Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aachen ile diğer üniversiteler arasında fark ve almanyadaki ödevler

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dabadee

Aachen ile diğer üniversiteler arasında fark ve almanyadaki ödevler

Mesaj gönderen dabadee » Prş Tem 04, 2019 2:32 pm

Arkadaşlar aachen tarzı üniversiteler ile adı çok yaygın olmayan eyalet üniversiteleri arasındaki zorluk farkı belirgin mi? Aachen'de informatik okumayı düşünüyorumdum ama risk olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden eyalet üniversitelerine yönelmeyi düşünüyorum. Zaten alman vatandaşı olduğum için ilerde geçiş yapabilirim. Sizin fikriniz nedir? Biliyorum forumda daha önceden var benzer yazılar. Fakat her biryerden farklı laf çıkıyor. Açıkçası hangisi doğru şaşırdım. Onun dışında informatik bölümünde genelde ne tarz ödevler veriliyor? Java ile şunu yaz getir vs.. mi diyor yoksa bir araştırma felanmı istiyorlar? Yoksa başka şeyler mi?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Aachen ile diğer üniversiteler arasında fark ve almanyadaki ödevler

Mesaj gönderen dabadee » Prş Tem 04, 2019 2:53 pm

Yeni konu açmak istemediğimden burada sormak istiyorum. Şimdi ben kendi imkanlarım ile dil kursuna gideceğim. Bu kurs 3 semestır sürdi diyelim ve üniversitenin başvuralarının açılmasına daha 1 semestır var. O 1 semestırda boş boş bekliyormuyuz? Yoksa üniversitenin hazırlık kursları felan var mı?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Tem 04, 2019 3:20 pm

Her dersin içeriğine göre ödevleride farklı olur. Matematik derslerinde genelde sonuca odaklı çözümden çok ispat yöntemleriyle verilen sorunun çözümünü veya kanıtını isterler. Bu tarz ödevler genelde tek başına yapılması zor olduğundan 2 kişilik ya da 3-4 kişilik gruplar halinde teslim edilir. Tabi bu üniversiteden üniversiteye değişebilir. Ben Georg-August Uni’deyim ve buraya göre konuşuyorum.
Diğer Informatik derslerinin ise “Informatik programladan ibarettir” kavramıyla düşünülmesi yanlış.Onun için zaten Ausbildung var :)
Üniversitede genelde teoriye ağırlık veriliyor. Otomatlar, Fonksiyonel Programlama , Lineer Gramatikler , algoritmaların çalışma prensibi, vs vs. aklıma gelmeyen bir sürü şey var. Ödevlerde genelde yüksek matematik gerektiren teorik hesaplamalar ve eğer dersin içeriğinde varsa küçük çaplı farklı dillerde yazılması gereken programlardan oluşuyor. Tabi bunun yanında pratik dersler olabiliyor “Programmierpraktikum”, “C-Programmierung” (her üniversitede farklılık gösterebilir) gibi, bunlar sadece programlamadan oluşuyor.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Prş Tem 04, 2019 3:36 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 04, 2019 3:20 pm Her dersin içeriğine göre ödevleride farklı olur. Matematik derslerinde genelde sonuca odaklı çözümden çok ispat yöntemleriyle verilen sorunun çözümünü veya kanıtını isterler. Bu tarz ödevler genelde tek başına yapılması zor olduğundan 2 kişilik ya da 3-4 kişilik gruplar halinde teslim edilir. Tabi bu üniversiteden üniversiteye değişebilir. Ben Georg-August Uni’deyim ve buraya göre konuşuyorum.
Diğer Informatik derslerinin ise “Informatik programladan ibarettir” kavramıyla düşünülmesi yanlış.Onun için zaten Ausbildung var :)
Üniversitede genelde teoriye ağırlık veriliyor. Otomatlar, Fonksiyonel Programlama , Lineer Gramatikler , algoritmaların çalışma prensibi, vs vs. aklıma gelmeyen bir sürü şey var. Ödevlerde genelde yüksek matematik gerektiren teorik hesaplamalar ve eğer dersin içeriğinde varsa küçük çaplı farklı dillerde yazılması gereken programlardan oluşuyor. Tabi bunun yanında pratik dersler olabiliyor “Programmierpraktikum”, “C-Programmierung” (her üniversitede farklılık gösterebilir) gibi, bunlar sadece programlamadan oluşuyor.
Eline, diline sağlık :) Bu yıl yös sınavina gireceğim. Gireceğim üniversite nekadar puansızda olsa bu yıl yoğun matematik çalışıp iyi bir temel oluşturmalıyım gibi görünüyor :)

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Tem 04, 2019 3:59 pm

Rica ederim. Kendi üniversitemi tavsiye ederim. Hem şehir olarak hem eğitim kalitesi olarak iyi bir seçenek. Alman vatandaşıyım yazmışsın neden sınava giriyorsun ? Buraya gelip bölüme direkt kayıt olma hakkın var yanlış bilmiyorsam.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Prş Tem 04, 2019 4:30 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 04, 2019 3:59 pm Rica ederim. Kendi üniversitemi tavsiye ederim. Hem şehir olarak hem eğitim kalitesi olarak iyi bir seçenek. Alman vatandaşıyım yazmışsın neden sınava giriyorsun ? Buraya gelip bölüme direkt kayıt olma hakkın var yanlış bilmiyorsam.
Ben liseyi türkiyeden bitireceğim için benim alman vatandaşlığı dışında vatandaşlığım olmamasına rağmen benden TestDAF bile istiyorlar. Senin üniversitenide bir araştırım :)

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Prş Tem 04, 2019 9:46 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 04, 2019 3:20 pm Her dersin içeriğine göre ödevleride farklı olur. Matematik derslerinde genelde sonuca odaklı çözümden çok ispat yöntemleriyle verilen sorunun çözümünü veya kanıtını isterler. Bu tarz ödevler genelde tek başına yapılması zor olduğundan 2 kişilik ya da 3-4 kişilik gruplar halinde teslim edilir. Tabi bu üniversiteden üniversiteye değişebilir. Ben Georg-August Uni’deyim ve buraya göre konuşuyorum.
Merhaba bende Göttingende okuyorum.Programmierpraktikum aldin mi?Aldiysan biraz iceriginden bahsedebilir misin?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cmt Tem 13, 2019 4:36 pm

emrkrn123 yazdı: Prş Tem 04, 2019 9:46 pm Merhaba bende Göttingende okuyorum.Programmierpraktikum aldin mi?Aldiysan biraz iceriginden bahsedebilir misin?
Genel olarak Testatlar ve Übungsblätter asiri zor. Baya baya ugrastiriyor insani yani. Testatlardan yeterli puani aldiysan projeye baslamak icin kendine 4 kisilik bir grup kurman lazim ve Brosenne (dersin hocasi) bir oyun programlamanizi istiyor , dersin internet sayfasina yükledigi pdf de icerigin nasil olacagi , oyunun nasil calisacagi vs. her türlü bilgi mevcut. Oyunu tamamlamak icin 1 ay süre oluyor genelde ki zaten zar zor yetiyor cünkü cok kapsamli programlama bilgisi gerektiren bir proje. Teslim ettikten sonra ortalama 1-2 hafta icinde hocadan randevu alip ofisinde grubunla birlikte sunum yapiyorsun ve herkes kendi yazdigi bölümü anlatiyor. En son olarak proje genel bir not aliyor ve de grup üyeleri yaptiklari ise göre kendilerine özel bir not aliyorlar.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cmt Tem 13, 2019 11:37 pm

Cevabin icin cok tesekkürler.Yani dil sikintisindan dolayi sunumlardan korkuyorum aciksasi.Bu dönem simulasyonda olarak sirket yönettigimiz ders var onun raporunu yazarken bile zorluk cekiyorum

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzr Tem 14, 2019 5:18 am

Unternehmen und Märkte bende almistim. Cok zor bir ders degildir ilk sömestr dersi oldugu icin. Normal, zamanla düzelir alisman gerek sunumlara, hele bir de wiinfo okuyorsan :)
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Pzr Tem 14, 2019 12:28 pm

Informatiker yazdı: Pzr Tem 14, 2019 5:18 am Unternehmen und Märkte bende almistim. Cok zor bir ders degildir ilk sömestr dersi oldugu icin. Normal, zamanla düzelir alisman gerek sunumlara, hele bir de wiinfo okuyorsan :)
Dedigin gibi sinavi kolaydi zaten.Neyseki rapor kisminda da arkadaslarim cok yardimci oldu yoksa isim zordu.Aslinla gercek anlamda sunum yapicagim cok ders yok 3. dönem olucak 1 ders onun disinda bilmiyorum.Bakalim artik dilim dedigin gibi düzeldikce daha rahat olur umarim.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Pzr Tem 14, 2019 4:55 pm

ARKADAŞLAR BİR SORUM OLACAK AACHEN SAYFASINA GİRDİĞİMDE SOMMERSEMESTER İÇİN İNFORMATİK İMKANI (LİSANS) GÖRÜLÜYOR ANCAK TEİLNAHME PORTAL DA SOMMERSEMESTER İÇİN SADECE MASTER İMKANINI SEÇTİRİYOR SEBEBİ NEDİR

Rüstem Zişan Öztürk

Mesaj gönderen Rüstem Zişan Öztürk » Sal Ağu 20, 2019 4:21 pm

dabadee yazdı: Prş Tem 04, 2019 4:30 pm Ben liseyi türkiyeden bitireceğim için benim alman vatandaşlığı dışında vatandaşlığım olmamasına rağmen benden TestDAF bile istiyorlar. Senin üniversitenide bir araştırım :)
Bende Alman vatandaşıyım iletişime geçebilirmiyiz

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Ağu 21, 2019 12:00 pm

Rüstem Zişan Öztürk yazdı: Sal Ağu 20, 2019 4:21 pm Bende Alman vatandaşıyım iletişime geçebilirmiyiz
Olur. Mail adresinden ulaşabilirsin.
wfykgms5@gmail.com