Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezun olduğun alanın Almanyada ki Denkliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Muhan

Mezun olduğun alanın Almanyada ki Denkliği

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Ağu 14, 2019 6:29 pm

Merhaba arkadaşlar bu konuyu hangi başlığın altına açacağım pek bilemedim çünkü ne üniversiteyle çok ilgili ne de Almancayla o yüzden buraya açtım bh konuda hata yaptıysam beni mazur görün. Bugün okuduğum bir bilgiyi sizinle paylaşıp belki faydalı olur diye konuyu açmak istedim. Bilen arkadaşlarım da konu hakkında detaylı açıklamalar yaparsa dahada bilgilenmiş oluruz. Haberde 2020 de Almanyada çıkacak olan göçmen yasasıyla ilgili Almanya bu zamana kadar herhangi bir meslekten bir şirkete başvuru olduğunda yasa nedeniyle önce almanlar eğer o işi yapacak alman yoksa sonra Avrupa vatandaşları eğer o da yoksa diğer ülke vatandaşlarını işe aldırıyordu bu yasa sebebiyle kısacası Türk vatandaşı olduğumuz için Almanyada diplomamızla işe girmek zordu. Fakat 2020 de gelecek olan yasa ile artık bu sıralama kalktı ve almanyada iş aramak için 6 aylık vize alma hakkı getirilecekmiş. Bu sayede türkler yada herhangi işe başvuranlar aynı seviyede değerlendirilecek fakat 2 şart ile
[*] İYİ BİR ALMANCA
[*] Almanya'da okuduğunuz bölümün meslek odalarına giderek aldığınız diplomayı Almanyada tanınır hale gelmesini sağlamak (kısacası denklik alma)
Denklik işlemi de araştırdıma göre şöyle oluyor diyelimki makine mühendisi bir arkadaşımız türkiyede okudu ve mezun oldu almancası da iyi derecede. Bu kişi önce almanyada ki kendi mesleğinin odasına (mühendisler odası gibi) giderek orda mezun olduğu okulun transkriptini vererek denklik işlemini başlatıyor. Mühendislik odasıda kontrol ediyor ve diyor ki örnek veriyorum 7 dersi burda tekrar vermen gerekiyor ve onların sınavına giriyorsun ve diplomanın almanyada denkleştiriyosun başarılı olursan sonrasında iş başvurularında bulunabilirsin. Almanya ın bunu yapmasının sebebi gereğinden fazla nitelikli ve niteliksiz işçi açığı olmasıdır. Eğer bilgilerimde yanlışsam veya eksiksem yada başka bir arkadaşım daha detaylı biliyorsa yoruma yazalım arkadaşlar yanlış yönlendirmişde olmayayım şimdiden teşekkürler.... :)