Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Not Ortalaması?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Pr0ne1

Not Ortalaması?

Mesaj gönderen Pr0ne1 » Pzr Haz 02, 2019 6:31 pm

Merhaba, makine mühendisliği mezunuyum ve Almanyada yüksek lisans yapmak için uzun süredir araştırdığım üniversitelerdeki not sisteminin Türkiye'deki not sisteminden farklı olduğunu öğrendim. Örneğin benim Lisans ortalamam 2.76 olmasına rağmen Alman not sistemine göre 2.86 çıkıyor. Sorum şu: Üniversitelerin sitelerinde bazen not şartlarını çok zor görüyorum. Bunları kolayca araştırabileceğimiz bir site veya bir portal var mı acaba? Ayrıca bildiğiniz Robotik sistemler, Mekatronik veya Makine mühendisliği için bu not ortalamasına kabul verebilecek dili ingilizce olan bir okul var mı ?

mandalina

Re: Not Ortalaması?

Mesaj gönderen mandalina » Pzr Haz 02, 2019 9:08 pm

Pr0ne1 yazdı: Pzr Haz 02, 2019 6:31 pm Merhaba, makine mühendisliği mezunuyum ve Almanyada yüksek lisans yapmak için uzun süredir araştırdığım üniversitelerdeki not sisteminin Türkiye'deki not sisteminden farklı olduğunu öğrendim. Örneğin benim Lisans ortalamam 2.76 olmasına rağmen Alman not sistemine göre 2.86 çıkıyor. Sorum şu: Üniversitelerin sitelerinde bazen not şartlarını çok zor görüyorum. Bunları kolayca araştırabileceğimiz bir site veya bir portal var mı acaba? Ayrıca bildiğiniz Robotik sistemler, Mekatronik veya Makine mühendisliği için bu not ortalamasına kabul verebilecek dili ingilizce olan bir okul var mı ?
Almanca bölümler için
www.hochschulkompass.de (Buradan zulassungsfrei, Ohne NC seçeneğini seçerseniz not kısıtlaması olmayan üniversiteleri listeleyebilirsiniz, zulassungsbeschränkt mit NC yi seçersiniz, not şartı olanlar çıkar. Bunlarında kendi sitelerinden istedikleri notları bulup, kendi notunuzla kıyaslama yapabilirsiniz.)
www.studienwahl.de

İngilizce bölümler için
www.daad.de/international-programmes
study-in.de

Buralardan okulları ve istedikleri şartları bulabilirsiniz. Kolay gelsin

Pr0ne1

Mesaj gönderen Pr0ne1 » Pzr Haz 02, 2019 9:27 pm

mandalina yazdı: Pzr Haz 02, 2019 9:08 pm Almanca bölümler için
www.hochschulkompass.de (Buradan zulassungsfrei, Ohne NC seçeneğini seçerseniz not kısıtlaması olmayan üniversiteleri listeleyebilirsiniz, zulassungsbeschränkt mit NC yi seçersiniz, not şartı olanlar çıkar. Bunlarında kendi sitelerinden istedikleri notları bulup, kendi notunuzla kıyaslama yapabilirsiniz.)
www.studienwahl.de

İngilizce bölümler için
www.daad.de/international-programmes
study-in.de

Buralardan okulları ve istedikleri şartları bulabilirsiniz. Kolay gelsin
Çok teşekkür ederim fakat kontrol ettiğimde bazı üniversiteleri göremedim. TU Clausthal gibi üniversiteler listede çıkmıyor. Bir sorum daha var. Almanca için dil kursuna giderken sanırım bazı eyaletlerde çalışma izni vermiyorlarmış ama benim sorum bildiğiniz herhangi bir bölge var mı çalışma izni veren ? Şimdiden çok teşekkürler cevap için.

mandalina

Mesaj gönderen mandalina » Pzr Haz 02, 2019 10:39 pm

Pr0ne1 yazdı: Pzr Haz 02, 2019 9:27 pm Çok teşekkür ederim fakat kontrol ettiğimde bazı üniversiteleri göremedim. TU Clausthal gibi üniversiteler listede çıkmıyor. Bir sorum daha var. Almanca için dil kursuna giderken sanırım bazı eyaletlerde çalışma izni vermiyorlarmış ama benim sorum bildiğiniz herhangi bir bölge var mı çalışma izni veren ? Şimdiden çok teşekkürler cevap için.
TU Clausthal çıkıyor listede. Maschinenbau - Master- Niedersachen eyaletini seçtim. (Çok fazla okul listelendiğinden Clausthal'i bulmak için bulunduğu eyaleti seçtim)
Burdan okulların sitesine girip Makine Mühendisliği bölümünde seçebileceğiniz Vertiefungsmodul'lere bakabilirsiniz Mekatronik, Robotik sistemler vs. olabilir bunlar. Ayrıca direk mekatronik okumak istiyorsanız da onun için araştırma yapıp, okulların kredi şartını sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Açıkçası ben de daha Almanya'ya gitmedim, gitme aşamasındayım. O yüzden çalışma olanakları ve iş konusunda yeterince bilgi sahibi değilim.
Dil okulunda yasal olarak çalışma iznimiz yok, konsolosluğun vize bilgi notunda da bu açıkça belirtilmiş. Bunun dışında spesifik olarak bir bölge var mı çalışma izni veren bilmiyorum. Bu konuda herkes farklı bir şey söylüyor.