Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ön Lisans Diploması İle Farklı Bölüme Başvurma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Tilga19

Ön Lisans Diploması İle Farklı Bölüme Başvurma

Mesaj gönderen Tilga19 » Çrş Eki 23, 2019 9:57 am

Merhaba herkese öncelikle vakit ayırıp okudunuz için teşekkürler ben MYO mezunuyum ama bölümümü güzel olsada sevmediğim için farklı bir alanda okumak istiyorum Almanya'da bunu yapa bilir miyim öğrenmek istiyorum ve tavsiye eder misiniz yoksa Türkiye de okuyup yüksek lisans filan mı yap dersiniz düşünceleriniz neler?
Sorularım şunlar:

Lise diploma notum:59,99
Ön Lisans diploma notum:3,01

-Makine, Resim ve Konstrüksiyon bölümü okudum ama bilgisayar ve yazılım üzerine okumak istiyorum sizce kabul alır mıyım?
-2 yıl önce mezun oldum başta okumak istemediğim için çalışmaya uğraştım şu an okula bir daha hazırlanıyorum et kisi olur mu ve nasıl olur?
-Normal bir başvuru gibi benimde yazılım yada bilgisayar üzerine ön lisans okumamış olmama rağmen girme şansım var mı ve ne kadar sizce?
-Almanca bilmiyorum burada çalışıp b1-b2-c1 almaya çalışacağım yani direk kabul için uğraşı cam kendi param ile okuyacağım için çalışmam gerek

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Ön Lisans Diploması İle Farklı Bölüme Başvurma

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 23, 2019 1:32 pm

Merhaba, Makina mühendisligine kesin gecis yapabilirsin ama bilgisayar mühendisligi icin %100 diyemem. Basvuru yapacagin üniversiteye de bagli. Eger basvuru yapacagin üniversitede bilgisayar mühendisligi bölümü (Informatik) matematik fakültesinde veriliyorsa sikinti olabilir, mühendislik bölümünde veriliyorsa hic bir problem olmaz.

Egitime ara vermis olman vize basvurusu acisindan problem yaratir. O yüzden en azindan A2 veya B1 seviyesine kadar Türkiye de almanca ögrenip, Goethe, Telc veya ÖSD gibi kurumlardan bir sertifika alip o sekilde vize basvurusu yapman daha iyi olacaktir. Asagidaki linkte yer alan bilgileri ayrintili olarak incelersen ne demek istedigim cok daha iyi anlarsin:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ci-vizesi/

DGS vs gerekmiyor, ön lisans mezunlarinda sadece ön lisans notu kistas olarak aliniyor ve 3 küsür ortalama iyi bir ortalam sayilir. O yüzden üniversite kabulünde cok büyük bir problem yasamazsin.

Yine genel olarak bilgileri asagidaki linkte bulabilirsin:

https://www.deutschstudent.com/almanyada-egitim/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Tilga19

Re: Ön Lisans Diploması İle Farklı Bölüme Başvurma

Mesaj gönderen Tilga19 » Çrş Eki 23, 2019 2:51 pm

Öncelikle cevabınız ve ayrıntılı olarak linkleri bıraktığınız için teşekkürler.

Peki bilgisayar mühendisliğinin bildiğim kadarıyla alternatif bölümleri var (yazılımı sevdiğim için istiyorum bilgisayarı) onlardan geçme şansım bilgisayar mühendisliğinden daha fazla olan var mı?

Ekstra bir soru daha soru cam sizce makine mühendisliğine gidip yüksek lisans IT-YAZILIM vs. gibi bir şey mi yapsam bu konuda bir tavsiyeniz var mı?
Yoksa komple sınavı bir daha gir düşük puanlı da olsa bir bilgisayar mühendisliği kazan öyle daha rahat gidersin mi dersiniz?