Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İkinci Üniversite Mi Yüksek Lisans Mı?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

İkinci Üniversite Mi Yüksek Lisans Mı?

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Pzt May 20, 2019 8:36 pm

Selamlar arkadaşlar,

Geçen yaz şartlı kabulle Almanya'ya geldim. Özel bir dil kursunda bu süre boyunca Almanca derslerine gittim ve 23 Mayıs'ta da TestDaf'a gireceğim. 10 Nisan'da da girdim ancak 'Konuşma' kısmı istediğim gibi geçmedi. Okullara başvuru tarihlerinin de gelmesiyle birlikte kafamda çok fazla soru işareti oluştu, en son canıma tak etti ve niye kendi kendimi paralıyorum, biraz da forumdaki arkadaşlarımı paralayayım dedim :)

Türkiye'de İngilizce olarak Siyaset Bil. ve Ul. İlişkiler bitirip geldim buraya. Amacım yüksek lisans, ancak bölümüme uygun yüksek lisans sayısının pek de fazla olmadığını gördüm. Şimdi elimi zorlaştıran ve beni ikilemlere sokan şeyleri belirteyim çok uzatmadan.

1) İngilizce eğitimin benim için çok daha rahat olacağına inanıyorum, ancak çok az bölüm ve sınırlı kontenjanlar var bildiğiniz gibi. Mezuniyet puanım da halis muhlis Türk usulüyle 2.78. Köln'de Politikswissenchaft var İngilizce olarak, ancak NC var ve Alman ortalamasıyla 2.7 istiyor. Başvuru yapacağım ama muhtemelen kabul vermeyecekler. Bu arada Köln'de çok mutlu olduğumu ve burada kalmak istediğimi, en kötü ihtimalle ise Köln çevresinde kalmak istediğimi de ekleyeyim ki problemim netleşsin.

2) Küçüklükten beri teknolojiye normalden fazla ilgim var. Üniversiteden sonra da programlama, yazılım geliştirme gibi konularda kurslar takip etmeye, kendimi geliştirmeye başladım. Bu yaz tatilini de bu kursları tamamlamak ve portfolyoma birkaç proje eklemek için kullanmayı planlıyorum. İleride çalışmak istediğim alan da bu aslında. Bunu yapmayı seviyor olmam bir kenara, Avrupa ülkelerinin yazılımcıları Kilyos sahilde sevgilisine koşan Ediz Hun misali bağrına basması da önemli bir etken :D Bu açıdan da ikinci bir üniversiteyi Informatik, IT-Management veya en kötü ihtimalle Wirtschaftsinformatik üzerine okumak da acaba iyi bir seçenek olur mu diye düşünüyorum. Aynı zamanda okurken çalışma ve tecrübe kazanma ihtimalinin bu bölümlerde daha yüksek olması da bir etken. Bununla ilgili de şöyle bir sıkıntı var, bunlar hep Almanca :( En iyi ihtimalle okulların hazırlık kursuna gitmem gerekecek sanırım. (Bu arada Wirtschaftsinformatik okuyan arkadaşlar kızmasın, matematiği en fazla olan bölüm o galiba, o açıdan en kötü ihtimal olarak söyledim :/ )

Zusammenfassung kısmına geldik sanırım. Bu düşünceler özellikle son günlerde TestDaF'ın daha da yaklaşmasıyla birlikte körpe bedenimi kör kuyuların içine attı. Ürkek çocukluğum oturum iznimin yenilenmesini beklerken, Köln'de daha da gençleşen gençliğim 'Her şey çok kötü olacak, yüksek lisans kabulü alamayacaksın, e zaten TestDaF'ı veremeyeceğin için Almanca lisans bölümlerine bakman da boşa, git İstanbul'a tembel yaşamına geri dön' diyor.

'Her şey çok güzel olacak' diyebilen birileri çıkar mı?

ulashes

Re: İkinci Üniversite Mi Yüksek Lisans Mı?

Mesaj gönderen ulashes » Sal May 21, 2019 7:08 pm

Selamlar Dostum,
İngilizce ile de işler bulabilirsin özellikle İT alanında ama burada önemli olan şu ki lisansı okuyabilecek enerjin varmı. Seni senden iyi kimse tanıyamaz. Almanca öğrenme aşaması emek istiyor ama tabi bununla da bitmiyor , üniversiteye başladığında anlayacaksın ki almanca seviyen kursta öğrendiğinle sınırlı değil. Teknik almanca girecek işin içine ,buradaki eğitim sisteminede emek vermen gerekiyor sadece okulu bitirmek değil mesele , not ortalamasının da payı büyük iş arama sürecinde. Tabi ki istediğin, zevk aldığın bir eylem sana eziyetten çok zevk verir ama bunu en iyi sen bilirsin. Gerçekten bununla ömür boyu mutlu olarak çalışmak istiyorum dersen 2. numaralı seçenek , ama disiplinli değilim :(( veya bu kadar zahmet veremem :(( dersen 1. şık mantıklı geliyor. Bunun akabinde dediğin gibi ingilizce ile bölüme girebilme zorluğu da var en azından kendi alanımda öyle sende iyice araştırıp bölümüne giriş şartlarının zorluğuna bakarsan doğru kararı bulmaya bir adım daha yaklaşırsın. Nihai olarak ''Herşey seninle ve emeğinle çok güzel olacak'' diyeyim . Başarılar dilerim sonraki süreçte bütün güzellikler seninle olsun.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş May 23, 2019 2:28 am

Duisburg-Essen Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler yüksek lisans bölümü de Ingilizce. Incelemeni tavsiye ederim. Türkiye'de ing bir bölümden mezun oldugun icin, dil belgesi gerekmez.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Sal May 28, 2019 2:05 am

ulashes yazdı: Sal May 21, 2019 7:08 pm Selamlar Dostum,
İngilizce ile de işler bulabilirsin özellikle İT alanında ama burada önemli olan şu ki lisansı okuyabilecek enerjin varmı. Seni senden iyi kimse tanıyamaz. Almanca öğrenme aşaması emek istiyor ama tabi bununla da bitmiyor , üniversiteye başladığında anlayacaksın ki almanca seviyen kursta öğrendiğinle sınırlı değil. Teknik almanca girecek işin içine ,buradaki eğitim sisteminede emek vermen gerekiyor sadece okulu bitirmek değil mesele , not ortalamasının da payı büyük iş arama sürecinde. Tabi ki istediğin, zevk aldığın bir eylem sana eziyetten çok zevk verir ama bunu en iyi sen bilirsin. Gerçekten bununla ömür boyu mutlu olarak çalışmak istiyorum dersen 2. numaralı seçenek , ama disiplinli değilim :(( veya bu kadar zahmet veremem :(( dersen 1. şık mantıklı geliyor. Bunun akabinde dediğin gibi ingilizce ile bölüme girebilme zorluğu da var en azından kendi alanımda öyle sende iyice araştırıp bölümüne giriş şartlarının zorluğuna bakarsan doğru kararı bulmaya bir adım daha yaklaşırsın. Nihai olarak ''Herşey seninle ve emeğinle çok güzel olacak'' diyeyim . Başarılar dilerim sonraki süreçte bütün güzellikler seninle olsun.
Selamlar. Yorumun için çok teşekkürler. Çok disiplinli bir insan olduğumu söylersem yalan söylemiş olurum. Ancak Almanya'da bir lisans veya yüksek lisans programına girdikten itibaren çok disiplinli olunması gerektiğinin bilincindeyim, umarım başarabilirim ^^

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Sal May 28, 2019 2:06 am

Staatsmann yazdı: Prş May 23, 2019 2:28 am Duisburg-Essen Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler yüksek lisans bölümü de Ingilizce. Incelemeni tavsiye ederim. Türkiye'de ing bir bölümden mezun oldugun icin, dil belgesi gerekmez.
Cevabın için çok teşekkür ederim Staatsmann, maalesef 2,59 istiyor Alman sistemiyle, benim Türk sistemiyle 2.78 sanırım Alman sistemiyle 2.8 falan oluyor :/

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş May 29, 2019 12:36 am

Yine de basvurmani tavsiye ederim. Yabanci ögrencilerin kontenjanlari bos kalabiliyor. Ortalaman o zaman cok önemli olmuyor.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Çrş May 29, 2019 12:44 pm

Evet Staatsmann haklı , denemek gerekiyor çünkü kağıt üzerinde benimde kabul alma olasılığım imkansız gibiydi ama gelgör ki kabul aldım ve Master'ıma devam ediyorum. Emin ol bende senin gibi bir kararsızlığa düşmüştüm , felsefe ve matematik beni mutlu ediyor ama makina mühendisliği mezunuyum. Bende Yenilenebilir Enerji alanında master yapmaya karar verdim , derslerimin arta kalan kısmında da kütüphane de bu kısımla ilgileniyorum öyle devam diyorum yaşamıma :))
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Haz 27, 2019 1:43 pm

Staatsmann yazdı: Prş May 23, 2019 2:28 am Duisburg-Essen Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler yüksek lisans bölümü de Ingilizce. Incelemeni tavsiye ederim. Türkiye'de ing bir bölümden mezun oldugun icin, dil belgesi gerekmez.
Konudan bağımsız olacak belki özür dilerim ama görünce aklıma takıldı sormak istedim... İng bölümden mezun olursan dil belgesi gerekmez demişsiniz. Türkiyede %100 Almanca İşletme Enformatiği okuyan biri Wirtschaftsinformatik alanında yüksek lisans için Almanyaya gelmek istediğinde TestDAF gerekmiyor mu yani?

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Sal Tem 16, 2019 11:06 am

Staatsmann yazdı: Çrş May 29, 2019 12:36 am Yine de basvurmani tavsiye ederim. Yabanci ögrencilerin kontenjanlari bos kalabiliyor. Ortalaman o zaman cok önemli olmuyor.
Tekrar selamlar, yardım istemiştim, sonucu yazmazsam ayıp olurdu :) Bu bölümden ortalama sebebiyle red aldım. TH Köln Technische Informatik lisans bölümüne kabul aldım. Şimdi bir self-assesment yapıp onunla birlikte kayıt olmam gerekiyor sanırım.

Bu bölümle alakalı bilginiz, yorumunuz var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 26, 2019 1:58 pm

Tebrikler kabulün için. Bölüm hakkında maalesef bir bilgim yok. Başarılar eğitim hayatında.

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Cum Tem 26, 2019 5:06 pm

Staatsmann yazdı: Cum Tem 26, 2019 1:58 pm Tebrikler kabulün için. Bölüm hakkında maalesef bir bilgim yok. Başarılar eğitim hayatında.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız ve bu site için. Umarım ben de forumdaki arkadaşlara yardımcı olabilirim bugün itibariyle.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Tem 29, 2019 3:24 pm

Tesekkürler.

onkelcan

Mesaj gönderen onkelcan » Sal Tem 30, 2019 8:17 pm

ultrasalgeria yazdı: Cum Tem 26, 2019 5:06 pm Çok teşekkür ederim yardımlarınız ve bu site için. Umarım ben de forumdaki arkadaşlara yardımcı olabilirim bugün itibariyle.
ultrasalgeria öncelikle tebrik ederim kabulün için. Umarım her şey gönlünce olur bundan sonraki süreçte. Birkaç sorum olacak benim de sana ve tabiki diğer arkadaşlara.

Birincisi, Türkiye'de İletişim Fakültesi lisans mezunuyum ve Almanya'da 2. lisansımı okumak istiyorum. Seçeceğim bölümün Türkiye'de okuduğum bölümle yakın olmaması vizede veya kabulde sıkıntı yaratır mı?

Almancaya sıfırdan başlayacağım ve Türkiye'de kursa gideceğim. Lisans okuyabilecek seviyeye çıkmam ne kadar zamanımı alır tahminen? TestDaf'ı ne kadar sürede vermiştin?

Beni düşündüren bir konu da yaş durumu. Almanya'daki lisans eğitimi bittiğinde 28-30 yaşlarında olmak sonrası için bir sorun teşkil eder mi? (iş bulma,orada kalabilme vs.)

Bir de daha önceden Almanya'da Erasmus yapmış olmak katkı sağlar değil mi lisansa kadar geçecek her aşamada?

Şimdilik bu kadar ama şu an aklıma gelmeyen tonla sorum olduğunu biliyorum :)

Sevgiler

onkelcan

Mesaj gönderen onkelcan » Prş Ağu 01, 2019 5:00 pm

Selamlar yeniden, Staatsmann ve Physiker sizlerden bir cevap alabilirsem çok memnun olurum.

onkelcan

Mesaj gönderen onkelcan » Çrş Ağu 14, 2019 3:08 am

onkelcan yazdı: Sal Tem 30, 2019 8:17 pm ultrasalgeria öncelikle tebrik ederim kabulün için. Umarım her şey gönlünce olur bundan sonraki süreçte. Birkaç sorum olacak benim de sana ve tabiki diğer arkadaşlara.

Birincisi, Türkiye'de İletişim Fakültesi lisans mezunuyum ve Almanya'da 2. lisansımı okumak istiyorum. Seçeceğim bölümün Türkiye'de okuduğum bölümle yakın olmaması vizede veya kabulde sıkıntı yaratır mı?

Almancaya sıfırdan başlayacağım ve Türkiye'de kursa gideceğim. Lisans okuyabilecek seviyeye çıkmam ne kadar zamanımı alır tahminen? TestDaf'ı ne kadar sürede vermiştin?

Beni düşündüren bir konu da yaş durumu. Almanya'daki lisans eğitimi bittiğinde 28-30 yaşlarında olmak sonrası için bir sorun teşkil eder mi? (iş bulma,orada kalabilme vs.)

Bir de daha önceden Almanya'da Erasmus yapmış olmak katkı sağlar değil mi lisansa kadar geçecek her aşamada?

Şimdilik bu kadar ama şu an aklıma gelmeyen tonla sorum olduğunu biliyorum :)

Sevgiler
Arkadaşlar bilenleriniz yardımcı olabilir mi lütfen. Gözden kaçmış sanırım mesajlarım

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Ağu 14, 2019 4:13 pm

Lisans kabulünde problem yasamazsin kolay kolay ama vizede problem olabilir. O yüzden ilk vize asamasinda yüksek lisans kabulü alip gelmeni tavsiye ederim. Almanya ya gelince DSH veya Testdaf gecince tekrar istedigin lisans bölümüne baslayabilirsin. Sifirdan testdaf a ne kadar sürede gelirsin o sana bagli ve gidecegin kursun programina. 10 ay da sürebilir 2-3 yil da.

Simdi 28 yasindasin diyelim, Almanya ya geleceksin diyelim 29 oldun. Bir sene hazirlik bitti, oldu yas 30. Lisansa baslayacaksin 30 yasinda ve 3-4 sene de lisans sürse bitirdin oldu yas 34. Almanya da 34 yasinda heleki yurtdisindan gelmis bir lisans mezununa kolay kolay is vermezler, hangi bölüm olursa olsun. Is bulurken cok zorlanirsin.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 14, 2019 4:23 pm

duisburger yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 4:13 pm Lisans kabulünde problem yasamazsin kolay kolay ama vizede problem olabilir. O yüzden ilk vize asamasinda yüksek lisans kabulü alip gelmeni tavsiye ederim. Almanya ya gelince DSH veya Testdaf gecince tekrar istedigin lisans bölümüne baslayabilirsin. Sifirdan testdaf a ne kadar sürede gelirsin o sana bagli ve gidecegin kursun programina. 10 ay da sürebilir 2-3 yil da.

Simdi 28 yasindasin diyelim, Almanya ya geleceksin diyelim 29 oldun. Bir sene hazirlik bitti, oldu yas 30. Lisansa baslayacaksin 30 yasinda ve 3-4 sene de lisans sürse bitirdin oldu yas 34. Almanya da 34 yasinda heleki yurtdisindan gelmis bir lisans mezununa kolay kolay is vermezler, hangi bölüm olursa olsun. Is bulurken cok zorlanirsin.
Çok kesin ifadeler bunlar. Daha önce konuyla ilgili bir tecrübeniz var mı?
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

onkelcan

Mesaj gönderen onkelcan » Çrş Ağu 14, 2019 5:02 pm

duisburger yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 4:13 pm Lisans kabulünde problem yasamazsin kolay kolay ama vizede problem olabilir. O yüzden ilk vize asamasinda yüksek lisans kabulü alip gelmeni tavsiye ederim. Almanya ya gelince DSH veya Testdaf gecince tekrar istedigin lisans bölümüne baslayabilirsin. Sifirdan testdaf a ne kadar sürede gelirsin o sana bagli ve gidecegin kursun programina. 10 ay da sürebilir 2-3 yil da.

Cevap için teşekkür ederim öncelikle. Yaş durumunu sanırım yanlış anladınız. Ben Almanya'da lisans eğitimi bittikten sonra 28-30 yaş aralığını kastettim.

onkelcan

Mesaj gönderen onkelcan » Çrş Ağu 14, 2019 5:05 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 4:23 pm Çok kesin ifadeler bunlar. Daha önce konuyla ilgili bir tecrübeniz var mı?
fingerspitzengefuehl sizin de fikrinizi almak isterim konuyla ilgili.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 14, 2019 5:24 pm

onkelcan yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 5:05 pm fingerspitzengefuehl sizin de fikrinizi almak isterim konuyla ilgili.
Duisburger:
Almanya da 34 yasinda heleki yurtdisindan gelmis bir lisans mezununa kolay kolay is vermezler, hangi bölüm olursa olsun. Is bulurken cok zorlanirsin
Özellikle bu ifadesine takıldım.
35+ yaşında bankacı, yazılımcı, doktor, hukuk danışmanı olarak göreve başlayan ve layığıyla yapan yabancılar var. Tek tek isim veremem zaten buna ayıracak ne zamanım ne de motivasyonum var, quora ve reddit gibi platformlarda çok rahat bulunabilirler.
Sosyal bilimler (arkeoloji, felsefe vb.) gibi alanlarda daha önce bir almanla konuştuğumda gerçekten iş bulma sıkıntısı yaşandığını ama buna rağmen imkansız olmayabileceğini söylemişti, felsefe için de neredeyse çoğunluk işsiz, diğerleri de doktora vs yapabilecek kadar azimli ve motive olabilen insanlar. Yani böyle kesin yargılarla kestirip atmak ne kadar doğru ki?
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686