Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lise yıllarında almanca??

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ecgg

Lise yıllarında almanca??

Mesaj gönderen ecgg » Prş Nis 25, 2019 3:52 pm

Merhaba ben 10. sınıfa gidiyorum A2.1 belgem var seneye sizce almanca kursuna devam etmeli miyim yoksa sadece derslerime odaklanıp üniversite sınavına mı çalışmalıyım? Almanya'da lisans okumak isteyen birisi için almancayı üniversite dönemine atmak hata mı olur?

emncftci06

Re: Lise yıllarında almanca??

Mesaj gönderen emncftci06 » Prş Nis 25, 2019 7:14 pm

Bence şu anda senin yerinde olmak isteyen çok kişi vardır.Mesela ben :).Şimdiden almanca öğrenmeye başlamayı düşünmen güzel bir şey.Bence ikisini de aynı anda götürmek çok zor bir iş değil istersen başarabilirsin.Üniversite sınavından sonra zaman kaybetmene gerek kalmadan iyi seviyelere gelebilirsin.Önünde daha yaklaşık 2 sene var.Yerinde olsam almanca öğrenmeyi bırakmazdım.Kesinlikle kursa devam et derim.Ama severek ve isteyerek yapacağına inanıyorsan tabi ki.Dil sonrasında kolay unutulabilen bir şey.Programlı olmaya bak derim.Hem almanca öğrenmen açısından hem de lise dersleri açısından bir tavsiye benden sana.Şu anda gerçekten sana zor geliyor olabilir lise dersleri ve almancayı birlikte götürmek ama ileride herkes dil üzerine yoğunlaşırken sen zaman kaybetmeden üniversite başvurusu yaparsın.Şahsen benim önceden aklımda olsaydı,almanyada lisans okumak,kesinlikle almanca öğrenmeye önceden başlardım.Önündeki yolda başarılar dilerim:)

ecgg

Mesaj gönderen ecgg » Prş Nis 25, 2019 9:27 pm

emncftci06 yazdı: Prş Nis 25, 2019 7:14 pm Bence şu anda senin yerinde olmak isteyen çok kişi vardır.Mesela ben :).Şimdiden almanca öğrenmeye başlamayı düşünmen güzel bir şey.Bence ikisini de aynı anda götürmek çok zor bir iş değil istersen başarabilirsin.Üniversite sınavından sonra zaman kaybetmene gerek kalmadan iyi seviyelere gelebilirsin.Önünde daha yaklaşık 2 sene var.Yerinde olsam almanca öğrenmeyi bırakmazdım.Kesinlikle kursa devam et derim.Ama severek ve isteyerek yapacağına inanıyorsan tabi ki.Dil sonrasında kolay unutulabilen bir şey.Programlı olmaya bak derim.Hem almanca öğrenmen açısından hem de lise dersleri açısından bir tavsiye benden sana.Şu anda gerçekten sana zor geliyor olabilir lise dersleri ve almancayı birlikte götürmek ama ileride herkes dil üzerine yoğunlaşırken sen zaman kaybetmeden üniversite başvurusu yaparsın.Şahsen benim önceden aklımda olsaydı,almanyada lisans okumak,kesinlikle almanca öğrenmeye önceden başlardım.Önündeki yolda başarılar dilerim:)
cevabınız için çok teşekkürler. Almanya'da okumak istiyorum ama maddi açıdan çok sıkıntılı bir iş. O yüzden kesin olur mu bilemiyorum, lisede almanca çalışıp da sonrasında gidemezsem çalıştığımdan pişman olur muyum diye düşünüyorum :) YKS'de daha yüksek puan alabilirdim-neden boşuna almanca çalıştım gibi. ünide dil daha halledilebilir geldi tıp düşünüyorum Almanca'yı hallettikten sonra tıpın 3-4. senesinde Almanya'da üniversiteye geçiş yapılabiliyor mu bilmiyorum

emncftci06

Mesaj gönderen emncftci06 » Prş Nis 25, 2019 9:39 pm

Asla bu şekilde düşünme.Dil öğrenmenin bir zararı olmaz sana.Şu anda gerçekten çok külfetli bir iş oldu almanyaya gitmek.Ama ileride ne olacağı bilinmez.Kesinlikle dil öğrenmeyi bırakma.Sadece zaman zaman lise derslerine daha çok ağırlık verirsin.Almanca öğrenmeyi de bir hobi gibi devam ettirebilirsin.Şu anda çok zamanın var.Zamanının kıymetini bil.Bir de o zamanlarda arkadaşlar da aslında senin kendi kararını vermende etkili oluyordur.Çevrene bakıyorsun herkes lise derslerine çalışıyor sana biraz absürt geliyor olabilir almancayla uğraşmak ama asla bir şey kaybettirmez.Lise derslerin tabiki ağırlıkla olsun ama almancayıda el altından ilerlet derim :)