Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite karmaşası hakkında desteğe ihtiyacım var

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ugr.

Üniversite karmaşası hakkında desteğe ihtiyacım var

Mesaj gönderen ugr. » Pzr Mar 31, 2019 4:24 pm

Öncellikle herkese merhaba,
Türkiyede 1 yıl Moleküler biyoloji ve genetik okudum ardından aralık ayında Almanya'ya Ruhr-uni Bochumun dil kursuna başladım. Amacım aynı bölüme devam etmekti. Fakat denklik açısından biyoloji dediler. ( Master derecesi için olduğunu belirtiler.) Şuan çokca universite'nin biyoloji alanında çok iyi olmadığını söyleyenler var. Tabi bu da bir yerden sonra ciddi anlamda akılda soru işaretleri bırakiyor. Evet gelmeden önce araştırdım. Profesörleri gayet iyi, dersler Türkiyedeki derslerimle aynı ve daha çeşitli bir farkı yok. Daha iyi üniversitelerden bahsettiler çoğunu araştırırkende duymuştum, araştırmıştım. Problem olarak gördüğüm durum şu bu alandaki en iyi diye bahsedilen üniversitelerin çoğu Baden-Württemberg eyaletinde ve bu eyaletin harç parası durumu var. O yüzden çok aradayım.
Kişisel bir kaç bilgi de vermek gerekirse şöyle bir durum daha var Almanya doğumluyum fakat çifte vatandaşlığım veya Alman vatandaşlığım yok. Ve Stuttgart yakınlarında Akrabam var. O yüzden aslında doğru düşünemiyorum.
Bana önerilen üniversitelerin olduğu şehitleri söylemek gerekirse: Heidelberg, Tübingen, Freiburg, Aachen, Munich, Bonn, Dusiburg-Essen ve Karlsruhe gibi yerler var.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Üniversite karmaşası hakkında desteğe ihtiyacım var

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 02, 2019 11:41 am

Kim ne söylediyse agir sacmalamis. Öncelikle denklik olarak neden biyoloji olsun onu anlamadim. Ikincisi yüksek lisans biyoloji neden iyi degilmis onu hic anlamadim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Sal Nis 02, 2019 11:50 am

Physiker yazdı: Sal Nis 02, 2019 11:41 am Kim ne söylediyse agir sacmalamis. Öncelikle denklik olarak neden biyoloji olsun onu anlamadim. Ikincisi yüksek lisans biyoloji neden iyi degilmis onu hic anlamadim.
Şöyle ki Bochum üniversitesinde Moleküler biyoloji ve genetik bölümüne en uygun bölüm biyoloji olduğu söylendi bana (lisans için). O yüzden şuan biyoloji okuyacağım gibi gözüküyor. Yüksek lisans için Moleküler biyoloji ve genetik adı altında başvuru yapabileceğim belirtildi.
İyi değil olayı ise şöyle ki Üniversite'nin bu alanda iyi olmadığı yönünde bilgilendirildim. O yüzden bir önceki gönderide yazdığım yerler önerildi (birkaç tane daha var önerilen).

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 02, 2019 11:59 am

Üniversite hakkinda karar verememissiniz ama sadece RU Bochum la kendini kisitliyorsun. Ayrica RU Bochum biyoloji de oldukca iyi bir üniversite. Cok daha basit birsey sorayim, tam olarak hangi bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsun? Ona göre üniversite tavsiyesi daha saglikli olur.
www.deutschstudent.com

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Sal Nis 02, 2019 12:09 pm

Physiker yazdı: Sal Nis 02, 2019 11:59 am Üniversite hakkinda karar verememissiniz ama sadece RU Bochum la kendini kisitliyorsun. Ayrica RU Bochum biyoloji de oldukca iyi bir üniversite. Cok daha basit birsey sorayim, tam olarak hangi bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsun? Ona göre üniversite tavsiyesi daha saglikli olur.
Dürüst olmam gerekirse çocukluk hayalim olan geneyik mühendisi olmak istiyorum. Bu yüzden yüksek lisans için türkiyedeyken Yüksek lisansı biyokimya, biyomedikal mühendisliği, biyoteknoloji gibi alanlarda yapmam gerektiği söylenmişti. O yüzden net bir "bu bölüm" diyebilceğim bir yüksek lisans bölümü yok kafamda.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 02, 2019 2:15 pm

Bence önce tam olarak hangi bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsun onu belirle :)
www.deutschstudent.com

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Nis 02, 2019 6:30 pm

Sehire göre okul seçmeyin.
Bölüme göre okul seçin küçük büyük, dogu batı düşünmeyin eğitim öncelik olsun sonra istediğiniz eyalette istediğiniz şehirde is bakarsiniz.
Almanyada eğitim cok köklü ve ileri düzeyde olduğu için okul isminden ziyade donanima bakılır.
Turkiyede ise donanım istediği kadar iyi olsada birçok adayin okul ismi yüzünden cvsi bile filitreye girmiyor.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Sal Nis 02, 2019 7:34 pm

hunterqb yazdı: Sal Nis 02, 2019 6:30 pm Sehire göre okul seçmeyin.
Bölüme göre okul seçin küçük büyük, dogu batı düşünmeyin eğitim öncelik olsun sonra istediğiniz eyalette istediğiniz şehirde is bakarsiniz.
Almanyada eğitim cok köklü ve ileri düzeyde olduğu için okul isminden ziyade donanima bakılır.
Turkiyede ise donanım istediği kadar iyi olsada birçok adayin okul ismi yüzünden cvsi bile filitreye girmiyor.
Zaten genelde üniversite eğitimlerine bakiyorum. Fakat Baden-württemberg eyaletindeki harç yasası olayından dolayı çekindim başvurmaya. Normal koşullarda "biological Science" alanındaki en iyi diye bahsedilen üniversiteler (almanya sınırları içerisinde) genelde BW de yer aliyor. O yüzden şehir isimlerini yazdım yoksa sadece şehirw bakıp karar verme durumum yok.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Nis 03, 2019 1:53 pm

ugr. yazdı: Sal Nis 02, 2019 7:34 pm Zaten genelde üniversite eğitimlerine bakiyorum. Fakat Baden-württemberg eyaletindeki harç yasası olayından dolayı çekindim başvurmaya. Normal koşullarda "biological Science" alanındaki en iyi diye bahsedilen üniversiteler (almanya sınırları içerisinde) genelde BW de yer aliyor. O yüzden şehir isimlerini yazdım yoksa sadece şehirw bakıp karar verme durumum yok.
Baden-wurttemberg'deki harç meselesini iyice bir araştırdın mi? Almanya doğumluyum demissin belki bir istisnaya dahil olabilirsin. Mesela sen alman vatandaşı olmasan bile annen-baban alman vatandaşı (ya da AB de herhangi bir ülke) ise harç ücretinden muaf oluyorsun ya da annenin veya babanın Almanya'da sınırsız oturum haklari varsa yine harçtan muaf olabiliyorsun. Onun muaf olmak için bir çok yasası vardı. Ya da sen Almanya'da eğitimine başlamadan önceki 6 sene içinde annen veya baban Almanya'da 3 yıl boyunca çalışmışsa falan muaf oluyordun. Mutlaka muaf olma yasalarını bi araştır umarım bunlardan biri sana uyar.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Nis 03, 2019 7:26 pm

Wolf123 yazdı: Çrş Nis 03, 2019 1:53 pm Baden-wurttemberg'deki harç meselesini iyice bir araştırdın mi? Almanya doğumluyum demissin belki bir istisnaya dahil olabilirsin. Mesela sen alman vatandaşı olmasan bile annen-baban alman vatandaşı (ya da AB de herhangi bir ülke) ise harç ücretinden muaf oluyorsun ya da annenin veya babanın Almanya'da sınırsız oturum haklari varsa yine harçtan muaf olabiliyorsun. Onun muaf olmak için bir çok yasası vardı. Ya da sen Almanya'da eğitimine başlamadan önceki 6 sene içinde annen veya baban Almanya'da 3 yıl boyunca çalışmışsa falan muaf oluyordun. Mutlaka muaf olma yasalarını bi araştır umarım bunlardan biri sana uyar.
Yok genel bir araştırma yapmadım. Bilgilendirmen için teşekkür ederim bu arada.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Sal Ağu 06, 2019 1:36 pm

Selamlar herkese bi update paylaşmak istiyorum. Yenş başlık açmaktansa burdan devam edeyim diye. Bu kış dönemi başvurularında biraz çalkantılı bir dönem geçirdim. O yüzden çok üniversiteye başvuramadım. (TestDaf belgesi yetişmediği için) Ancak Uni Stuttgart'tan Technische Biologie ve Kimya için kabul aldım, Uni Bayreuth'tan Bioloji için kabul aldım ve elimdeki diğer opsiyon da Ruhr-uni Bochum'da Kimya'ya başlayıp ardından sonraki sene Biolojiye geçmek. (Uni Bonn'dan da daha haber yok.)
Sizlere sormak istediğim, aranızda belki az çok bu bölümlerle ilgilenen vardır. Uni Sturrgart "Naturwissenschaft" alanında Bochuma kıyasla daha alt seviyede ve Technische Biologie ile ilgili çok iyi şeyler bulamadım. Sizce bu durumda ne yapmalıyım?

İlay

Mesaj gönderen İlay » Cmt Mar 13, 2021 3:07 am

Merhaba, ben de mbge den bu yıl mezun olacağım. Bonn'a başvurmak istiyordum. Siz bonndan cevap alabildiniz mi ?