Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH Belgesinin Tanınmaması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
aycayildirim

DSH Belgesinin Tanınmaması

Mesaj gönderen aycayildirim » Prş Mar 14, 2019 5:01 pm

Herkese selamlar, buna benzer daha önce Frankfurt University of Applied Sciences'ta da bir sorun yaşamıştım, maalesef DSH-2 belgemi tanımamışlardı. Bugün baya geç de olsa Philipps Universität Marburg'tan kabul mailimi aldım. PDF'te yazan yönergeleri yaptıktan sonra MARVIN denilen üniversitenin portalında böyle bir uyarı ile karşılaştım: "Bitte beachten Sie, dass Ihr DSH-Zeugnis nicht registriert ist und somit nicht anerkannt wird. Sie müssen daher noch eine Deutschprüfung ablegen." Daha demin de üniversiteye bununla ilgili mail attım, şimdi bekliyorum. Bu süreçte aklıma takıldı, toplamda 5 üniversiteye başvurdum, 1 tanesinden red aldım. Diğer 4 tanesinden kabul aldım, fakat bunların 2 tanesinde böyle dil belgemin tanınmaması sorununu yaşadım. Yeniden sınava girmek istemiyorum, zaten girmek istesem de giremiyorum çünkü sınav 20 Mart'taymış ve benim pasaportum şu an vize için konsoloslukta. Neden tanınmadığını bilmiyorum fakat acaba her şekilde DSH-2 belgemin tanınabilirliğini sağlamam gereken bir şey filan mı yapmalıydım ya da ne yapmalıyım? :D Gerçekten aklıma başka bir şey gelmiyor artık... NC olayını aşmama rağmen olan dil belgemin tanınmıyor olması açıkçası da üzdü. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

selen

Re: DSH Belgesinin Tanınmaması

Mesaj gönderen selen » Prş Mar 14, 2019 6:36 pm

aycayildirim yazdı: Prş Mar 14, 2019 5:01 pm Herkese selamlar, buna benzer daha önce Frankfurt University of Applied Sciences'ta da bir sorun yaşamıştım, maalesef DSH-2 belgemi tanımamışlardı. Bugün baya geç de olsa Philipps Universität Marburg'tan kabul mailimi aldım. PDF'te yazan yönergeleri yaptıktan sonra MARVIN denilen üniversitenin portalında böyle bir uyarı ile karşılaştım: "Bitte beachten Sie, dass Ihr DSH-Zeugnis nicht registriert ist und somit nicht anerkannt wird. Sie müssen daher noch eine Deutschprüfung ablegen." Daha demin de üniversiteye bununla ilgili mail attım, şimdi bekliyorum. Bu süreçte aklıma takıldı, toplamda 5 üniversiteye başvurdum, 1 tanesinden red aldım. Diğer 4 tanesinden kabul aldım, fakat bunların 2 tanesinde böyle dil belgemin tanınmaması sorununu yaşadım. Yeniden sınava girmek istemiyorum, zaten girmek istesem de giremiyorum çünkü sınav 20 Mart'taymış ve benim pasaportum şu an vize için konsoloslukta. Neden tanınmadığını bilmiyorum fakat acaba her şekilde DSH-2 belgemin tanınabilirliğini sağlamam gereken bir şey filan mı yapmalıydım ya da ne yapmalıyım? :D Gerçekten aklıma başka bir şey gelmiyor artık... NC olayını aşmama rağmen olan dil belgemin tanınmıyor olması açıkçası da üzdü. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)
çok saçma ya. nerden ne zaman almıştın dsh belgeni?

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Cum Mar 15, 2019 12:18 pm

selen yazdı: Prş Mar 14, 2019 6:36 pm çok saçma ya. nerden ne zaman almıştın dsh belgeni?
2 sene önce Türk-Alman Üniversitesi'nden almıştım. Sonra Uni Marburg ile mailleştim. Şu cümle ile her şey açıklanmış oldu: "Registrierte DSH-Zeugnisse haben eine Registrierungsnummer des HRK und werden von allen Universitäten anerkannt." Benim de belgemde HRK ile alakalı hiçbir numara yok :( DSH belgemde HRK ile ilgili bir şeyler var ve bu belgenin Uni Bielefeld ve Türk Alman Üniversitesi tarafından tamamen kabul edildiğini, diğer üniversitelerin ise tanıyıp tanımamakta özgür olduğu yazıyor... Uni Siegen ile HS Darmstadt bu DSH-2 belgemi tanıdı, fakat Uni Marburg ile Frankfurt UAS tanımadı. İleride belgemi yeniden güncellemek ve her yerde geçerlilik kazandırmak için yeniden DSH ya da TestDaF sınavına gireceğim sanırım :D

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzt Mar 18, 2019 9:35 pm

aycayildirim yazdı: Cum Mar 15, 2019 12:18 pm 2 sene önce Türk-Alman Üniversitesi'nden almıştım. Sonra Uni Marburg ile mailleştim. Şu cümle ile her şey açıklanmış oldu: "Registrierte DSH-Zeugnisse haben eine Registrierungsnummer des HRK und werden von allen Universitäten anerkannt." Benim de belgemde HRK ile alakalı hiçbir numara yok :( DSH belgemde HRK ile ilgili bir şeyler var ve bu belgenin Uni Bielefeld ve Türk Alman Üniversitesi tarafından tamamen kabul edildiğini, diğer üniversitelerin ise tanıyıp tanımamakta özgür olduğu yazıyor... Uni Siegen ile HS Darmstadt bu DSH-2 belgemi tanıdı, fakat Uni Marburg ile Frankfurt UAS tanımadı. İleride belgemi yeniden güncellemek ve her yerde geçerlilik kazandırmak için yeniden DSH ya da TestDaF sınavına gireceğim sanırım :D
https://www.hrk.de/fileadmin/redaktion/ ... rz2019.pdf

Üstte linkini verdiğim sayfada hangi okulların DSH larının tanındığını bulabilirsin. Eğer senin DSH aldigin okul bunlardan biri değilse DSH belgen Almanya'da tanınmıyor. Ama eğer senin kabul aldigin okullar da bu listede yoklarsa o zaman DSH belgeni tanıyabilirler. Ama genelde bu listede adı olan okullar senin DSH belgeni tanımaz. Ben de Almanyada DSH yazarken okuldan hocalar uyarmıştı başka unilerde yazacaksanız mutlaka uninin bu listede olduğundan emin olun demişlerdi. Çünkü bizim üni bu listede ve listeden olmayan bir okuldan yazılmış DSH'yi kesinlikle kabul etmez.

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Sal Mar 19, 2019 10:07 am

Wolf123 yazdı: Pzt Mar 18, 2019 9:35 pm https://www.hrk.de/fileadmin/redaktion/ ... rz2019.pdf

Üstte linkini verdiğim sayfada hangi okulların DSH larının tanındığını bulabilirsin. Eğer senin DSH aldigin okul bunlardan biri değilse DSH belgen Almanya'da tanınmıyor. Ama eğer senin kabul aldigin okullar da bu listede yoklarsa o zaman DSH belgeni tanıyabilirler. Ama genelde bu listede adı olan okullar senin DSH belgeni tanımaz. Ben de Almanyada DSH yazarken okuldan hocalar uyarmıştı başka unilerde yazacaksanız mutlaka uninin bu listede olduğundan emin olun demişlerdi. Çünkü bizim üni bu listede ve listeden olmayan bir okuldan yazılmış DSH'yi kesinlikle kabul etmez.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Araştırdığım zaman senin dediğin gibi olduğunu maalesef gördüm :( Fakat bu listede Universität Bielefeld var, benim de anlamadığım kısım o oldu... Sanırım belgenin üzerinde Registrierungsnummer des HRK'nin de olması gerekiyormuş. Bir daha belge alırken buna dikkat edeceğim. Mesela Uni Siegen ve Uni Marburg bu listede var. Uni Siegen belgemi tanırken, Uni Marburg tanımadı. Bir de okuldan okula değişen bir şey demek ki. Ben biraz geç aydınlandım, umarım başkaları da bu hayal kırıklığına düşmez

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Prş Mar 21, 2019 1:42 am

aycayildirim yazdı: Sal Mar 19, 2019 10:07 am Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Araştırdığım zaman senin dediğin gibi olduğunu maalesef gördüm :( Fakat bu listede Universität Bielefeld var, benim de anlamadığım kısım o oldu... Sanırım belgenin üzerinde Registrierungsnummer des HRK'nin de olması gerekiyormuş. Bir daha belge alırken buna dikkat edeceğim. Mesela Uni Siegen ve Uni Marburg bu listede var. Uni Siegen belgemi tanırken, Uni Marburg tanımadı. Bir de okuldan okula değişen bir şey demek ki. Ben biraz geç aydınlandım, umarım başkaları da bu hayal kırıklığına düşmez
Belki de sizin uninin üni Bielefeld ile özel bir anlaşması vardır. Bide üni Bielefeld ile ilgili şey yazıyor orda abgelaufen am 31.12.2012 ve sonra neuregistrierung 27.07.2018 yani benim burdan anladığım 2013 ve 2018 yılları arasında Bielefeld bu HRK tarafından taninmiyormus. Belki sen de DSH belgeni o tanınmadığı tarihler arasında almışsan senin belgeni tanıyabilir. Sanırım üni Siegen de bu listeye 2016 yılında dahil olmuş ve Marburg 2014 yılında dahil olmuş. Sen belgeni ne zaman aldın bilmiyorum ama belki belgen Siegen unisi bu listede yokken almışsındır ya da bir şekilde Siegen kabul etmiştir.

Bizim okul bu listede ve kesinlikle bu listeden olmayan bir okuldan alınan DSH belgesini tanımaz

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Cum Mar 22, 2019 10:53 am

Anladıııım, evet yazdıkların mantıklı... Bir daha belge alırken bunlara dikkat etmeliyim :D Teşekkür ederim