Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

mekatronik mi? makine mi? bilgisayar muhendisligi mi? yoksa uluslararasi ticaret benzeri bi bolum va

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
memet34

mekatronik mi? makine mi? bilgisayar muhendisligi mi? yoksa uluslararasi ticaret benzeri bi bolum va

Mesaj gönderen memet34 » Prş Ara 11, 2008 10:55 pm

almanyadayim. uni ye baslicam. fachhochschule dusunuyorum. acaba bu dedigim bolumlerden hangisini secersem turkiyeye dondugumde daha sansli olurum. fikir verenlere simdiden tesekkurler...

ernesto24

Mesaj gönderen ernesto24 » Prş Ara 11, 2008 11:18 pm

vallah sana onerecegim bence makina oku hayatin kurtulur. digerleride ole ama ben makina derim

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 11, 2008 11:59 pm

Benim gorusum madem icinden \'\' ben bunu okumak istiyorum\'\' demiyorsun,kararsizsin o zaman bu aklindan gecen bolumleri iyice arastir,ne yaparlar ne ederler dersleri neler ve mumkunse bu bolumu okuyan yada mezun olmus kisilerle konus ve karar ver..
Ama en onemlisi sevebilecek misin bu bolumleri? Parasi guzel olabilir ama psikolojisi nasil olacak acaba?Cunku bilgisayar muhendisligi demissin makine demissin ve uluslararasi ticaret ve benzeri meslege gecmissin yani arasinda cok fark var gorecegin dersler olsun,is hayati olsun farkli olacak karari buna gore versen daha iyi aslinda paraya gore degilde..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

memet34

Mesaj gönderen memet34 » Cum Ara 12, 2008 11:33 am

en cok makine ve mekatronik dusunuyodum. ama cevremdeki insanlar digerlerinide dusun deyince kafam karsti. aslinda makineyi cok severim ve ticareti becerebilirim. ben sadce ileriki hayatta meslek hayati konusunda hangisinin daha sansli oldugunu merak etmistim. tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 12, 2008 11:56 am

mektranik bence digerlerinden cok daha farkli ve gelecek acisindan daha genis persfektiklere sahip bi bolum.. icerisinde hem elektronigi , informatigi kapsadigi icin ilerde is bulma acisindan makina muhendisliginin bi adim onune geciyor.. ama bu ozellikleri yuzunden biraz daha teorik dersler oldugu icin yogun bi calismayi gerektiriyor bolum icin.. informatik artik sabit bi bolum, ilerde ozellikle turkiye de pek bi ozelliginin kalacagini sanmiyorum..

uluslararasi ticaret de ise bachelor dan cok , herhangi bi bolum bitirip orda master yapmak daha mantikli
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ara 12, 2008 2:30 pm

En cok makine ve mekatronik dusunuyorsan tavsiyem Mekatronik bolumu..Physiker\'in dedigi gibi diger dersleride icine aliyor..Burada o bolumu okuyan ve mezun olmus arkadasim var,kaldi ki bir yil olmadi Mekatronik bolumu televizyonlarda gelecegin parlak meslekleri olarak gosterildi..Suan TR\'de bu bolumde okuyan 2. 3. sinif ogrencilere simdiden is teklifleri geliyormus..Iyi bir bolum bencede..

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Ara 12, 2008 3:58 pm

Mekatronik zaten makina ve elektronik muhendisliklerinin kesisim noktasidir. Su siralar Almanya\'da en cok tutan meslek diyebilriz.

Yani benim kanaati acizanem Mekatronik tavsiye ederim.Butun alman firmalari fellek fellek mekatroniker ariyor...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 12, 2008 8:48 pm

turkiye de mekatronik bolumu ne zamandir var arkadaslar?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Ara 12, 2008 9:07 pm

ben 6 sene once oss kitapcigini karistirirken izmitte vardi o bolum. yani en az 6 yillik ama kac yildan beri vardir bilmiyorum

ernesto24

Mesaj gönderen ernesto24 » Cum Ara 12, 2008 10:17 pm

benim bildigim ozel bahcesehir universitesinden var informatikde bahcesehir universitesinde var

ernesto24

Mesaj gönderen ernesto24 » Cum Ara 12, 2008 10:19 pm

Mekatronik makine bilgisayar ve elektirik elektronik muhendisliginin ortak bilesimi diye duydum ben ve okumasi oldukca zormus ve gelecegi en parlak meslekmis

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Ara 13, 2008 2:56 am

On Lisans Duzeyinde;
Gaziantep Universitesi Gaziantep MYO
Kocaeli Universitesi Gebze MYO
Sakarya Universitesi Sakarya MYO
Tekirdag Universitesi Tekirdag MYO,
Gazi Osman Pasa Universitesi Turhal MYO
Sivas Cumhuriyet Universitesi Zile MYO
Canakkale On Sekiz Mart Universitesi Can MYO
Balikesir Universitesi Edremit MYO

Bunlardan simdilik sadece ilk dort programda orgun,Sakarya Universitesi Adapazari MYO\'da ise, internet destekli uzaktan egitim modeliyle mekatronik egitimi devam etmektedir.

Turkiye\'de, bugun muhendislik lisansi duzeyinde dort,ogretmenlik lisansi duzeyinde bir universitede mekatronik egitimi verilmektedir.
Lisans duzeyinde mekatronik egitimi, ODTU\'de makine muhendisliginin bir yan dali olarak, Sabanci, Atilim ve Kocaeli Universitelerinde ise Mekatronik Muhendisligi biciminde surdurulmektedir.

2008 OSS de Lisans programlari :

Sakarya Unisi
345.093 puan istemis..Kontenjan 60.
ODTU
361.012 ile istemis kontenjan 185 kisi
Atilim Unisi
Parali : 274.711 kontenjan 60
Burslu : 333.081 kontenjan 4
%50 Burslu : 321.053 kontenjan 4
Sabanci Unisi
Parali :313.441
Burslu: 374 -367 ve 353 puanlarinda..

omier

Mesaj gönderen omier » Pzr Ara 14, 2008 2:08 am

turkiyede mekatronik kocaelinde vardi sanirim.. ve son iki senesinde mi yoksa son senesinde mi ne almanyaya yollaniyodunuz.. hangi uni oldugunu unuttum.. ben zamaninda boyle ogrenmistim..

ama dostlar mekatronik okiyacaksaniz kesinlikle FH ya gidin, uniye gidip cikamayabilirsiniz... cok cok komplike bi bolum oldugunu soyluyyolar..

burada fh kaiserslautern de de mekatronik var.. ben ama sanirim makina okicam..

pLotoniC

Mesaj gönderen pLotoniC » Pzr Ara 14, 2008 4:25 pm

Mekatroniker daginik bir muhendislik disiplininin derleyicisidir denilebilir. Yani elektronik, makine ve informatik\'lerin disiplinini bilen, ortak bir muhendistir. Tipki endustri muhendisi gibi..

Ben ancak tavsiye etmem boyle bir muhendislik dalini, almanyanin su anda ne aradiginin pek onemi yok, 3 sene onceye kadar makine muhendisleri is bulamiyorken su siralar her sirketten 3er 5er teklif aliyorlar.. o zamanla degisen bir kavram...

Mekatronik muhendisi hic bir seye tak hakim degildir, zaten oyle olmalidirda, hem informatigin ne oldugunu bilmeli diger yandan elektronikle makinenin de derslerini almalidir... Ayrica bu 3 bolumun en baba derslerini alir giris duzeyinde, cok zor oldugunu tahmin ediyorum cunku birbiriyle son derece alakasiz derslerden alarak egitimini tamamlar.. sahsen bana uygun degil.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Cmt Eyl 18, 2010 12:50 am

Bence bundan 10yil sonra \'robotic muhendisligi\'on planda olacaktir.

Mekatronik karisik bir muhendislik,ama bence onun da yakin gelecekte parlak durumu olacak..
Degismeyen tek sey degisimdir!

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Cmt Eyl 18, 2010 1:33 am

elektronik muhendisligi mezunu olarak size mekatronik bolumunun dusundugunuz gibi kapilar acabilecegini dusunmeyin derim bunun yerine makina-otomasyon-yada programlamaya gidin hem bir alanda uzmanlasip o alanda gerekli olanlari bilebilirsiniz.Yok illa mekatronik diyorsaniz elektronik temmelinizin olmazsi size dersleri anlamaya yardimci olur die dusunmekteyim tabii okuyan arkadaslarin dusunceleride onemli

HRM

Mesaj gönderen HRM » Çrş Eyl 29, 2010 1:58 am

odtu makina mezunu, az bucuk da mekatronik bilen bir insan olarak (asil mekanikle ilgileniyorum) bir kelam etme hakkim vardir herhalde aranizda. :)

bir makinacinin bir projeyi tamamlamaktaki en buyuk sorunu elektronik ve yazilim bilgisinin sifira yakin olusudur. mesela, bir elektrik motoruna bagli bir safti nasil yataklayacagini, onu nasil bir mekanizmaya baglayacagini, makinanin hassasiyetini artiracak titresim kontrolunu en iyi bir makinaci cozer.

fakat bunun yaninda, o elektrik motorunu nasil surecegini (hangi devre ve kontrol elemanlariyla), mikroislemcileri nasil programlayacagini, hiz kontrolunde nasil hassasiyet saglayacagini bilemez. bundan da elektronikci ve yazilimci arkadaslar anlarlar.

mekatronikciler ise bu iki konunun her ikisinden de anlamak zorundadirlar.

bu alan hem konvansiyonel degildir, hem de yuku agir oldugu icin zordur. ancak iki bolumluk bir bolum oldugu cikarilmasin.

bir mekatronikci daha cok kontrolden anlar. mesela mukavemet (mekanik dayanim) veya akiskan mekanigi konularini isine yaradigi olcude bilir. bir mekatronikci, yapisal tasarim yapamaz (otomobil sasisi mesela), ama mesela otomatik vites degistiren bir mekanizma yapabilirler.

ben elektronikten pek anlamadigim icin bunun o taraftaki karsiligini bilmiyorum. ama orada da muhakkak farklar vardir.

bana sorarsaniz, makina okumak icin en gerekli ozellik, size tarif edilen bir seyi kafanizda canlandirabilme ozelliginizdir. bu makina muhendisi olmak icin gerekli bir ozelliktir zaten. herseyi autocadde cizip anlatacak kadar vaktiniz olmaz cunku cogunlukla.

mekatronik icin ise, pratik zeka cok onemlidir. kafaniz bilgisayar algoritmalari gibi calisiyorsa ama bir yandan da makina yapmak istiyorsaniz, mekatronik okursunuz. :) yok eger makinayla mekanizmayla ugrasmam ben derseniz, bilgisayar okursunuz.

mikroislemcilerin bu kadar ucuzlamasi, tabii makina kontrolunu de elektronik hale getirdi, ve boyle bir alan dogurdu. artik her turlu mekanik proses otomatik hale geliyor. otomasyon arttikca mekatronikcilerin isi artiyor. :)

HRM

Mesaj gönderen HRM » Çrş Eyl 29, 2010 2:04 am

yazdiktan sonra baktim, cok ortaci konusmusum. :)

arkadasim, bunlarin ikisi de cok ihtiyac olan meslekler. ancak makinanin sahasi gercekten cok genis. hocalarimizdan birisi, makina bitiren adam odtudeki 14 muhendislikte de master yapabilir; ama onlar her yere gecemez demisti. gercekten de oyle. hatta isine gelirse iktisadi idari bilimlere bile kayabilirsin.

bence makina oku. fakat mekatronik de istersen eger, o da cok kotu bir tercih degil.

bir de tercih yaparken, bu da dahil, nasihatlari cok onemseme. sen icinden gelen sesi dinle arkadasim. hangisine kendini ait hissediyorsan, onu oku bence. :)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Cmt Mar 28, 2015 1:25 am

Gunumuz kosullarina bakinca lisans makina olmali,
ancAK master,doktorada mekatronik ve informatik daha uygun gibi..
Degismeyen tek sey degisimdir!

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Mar 28, 2015 9:52 am

Enistem makine okumus abisi mekatronik muhendisligi.

Enistemin maasi cok iyi, abisinin ki cok cok daha iyi. Dunyayi geziyor ozellikle cin
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..