenin zorluğunun bilincindeyim ama somut bir kaynak lazım elime ve ayrıca şunu da üzülerek söylemem gerekir ki Boğaziçi ve ODTÜ gibi üniversitelere puanım yeterli değil. Kısacası benim buraya girmek için gerekli puanı tam olarak öğrenebilmem lazım arkadaşlar. (Şu ana kadar görebildiğim kadarıyla makine bölümüne 480 küsür puanla bir arkadaş girmişti ve aşamalarından tek tek bahsetmişti cidden etkileyici bir yazıydı)

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum, ayrıca beni bu siteye yönlendiren arkadaşa da sonsuz müteşekkirim.

(Aslında C1 seviye almanca gerekliliği de bir diğer sorunumdur ancak sınavdan sonra başlamayı planlıyorum. Yine de her türlü yardımınıza açığım, tekrardan teşekkürler)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: TU Munich Electrical Engineering and Information Technology

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 29, 2020 5:41 pm

Öyle tam su puan gerekiyor diye bir tahmin yürütebilmek icin falci vs olmak lazim ama 480 puan alirsan sansin cok yüksek.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Oca 29, 2020 7:01 pm

younver yazdı: Çrş Oca 29, 2020 12:47 am Öncelikle herkese merhabalar. Şu son haftalarda bu üniversite hakkında internetten bilgi ediniyordum. Sosyal medyadan da görebildiğim tüm Türklerle (TUM sayfalarını takip eden) iletişime geçip bilgi almaya çalışıyordum. Aslında kendi sitesinden yeterince bilgi edinmiştim ama malum 12. Sınıfım ve aklımda bir soru vardı, ki bu yarışın son düzlüğüne girmeye başlarken bu konu kafamda iyice yoğunlaşmaya başladı.
.
.

Evet, cidden ne yapmalıyım ben. Bu üniversite sınavında tam olarak ne yapmalıyım. Üniversitenin zorluğunun bilincindeyim ama somut bir kaynak lazım elime ve ayrıca şunu da üzülerek söylemem gerekir ki Boğaziçi ve ODTÜ gibi üniversitelere puanım yeterli değil. Kısacası benim buraya girmek için gerekli puanı tam olarak öğrenebilmem lazım arkadaşlar. (Şu ana kadar görebildiğim kadarıyla makine bölümüne 480 küsür puanla bir arkadaş girmişti ve aşamalarından tek tek bahsetmişti cidden etkileyici bir yazıydı)

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum, ayrıca beni bu siteye yönlendiren arkadaşa da sonsuz müteşekkirim.

(Aslında C1 seviye almanca gerekliliği de bir diğer sorunumdur ancak sınavdan sonra başlamayı planlıyorum. Yine de her türlü yardımınıza açığım, tekrardan teşekkürler)
Elektrotechnik und Informationstechnik bölümünde okuman için herhangi bir puan şartı aranmamaktadır. Ama bölüm zordur ve atılma oranı bu bölümde çok yüksektir. Ben kendi siteme TUM hakkında uzun bir yazı yazdım ordaki bilgiler büyük ihtimal senin sorularını yanıtlar. https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Oca 29, 2020 11:25 pm

younver yazdı: Çrş Oca 29, 2020 12:47 am Öncelikle herkese merhabalar. Şu son haftalarda bu üniversite hakkında internetten bilgi ediniyordum. Sosyal medyadan da görebildiğim tüm Türklerle (TUM sayfalarını takip eden) iletişime geçip bilgi almaya çalışıyordum. Aslında kendi sitesinden yeterince bilgi edinmiştim ama malum 12. Sınıfım ve aklımda bir soru vardı, ki bu yarışın son düzlüğüne girmeye başlarken bu konu kafamda iyice yoğunlaşmaya başladı.
.
.

Aa 480 puanlı arkadaş benmişim :D

younver

Mesaj gönderen younver » Prş Oca 30, 2020 12:22 am

kdemir yazdı: Çrş Oca 29, 2020 7:01 pm Elektrotechnik und Informationstechnik bölümünde okuman için herhangi bir puan şartı aranmamaktadır. Ama bölüm zordur ve atılma oranı bu bölümde çok yüksektir. Ben kendi siteme TUM hakkında uzun bir yazı yazdım ordaki bilgiler büyük ihtimal senin sorularını yanıtlar. https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/
Evet sizdinizz :lol:
Öncelikle bilgileri okudum cidden çok detaylı bahsetmişsiniz yine ama bu zorluk tüm bölümlerde yok mu acaba? Makine ve elektrik bölünleri arasında cidden büyük bir zorluk farkı mı var? Aslında benim asıl amacım arabalarla ilgilenmek veya robotikle uğraş içerisinde olmak. Yani belki bu doğrultuda ona göre bir şey ayarlayabilirim bölüm değişikliği gibi. Bir şey daha vardı, bu makine de mi puansız? Sitede ismini gördüm ama puanlamayı hâlâ bulamadım.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Oca 30, 2020 1:00 am

younver yazdı: Prş Oca 30, 2020 12:22 am Evet sizdinizz :lol:
Öncelikle bilgileri okudum cidden çok detaylı bahsetmişsiniz yine ama bu zorluk tüm bölümlerde yok mu acaba? Makine ve elektrik bölünleri arasında cidden büyük bir zorluk farkı mı var? Aslında benim asıl amacım arabalarla ilgilenmek veya robotikle uğraş içerisinde olmak. Yani belki bu doğrultuda ona göre bir şey ayarlayabilirim bölüm değişikliği gibi. Bir şey daha vardı, bu makine de mi puansız? Sitede ismini gördüm ama puanlamayı hâlâ bulamadım.
Makinede de puan sınırı var. Her şeyi detaylı yazdım benim sitede :D Elektriğin zorluğu 1 yılda 10 sınavın 9 unu geçmekten geliyor. Yoksa atılıyorsun. Makinede ise ilk 2 dönem içinde Matematik 1 ve Statik 1 dersini geçersen atılmıyorsun. Ama onun dışında her iki bölümde de kredi sınırlaması var. Her dönem 30 kredi kazanabiliyorsun dersleri geçerek normal süre 6 dönem 8e kadar uzatabiliyorsun. Ama 3. dönem sonunda 30 kredin olmazsa atılıyorsun 4. dönemde 60 5. dönemde 90 6da 120 7 150 8de180 kredi olmak üzere. Staj yapmak için 1 dönem dondurabilirsin okulu. Onun dışında 8 dönemde bitirmezsen yine atılıyorsun kesin. 1 dönemlik stajı saymazsak. :D

asapnac

Mesaj gönderen asapnac » Prş Mar 26, 2020 12:45 pm

Merhaba,
Ben de TUM elektrikle ilgili bir karar vermeye çalışıyorum. Sanırım puanım girmeye yeterli görünüyor ama, herkes aşırı zorluğundan bahsedince gözüm korktu :)
Sayfa bakımda görünüyor, onun için @kdemir’in yazısını okuyamadım
Kafamı kurcalayan sorulardan biri , ikisi de yakın kalitede eğitim verdiklerine göre , ağır ömür törpüsü TUM yerine , daha az ömür törpüsü aachen ı mı seçmek lazım. Evet zorluk açısından aachen da pek insaflı görünmüyor ama TUM dan bahsederken tek bir “zor” yazılmıyor , ard arda 3-4 tane yazıyorlar :))
Yani sonuçta TUM diploması ile Aachen diploması sahibi olmak arasında bu kadar çileye değecek fark var mı sizce?
Diğer yandan madem notların TUM’ elektriğe yetiyor neden en yüksek puan isteyene değil de daha az isteyene girip puanı çarçur ediyorsun diyen de var.
Kaldım öyle.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Mar 26, 2020 3:39 pm

asapnac yazdı: Prş Mar 26, 2020 12:45 pm Merhaba,
Ben de TUM elektrikle ilgili bir karar vermeye çalışıyorum. Sanırım puanım girmeye yeterli görünüyor ama, herkes aşırı zorluğundan bahsedince gözüm korktu :)
Kafamı kurcalayan sorulardan biri , ikisi de yakın kalitede eğitim verdiklerine göre , ağır ömür törpüsü TUM yerine , daha az ömür törpüsü aachen ı mı seçmek lazım. Evet zorluk açısından aachen da pek insaflı görünmüyor ama TUM dan bahsederken tek bir “zor” yazılmıyor , ard arda 3-4 tane yazıyorlar :))
Yani sonuçta TUM diploması ile Aachen diploması sahibi olmak arasında bu kadar çileye değecek fark var mı sizce?
Diğer yandan madem notların TUM’ elektriğe yetiyor neden en yüksek puan isteyene değil de daha az isteyene girip puanı çarçur ediyorsun diyen de var.
Kaldım öyle.

Açtım siteyi, yeni bir yazı yazıyordum makine mühendisliği 1. dönemiyle ilgili o yüzden bakıma almıştım :D neyse çok az kalmıştı onu sonra tamamlarım.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Mar 26, 2020 3:47 pm

asapnac yazdı: Prş Mar 26, 2020 12:45 pm Merhaba,
Kaldım öyle.

TUM elektriğe herkes girebilir dert etme ama dersleri geçmek çok zor. aachen da kolay değil yani. Kim dedi bilmiyorum ama ikisi de aynı zorluktadır bence belki atılma konusunda aachen daha hafif olabilir. ama bence tum daha iyi. son cümleni anlayamadım.

asapnac

Mesaj gönderen asapnac » Cmt Mar 28, 2020 2:26 pm

Yanıt için teşekkürler. Sanırım TUMa başvurucam. TUM Application sürecinde Electrical Engineering and Information Technology (B.Sc) bölümüne başvuranlara interview yada bir sınava giriş zorunluluğu var mı? Eğer varsa sizce nasıl en iyi şekilde hazırlanabilirim?

Bir yıldır Almancaya odaklandığım için Matematik ve Statistik vs temel konulara epey uzak kaldım. Bu nedenden dolayı Ekimde okul açılana kadarki 6 ayı kendim uğraşıp en azından bilgileri tazelemek için değerlendirmeyi deneyecem.

1. Ve 2. Sömestr da hangi kitaplar yada kaynaklar kullanılıyor?
Bununla ilgili link, kitap vs paylaşabilecek arkadaş var mı?

Şimdiden teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt Mar 28, 2020 4:58 pm

asapnac yazdı: Cmt Mar 28, 2020 2:26 pm Yanıt için teşekkürler. Sanırım TUMa başvurucam. TUM Application sürecinde Electrical Engineering and Information Technology (B.Sc) bölümüne başvuranlara interview yada bir sınava giriş zorunluluğu var mı? Eğer varsa sizce nasıl en iyi şekilde hazırlanabilirim?

Bir yıldır Almancaya odaklandığım için Matematik ve Statistik vs temel konulara epey uzak kaldım. Bu nedenden dolayı Ekimde okul açılana kadarki 6 ayı kendim uğraşıp en azından bilgileri tazelemek için değerlendirmeyi deneyecem.

1. Ve 2. Sömestr da hangi kitaplar yada kaynaklar kullanılıyor?
Bununla ilgili link, kitap vs paylaşabilecek arkadaş var mı?

Şimdiden teşekkürler
Mülakat falan yok onu da yazmıştım. Direkt kabul alıyorsun Elektrotechnik und Informationstechnik için. Matematiği halledersin vorkursta. Skriptleri oluyor onları alacaksın. Dert etme daha.

celo361

Mesaj gönderen celo361 » Cmt May 09, 2020 5:58 am

kutay selam, bu elektrik bölümü mühendislik olarak mı geçiyor yoksa bilim olarak mı? Teşekkürler,

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt May 09, 2020 10:18 am

celo361 yazdı: Cmt May 09, 2020 5:58 am kutay selam, bu elektrik bölümü mühendislik olarak mı geçiyor yoksa bilim olarak mı? Teşekkürler,
Mühendislik.

celo361

Mesaj gönderen celo361 » Cmt May 09, 2020 12:23 pm

kdemir yazdı: Cmt May 09, 2020 10:18 amMühendislik.
hocam e-posta adresin var mı? tum hakkında birkaç sorum olacaktı da.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt May 09, 2020 2:21 pm

celo361 yazdı: Cmt May 09, 2020 12:23 pm hocam e-posta adresin var mı? tum hakkında birkaç sorum olacaktı da.
sitedeki en altta bulunan iletişim formunu doldurabilirsin :D
belki sorularının bazılarını cevaplamışımdır bu yazıda
https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/

celo361

Mesaj gönderen celo361 » Pzr May 10, 2020 12:35 pm

kdemir yazdı: Cmt May 09, 2020 2:21 pm sitedeki en altta bulunan iletişim formunu doldurabilirsin :D
belki sorularının bazılarını cevaplamışımdır bu yazıda
https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/
hocam aslında yollamıştım ama demek ki gelmemiş :D bir daha yollayayım bari :lol: