Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausbildung sorunsalı ve vize karmaşası...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
pmved

Ausbildung sorunsalı ve vize karmaşası...

Mesaj gönderen pmved » Cmt Eyl 21, 2019 8:06 pm

Öncelikle forumdaki tüm arkadaşlara selamlar. Ausbildung ile alakalı konuların tamamını okumuş olmakla beraber tam olarak anlayamadığım ve sizlere sormak istediğim birkaç soru olucak.
Sorularıma geçmeden önce sizleri kısaca bilgilendirmek isterim.
Eşim Almanya doğumlu 18 yaşına kadar Almanyada yaşamış ve realschule(lise) de dahil eğitim almıştır. 18 yaşından sonra da Türkiye ye yerleşmiştir yani kesin dönüş yapmıştır ve daimi oturumuda dahil tüm yasal haklarını kaybetmiştir. Birkaç ay önce eşiminde ısrarı üzerine Almanya ya yerleşmeye karar verdik bu yolda araştırma yaparken bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle eşim adına ausbildung a başvurmaya karar verdik. Diploma konusunda şanslıydık çünkü eşim Almanya'da eğitim gördüğü için realschule diplomasına sahip yani denklik için herhangi bir işlem yapmamıza gerek kalmıyor. 2019 Aralık ayı altenpflege için okul ve staj için birçok yerle görüştük ve çok olumlu geri dönüşler aldık ekim ayı içinde eşim Almanya'ya giderek görüşmeye çağıran okul ve staj yerleri ile görüşecek şuana kadar herşey çok olumlu çünkü geri dönüşlerlerde aldığımız cevaplar çok yardımseverce. Şimdi sizlere sormak istediğim sorulara gelirsek;

- Eşim okul ve staj yerine kabul olduğu taktirde eşimin alması gereken evraklar nelerdir. ( Okul kabul evrağı ve staj için iş sözleşmesi dışında)

- BundesAgentur für Arbeit başvuru sahibi kişinin ausbildung unu onaylaması gerekiyormuş bu süreç nasıl gerçekleşiyor yani bi evrak mı almamız lazım yoksa okul veya iş yeri mi hallediyor inanın bu konuyla alakalı hiçbir bilgimiz yok aydınlatırsanız çok sevinirim.

- Diyelim tüm evraklarımızı hazırladık konsolosluk yani vize sürecinde hangi vize türüne başvurmamız gerekiyor yani öğrenci vizesine mi başvurucaz yoksa iş vizesinine mi başvurucaz bu konuylada alakalı ikilemde kaldık.

- Son olarakda vize sürecinde aile birleşimi yapabiliyormuyuz yoksa ben daha sonra mı gidebiliyorum Almanya'ya eşimin yanına.

Siz deutschstudent forumun değerli üyelerinin, cevabını bulamadığımız bu sorulara en kısa zamanda cevap vereceğini umut eder iyi forumlar dilerim.