Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

KIT MI TU BERLIN MI?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sunagnn

KIT MI TU BERLIN MI?

Mesaj gönderen sunagnn » Çrş Eyl 04, 2019 5:07 pm

Arkadaslar merhaba ben hem TU Berlin hem de KIT‘ten Architektur (Bachelor ) icin kabul almis durumdayim ve zaten sadece bu iki uniye basvurmustum ama su an oldukca kararsizim cünkü ikisi de güzel sehirler ikisi de dünya siralamasinda cok iyi olan TU 9 üyesi iki üniversite fakat karar vermek hic de kolay degilmis. Buradaki alman arkadaslarimla konustugumda bir kismi Berlin dedi cünkü ögrenci hayatinin burada daha zevkli gececegini savunuyorlar ama bir kismi da KIT‘in TU Berlin‘i egitim ve siralama olarak sollayacagini bu yüzden de orayi secmem gerektigini savunuyor.
Ben bir de türk arkadaslarin görüsünü almak istedim yaptiginiz yorumlar icin de simdiden sagolun.
Umarim herkes istedigi uniden Zusage almistir herkese basarilar

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: KIT MI TU BERLIN MI?

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 05, 2019 1:01 am

sunagnn yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 5:07 pm Arkadaslar merhaba ben hem TU Berlin hem de KIT‘ten Architektur (Bachelor ) icin kabul almis durumdayim ve zaten sadece bu iki uniye basvurmustum ama su an oldukca kararsizim cünkü ikisi de güzel sehirler ikisi de dünya siralamasinda cok iyi olan TU 9 üyesi iki üniversite fakat karar vermek hic de kolay degilmis. Buradaki alman arkadaslarimla konustugumda bir kismi Berlin dedi cünkü ögrenci hayatinin burada daha zevkli gececegini savunuyorlar ama bir kismi da KIT‘in TU Berlin‘i egitim ve siralama olarak sollayacagini bu yüzden de orayi secmem gerektigini savunuyor.
Ben bir de türk arkadaslarin görüsünü almak istedim yaptiginiz yorumlar icin de simdiden sagolun.
Umarim herkes istedigi uniden Zusage almistir herkese basarilar
İki üniversitenin sadece adını duydum, burada TUM'dan sonra, en azından benim gördüğüm kadarıyla, en çok konuşulan iki fantastik üniversite. Tebrik ederim.

Sadece üniversite hayatıyla ilgili bir yorum yapmak istiyorum, eğer sosyal biri isen ve eğitimin yanında çalışabileceğini düşünüyor veya hedefliyorsan tabii ki büyük şehir her zaman avantajdır diyebilirim. Ben bir sene Köln'de yaşadım, eğitim de gördüm değişim öğrencisiydim. Şimdi tekrar döneceğim yüksek lisans için. Kıyaslama yapmıyorum kesinlikle, sadece açıklama açısından belirtmek isterim. Köln her ne kadar Berlin'in yanında küçük de kalsa, imkanlar açısından diğer şehirlere göre avantajı olduğunu deneyimledim, yine kişisel tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Ne yapmayı hedeflediğine bağlı bir yandan da, belki de ileride staja başlayacağın şirket Berlin'de, ya da kariyerine orada başlayacaksın, kim bilir?

Öte yandan konaklama problemleri, finansal kaygılar (varsa), kalabalıktan haz etmiyorsan, küçük şehir ve KIT tam bana göre diyorsan : )
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Eyl 05, 2019 7:39 am

*KIT Baden-Württemberg eyaletinde olduğu için Avrupa Birliği'ndeki ülkelerin vatandaşlığı yoksa sende, dönemlik 1000 Euro'dan fazla ücret alıyor.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Eyl 05, 2019 7:41 am

sunagnn

Mesaj gönderen sunagnn » Prş Eyl 05, 2019 10:14 am

kdemir yazdı: Prş Eyl 05, 2019 7:41 am https://www.intl.kit.edu/istudent/3369.php
1653 Euro :D
Evet malesef )) basvurumu yaparken bunu göze almistim. Fakat berlin‘de de yasamin pahali ve kiralarin oldukca yüksek oldugu gercegi var o yüzden yillik hesaplama bakimindan Karlsruhe‘den bir farki yok benim icin. :?

sunagnn

Mesaj gönderen sunagnn » Prş Eyl 05, 2019 10:23 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 05, 2019 1:01 am İki üniversitenin sadece adını duydum, burada TUM'dan sonra, en azından benim gördüğüm kadarıyla, en çok konuşulan iki fantastik üniversite. Tebrik ederim.

Sadece üniversite hayatıyla ilgili bir yorum yapmak istiyorum, eğer sosyal biri isen ve eğitimin yanında çalışabileceğini düşünüyor veya hedefliyorsan tabii ki büyük şehir her zaman avantajdır diyebilirim. Ben bir sene Köln'de yaşadım, eğitim de gördüm değişim öğrencisiydim. Şimdi tekrar döneceğim yüksek lisans için. Kıyaslama yapmıyorum kesinlikle, sadece açıklama açısından belirtmek isterim. Köln her ne kadar Berlin'in yanında küçük de kalsa, imkanlar açısından diğer şehirlere göre avantajı olduğunu deneyimledim, yine kişisel tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Ne yapmayı hedeflediğine bağlı bir yandan da, belki de ileride staja başlayacağın şirket Berlin'de, ya da kariyerine orada başlayacaksın, kim bilir?

Öte yandan konaklama problemleri, finansal kaygılar (varsa), kalabalıktan haz etmiyorsan, küçük şehir ve KIT tam bana göre diyorsan : )
Tesekkür ederim cevap icin. sanirim KIT olacak gibi bakalim yaklasik 1 hafta bekleme ve karar verme sürem var ama KIT daha icime sindi diyebilirim cünkü sizin de belirttiginiz gibi daha kücük sehir olmasinin avantaji var uni hayati icin hem de aslinda birden fazla büyük sehire de trenle 2 saat gibi bir mesafedeymis.
Ama ders calismaktan pek vakit olmuyor zaten)
Tesekkürler tekrar