Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da TR'dekinden Farklı Bölüme Başvurmak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
schwaebisch

Almanya'da TR'dekinden Farklı Bölüme Başvurmak

Mesaj gönderen schwaebisch » Prş Oca 16, 2020 6:18 pm

Merhabalar, şu an Türkiye'de bir üniversitede Malzeme Mühendisliği lisans programında okuyorum. Almanya'da Maschinenbau okuma niyetindeyim.
2018'de burada üniye yerleştim ama makine okumak istediğim için tekrar üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum.

Ancak bazı Alman üniversitelerinin deadlineları 15 temmuza kadar ve Türkiye'de biliyorsunuz ki sınav sonuçlarının açıklanması, tercih ve yerleştirme Almanya'daki takvimle uyuşmuyor. Şansımı arttırmak için eski yerleşme belgemi de kullanmayı düşünüyorum.

Bunun için yaklaşık on kadar üniversiteye mail attım ve başvuru belgelerimin ellerine ulaşana kadar kabul ya da red alma yorumu yapamayacaklarını söylediler. Sizin bu durum hakkındaki düşünceleriniz veya benzer tecrübeleriniz neler acaba?

Daha önceki senelerde RWTH ve TUM gibi reputable ünilerin makinesine TR den elektrik kazanıp ya da tam tersini de duydum. Bu forumda da buna benzer gözümden kaçmış entryler olabilir yoruma bunların linklerini de bırakabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Uoezata

Re: Almanya'da TR'dekinden Farklı Bölüme Başvurmak

Mesaj gönderen Uoezata » Prş Oca 16, 2020 10:42 pm

Mühendislik bir bölümü kazandigin takdirde bizden sartli kabul alabilirsin.

Basvuru bilgileri burada: https://www.izc.tu-clausthal.de/en/ways ... plication/

Bunu her üniversite farkli görebilir.

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Cum Oca 24, 2020 2:06 pm

Arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan yok mu gerçekten? Örneğin RU Bochum, TU Dortmund ya da TU Darmstadt?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 24, 2020 2:35 pm

Tekrardan ÖSYM sinavlarina girmene gerek yok. Malzeme Mühendisligi kazandi belgenle Makina mühendisligi icin bütün üniversitelere basvuru yapabilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Cum Oca 24, 2020 3:06 pm

Physiker yazdı: Cum Oca 24, 2020 2:35 pm Tekrardan ÖSYM sinavlarina girmene gerek yok. Malzeme Mühendisligi kazandi belgenle Makina mühendisligi icin bütün üniversitelere basvuru yapabilirsin.
Öncelikle cevap için teşekkürler. Peki NC olan bölümler için kabul alabilir miyim?

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Pzt Şub 03, 2020 11:42 am

Merhaba
Ben bu sene AYT'ye girdim ve 502 puan (4900 sıralama) alarak İTÜ Elektroniğe yerleştim. Şu anda almanca öğreniyorum ve dil sertifkamı alacağımı düşünüyorum. Ancak planım Fizik okumak. Mevcut yerleşmem ile bunu yapmam mümkün mü. TUM sisteminde ' ülkesinden okumasına izin verilen branşlar ve ilişkili branşlar' gibi bir ifade var. Elektronik ve fizik ilişkli sayılabilir branşlar mı. Bilginiz var mı ?
Teşekkürler