Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Zorluk

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Enfarktüs

Re: Üniversite Zorluk

Mesaj gönderen Enfarktüs » Sal Tem 16, 2019 8:12 pm

Informatiker yazdı: Cmt Tem 13, 2019 4:51 pm Ingilizce iyi seviyede biliyorum ki zaten bu bölümde sart. Evet Türkiye'den Lisans okumaya geldim. Informatik büyük bir bilim dali ve eger önceden kendini hangi konuda uzmanlastirmak istedigine karar verirsen o konu hakkinda kendini geistirmek daha cok katki saglar sana ileride. Bu Veri Tabani gelistirme olabilir , Big Data , Data Science üzerine olabilir veya cogu informatik mezununun tercih ettigi Software Development olabilir. Hangi alanin senin daha cok hosuna gittigini okurken anliyor karar veriyorsun zaten.
Hocam, burada (Türkiye) İngilizce'yi halletmek adına istediğim üniversiteyi tercih edip ilk yıl ingilizce hazırlık görsem (Gelecek adına) 1. Yılın sonunda hazırlığı geçip Almanya'ya şartlı kabul başvurusu yapılmasında herhangi bir sıkıntı çıkmıyor değil mi?

boranal00

Mesaj gönderen boranal00 » Cum Tem 19, 2019 2:04 am

öncelikle merhabalar sizlere bir sorum olacak 2018 yılında liseyi bitirdim. bir sene boyunca türkiyede almanca ders alıp testdaf3 verdim. (okul testdaf 3 yani b2 ile kabul ediyor.
ekimin başında okulum başlayacak.okul başlamadan 1.5 ay önce şehre gideceğim.Bölümüm mimarlık.her ne kadar b2 seviyesine sahip olsam da büyük bir pratik eksiğim var.
Asıl sorum şu 1.5 ayda bu eksik biraz da olsun kapanabilir mi.
Orada okuyan arkadaşlarımıza soruyorum.üniversitelerde ders ortamı ve öğrenci profili nasıl oluyor.Oraya gittiğimde dilimin çok geri olmasından. arkadaş ortamında hiçbir şey konuşamamaktan.ve dersleri anlayamamaktan korkuyorum.
cevap verirseniz çok menun olurum teşekkürler.

blahblah

Mesaj gönderen blahblah » Pzt Tem 22, 2019 3:25 am

Ben de informatik okumak istiyorum. Üniversiteye başlayacağım türkiyede bu sene ve hazırlık okuyacağım. böylece bu sene almancamı geliştireceğim. Şu an almancada a1 seviyesindeyim.
Şöyle ki herkes bana şunu diyor almanca zor, üniversiteyi almanca okumak yine zor, almanyada okumak zaten zor.
Bu kadar kısa süre içinde gerçekten almancayı öğrensem bile üniversitede bu bana yetecek mi bilmiyorum. Almanya şimdiye kadar güzel gelirken çok fena halde gözüm korktu ve kararsız kaldım. Kendime güveniyorum yapabileceklerim doğrultusunda iyi şeyler elde edeceğimi de düşünüyorum. Bu konuda bilgili tecrübeli olanlar gerçekten yardımcı olabilirse sevinirim. Çünkü yazılan çizilen herşeyle bu zorluğa hazırmışım gibi geliyor ama yine de emin olamıyorum. Beni neler bekliyor bunu bilmiyorum dolayısıyla bu da ya gereksiz özgüven ya da gereksiz korku getirebiliyor. İki hataya da düşmemek açısından tecrübeli ve bilgili olan abilerimden ablalarımdan tecrübe ve bilgilerini aktarmalarını samimiyetle rica ediyorum.

Mit freundlichen Grüßen

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzt Tem 22, 2019 2:01 pm

blahblah yazdı: Pzt Tem 22, 2019 3:25 am Ben de informatik okumak istiyorum. Üniversiteye başlayacağım türkiyede bu sene ve hazırlık okuyacağım. böylece bu sene almancamı geliştireceğim. Şu an almancada a1 seviyesindeyim.
Şöyle ki herkes bana şunu diyor almanca zor, üniversiteyi almanca okumak yine zor, almanyada okumak zaten zor.
Bu kadar kısa süre içinde gerçekten almancayı öğrensem bile üniversitede bu bana yetecek mi bilmiyorum. Almanya şimdiye kadar güzel gelirken çok fena halde gözüm korktu ve kararsız kaldım. Kendime güveniyorum yapabileceklerim doğrultusunda iyi şeyler elde edeceğimi de düşünüyorum. Bu konuda bilgili tecrübeli olanlar gerçekten yardımcı olabilirse sevinirim. Çünkü yazılan çizilen herşeyle bu zorluğa hazırmışım gibi geliyor ama yine de emin olamıyorum. Beni neler bekliyor bunu bilmiyorum dolayısıyla bu da ya gereksiz özgüven ya da gereksiz korku getirebiliyor. İki hataya da düşmemek açısından tecrübeli ve bilgili olan abilerimden ablalarımdan tecrübe ve bilgilerini aktarmalarını samimiyetle rica ediyorum.

Mit freundlichen Grüßen
Hocam, Türk Alman Üniversitesi'nde mi hazırlık okuyorsunuz?

Birebir aynılarını yaşıyorum. Oraya gidenler işçi olup dönüyor, okuyamıyor, Almanlar bile bitiremiyor vs. Doldum taştım ve ben de bu konuyu açtım.

Artık ben de araştıra araştıra Almanya'yı eskisi kadar istemiyor gibiyim ama hâlâ ilk tercihim. Sanırım ben işletmede karar kılacağım.

Siz kendinizi en kötüsüne hazırlayın hocam. -Ben de gidebilirsem- Gidebilirsek orada ellerde olacağız. Geceleri göz yaşı dökeceğiz ya da oralara aidiyet hissetmeyeceğiz. Hasta olunca yanımızda bizimle ilgilenen kimse olmayacak belki. Dolup taşacağız. Ruhsal olarak hazırlamamız gerekiyor. İş bizde bitiyor.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Tem 22, 2019 2:26 pm

emrkrn123 yazdı: Cmt Tem 13, 2019 11:44 pm Ben Wirtschaftsinformatik okuyorum.Okula baslamadan önce matematikten asiri derecede korkuyodum ve matematikte cok kötü oldugumu düsünüyodum.Ama acayip bir sekilde matematik su an en iyi oldugum ders.Matematikten cok daha zor dersler var.Ama bölümümden dolayi aldigim matematik informatikteki kadar zor degil.Isletme okuyanlarla ayni matematigi aliyorum.Yani bence kötü olsan bile yapilmicak gibi degil.Ama hafife almamakta yarar var.Her ders icin is düzenli calismakta bitiyo.

Hangi ünide okuyorsun? Bir de bwl matematiğinde neler var? Ben internette türev integral falan oldugunu bide finaz matematiği oldugunu okudum ne kadar doğru bunlar
Bir de şey sanırım hochschulelerde daha az matematik oluyormuş daha çok pratik yapıyorlarmış yani 3.semesterda en geç bitiyor mat ders programına baktığımda. Böyleyse neden acaba herkes hochschulelere gitmiyor kontenjanları az diyemi? Yada ünilerden mezun olanların maaşı daha iyi geliyor diyemidir, Bir de şey orda matematikte anlamadığın bi konu olduğunda napıyorsun? Saçma bir soru oldu ama burda mesela bazı ünilerde prof. Takmıyor seni yada işte test kitapları falan oluyor, ben internette hiç bulamadım bu konuyla ilgili şeyler.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzt Tem 22, 2019 2:28 pm

dogakdm yazdı: Pzt Tem 22, 2019 2:26 pm Hangi ünide okuyorsun? Bir de bwl matematiğinde neler var? Ben internette türev integral falan oldugunu bide finaz matematiği oldugunu okudum ne kadar doğru bunlar
Bir de şey sanırım hochschulelerde daha az matematik oluyormuş daha çok pratik yapıyorlarmış yani 3.semesterda en geç bitiyor mat ders programına baktığımda. Böyleyse neden acaba herkes hochschulelere gitmiyor kontenjanları az diyemi? Yada ünilerden mezun olanların maaşı daha iyi geliyor diyemidir, Bir de şey orda matematikte anlamadığın bi konu olduğunda napıyorsun? Saçma bir soru oldu ama burda mesela bazı ünilerde prof. Takmıyor seni yada işte test kitapları falan oluyor, ben internette hiç bulamadım bu konuyla ilgili şeyler.
Aynı soruları ben de merak ediyorum hocam. Eğer maddiyat/garantör işini halledebilirsem seneye gideceğim. Bizden sonra gelmek isteyenlere -eğer gidebilirsem- detaylı bir rehber yapacağım, size yaramaz sanırım tabi de... Tabii şu anlık gidebilmem bile mucize olur. Ancak umarım gerçekleşir

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Tem 22, 2019 2:36 pm

Enfarktüs yazdı: Pzt Tem 22, 2019 2:28 pm Aynı soruları ben de merak ediyorum hocam. Eğer maddiyat/garantör işini halledebilirsem seneye gideceğim. Bizden sonra gelmek isteyenlere -eğer gidebilirsem- detaylı bir rehber yapacağım, size yaramaz sanırım tabi de... Tabii şu anlık gidebilmem bile mucize olur. Ancak umarım gerçekleşir
İnşallah gidersiniz belki orda almancayıda tam öğrenince dersler o kadar zor gelmeyebilir hani burdaki gibi aynı

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzt Tem 22, 2019 3:18 pm

dogakdm yazdı: Pzt Tem 22, 2019 2:36 pm İnşallah gidersiniz belki orda almancayıda tam öğrenince dersler o kadar zor gelmeyebilir hani burdaki gibi aynı
Çok sağ olun hocam, umarım gidebiliriz.

Elbette orada birkaç yıl kalıp artık Almanların da nasıl düşünüp konuştuğunu, işleyişi kavradığımızda işler berraklaşacaktır. Siz matematiğinize güvenin, dilinizi geliştirin. Ben yine manevi açıdan desteklerim sizi. Çünkü bu yolu göze alıp çıkanların hâlinden yine bu yoldan geçenler anlar.

Benim şu an en büyük sorunum garantörün maaşının hangi aralıklarda olması gerektiği. Herhangi bir bilgi bulamıyorum bununla ilgili.

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Tem 22, 2019 4:08 pm

Enfarktüs yazdı: Pzt Tem 22, 2019 3:18 pm Çok sağ olun hocam, umarım gidebiliriz.

Elbette orada birkaç yıl kalıp artık Almanların da nasıl düşünüp konuştuğunu, işleyişi kavradığımızda işler berraklaşacaktır. Siz matematiğinize güvenin, dilinizi geliştirin. Ben yine manevi açıdan desteklerim sizi. Çünkü bu yolu göze alıp çıkanların hâlinden yine bu yoldan geçenler anlar.

Benim şu an en büyük sorunum garantörün maaşının hangi aralıklarda olması gerektiği. Herhangi bir bilgi bulamıyorum bununla ilgili.
Size daha önce de bu konuda cevap yazılmıştı sanırım, her yerde yazıyor aslında ama tekrarlayalım. Garantörün maaşı veya geliri, normal bloke hesaplardaki aylık tutarı size ayıracak kadar olmalı ve bunu belgelerle kanıtlayabilmeli. Yani diyelim ki amcanızın/teyzenizin vs. 3 bin Euro maaşı var, bütün giderlerini çıkardığında elinde 1000 Euro para artıyorsa, garantör olabilir. Bu tutar aylık minimum 853 Euro olarak güncellendi. Bu parayı size teknik olarak vermesi şart değil, gittikten sonra nasıl yaşayacağınız size kalmış. Ama her ay minimum 853 Euro parasının artması gerekiyor ki size garantör olabilsin.

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Pzt Tem 22, 2019 4:21 pm

dogakdm yazdı: Pzt Tem 22, 2019 2:26 pm Hangi ünide okuyorsun? Bir de bwl matematiğinde neler var? Ben internette türev integral falan oldugunu bide finaz matematiği oldugunu okudum ne kadar doğru bunlar
Göttingende okuyorum.Matematikde bir dönem icinde dogal sayilardan baslayip integralle bitirdik.Dersler asiri hizli ileliyo cünkü cok fazla konu var.Benim özellikle matrislerde anlamadigim cok kisim olmustu.Internette asiri derecede kaynak var gerek türkce gerek almanca.Hep videolari izledim, konuyla ilgili örnekler cözdüm öyle anladim.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Sal Tem 23, 2019 3:04 am

peppybird yazdı: Pzt Tem 22, 2019 4:08 pm Size daha önce de bu konuda cevap yazılmıştı sanırım, her yerde yazıyor aslında ama tekrarlayalım. Garantörün maaşı veya geliri, normal bloke hesaplardaki aylık tutarı size ayıracak kadar olmalı ve bunu belgelerle kanıtlayabilmeli. Yani diyelim ki amcanızın/teyzenizin vs. 3 bin Euro maaşı var, bütün giderlerini çıkardığında elinde 1000 Euro para artıyorsa, garantör olabilir. Bu tutar aylık minimum 853 Euro olarak güncellendi. Bu parayı size teknik olarak vermesi şart değil, gittikten sonra nasıl yaşayacağınız size kalmış. Ama her ay minimum 853 Euro parasının artması gerekiyor ki size garantör olabilsin.
Hocam, benim merak ettiğim atıyorum 4 kişilik aile, 2 çocuk olsun. Bu ailenin garantör olabilmesi için maaş aralığı minimum 2600€ olmalıdır gibi bir şey. Şimdi yine auslaenderbehoerde ye gidecek tanıdığım ama ben böyle bir şey olup olmadığını merak ettim. Teşekkür ederim ayriyeten cevabınız için, sağ olun.

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Sal Tem 23, 2019 9:16 am

Enfarktüs yazdı: Sal Tem 23, 2019 3:04 am Hocam, benim merak ettiğim atıyorum 4 kişilik aile, 2 çocuk olsun. Bu ailenin garantör olabilmesi için maaş aralığı minimum 2600€ olmalıdır gibi bir şey. Şimdi yine auslaenderbehoerde ye gidecek tanıdığım ama ben böyle bir şey olup olmadığını merak ettim. Teşekkür ederim ayriyeten cevabınız için, sağ olun.
Yine aynı şey geçerli, maaş aralığı diye bir şey yok diye biliyorum. Çünkü herkesin giderleri farklı olabilir, ayda 500 euro gideri olan insan da var 5000 euro gideri olan da. Kaç kişi yaşarsa yaşasın, bütün masraflar ve giderler çıktıktan sonra aylık arta kalan miktarın minimum €853 olması gerekiyor. Ama tabi Ausländerbehörde'ye yine de sorun içiniz rahat etsin. :)

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Sal Tem 23, 2019 6:13 pm

emrkrn123 yazdı: Pzt Tem 22, 2019 4:21 pm Göttingende okuyorum.Matematikde bir dönem icinde dogal sayilardan baslayip integralle bitirdik.Dersler asiri hizli ileliyo cünkü cok fazla konu var.Benim özellikle matrislerde anlamadigim cok kisim olmustu.Internette asiri derecede kaynak var gerek türkce gerek almanca.Hep videolari izledim, konuyla ilgili örnekler cözdüm öyle anladim.
Yani lise konularımı var genel olarak, Daha zor bir şekildemi gösteriliyor? Georg augustta mı okuyorsun

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Sal Tem 23, 2019 6:31 pm

dogakdm yazdı: Sal Tem 23, 2019 6:13 pm Yani lise konularımı var genel olarak, Daha zor bir şekildemi gösteriliyor? Georg augustta mı okuyorsun
Yani konu isimleri aynida icerikler lisede gördügün gibi degil tabiki, daha zor.Evet Georg August.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Sal Tem 23, 2019 7:01 pm

emrkrn123 yazdı: Sal Tem 23, 2019 6:31 pm Yani konu isimleri aynida icerikler lisede gördügün gibi degil tabiki, daha zor.Evet Georg August.
Peki senin lisede nasıldı matematiğin yks de 30 falan mı yapmıstın matematikten

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Sal Tem 23, 2019 8:06 pm

dogakdm yazdı: Sal Tem 23, 2019 7:01 pm Peki senin lisede nasıldı matematiğin yks de 30 falan mı yapmıstın matematikten
Bizde ygs vardi ben türkiyede üniversiteye baslayip geldim.Sinava gireli oldu cok hatirlamiyorum ama kötüydü.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Sal Tem 23, 2019 8:08 pm

emrkrn123 yazdı: Sal Tem 23, 2019 8:06 pm Bizde ygs vardi ben türkiyede üniversiteye baslayip geldim.Sinava gireli oldu cok hatirlamiyorum ama kötüydü.
Tamam teşekkürler yanıtın için

duha

Mesaj gönderen duha » Cmt Ağu 17, 2019 10:47 pm

merhaba bende lise sona geçtim a2 almancam var. Üniversitede işletme istiyorum üniversite sınavına kadar en kötü b1 yapıp almanyada bir süre almanca eğitimi görüp testdaf verip okula gitmeyi planlıyorum Aslında şuan okul notlarım iyi eşit ağırlığım ancak matematikte zorlanıyorum orada işletme matematiğin çok zor olacağını söylüyorlar arkadaşım orada ders veremeyip atılmaktan korkuyorum. Bir tanıdığım Uluslararası ilişkiler oku matematik neredeyse hiç görmezsin diyor ama uluslararası ilişkilerde üniversite sonrası iş bulma ihtimalim var mı onu bilemiyorum. Onun dışında lojistik iyi diyenler var onunda Almanya'da sadece yüksek lisansını bulabildim. Birde eğitim danışmanı sizce şart mı kendi işimi kendim yapabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cmt Ağu 17, 2019 11:44 pm

Merhaba

Önceden dedigim gibi isletme matematiginin düsenli calistikca halledilemicek bir sey oldugunu düsünmüyorum.Ben yaptiysam herkes yapar bence.

Ikincisi hangi bölümü okursan iyi bir seviyede mezun olursan her türlü is bulurmussun gibi geliyo bana acikcasi

Son olarak eger yeterli dil seviyen(almanca veya ingilizce) varsa basvurularini kendin halledebilirsin.Zaten ihtiyacin olan bütün bilgiler bu sitede mevcut.Yok eger kendim yapamam dersen bu sitenin danismanligini alabilirsin.Eger zamaninda bu siteden haberim olsaydi ben de burdan danismanik alirdim.Diger yerlere göre hem cok daha ucuz hem cok daha kaliteli.

duha

Mesaj gönderen duha » Pzr Ağu 18, 2019 12:13 am

Çok teşekkür ederim peki kaç yıldır ordasınız, burda hangi okulu kazanıp gittiniz yüksek puanlı mıydı ve bana önerdiğiniz bir şeyler varmı