Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ders çalışmıyorum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dabadee

Ders çalışmıyorum

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Kas 18, 2019 9:19 pm

Arkadaşlar merhaba, Ben yös sınavına hazırlanıyorum. Informatik okumak istiyorum almanyada. Matematiğin informatik için önemini bildiğim için konuları öğreniyorum. Ama sadece öğreniyorum. Yani üstüne yoğunlaşmıyorum. Eve gelince bazen oyun oynuyorum ama genelde kodlama ile ilgileniyorum. C# biliyorum. Şuan Java öğreniyorum. Mayısta almanyaya gideceğim. Bu zamana kadar kendimi Javada ve Unity (game development) kısmında kendimi geliştiriyorum. Ama yös için oturup mat çalışmak bana zaman kaybı gibi geliyor. Tamam binary'de taban aritmetiği çıkıyor vs.. Ama konuları abartmıyorum. Yani sadece şuanlık bilmem ve seniye aklımdan kalacaktan fazlasını öğrenmiyorum. Zaman kaybı. Eğer yös ile kazanamassam irlanda, izlanda vs.. ülkelerde okumayı düşünüyorum (foundation year okuyorsun 1 yıl sonra üniversite. Zaten Alman vatandaşı olduğum için üniversite bedava) Siz ne önerirsiniz? Matematikte bilgisiyar için bilmem gereken tarafı alıp kodlamaya daha sıkı yoğunluşmak ve yösle biryeri kazanamassam irlanda, izlanda gibi ülkelerde okumak mı? Yoksa kodlamadan kısıp yös'e mi yoğunlaşmak? Ama bana kendimi olmak istediğim alanda geliştirmek dururken yös'e yoğunlaşmak zaman kaybı gibi geliyor.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: Ders çalışmıyorum

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Kas 18, 2019 10:50 pm

Kodlama ile ilgilenmek sana Informatik okumaya basladiginda fayda saglar. Orasi ayri bir mesele. Fakat matematigin Informatik icin gerekli kismi diye bir olay yok. Matematik ve Informatik kardes gibi alanlar zaten ve bilgisayar bilimlerinin temelinde de matematik yatar. Dünyanin hangi okuluna bakarsan bak Türkiye , Almanya, Amerika vs vs bütün bilgisayar mühendisligi veya bilgisayar bilimleri bölümlerinin büyük bir kismi direkt veya dolayli olarak matematik icerikli derslerdir. Lineare Algebra , Analysis, Stochastik , Diskrete Mathematik vs vs uzar gider ve bunlarin büyük kismi zaten algoritma yazarken , programlama yaparken hatta en temelinden yapilacak bir projenin planlama asamasinda kullanilir. Bunlari ögrenmek istemeyen veya ilgisi olmayan birinin bilgisayari gectim herhangi bir mühendislik programini okumayi istemesi mantiksiz cünkü sonunda basarisizlik garanti gibi birsey. Zaten sadece programlama isteniyorsa onun icin Ausbildung var bosuna üniversitede teoriyle dirsek cürütülmesine gerek yok eger dogrudan amac buysa. YÖS'ün icerigini bilmiyorum ancak ben zamaninda lisedeyken veya YGS-LYS ye calisirken ögrendigim bilgilerle bölümdeki bircok matematik dersimi sorunsuz hatta iyi notlarla verdim. Yani hicte öyle gereksiz degillerdi :D

Tavsiyem ne yapmak istedigine iyi karar vermen ve okumak istedigin bölümün ders iceriklerini iyi incelemen. Cogu kisinin kapildigi akim Informatik bölümünün programlamadan ibaret oldugu fakat isin gercegi cok daha farkli. Almanya'da lisans okumak zaten zor bir is. Eger sevmedigin ya da yapamadigin bir alani secersen hayati zindan edersin kendine burada. Buna dikkat ederek karar vermeni ve adim atmani tavsiye ederim. Basarilar.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Kas 18, 2019 11:10 pm

Informatiker yazdı: Pzt Kas 18, 2019 10:50 pm Kodlama ile ilgilenmek sana Informatik okumaya basladiginda fayda saglar. Orasi ayri bir mesele. Fakat matematigin Informatik icin gerekli kismi diye bir olay yok. Matematik ve Informatik kardes gibi alanlar zaten ve bilgisayar bilimlerinin temelinde de matematik yatar. Dünyanin hangi okuluna bakarsan bak Türkiye , Almanya, Amerika vs vs bütün bilgisayar mühendisligi veya bilgisayar bilimleri bölümlerinin büyük bir kismi direkt veya dolayli olarak matematik icerikli derslerdir. Lineare Algebra , Analysis, Stochastik , Diskrete Mathematik vs vs uzar gider ve bunlarin büyük kismi zaten algoritma yazarken , programlama yaparken hatta en temelinden yapilacak bir projenin planlama asamasinda kullanilir. Bunlari ögrenmek istemeyen veya ilgisi olmayan birinin bilgisayari gectim herhangi bir mühendislik programini okumayi istemesi mantiksiz cünkü sonunda basarisizlik garanti gibi birsey. Zaten sadece programlama isteniyorsa onun icin Ausbildung var bosuna üniversitede teoriyle dirsek cürütülmesine gerek yok eger dogrudan amac buysa. YÖS'ün icerigini bilmiyorum ancak ben zamaninda lisedeyken veya YGS-LYS ye calisirken ögrendigim bilgilerle bölümdeki bircok matematik dersimi sorunsuz hatta iyi notlarla verdim. Yani hicte öyle gereksiz degillerdi :D

Tavsiyem ne yapmak istedigine iyi karar vermen ve okumak istedigin bölümün ders iceriklerini iyi incelemen. Cogu kisinin kapildigi akim Informatik bölümünün programlamadan ibaret oldugu fakat isin gercegi cok daha farkli. Almanya'da lisans okumak zaten zor bir is. Eger sevmedigin ya da yapamadigin bir alani secersen hayati zindan edersin kendine burada. Buna dikkat ederek karar vermeni ve adim atmani tavsiye ederim. Basarilar.
Informatik sevdiğim bir alan. Yıllardır kodlama ile uğraşıyorum. Bilgisayarda kodlama yapmak benim en sevdiğim şeylerin içinde diyebilirim. Fakat benim demek istediğim üniversite sınavı için matematiği çok kasmak yerine okulda öğrenip akşamda tekrar yapsam sınav için değil üniversite için öğrensem kalan vaktimide kodlama ile harcasam mantıklımı olur? 7/24 sırf yösü kazanim diye matematiğe önem verip kodlamadan kısmak istemiyorum. Matematiğin informatik alanında önemini bildiğim için bu yılı yös'e yoğunluklu çalışmak yerine kendimi kodlamada geliştirmek, ve matematikte üniversite için temel oluşturmak istiyorum. Yani kısacası özetlersem günde 4 saat kurs (neredeyse full matematik) + 1,2 saat matematik çalışmak sonra full programlama. Bana yeter mi? Matematik kodlama yaparken sürekli karşıma çıkıyor. Matematiği çok sevmesemde kodlama yaparken gördüğüm konunun karşıma çıkması bana sempatik geliyor. Yaptığım işle bir işlediğini görünce matematiği sevmeye başladım.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Ara 03, 2019 3:21 am

dabadee yazdı: Pzt Kas 18, 2019 11:10 pm Informatik sevdiğim bir alan. Yıllardır kodlama ile uğraşıyorum. Bilgisayarda kodlama yapmak benim en sevdiğim şeylerin içinde diyebilirim. Fakat benim demek istediğim üniversite sınavı için matematiği çok kasmak yerine okulda öğrenip akşamda tekrar yapsam sınav için değil üniversite için öğrensem kalan vaktimide kodlama ile harcasam mantıklımı olur? 7/24 sırf yösü kazanim diye matematiğe önem verip kodlamadan kısmak istemiyorum. Matematiğin informatik alanında önemini bildiğim için bu yılı yös'e yoğunluklu çalışmak yerine kendimi kodlamada geliştirmek, ve matematikte üniversite için temel oluşturmak istiyorum. Yani kısacası özetlersem günde 4 saat kurs (neredeyse full matematik) + 1,2 saat matematik çalışmak sonra full programlama. Bana yeter mi? Matematik kodlama yaparken sürekli karşıma çıkıyor. Matematiği çok sevmesemde kodlama yaparken gördüğüm konunun karşıma çıkması bana sempatik geliyor. Yaptığım işle bir işlediğini görünce matematiği sevmeye başladım.
Bence yanlis yapiyorsun informatikerin yorumuna tamamen katiliyorum. Matematik önemli programlamayi zaten okulda ögreniyorsun. Matematik ve matematik zekasi cok cok önemli. Zaten büyük ihtimalle senin günde saatlerini harcayarak 4-5 ayda ögrendigin seyleri ünide bir kac saatte anlatip geciyorlardir. O yüzden ben sinavina bak derim. Kaldiki zaten matematigi yapamiyorsan yine informatikerin dedigi gibi informatik alani cok mantikli bir secim degil. Ayrica ve en önemlisi Informatik dedigimiz sey kodlamadan ibaret degil. Senin büyük ihtimalle max. 2-3 dersin falan olacak direk böyle haril haril kodlamaya yönelik veya onu ögrendigin. Geri kalani algoritmalar veri yapilari matematik sistemler bilgisayar aglari logical design vs. vs. Bunlari anlayip yapabilmen icinde temel ve saglam bir matematik bilgisi ve zekasi gerekiyor

PS: Bu arada matematikten kastimiz programlama yaparken bir seylerin alanini hesaplamak veya orta okul/lisedeki matematik problemlerini koda dökerken karsina cikan seyler degil. Coklu komplex integraller, diferansiyel denklemler bunlarin ispatlari vs. bunlardan bahsediyoruz.
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Ara 03, 2019 8:14 am

kiss25 yazdı: Sal Ara 03, 2019 3:21 am Bence yanlis yapiyorsun informatikerin yorumuna tamamen katiliyorum. Matematik önemli programlamayi zaten okulda ögreniyorsun. Matematik ve matematik zekasi cok cok önemli. Zaten büyük ihtimalle senin günde saatlerini harcayarak 4-5 ayda ögrendigin seyleri ünide bir kac saatte anlatip geciyorlardir. O yüzden ben sinavina bak derim. Kaldiki zaten matematigi yapamiyorsan yine informatikerin dedigi gibi informatik alani cok mantikli bir secim degil. Ayrica ve en önemlisi Informatik dedigimiz sey kodlamadan ibaret degil. Senin büyük ihtimalle max. 2-3 dersin falan olacak direk böyle haril haril kodlamaya yönelik veya onu ögrendigin. Geri kalani algoritmalar veri yapilari matematik sistemler bilgisayar aglari logical design vs. vs. Bunlari anlayip yapabilmen icinde temel ve saglam bir matematik bilgisi ve zekasi gerekiyor

PS: Bu arada matematikten kastimiz programlama yaparken bir seylerin alanini hesaplamak veya orta okul/lisedeki matematik problemlerini koda dökerken karsina cikan seyler degil. Coklu komplex integraller, diferansiyel denklemler bunlarin ispatlari vs. bunlardan bahsediyoruz.
Haklısın hocam. Dershaneye hergün gidiyorum, ders kaçırmıyorum. 9,10,11'den temelim vardı zaten. Hadi temelim vardı yös mat 1 çok sallamama gerek kalmadı. Ama bu durumda mat 2'ye yoğunlaşmam gerek gibi duruyor. Almanyadaki informatik mat derslerini incelediğimde matematiğin ikinci kısmına yoğunlaşmamın çok yararı dokunur gibi duruyor :)