Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Doktora

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Tomato1324

Almanyada Doktora

Mesaj gönderen Tomato1324 » Cmt Haz 15, 2019 7:28 pm

Selamlar arkadaşlar. Forumda bu konuda açılan konulara epey bir göz attım ancak aradığım sorunun cevabını bulamadım. Seneye, yani eylülde başlayacak eğitim öğretim dönemi bittikten sonra ablamla almanyaya gitmek gibi bir planımız var. Zaten epeydir düşünüyorduk ve gereklilikleri neredeyse tamamen öğrendik. Ancak şu konuda bir açıklama göremedim, acaba doktora öğrencisi olarak Almanyaya gittiğimizde de bloke hesap açarak belli bir miktar para yatırmamız gerekiyor mu? Yoksa bu lisans ve yüksek lisans için mi geçerli? Veyahut da Almanyada araştırmacı olarak bir üniversitede doktora yaparken durum değişiyor mu? Bir de birkaç bursta bloke hesap kısmının daha az devreye girdiğine dair bir şeyler okudum, bu bursu alırsanız bloke hesap açmanıza gerek kalmaz şeklinde; bu doğru mu? Bu konularda beni bilgilendirebilirseniz minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanyada Doktora

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 17, 2019 12:31 pm

Bloke hesap durumu kabul aldiginiz programa göre degisiyor. Eger her ay doktora yaparken maas olarak en az 800 euro (netto) alirsaniz bloke hesap gerekmiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com