Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı kabulden sonra dil kursu başka şehirdemi olucak ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sametbasli

Şartlı kabulden sonra dil kursu başka şehirdemi olucak ?

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Ağu 08, 2019 2:38 pm

Merhaba şartlı kabul aldık aldık diyelim paderborn üniversitesinden .Dil kursunu kölnde alabiliyormuyuz ?çoğu sitede alabilirsin diyolarda Netlik sağlamak adına böyle bi başlık açtım ?

Semdjflkt

Re: Şartlı kabulden sonra dil kursu başka şehirdemi olucak ?

Mesaj gönderen Semdjflkt » Prş Ağu 08, 2019 11:37 pm

Bendede aynı soru var. Dil kursunu KİT şartlı kabul için stuttgart yada başka bi yer düşünmüştüm. Birde dil kursundan sonra bölüm değişirmi ? Soruya soruyla cevap verdim kusura bakmayın

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 11:55 pm

İkisi birbirinden bağımsız şeyler.
Oturumunuzun hangi şehirde olacağına şartlı kabul belgeniz karar vermiyor. Bu belge şartları yerine getirdikten sonra üniversiteye kayıt yapabileceğinizi söyler sadece.
Eğer üniversitenin kendi kursuna kaydolma şartı yoksa (ki bu çok düşük bir ihtimal), dilediğiniz yerde dilediğiniz kursu ziyaret edebilirsiniz.
Vize başvurunuzda kalmayı planladığınız adres olarak bir ev/yurt veya benzer konaklamadan bahsettiyseniz, farklı bir şehirde oturum alırken memur tarafından sorgulanabilirsiniz yabancılar dairesinde. Nedenleri mantıklı bir şekilde açıklarsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

Şunu unutmayın, kimse sizi bir yerde kalmaya zorlayamaz. Vizenizi aldıktan sonra istediğiniz şehirde dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz -ek olarak: Tabii ki sadece seyahat amacınıza bağlı olarak. Dil kursu ise kursa gidin, eğitim ise okula başlayın...

Haklarınızın bilincinde olun.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cum Ağu 09, 2019 1:30 am

Semdjflkt yazdı: Prş Ağu 08, 2019 11:37 pm Bendede aynı soru var. Dil kursunu KİT şartlı kabul için stuttgart yada başka bi yer düşünmüştüm. Birde dil kursundan sonra bölüm değişirmi ? Soruya soruyla cevap verdim kusura bakmayın
Üni assistle ve kendi başınamı kabul aldın?

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Cmt Ağu 10, 2019 3:09 pm

sametbasli yazdı: Cum Ağu 09, 2019 1:30 am Üni assistle ve kendi başınamı kabul aldın?
Henüz o işlemlere başlamadım ama akrabalarım karlsruhede olduğu için ilk yıl dil kursunu KİT istiyorum KİT şartlı kabul vermezse başka bi ünivetsite diye sormuştum

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Cmt Ağu 10, 2019 3:14 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 08, 2019 11:55 pm İkisi birbirinden bağımsız şeyler.
Oturumunuzun hangi şehirde olacağına şartlı kabul belgeniz karar vermiyor. Bu belge şartları yerine getirdikten sonra üniversiteye kayıt yapabileceğinizi söyler sadece.
Eğer üniversitenin kendi kursuna kaydolma şartı yoksa (ki bu çok düşük bir ihtimal), dilediğiniz yerde dilediğiniz kursu ziyaret edebilirsiniz.
Vize başvurunuzda kalmayı planladığınız adres olarak bir ev/yurt veya benzer konaklamadan bahsettiyseniz, farklı bir şehirde oturum alırken memur tarafından sorgulanabilirsiniz yabancılar dairesinde. Nedenleri mantıklı bir şekilde açıklarsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

Şunu unutmayın, kimse sizi bir yerde kalmaya zorlayamaz. Vizenizi aldıktan sonra istediğiniz şehirde dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz -ek olarak: Tabii ki sadece seyahat amacınıza bağlı olarak. Dil kursu ise kursa gidin, eğitim ise okula başlayın...

Haklarınızın bilincinde olun.
Bilgi için teşekkürler. Peki herhangi bir üniversiteden şartlı kabulü aldım diyelim kendi okulunun dil kursu zorunlu olmayan o zaman istediğim üniversitenin kendi dil kursuna girebiliyomuyum

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 3:24 pm

Semdjflkt yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 3:14 pm Bilgi için teşekkürler. Peki herhangi bir üniversiteden şartlı kabulü aldım diyelim kendi okulunun dil kursu zorunlu olmayan o zaman istediğim üniversitenin kendi dil kursuna girebiliyomuyum
Sadece üniversitelerle sınırlı değil dil kursları; kiliseler, vakıflar, topluluklar, okullar...çeşit çeşit.
Bir arkadaşımın X üniversitesinde şartlı kabulü vardı, okulun kursu pahalı olduğu için dışarıda daha uygun bir kursa yazıldı. Öyle örnekler var yani.
Kölle Alaaf!

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Ağu 11, 2019 3:06 pm

Ama vizede mecburen söyleyicez nerede kalcağımızı üniversite ile şehir farklı yerde sen nereye hayırdır der gibisinden birşey söylenmez yani olumsuz olmazmı :)

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 11, 2019 3:48 pm

sametbasli yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 3:06 pm Ama vizede mecburen söyleyicez nerede kalcağımızı üniversite ile şehir farklı yerde sen nereye hayırdır der gibisinden birşey söylenmez yani olumsuz olmazmı :)
Vizeyi aldın, 6 ay 9 ay her neyse. Anmeldung yaptırmak zorundasın. Kayıt yaptığın sırada memur sana sorabilir ya da oturum uzatmak istediğin zaman da öyle bir değişimi muhakkak sorgulayacaklardır. Gerekçeleriyle anlatırsın, suç değil sonuçta. Ayrıca, belki de muhabbetin memurlarla "Guten Tag"tan ileri gitmeyecek. Bilemezsin.
Kölle Alaaf!

jacksblues

Mesaj gönderen jacksblues » Cmt Ağu 24, 2019 4:18 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 3:48 pm Vizeyi aldın, 6 ay 9 ay her neyse. Anmeldung yaptırmak zorundasın. Kayıt yaptığın sırada memur sana sorabilir ya da oturum uzatmak istediğin zaman da öyle bir değişimi muhakkak sorgulayacaklardır. Gerekçeleriyle anlatırsın, suç değil sonuçta. Ayrıca, belki de muhabbetin memurlarla "Guten Tag"tan ileri gitmeyecek. Bilemezsin.

Merhabalar, ben de mümkünse sizlere bir şey danışmak istiyorum. Şartlı kabulümü Kassel'den aldım şu an vize bekliyorum. Ancak dil kursunu Berlin'de almak istiyorum kız arkadaşım orada olduğu için.Sorum şu Kassel'den şartlı kabul almama rağmen Berlin'de dil kursu ve ikamet edeceğim adres bularak direk Berlin'deki Burgeramt'a "anmeldung" yapabiliyor muyum ?
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 24, 2019 6:24 pm

jacksblues yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 4:18 pm Merhabalar, ben de mümkünse sizlere bir şey danışmak istiyorum. Şartlı kabulümü Kassel'den aldım şu an vize bekliyorum. Ancak dil kursunu Berlin'de almak istiyorum kız arkadaşım orada olduğu için.Sorum şu Kassel'den şartlı kabul almama rağmen Berlin'de dil kursu ve ikamet edeceğim adres bularak direk Berlin'deki Burgeramt'a "anmeldung" yapabiliyor muyum ?
Teşekkürler.
Merhaba,

üniversitenizin kendi kursuna kayıt yaptırma zorunluluğunuz yoksa, istediğiniz şehirdeki dilediğiniz kursu seçebilir, kaydolabilirsiniz bir sakıncası yok bildiğim kadarıyla.
Kölle Alaaf!

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Pzr Ağu 25, 2019 3:33 am

Bir şartlı kabul var, birde Vormerkung denilen studienkolleg için olan kabul var. Şartlı kabulde sadece dil belgesini şu tarihe kadar sunmalısınız yazar, belki ek olarak isterseniz universitenin dsh kursuna kayıt olabilirsinizde yazabilir. Ama Vormerkung'ta sadece Universitenin Studienkollege kayıt olman için verilir ve o belgeyle vizede alabilirsin. Bu belgeyle vize alırsan, vize alırkenki niyetin orada belirtilen Studienkollege kayıt olmak ve okumak için olduğundan dolayı orada ikamet etmen oturman gerekir. Tabi şehir değiştirdiğine ne olur bilemem böyle bir durumda.
Ama şartlı kabulle vize alındığında illa o universitenin kursuna gideceksin diye birşey olduğunu sanmıyorum. Yani mantıklı gelmedi bana.
Bu şartlı kabul ve Vormerkung olayını KIT için söylüyorum, orada karşılaştım büyük ihtimal her yerdede aynıdır.

Ayrıca şimdi bunu yazarken farkettim, şartlı kabul belgesini verdiğinizde, illaki dil kursuna gideceğiniz için dil kursuyla ilgili evrak falan istemiyorlar mı vize için?

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 9:56 pm

Ben Karlsruhe'deki bir dil okuluyla başvurmuştum sonra o dil okulunu şehrimdeki başka bir dil okulu ile değiştim o da yetmez gibi Stuttgart üniversitesinin hazırlığından kabul almıştım ve oraya devam etmiştim benim için bir sıkıntı olmadı

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Çrş Ağu 28, 2019 11:20 pm

Vachtang yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 9:56 pm Ben Karlsruhe'deki bir dil okuluyla başvurmuştum sonra o dil okulunu şehrimdeki başka bir dil okulu ile değiştim o da yetmez gibi Stuttgart üniversitesinin hazırlığından kabul almıştım ve oraya devam etmiştim benim için bir sıkıntı olmadı
Stutrgart hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba bende 2. Seçenek olarak orayı düşünüyorum yada karlsruhede bildiğiniz uygun dil kursları falan 1 ay sonra karlsruheye gideceğim eğer olursa seneye için şimdiden ayarlamaya çalışacağım

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Prş Ağu 29, 2019 12:06 am

sametbasli yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 3:06 pm Ama vizede mecburen söyleyicez nerede kalcağımızı üniversite ile şehir farklı yerde sen nereye hayırdır der gibisinden birşey söylenmez yani olumsuz olmazmı :)
Vizede söyleme bence konsolosluğa başka bir şehirde olacağını vizeyi aldıktan sonra bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum bazı kişilere sordum orada okuyan

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Ağu 29, 2019 11:29 am

Semdjflkt yazdı: Prş Ağu 29, 2019 12:06 am Vizede söyleme bence konsolosluğa başka bir şehirde olacağını vizeyi aldıktan sonra bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum bazı kişilere sordum orada okuyan
İyide vizede sormayıcakmı geçimini nasıl sağlıycaksın ve nerede kalıcaksın diye ? benim garantörüm var sonuçta ve onun yanında kalıcam ? o dediğin şeyi yapmam için kabul aldığım şehirde bi ev veya kira sözleşmesi olması lazım ve dil kursu kayıdı olması lazım :D

jacksblues

Mesaj gönderen jacksblues » Cum Ağu 30, 2019 12:51 pm

Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar ilginiz için de. Bu şartlı kabulün süresi peki ne kadar oluyor bir bilginiz var mı ? Benim ne kadar sürem oluyor yani gerekli almanca seviyesine ulaşmam için genelde 1 sene diyor herkes ama bilemedim ? Şartlı kabul mektubumda da şu tarihe kadar diye bir şey yok. Ne kadar vize alınabiliyor bu iş için onu merak ediyorum yani, yanılmıyorsam üniversiteye kayıt olamazsan bile bi sene dil kursu alabiliyorsun bu şartlı kabulle diğer sene tekrar bi çok okula başvuru yapmak gerekiyor. Bilginiz var mı ?
Teşekkürler

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Pzt Eyl 02, 2019 7:38 pm

sametbasli yazdı: Prş Ağu 29, 2019 11:29 am İyide vizede sormayıcakmı geçimini nasıl sağlıycaksın ve nerede kalıcaksın diye ? benim garantörüm var sonuçta ve onun yanında kalıcam ? o dediğin şeyi yapmam için kabul aldığım şehirde bi ev veya kira sözleşmesi olması lazım ve dil kursu kayıdı olması lazım :D
Sorarlar sen hep orda kalcakmışsın gibi gösterceksin uçağını bile oraya gidicek şekilde alman gerekebilir ülkeye girdikten sonra istediğin yerde dil kursuna gidebiliyosun yabancılar polisine gittiğinde hangi okuldan kabul aldığına bakmıyorlarmış hatırladığım kadarıyla sana birisini tavsiye ediyim en iyisi ben kendisiyle görüşmüştüm bu konuda bilgilidir. Yiğit günal yazarsan youtubede çıkar bilgilerini bulursun yada ınstagram adresini verebilirim 1 saatlik görüntülü konuşma yapıyor durumun hakkında neler yapman gerektiğini vs. Sadece almanya için eğitim danışmanlığı yapıyor. 15 euro ücreti vardı. Başka konularda da yardımcı oluyor hatta. Reklam gibi oldu ama işine yarayacağını düşündüm :)

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Sal Eyl 03, 2019 12:08 pm

Semdjflkt yazdı: Pzt Eyl 02, 2019 7:38 pm Sorarlar sen hep orda kalcakmışsın gibi gösterceksin uçağını bile oraya gidicek şekilde alman gerekebilir ülkeye girdikten sonra istediğin yerde dil kursuna gidebiliyosun yabancılar polisine gittiğinde hangi okuldan kabul aldığına bakmıyorlarmış hatırladığım kadarıyla sana birisini tavsiye ediyim en iyisi ben kendisiyle görüşmüştüm bu konuda bilgilidir. Yiğit günal yazarsan youtubede çıkar bilgilerini bulursun yada ınstagram adresini verebilirim 1 saatlik görüntülü konuşma yapıyor durumun hakkında neler yapman gerektiğini vs. Sadece almanya için eğitim danışmanlığı yapıyor. 15 euro ücreti vardı. Başka konularda da yardımcı oluyor hatta. Reklam gibi oldu ama işine yarayacağını düşündüm :)
Peki okuldan şartlı kabulumuzu aldık diyelim Bunun bi süresi varmı ben 6 ay burda a1-a2 seviyesine gelmeyi düşünüyorum vizede sorun çekmemem için mümkünmüdür sence😀

Semdjflkt

Mesaj gönderen Semdjflkt » Çrş Eyl 04, 2019 4:29 pm

sametbasli yazdı: Sal Eyl 03, 2019 12:08 pm Peki okuldan şartlı kabulumuzu aldık diyelim Bunun bi süresi varmı ben 6 ay burda a1-a2 seviyesine gelmeyi düşünüyorum vizede sorun çekmemem için mümkünmüdür sence😀
Aynı durumdayız 😃 bende merak ediyorum onu belki okuldan okula değişiyodur belki 6 ay sorun olmaz bence ama yinede okullara sormak gerekli