Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı Kabul Hakkında

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
architectde

Şartlı Kabul Hakkında

Mesaj gönderen architectde » Çrş Kas 20, 2019 11:50 pm

Öncelikle merhaba özet olarak kendim hakkında bilgi verip birkaç soru ile size danışmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ben 24 yaşındayım İstanbul da yaşıyorum mimarım 1.5 yıl önce üniversiteden mezun oldum. Mezun olmadan 2 ay öncede işe başladım halende mimar olarak çalışmaktayım. Eylül ayında İstanbul Goethe Institut de A1 kursuna başladım. Ocak ayında A1 seviyesini bitirmiş olacağım. A1 seviyesinin ardından işten ayrılarak yoğunlaştırılmış dil kursuna başlayarak 4 ay içerisnde A2.1 A2.2 ve B1.1 ve B1.2 kurslarını almayı düşünüyorum. Goethedeki hocalarımdan öğrendiğim kadarıyla B1.3 Kurunda ilk 2 kurun tekrarı yapıldığı için bu kısmı kendim tamamlayıp Goethede B1 sertifikası için sınava girmeyi planlıyorum. Bunların ardından Almanyaya şartlı kabul alarak orada dil kursuma devam etmek istiyorum. Halen mimarlık alanında şartlı kabul veren üniversiteleri araştırmaktayım.

1. Üniversitelere başvuru sırasında ve vize sürecinde sadece Goethe Kurs Katılım Belgesi ile şartlı kabule başvurabilir miyim? Sertifika olmaması sorun yaratır mı? Hali hazırda sertifikam yok. Sadece katılım belgem var.

2. Çoğu üniversite için 15 Ocak ve 15 Temmuz dönemi Almanyada yüksek lisansa başvurmak için son tarihler olarak gösterilmiş fakat şartlı kabul için bu tarihlere uymadan başvuru yapabildiğimize dair yazılar gördüm doğru mudur? Doğru ise açıklayabilir misiniz?

3. Şartlı kabul ile kabul alıp ve dil kursunu tamamladıktan sonra şartlı kabul aldığım üniversiteye devam zorunluluğu var mı başka bir üniversiteye başvuru yapıp yüksek lisans yapabilir miyim? Yapabiliyorsam tüm evrakları tekrar toparlayarak mı başvuru yapmam gerekli?
Yoksa artık Almanya’nın yüksek lisans yapabilmek için yeterli dil seviyesine ulaştığımız için üniversite seçmekte daha mı özgür olabiliyoruz?

4. Bu konuda kafam çok karıştı açıkçası sadece şartlı kabul almak için kolay şartlı kabul veren üniversiteye gitmek ne derece mantıklı? Negatif yanları neler olur?

5. Şartlı kabul kazandığım üniversiteye dil yeterliliği sağlasam bile tekrar evrakları toparlayıp başvuru yapmam gerekecek mi? Yoksa gerekli dil yeterliliği sağlandıktan sonra yüksek lisansa başlayabiliyor muyum?

6. Yoksa bunları düşünmeden master eğitimi görmek istediğim üniversiteden mi şartlı kabul almam daha faydalı olur bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Şartlı Kabul Hakkında

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 21, 2019 12:40 am

1- Cogu üniversite sertifika istiyor.

2- Mimarlik icin yok.

3- Öyle bir zorunluluk yok.

4- Kolay sartli kabul diye birsey yok yüksek lisansta.

5- Evet gerekecek. Bir sonraki dönem red de alabilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

architectde

Re: Şartlı Kabul Hakkında

Mesaj gönderen architectde » Prş Kas 21, 2019 3:55 pm

Merhaba cevaplarınız için çok teşekkürler

Mimarlık lisans bölümünü 2.73 not ortalaması ile bitirdim ve 15 temmuza kadar şartlı kabul almak için işten ayrılıp kursa gidip dil çalışmayı ve ardından B1 serfikası almayı düşünüyorum. Araştırdığıma göre Dresden ve Brandenburg gibi üniversitler B1 sertifikasıyla şartlı kabul veriyorlar. Fakat böyle bir risk almayı düşündüğüm için biraz kararsızım açıkcası çünkü temmuz ayında B1 sertifikası ile başvurduğum üniversitelerden kabul alamama ihtimalim var mıdır sizce?

1. B1 sertifikası alabilirsem ve 2.73 not ortalaması ile temmuz ayında şartlı kabul alma ihtimalimi nasıl değerlendirirsiniz? Artı olarak 1.5 yıldan fazla iş tecrübem olmuş olacak. Sgk sigorta vs bilgisi sunabileceğim.

2. Kolay şartlı kabulden kastım a1 ve a2 nispeten daha düşük dil sertifikasıyla şartlı kabul eden üniversitelere başvurmak daha doğru bir yol mu bunu merak ediyorum açıkcası?

3.Bu üniversitelerden kabul alıp dil eğitimininide tamamladıktan sonra başka bir üniversiteye devam etmenin zorlukları var mıdır yeniden başvuru sırasında suanki sürec ile aynı mıdır?

4. Mesela Dresdenden kabul alıp dil şartını sağlarsam berlin teknik üniversitesinde master yapabilir miyim?

Teşekkürler,