Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Doktora'ya başvururken...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cataydin

Doktora'ya başvururken...

Mesaj gönderen cataydin » Cmt Kas 09, 2019 7:07 pm

Arkadaşlar merhaba;

Bir şeyi merak ediyordum. Özellikle sosyal bilimlerde doktora yapan üyelerden veya başvuru sürecini deneyimlemiş üyelerden gelecek cevapların çok faydalı olacağına inanarak, olası supervisor ararken ilk mailde hangi belgelerin gönderilmesi gerektiğini merak ediyorum. Daha açık konuşmak gerekirse, thesis proposal, exposé olarak da bilinir, ilk mail de şart mı? Bireysel doktora yapmak istediğimizde thesis proposal elimizde olmadan kabul alma şansımız var mı, cevabını en çok merak ettiğim sorulardan biri? yoksa her hocanın çalışma alanı için farklı proposal mı yazmalıyız? :| Daha önce süreci deneyimlemiş arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Re: Doktora'ya başvururken...

Mesaj gönderen _cylon_ » Cmt Kas 09, 2019 10:34 pm

Merhaba,

Kesinlikle başvurunuzu kabul etmezler demek istemiyorum zira başvurduğum okullar dışında bilgim yok. Ama benim sürecimde (Freie, Humboldt, Duigsburg-Essen ve Hildesheim) - Hildesheim'dan kabul aldım ilk mailleşmeler sonrasında istisnasız Exposé istendi. Herkese farklı yazmaktansa okullar bazında sizin konunuza uygun ya da çevresinde çalışanlar ile iletişime geçmek benim sürecimde yardımcı olan durum olmuştu.

Başarılar dilerim.

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Pzt Kas 11, 2019 2:21 am

_cylon_ yazdı: Cmt Kas 09, 2019 10:34 pm Merhaba,

Kesinlikle başvurunuzu kabul etmezler demek istemiyorum zira başvurduğum okullar dışında bilgim yok. Ama benim sürecimde (Freie, Humboldt, Duigsburg-Essen ve Hildesheim) - Hildesheim'dan kabul aldım ilk mailleşmeler sonrasında istisnasız Exposé istendi. Herkese farklı yazmaktansa okullar bazında sizin konunuza uygun ya da çevresinde çalışanlar ile iletişime geçmek benim sürecimde yardımcı olan durum olmuştu.

Başarılar dilerim.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldu bu cevap gerçekten. O halde önce exposé hazırlayıp mailleşmeleri yapmak daha doğru sanırım? Yoksa ilk mailde şansımı deneyip expose talebini olup olmadığını görsem daha mı iyi olur sizce? :)

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Pzt Kas 11, 2019 3:06 pm

Merhabalar,

Rica ederim. Zaman kazanmanız ve kafa rahatlığı açısından daha doğru olur bana göre. Zira eninde sonunda Exposé istenecektir sizden. Hazırlığınızda üniversitedeki akademik kadroya ve çalışma alanlarına önden bakmak faydalı oluyor. Başvuracağınız program(lar) dersli doktora ise oradaki süreç hakkında bilgim yok maalesef. Zira ben ders olmayan programlara başvurdum. Orada danışman bulmanız neredeyse kabul almanıza eş :)

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Cum Eyl 25, 2020 10:17 pm

_cylon_ yazdı: Pzt Kas 11, 2019 3:06 pm Merhabalar,

Rica ederim. Zaman kazanmanız ve kafa rahatlığı açısından daha doğru olur bana göre. Zira eninde sonunda Exposé istenecektir sizden. Hazırlığınızda üniversitedeki akademik kadroya ve çalışma alanlarına önden bakmak faydalı oluyor. Başvuracağınız program(lar) dersli doktora ise oradaki süreç hakkında bilgim yok maalesef. Zira ben ders olmayan programlara başvurdum. Orada danışman bulmanız neredeyse kabul almanıza eş :)
Merhabalar, kabul almış bulunuyorum nihayetinde. :) Sizin vize başvuru gönderilerinizi okudum. Serüveninizdeki karışıklığı aşmak için bana öneriniz olur muydu. Araştırmacı / Forscher için istenen belgelere yönelik olarak mı başvurmalı mıyım yoksa lisans veya yüksek lisans ile aynı formatta mı?

mail adresinizi bırakırsanız sizinle iletişim kurmayı gerçekten çok isterim.

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Pzt Eyl 28, 2020 8:35 pm

cataydin yazdı: Cum Eyl 25, 2020 10:17 pm Merhabalar, kabul almış bulunuyorum nihayetinde. :) Sizin vize başvuru gönderilerinizi okudum. Serüveninizdeki karışıklığı aşmak için bana öneriniz olur muydu. Araştırmacı / Forscher için istenen belgelere yönelik olarak mı başvurmalı mıyım yoksa lisans veya yüksek lisans ile aynı formatta mı?

mail adresinizi bırakırsanız sizinle iletişim kurmayı gerçekten çok isterim.
Merhabalar, mail adresimi mesaj olarak iletmeye çalıştım ama özel mesaj gönderemiyorum. Siz bana özel mesaj atmayı deneyebilir misiniz? Açıkçası karışıklığı sadece Almanya'daki üniversitemle görüşüp onlardan bilgi alınca çözdüler. Benim tüm girişimlerim başarısız kaldı ama en sonunda uzun bir bekleyiş sonrasında (üç ay kadar) öğrenci vizemi aldım. Ben tüm belgelerimi öğrenci başvurusunda talep edilenler olarak teslim ettim. Benden sonrasında araştırmacı için sözleşme istenmişti. Üniversitenin araya girmesiyle bu problem aşıldı. Başarılar dilerim :)

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Sal Eyl 29, 2020 5:21 pm

_cylon_ yazdı: Pzt Eyl 28, 2020 8:35 pm Merhabalar, mail adresimi mesaj olarak iletmeye çalıştım ama özel mesaj gönderemiyorum. Siz bana özel mesaj atmayı deneyebilir misiniz? Açıkçası karışıklığı sadece Almanya'daki üniversitemle görüşüp onlardan bilgi alınca çözdüler. Benim tüm girişimlerim başarısız kaldı ama en sonunda uzun bir bekleyiş sonrasında (üç ay kadar) öğrenci vizemi aldım. Ben tüm belgelerimi öğrenci başvurusunda talep edilenler olarak teslim ettim. Benden sonrasında araştırmacı için sözleşme istenmişti. Üniversitenin araya girmesiyle bu problem aşıldı. Başarılar dilerim :)
maalesef ben de özel mesaj gönderemiyorum size. Bireysel doktora için kabul aldım, burs veya pozisyon sağlamayacaklar ilk yıl. Elimde sadece kabul mektubu var. Sözleşme yok yani. Başvururken süreci hızlandırmak ve vize memurlarının kafa karışıklığını gidermek adına şu belgeyi mutlaka götür dediğiniz bir belge var mıdır? Üniversitenizin ne gibi bir rolü oldu bu konuda? Çok teşekkür ederim, kolaylıklar diliyorum.

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Sal Eyl 29, 2020 7:53 pm

cataydin yazdı: Sal Eyl 29, 2020 5:21 pm maalesef ben de özel mesaj gönderemiyorum size. Bireysel doktora için kabul aldım, burs veya pozisyon sağlamayacaklar ilk yıl. Elimde sadece kabul mektubu var. Sözleşme yok yani. Başvururken süreci hızlandırmak ve vize memurlarının kafa karışıklığını gidermek adına şu belgeyi mutlaka götür dediğiniz bir belge var mıdır? Üniversitenizin ne gibi bir rolü oldu bu konuda? Çok teşekkür ederim, kolaylıklar diliyorum.
Edit:
Buradan da yazabilirsiniz, minnet duyarım: aydinyaz.92@gmail.com