Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studiengangwechsel/Umschreibung

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Wexler

Studiengangwechsel/Umschreibung

Mesaj gönderen Wexler » Cmt Oca 18, 2020 12:16 am

Herkese merhabalar,

farkındayım bu konu hakkında forumda zaten çok fazla başlık mevcut, fakat durumum genelden biraz daha farklı olduğu için ve araştırmalarım sonucunda hiçbir bilgiye ulaşamadığımdan ötürü sizlere danışmak istiyorum.

2 senedir Almanya'da WWU Münster'da BWL Bachelor okuyorum, 4. Semester yeni bitiyor. Maalesef bölümümden özellikle PO değişiminden beri hiç memnun değilim, okurken maalesef zevk almıyorum ve bu alanda kendime bir gelecek göremiyorum. Sonuç olarak zor da olsa bu bölümü okumak istemediğim kararına vardım. Profilimden biraz bahsetmek gerekirse öğrenci oturumuyla buradayım, hala 1 sene daha oturumum var. Almanya'da herhangi bir dil kursuna vs. katılmadım, dolayısıyla tam olarak 2 senedir buradayım. DSH-3 belgem mevcut, aynı zamanda soziales Engagement olarak aktif birisiyim, Immigrantlara gönüllü olarak Almanca dersi veriyorum. Sorularıma gelirsek:

1- Almanya'dan ayrılma yönünde bir isteğim yok, zaten Türkiye'ye dönüşüm mümkün değil. Akademik hayatımı başka bir doğrultuda devam ettirmek istiyorum. Bu nedenle daha fazla ilgilendiğim bir bölüme kendi üniversitemde geçiş yapmak istiyorum. Aklımda olan bölümler Politikwissenschaften ve Kommunikationswissenschaften. Mümkünatı nedir?

2- BWL için puan türüm haliyle TM üzerinden hesaplanmıştı, sonuç olarak hesaplanan NC 2,1 idi. KoWi bölümünü ele alacak olursak, malum Türkiye'de bu bölüme TS ile giriş yapıldığından NC puanım TS üzerinden mi hesaplanır?

3- Ausländeramt ile bu konuda tecrübesi olan mevcut mu? 3 dönemden sonra bölüm değiştirmenin problemli olduğunu biliyorum, fakat Ausländerrecht üzerine çalışan tanıdık bir hukuk danışmanının söylediğine göre önemli olan faktör eğitim süresinin 10 seneyi aşıp aşmayacağıymış. Doğruluk payı nedir? Zulassungsbescheid aldığımda Ausländeramt'a objektif ve düzgün bir şekilde kendimi ifade edip durumu bildirebileceğim ve ikna edebileceğim yönünde kendime güveniyorum, fakat sizlerin de düşüncelerini ve deneyimlerini duymak isterim.

4- Bunlardan hiçbiri mümkün değilse burada yaşantıma devam edebilmem için alternatif yollar mevcut müdür? (Bu soru "kapağı atmak" havasında algılanılmasın lütfen, Almanya'da 2 sene içerisinde kurduğum ve oturttuğum bir düzenim var ve Türkiye'de beni bağlayan hiçbir şey yok, bu nedenle bu soruyu soruyorum)

Şimdiden herkese teşekkürler, sevgiler ve başarılar.

Uoezata

Re: Studiengangwechsel/Umschreibung

Mesaj gönderen Uoezata » Cmt Oca 18, 2020 11:33 am

Bu adım ne kadar da zor olsa en kısa sürede Auslanderbehorde'ye gidip durumunu anlatmanı tavsiye ediyorum. Orada mutlaka soracaklardir 2 yıl niye bekledin madem bölüm hoşuna gitmiyor.

Eger benim uzun yıllara dayanan deneyimime güvenecek olursan hiç birsey yapmadan senin burada kalıp kalmayacağina karar veren kurumlarla gorusmelisin. Her Auslanderbehorde ve de her çalışan farklı kararlar verebiliyor. 9 ay sonra gönderilmek istenilen Türkleri gördüm. Yıllarca okuyup hiç bir sınavı vermeyen kişileri de gördüm ama oturum ile ilgili hiç bir sorunları yok.

Siyasi bilimler okumuş biri olarak: BWL'den topladığın kredilerin ne kadarını saydirabilirsin. Benim aldığım derslerde matematik ile alakalı sadece VWL'den dersler vardı. Çok puan saydiramazsan bu da belki bir sorun olabilir. Auslanderbehorde nin gözünde sıfırdan yeni bir bölüme başlamış gibi gözükür. Yani şimdiye kadar okumuş olduğun 4 somestre + en az 6 somestre etti 10 sömestr en az. Bu kurumların gözünde fazla görülebilir.

Başarılar ve kolay gelsin.