Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluk onayı yerine noter onayı olur mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bremisch

Konsolosluk onayı yerine noter onayı olur mu?

Mesaj gönderen bremisch » Pzr Tem 14, 2019 1:25 pm

Bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var, forumda aradım fakat işe yarar bir bilgi bulamadım.

Şu an Almanya’dayım, hali hazırda sigortalı bir işte çalışıyorum haliyle Almanya’da kalmakla ilgili bir sorunum yok. Şöyle bir durum var, ben burda lisansa başvurmak istiyorum;

Tüm gerekli belgelerim var ama belgelerin kopyalarında Alman konsolosluğu onayı gerekiyormuş ve benim bizzat gitmem gerekiyormuş. Benim bu yıl Türkiye’ye gidip bu belgeleri orada onaylatma imkanım yok, acaba belgelerimi Türkiye’de bir tanıdığa gönderip orada noterde onaylattırsam herhangi bir sorun olur mu? Belgelerin üzarinde konsololuk onayı yerine noter onayı olsa sorun olur mu?

Not: Forumda sorumun cevabını bulamadım belki de bulmayı beceremedim, eğer bu bilgi zaten forumda mevcutsa kusuruma bakmayın.

yusufjosef

Re: Konsolosluk onayı yerine noter onayı olur mu?

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:08 pm

bremisch yazdı: Pzr Tem 14, 2019 1:25 pm Bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var, forumda aradım fakat işe yarar bir bilgi bulamadım.

Şu an Almanya’dayım, hali hazırda sigortalı bir işte çalışıyorum haliyle Almanya’da kalmakla ilgili bir sorunum yok. Şöyle bir durum var, ben burda lisansa başvurmak istiyorum;

Tüm gerekli belgelerim var ama belgelerin kopyalarında Alman konsolosluğu onayı gerekiyormuş ve benim bizzat gitmem gerekiyormuş. Benim bu yıl Türkiye’ye gidip bu belgeleri orada onaylatma imkanım yok, acaba belgelerimi Türkiye’de bir tanıdığa gönderip orada noterde onaylattırsam herhangi bir sorun olur mu? Belgelerin üzarinde konsololuk onayı yerine noter onayı olsa sorun olur mu?

Not: Forumda sorumun cevabını bulamadım belki de bulmayı beceremedim, eğer bu bilgi zaten forumda mevcutsa kusuruma bakmayın.
Merhabalar. Evet forumda bir cok baslik ve bilgi bulunmakta büyük ihtimal ile bulamadiniz. Lise diplomasi,ösym kazandi belgesi vb. belgelerinizin fotokopisini lisans basvurusu icin ya konsoloslukta onaylatacaksiniz ya da noter onayi+kaymakamliktan apostil yaptiracaksiniz. Ikisi de kabul görür.

bremisch

Mesaj gönderen bremisch » Pzr Tem 14, 2019 2:13 pm

Cevap için çok teşekkürler. O halde ben belgeleri yollayıp halletireyim işlerimi.

bremisch

Mesaj gönderen bremisch » Pzr Tem 14, 2019 2:21 pm

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:08 pm Merhabalar. Evet forumda bir cok baslik ve bilgi bulunmakta büyük ihtimal ile bulamadiniz. Lise diplomasi,ösym kazandi belgesi vb. belgelerinizin fotokopisini lisans basvurusu icin ya konsoloslukta onaylatacaksiniz ya da noter onayi+kaymakamliktan apostil yaptiracaksiniz. Ikisi de kabul görür.

Fakat söyle bir şey takıldı kafama:

Yazdığınıza göre noter onayı tek başına yeterli değil, kaymakamlık değil de valilikte apostil yaptırsak olmuyor mu? Çünkü göndereceğim kişi şehir merkezinde ikamet ediyor?

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:23 pm

bremisch yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:21 pm Fakat söyle bir şey takıldı kafama:

Yazdığınıza göre noter onayı tek başına yeterli değil, kaymakamlık değil de valilikte apostil yaptırsak olmuyor mu? Çünkü göndereceğim kişi şehir merkezinde ikamet ediyor?
Olur tabii. Noter onayindan sonra apostil yapilinca yetiyor. Kaymakamlik ya da valilik fark etmez. viewtopic.php?f=7&t=9205&p=102321&hilit ... yi#p102321 Bilgi edinebileceginiz bir baslik.