Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çifte Vatandaşlık Hakkında?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ecgg

Çifte Vatandaşlık Hakkında?

Mesaj gönderen ecgg » Pzr Nis 28, 2019 8:07 pm

YKS'ye girdiğimizde üniversiteler YKS yerleştirme puanını mı baz alıyor yoksa sadece lise diploma notunu mu baz alıyor? (abitur lise denkliğim yok)
Bir de çifte vatandaş olmanın avantajları neler? Teşekkürler: )

Hypsia

Re: Çifte Vatandaşlık Hakkında?

Mesaj gönderen Hypsia » Pzt Nis 29, 2019 5:43 am

ecgg yazdı: Pzr Nis 28, 2019 8:07 pm YKS'ye girdiğimizde üniversiteler YKS yerleştirme puanını mı baz alıyor yoksa sadece lise diploma notunu mu baz alıyor? (abitur lise denkliğim yok)
Bir de çifte vatandaş olmanın avantajları neler? Teşekkürler: )
Almanya artik cifte vatandasligi kabul etmiyor. Turk vatandasligindan cikartmak icin belge veriyorlar artik. Arkadaslarima oyle oldu en azindan. Ama bazi sartlari vardi ikisini de alabilmek icin bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Nis 29, 2019 9:18 am

Hypsia yazdı: Pzt Nis 29, 2019 5:43 am Almanya artik cifte vatandasligi kabul etmiyor. Turk vatandasligindan cikartmak icin belge veriyorlar artik. Arkadaslarima oyle oldu en azindan. Ama bazi sartlari vardi ikisini de alabilmek icin bilemiyorum.
dogum yili 93ten sonra olanlar ve 8 yil almanyada yasayanlar diye istisna var. saglanmiyorsa ikisinden biri secilmek durumunda. secilmezse, almanya otomatikman iptal eder alman vatandasligini.

ecgg

Mesaj gönderen ecgg » Pzt Nis 29, 2019 4:52 pm

Romanya çifte vatandaşıyım. Bir de bir şey daha sorabilir miyim bu durumda testas alabilir miyim? Tıp istiyorum nc çok yüksek. Muhtemelen üniversite sınavından puanım 1.5 civarı gelir. Testas ile aldığım puanı tıp fakülteleri kabul eder mi? Bir de eu vatandaşları kyk gibi burs alabiliyormuş sonra ödemek şartıyla onun için de sormuştum. Ama asıl ihtiyacım olan şey nc'yi 1.0 a çekmek: )

ecgg

Mesaj gönderen ecgg » Pzt Nis 29, 2019 5:02 pm

welly275 yazdı: Pzt Nis 29, 2019 9:18 am dogum yili 93ten sonra olanlar ve 8 yil almanyada yasayanlar diye istisna var. saglanmiyorsa ikisinden biri secilmek durumunda. secilmezse, almanya otomatikman iptal eder alman vatandasligini.
Hypsia yazdı: Pzt Nis 29, 2019 5:43 am Almanya artik cifte vatandasligi kabul etmiyor. Turk vatandasligindan cikartmak icin belge veriyorlar artik. Arkadaslarima oyle oldu en azindan. Ama bazi sartlari vardi ikisini de alabilmek icin bilemiyorum.
Mesajı alıntılamadan bildirim geliyor mu emin olamadım yazayım şuraya

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Çrş May 01, 2019 3:31 am

welly275 yazdı: Pzt Nis 29, 2019 9:18 am dogum yili 93ten sonra olanlar ve 8 yil almanyada yasayanlar diye istisna var. saglanmiyorsa ikisinden biri secilmek durumunda. secilmezse, almanya otomatikman iptal eder alman vatandasligini.
Iste gittik 96 dogumlu. Dogumundan beri almanyada bu sarti gayet sagliyor bence. Ama artik cifte vatandaslik olmadigini cikmasi gerektigini soylediler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 01, 2019 1:22 pm

ecgg yazdı: Pzt Nis 29, 2019 4:52 pm Romanya çifte vatandaşıyım. Bir de bir şey daha sorabilir miyim bu durumda testas alabilir miyim? Tıp istiyorum nc çok yüksek. Muhtemelen üniversite sınavından puanım 1.5 civarı gelir. Testas ile aldığım puanı tıp fakülteleri kabul eder mi? Bir de eu vatandaşları kyk gibi burs alabiliyormuş sonra ödemek şartıyla onun için de sormuştum. Ama asıl ihtiyacım olan şey nc'yi 1.0 a çekmek: )
dedigim sartlar alman vatandasligi icin. karisiklik olmasin.

valla 1.0la dhai zorlananlar var ama üniversiteye göre degisiyo tabi.

testas olayini bilmiyorum hic.

Kredi dedigin sanirsam Bafög alinabilir belli dartlar altinda. mesela almanyada calismis olmak veya yasamis olmak ki bu almanyada kalip yasama durumunu kanit,amak icin. direk gelip basvurursan alamama sansin yüksek.
Hypsia yazdı: Çrş May 01, 2019 3:31 am Iste gittik 96 dogumlu. Dogumundan beri almanyada bu sarti gayet sagliyor bence. Ama artik cifte vatandaslik olmadigini cikmasi gerektigini soylediler
dogrudur. bu durumda alman vatandasligini secsin ve türk vatandasligindan ciksin, tabi isterse ve hala yapabiliyosa. bu opsiyon süresi 21 yasina kadar mi neydi galiba

ecgg

Mesaj gönderen ecgg » Çrş May 01, 2019 10:22 pm

welly275 yazdı: Çrş May 01, 2019 1:22 pm dedigim sartlar alman vatandasligi icin. karisiklik olmasin.

valla 1.0la dhai zorlananlar var ama üniversiteye göre degisiyo tabi.

testas olayini bilmiyorum hic.

Kredi dedigin sanirsam Bafög alinabilir belli dartlar altinda. mesela almanyada calismis olmak veya yasamis olmak ki bu almanyada kalip yasama durumunu kanit,amak icin. direk gelip basvurursan alamama sansin yüksek.

dogrudur. bu durumda alman vatandasligini secsin ve türk vatandasligindan ciksin, tabi isterse ve hala yapabiliyosa. bu opsiyon süresi 21 yasina kadar mi neydi galiba
teşekkürler. bir de eu vatandaşlarının NC'si lise mezuniyet notu üzerinden mi hesaplanıyor bu durumda benim 1.05 oluyor :mrgreen:

Kölner

Mesaj gönderen Kölner » Prş May 02, 2019 12:48 am

Geri ödemeli egitim kredisi (bafög) alabilirsin. Onun içinde ab vatandaşı olarak bes yıl Almanyada ikamet etmiş olma şartı var.

ecgg

Mesaj gönderen ecgg » Cmt May 04, 2019 11:36 pm

Kölner yazdı: Prş May 02, 2019 12:48 am Geri ödemeli egitim kredisi (bafög) alabilirsin. Onun içinde ab vatandaşı olarak bes yıl Almanyada ikamet etmiş olma şartı var.
Alamıyorum o zaman. Başvuruda bulunmadan önce 5 yıl yaşamış olmalıyım değil mi? Onun dışında alabileceğim bildiğiniz bir burs var mı siteden baktım burslarla ilgili ama herkes almak çok zor vb. yazmış

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr May 05, 2019 8:45 am

var tabi. mesela DAADnin burslari var onun haricinde özel vakiflarin burslari var. eyaletin kendi bakanliklarinin verdigi burslar da olmasi gerek. bayernde bakanligin sadece yabanci ögrenciler icin verdigi vardi mesela.

arastirman gerek baska neler var.

bunlari almak icin sart ne dersen, ilk öncelik iyi not ortalamasi.