Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ebrutasaydogdu

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen Ebrutasaydogdu » Çrş Şub 01, 2023 11:31 am

Merhabalar,
Biz yanlis yonlendirme ile esiyle ayri basvuran o zeki ailelerdeniz:) Esim suanda almanyada bize de 6subata atama geldi bebegimle gidicez, eger konsoloslugu kapamazlarsa tabi :mrgreen:

Soyle bir sorum var, bloke hesap icin biz konsolosluk sitedinde yazan tutari kendimiz ve bebegimiz icin yatirmistik zaten, simdi onu tekrardan 1yillik olacak sekilde mi guncellememizi isterler?

2.sorum ise kira 1229.90euro, soyle bir yazi var

https://www.arbeitsagentur.de/presse/20 ... anuar-2023

Bu yaziya gore sabit giderler distikten sonra kisi basi(yetiskin) 451 euro kalmasi gerekiyormus, boyle guncellemeli miyiz, gelirden red yemek istemiyorum buraya kadar gelmisken:(

Tesekkurler simdiden,

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Çrş Şub 01, 2023 2:03 pm

Randevu talebi : 12.01.2023
Randevu ataması: 14.02.2023
Ankara Konsolosluğu

Herkese merhabalar, yakın zamanda üniversiteden kabulüm geldi eşim ile aile birleşimi yaparak gitmek istiyoruz o nedenle birlikte randevu aldık. Fakat şu an da aklıma takılan birkaç soru var.

1.Eşim A1 almanca sınavına 8 Martta girecek (kontejyanlar dolu olduğu için) vize görüşmesinde sonucumuzu sonradan eksik belge olarak iletmemiz mümkün mü? Daha önce bu tarz bir şey yaşayanlar var mı?
2.Vize belgelerinde eski iş deneyimlerimi kanıtlayabilmek adına sgk dökümü-işe giriş-çıkış bildirgesi vb barkodlu belgeleri çevirtmeli ve noter onayı yaptırmalımıyız? Bu konuda bir kaç farklı deneyim okudum kafam biraz karıştı doğrusu.
3.Bloke hesabı+sigortayı expatriodan yaptırmayı planlıyorum fakat direk olarak 1334 euroluk bir bloke hesap açabiliyor muyum? Yoksa önce 934 açıp sonradan +400 ü arttırmak için sizin customer service mi ulaşmalıyım.

Deneyimi olan arkadaşlar paylaşırsa çok ama çok sevinirim.

Sevgiler ve yol açıklığı dilerim.

maksic

Mesaj gönderen maksic » Prş Şub 02, 2023 10:08 pm

aysemerve286 yazdı: Çrş Şub 01, 2023 2:03 pm Randevu talebi : 12.01.2023
Randevu ataması: 14.02.2023
Ankara Konsolosluğu

Herkese merhabalar, yakın zamanda üniversiteden kabulüm geldi eşim ile aile birleşimi yaparak gitmek istiyoruz o nedenle birlikte randevu aldık. Fakat şu an da aklıma takılan birkaç soru var.

1.Eşim A1 almanca sınavına 8 Martta girecek (kontejyanlar dolu olduğu için) vize görüşmesinde sonucumuzu sonradan eksik belge olarak iletmemiz mümkün mü? Daha önce bu tarz bir şey yaşayanlar var mı?
2.Vize belgelerinde eski iş deneyimlerimi kanıtlayabilmek adına sgk dökümü-işe giriş-çıkış bildirgesi vb barkodlu belgeleri çevirtmeli ve noter onayı yaptırmalımıyız? Bu konuda bir kaç farklı deneyim okudum kafam biraz karıştı doğrusu.
3.Bloke hesabı+sigortayı expatriodan yaptırmayı planlıyorum fakat direk olarak 1334 euroluk bir bloke hesap açabiliyor muyum? Yoksa önce 934 açıp sonradan +400 ü arttırmak için sizin customer service mi ulaşmalıyım.

Deneyimi olan arkadaşlar paylaşırsa çok ama çok sevinirim.

Sevgiler ve yol açıklığı dilerim.
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Benzer bir durumdayız biz de eşimle.

1. Kontenjanlar dolu olduğu için ve A1 yetişmeyeceği için hiç sınav kaydı yaptırmadık biz. Ama ÖSD sınavı için görüştüğümüz bir merkez benzer durumu yaşayanlar için şöyle bir yol izlediklerini söyledi: Sınava kayıt yaptırdığınıza ve şu tarihte gireceğinizie dair bir belge veriyorlar, dil sertifikası yerine durumu açıklayarak bu belgeyi veriyorsunuz. Sınav sonucu geldiğinde de sertifikayı konsolosluğa ulaştırıyorsunuz. - Biz bu yolu tercih etmedik, ama alternatif bir yol olarak aklınızda bulunabilir. Merkezdeki kişi bu yolun daha önce kerelerce izlendiğini ve bir sorun yaşanmadığını söylemişti.

2. E-devlet belgeleri barkodlu olduğu için sadece yeminli tercümana çevirttik biz. Yalnızca diplomayı notere onaylattık. Bir de sgkdan aldığımız belgelerin yanına çalışma belgelerinin İngilizce dzenlenmesini talep etmiştik kurumlardan, bu belgeleri de ekledik.

3. Bloke hesap için belirlenen miktarın üstüne çıkabildiğimizi ve 1334 den daha yüksek bir rakam koymanın daha iyi olabileceğini düşünmüştük ama expatrioda nedense sadece belirtilen miktar kadar koyun, daha fazlasını koymak istiyorsanız konsolosluktan bu miktarın talep edildiğine dair bir yazı vs iletin gibi bir ibare ile karşılaştık. Eş ile taban miktar 1334 olduğu için direk bu şekilde açaniliyorsunuz ama üzerini açmak için ne yapmak gerekir, daha fazla miktar koyulursa ne olur bunu ben de merak ediyorum. Henüz expatrio ya soramadım bu konuyu.

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Cum Şub 03, 2023 5:59 pm

Merhaba yanıtınız için çok teşekkür ederim.

1. Bizde bu entryi girdikten sonra ÖSD sınav merkezinde 11 şubattaki A1 sınavında yer bulduk ama sonucun açıklanması 1 ayı buluyor dediler. Bizde o nedenle bu yolu tercih edelim dedik yani 11 şubatta sınav 14 şubatta vize görüşmesi şeklinde olacak ve sınava giriş belgemizi de dosyaya ekleyeceğiz.
Bir de bu konuda konsolosluğa durumu açıklayan bir mail attık ve bunun sorun olmayacağını sonradan iletebileceğimizi söylediler ve yüreğimize su serptiler.

2. Anlıyorum, eski şirketimden ıslak imzalı ve İngilizce işe giriş-çıkış belgesi talep ettim sanırım e devletten çıktı alınca dediğiniz gibi yeminli tercümana çevirtmek yeterli olcaktır.

3. Çok teşekkür ediyorum, bizde dün bloke hesap açtık para henüz ulaşmadı. Umarım bakiye arttırımı talep etmezler. Sanırım gidilen eyalete göre bu durum değişiyor. Bir de küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum aylık 1334 euro luk bir bloke hesap için günlük eft limitine takılıp para gönderme sorunu yaşadık. O nedenle bakiyenizin olduğu bankanın günlük eft limitlerini kontrol etmekte fayda varmış.

Sizin vize görüşmenize girmediniz sanırım, umarım her şey kolaylıkla ilerler.

Sevgiler.

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Şub 03, 2023 6:09 pm

aysemerve286 yazdı: Cum Şub 03, 2023 5:59 pm Merhaba yanıtınız için çok teşekkür ederim.

1. Bizde bu entryi girdikten sonra ÖSD sınav merkezinde 11 şubattaki A1 sınavında yer bulduk ama sonucun açıklanması 1 ayı buluyor dediler. Bizde o nedenle bu yolu tercih edelim dedik yani 11 şubatta sınav 14 şubatta vize görüşmesi şeklinde olacak ve sınava giriş belgemizi de dosyaya ekleyeceğiz.
Bir de bu konuda konsolosluğa durumu açıklayan bir mail attık ve bunun sorun olmayacağını sonradan iletebileceğimizi söylediler ve yüreğimize su serptiler.

2. Anlıyorum, eski şirketimden ıslak imzalı ve İngilizce işe giriş-çıkış belgesi talep ettim sanırım e devletten çıktı alınca dediğiniz gibi yeminli tercümana çevirtmek yeterli olcaktır.

3. Çok teşekkür ediyorum, bizde dün bloke hesap açtık para henüz ulaşmadı. Umarım bakiye arttırımı talep etmezler. Sanırım gidilen eyalete göre bu durum değişiyor. Bir de küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum aylık 1334 euro luk bir bloke hesap için günlük eft limitine takılıp para gönderme sorunu yaşadık. O nedenle bakiyenizin olduğu bankanın günlük eft limitlerini kontrol etmekte fayda varmış.

Sevgiler.
Ben 2 kişi için 1868 Euro olarak açtım sonradan yükseltme talep etmesinler diye bloke hesabı Expatriodan en başından.
İdataya evrak verdiğimde evraklarımı alan kişi aslında gerekli tutarın sizin belirttiğiniz tutar olması gerektiğini ama fazla eklememin sorun olmadığını söyledi. Expatrioda ne tutarı açarken ne de parayı gönderirken yüksek miktar belirlemede sorun yaşamadım.

maksic

Mesaj gönderen maksic » Cum Şub 03, 2023 7:57 pm

aysemerve286 yazdı: Cum Şub 03, 2023 5:59 pm Merhaba yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler.
Rica ederim.

Hangi bankadan EFT yaptınız acaba? Expatrio'da TRY gönderme seçeneği de var ama bize gönderdikleri bilgi forumdaki iban GB ile başladığı için vakıfbank, enpara ya da ziraatten gönderim yapamadık. Yani iban yazılacak yerdeki TR silinmiyor. SWIFT yapmaktansa TRY göndermek daha uygun olacaktı, expatrioya mail attım, bankanızla görüşün dendi.

maksic

Mesaj gönderen maksic » Cum Şub 03, 2023 8:09 pm

Gamzee yazdı: Cum Şub 03, 2023 6:09 pm Ben 2 kişi için 1868 Euro olarak açtım sonradan yükseltme talep etmesinler diye bloke hesabı Expatriodan en başından.
İdataya evrak verdiğimde evraklarımı alan kişi aslında gerekli tutarın sizin belirttiğiniz tutar olması gerektiğini ama fazla eklememin sorun olmadığını söyledi. Expatrioda ne tutarı açarken ne de parayı gönderirken yüksek miktar belirlemede sorun yaşamadım.
Expatrio websitesinde şöyle bir ibare var:
Note: If the BLOCKED AMOUNT PER MONTH is more than € 1,000 / month, please input € 947 and send an email with the document attached to service@expatrio.com after completing the application.

burda da istenen miktardan daha fazla koymamalısınız diyor:
https://help.expatrio.com/hc/en-us/arti ... ed-Amount-

Başka yerlerde de minimum tutardan yüksek olan istediğimiz miktarın koyulabileceğini okumuştum. Deneme yapmak için ben de istediğim miktarı belirtebilmiştim expatrioda sorun yaşamadan. Ama neden böyle uyarı yazısı olduğuna dair fikrim yok.

İlginç.

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Pzr Şub 05, 2023 10:34 pm

Gamzee yazdı: Cum Şub 03, 2023 6:09 pm Ben 2 kişi için 1868 Euro olarak açtım sonradan yükseltme talep etmesinler diye bloke hesabı Expatriodan en başından.

Yanıtın için teşekkürler Gamze, biz şimdilik 2 kişi için 1334 tl açtık bakalım. Eğer arttırma talep ederlerse ona göre güncelleriz diye düşünüyorum.

Sevgiler.

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Pzr Şub 05, 2023 10:37 pm

maksic yazdı: Cum Şub 03, 2023 7:57 pm Rica ederim.

Hangi bankadan EFT yaptınız acaba? Expatrio'da TRY gönderme seçeneği de var ama bize gönderdikleri bilgi forumdaki iban GB ile başladığı için vakıfbank, enpara ya da ziraatten gönderim yapamadık. Yani iban yazılacak yerdeki TR silinmiyor. SWIFT yapmaktansa TRY göndermek daha uygun olacaktı, expatrioya mail attım, bankanızla görüşün dendi.
Ilk olarak Halk Banktan denedik fakat limit 300.000 tl idi sonra da Iş Bankasından hallettik oranın limiti 600.000 tl idi. Evet TRY seçeneği vardi ama masraf çıkmasın diye öyle yapmak istedik TransferGo ile ilk transfer ücretsizmiş daha uyguna geldi.

maksic

Mesaj gönderen maksic » Pzr Şub 05, 2023 11:19 pm

aysemerve286 yazdı: Pzr Şub 05, 2023 10:37 pm Ilk olarak Halk Banktan denedik fakat limit 300.000 tl idi sonra da Iş Bankasından hallettik oranın limiti 600.000 tl idi. Evet TRY seçeneği vardi ama masraf çıkmasın diye öyle yapmak istedik TransferGo ile ilk transfer ücretsizmiş daha uyguna geldi.
Transfergo ile mi gönderdiniz İşbankrasından havale mi yaptınız, anlayamadım. Transfergo'da yüklü miktarda para gönderilince paranın kaynağına dair belge vs isteniyormuş diye okumuştum. Sizde nasıl oldu?

nihatcanm

Mesaj gönderen nihatcanm » Pzt Şub 06, 2023 7:11 pm

16 şubatta 41F için eşimle birlikte vize görüşmemiz var. Eşim expatrionun sunduğu sağlık sigortasından yararlanacak ancak benim seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Seyahat sağlık sigorta mı kaç aylık yaptırmalıyım ve sağlık sigortasının başlangıç tarihi ne olmalı ?

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Pzr Şub 12, 2023 10:08 pm

Merhaba herkese, bloke hesapla ilgili birsey sormak istiyorum.

Esimle birlikte vizeye basvurduk 36F+ aile birlesimi.
1450x12 :17500 euro gibi bir tutar gosterdik.
6 aylik ev sozlesmesi yerine 12 aylik istediler parantez icindede kocanin bloke hesap tutarinin hesaplanmasi icin toplam gider bilinmelidir yazmislar.
12 aylik ev kiramiz 11280 euro yapiyor.

Sizce kalan tutari sorun ederler mi ?
3000 euro daha eklemeyi dusunduk ama son paramiz, eklemeli miyiz yoksa bu sekildede kabul ederler mi bilemedik. Surecin uzamasini da istemiyoruz cunku maili gorup mail atmalari 15 gunu geciyor.

Bu konuda yorumu olanlar varsa yazarsa cok sevinirim, tesekkurler simdiden 🙏

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Şub 14, 2023 1:05 pm

Ceydak yazdı: Pzr Şub 12, 2023 10:08 pm Merhaba herkese, bloke hesapla ilgili birsey sormak istiyorum.

Esimle birlikte vizeye basvurduk 36F+ aile birlesimi.
1450x12 :17500 euro gibi bir tutar gosterdik.
6 aylik ev sozlesmesi yerine 12 aylik istediler parantez icindede kocanin bloke hesap tutarinin hesaplanmasi icin toplam gider bilinmelidir yazmislar.
12 aylik ev kiramiz 11280 euro yapiyor.

Sizce kalan tutari sorun ederler mi ?
3000 euro daha eklemeyi dusunduk ama son paramiz, eklemeli miyiz yoksa bu sekildede kabul ederler mi bilemedik. Surecin uzamasini da istemiyoruz cunku maili gorup mail atmalari 15 gunu geciyor.

Bu konuda yorumu olanlar varsa yazarsa cok sevinirim, tesekkurler simdiden 🙏
Sanırım bu konuda her eyaletin tutumu farklı. Biz de aynı şekilde 1334x12 EURO gösterdik, aylık kiramız kontratta 945 euro idi. Bu durumda biz sıkıntı yaşamadık, blokeyi yükseltin demediler.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Cmt Şub 18, 2023 3:53 am

inspector44 yazdı: Sal Şub 14, 2023 1:05 pm Sanırım bu konuda her eyaletin tutumu farklı. Biz de aynı şekilde 1334x12 EURO gösterdik, aylık kiramız kontratta 945 euro idi. Bu durumda biz sıkıntı yaşamadık, blokeyi yükseltin demediler.
Merhaba tesekkurler cevabiniz icin. 1665*12 yaptik istenmedigi halde belki olumlu bir katkisi olur diye.

Bizim kontratta ev sahibinin kasesinde ferienhaus yaziyor ve konsolosluk bir onceki attigi mailde bir tatil evi olamaz kalici biryer olmali yazmisti. Sonucta sozlesme bir yillik ne evi oldugunun ne onemi var anlamiyorum. Sanirim bu konuyu sorun etmezlerse artik vizeyi gonderirler :/

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Cmt Şub 18, 2023 5:06 pm

maksic yazdı: Pzr Şub 05, 2023 11:19 pm Transfergo ile mi gönderdiniz İşbankrasından havale mi yaptınız, anlayamadım. Transfergo'da yüklü miktarda para gönderilince paranın kaynağına dair belge vs isteniyormuş diye okumuştum. Sizde nasıl oldu?
Merhabalar,

BIz gerekli dekontlari ve istedikleri belgeleri elimizden geldigince gonderdik. Çünkü 6 subat depreminden etkilendik yani depremzedeyiz. O nedenle işlemlerimizi hızlandırdılar.

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Cmt Şub 18, 2023 7:40 pm

Güncelleme:
Ankara IDATA - 41F
Randevu talebi : 12.01.2023
Randevu ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi: 14.02.2023
Pasaport Teslimi : Bekleniyor....

14 şubatta Ankara Idata ofisinde belgelerimizi teslim ettik ve bizce ilginç bir şey oldu. Eşim A1 sınavına hazırlaniyordu ve deprem olması dolayısı ve depremzede olduğumuz için sınava giremedi. Görüşme esnasında da memur eşimden a1 belgesi istemedi. Sizce bu normal mi?

Eşim yinede 8 martta goethe de a1 sınavına girecek ama başına böyle benzer bir şey gelen var mı?

Sevgiler.

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Pzr Şub 19, 2023 1:16 am

Merhaba,

Ben de 7 aylık dil kursu vizesine eşimle beraber başvurdum ve istanbul konsolosluğunda 19 Aralık'ta randevumuz vardı. Tüm belgeleri verdik istenen ancak bize görüşmeyi yapan hanımefendi son bir kaç aydır dil kursunda aile birleşimi olmuyor dedi ama yine de aldım ben başvurunuzu dedi. Olmadığını iddiaa etseler de böyle bir karar yok ve hala sitelerinde eş içi gerekli belgeler kısmı yer alıyor. Biz de bu yüzden aylardır maddi manevi zorluklarla uğraştık cünkü ayrı kalmak istemiyoruz. 6 Ocak'ta ek belge adı altında iki belge istendi: 1-motivasyon mektubunun almancası 2- eşiniz kısıtlı dil kursu vizesinde sizinle gelemez, cayma dilekçesi istenebilir* şeklinde bi mail aldık. Motivasyonun almancasını gönderdik ve tabiki de eşimin caydığına dair bir belge vermedik aksine durumu anlatan bir yazı yazdık ayrıca. Kimse daha önce vizeden cayma diye bir belge duymamış. Çok da saçma zaten red verebiliyorsanız neden imzalı cayma belgesi istiyorsunuz mantığı yok. O yüzden maaduriyetimizi ve haklılığımızı savunup tekrar değerlendirilmesini istediğimi bi yazı yazdık. Cunku bizim asıl amacımız motivasyonda dil kursundan sonra çalışacağım üzerine. denkliğime başvurdum a1 sertifikamı burda aldım ve mesleğim istenen mesleklerden olduğu için çalışmaya başlamadan önce dil kursuna gidiyorum şeklinde başvurdum. Ek belgeleri 12 Ocak'ta yolladık ve hala bekliyoruz. Dil kursu normalde başladı ve 2. kez erteledim. Yabancı daileri Freiburg'da ancak 10 gün önce mail attık dönüş yok. Konsolosluk da sadece ek belgerimizin 16 Ocak'da dosyamıza eklendiğini ve işlemlerimizin devam ettiğini söyledi. Gerçekten insanları maddi manevi soktukları bu süreç akıl alır gibi değil. Ne olacağı da belli değil öylece beklemeye devam ediyoruz. İşten ayrılmıştım gidicez diye aylardır işsizim uzadığı için de. Benzeri bir durum başına gelen var mı bilmiyorum tüm sayfaları okudum ama varsa lütfen bilgilendirsin.

cem1863

Mesaj gönderen cem1863 » Sal Şub 21, 2023 6:01 pm

Dostlar merhaba,

TU Münih'ten ingilizce bir master programına kabul aldım ve Nisan'da okul başlıyor.

41f ile vize randevusu almak için eşimle idata'ya başvurduk ve atanmasını bekliyoruz. Bu sırada tecrübeli olanlar varsa internetten araştırdığım fakat bulamadığım ya da bazı bilgilerle kafamı karıştıran soruları sizlere danışmak istedim.

1- Münih için de yatırmamız gereken miktar aynı mı ? 1334x12 EURO mu göstermemiz lazım, onunla ilgili bilgi bulabileceğim bir yer var mı ?
2- Ev olayını nasıl çözdünüz eşiyle giden arkadaşlar? Vize başvurusunda airbnb adresi falan göstersek kabul olur mu ? Yoksa kira sözleşmesi mi istiyorlar? İnternetten baktığım evler genelde 1+0 ya da çok küçük olduğu için vize için gereken m2 limitine takılır mıyım diye endişeleniyorum.
3- Kendimin ve eşimin sigortasını nereden yapmalıyım? Yaşım 33 olduğu için bu konuda AT 11 olmuyor diye okudum internetten ama bilemiyorum.

Şimdilik bu kadar, çok teşekkür ederim.

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Sal Şub 21, 2023 6:22 pm

cem1863 yazdı: Sal Şub 21, 2023 6:01 pm Dostlar merhaba,

TU Münih'ten ingilizce bir master programına kabul aldım ve Nisan'da okul başlıyor.

41f ile vize randevusu almak için eşimle idata'ya başvurduk ve atanmasını bekliyoruz. Bu sırada tecrübeli olanlar varsa internetten araştırdığım fakat bulamadığım ya da bazı bilgilerle kafamı karıştıran soruları sizlere danışmak istedim.

1- Münih için de yatırmamız gereken miktar aynı mı ? 1334x12 EURO mu göstermemiz lazım, onunla ilgili bilgi bulabileceğim bir yer var mı ?
2- Ev olayını nasıl çözdünüz eşiyle giden arkadaşlar? Vize başvurusunda airbnb adresi falan göstersek kabul olur mu ? Yoksa kira sözleşmesi mi istiyorlar? İnternetten baktığım evler genelde 1+0 ya da çok küçük olduğu için vize için gereken m2 limitine takılır mıyım diye endişeleniyorum.
3- Kendimin ve eşimin sigortasını nereden yapmalıyım? Yaşım 33 olduğu için bu konuda AT 11 olmuyor diye okudum internetten ama bilemiyorum.

Şimdilik bu kadar, çok teşekkür ederim.
Öncelikle tebrikler. Biz de eşimle aynı şekilde bekliyoruz.
https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... /-/2307308 burda bloke hesap tutarları ayrıntılı yazıyor. 41F için (934+(400)eş için)x12ay çocuk varsa her ay +300euro.
Ev için durum çok kişisel. Bazılarına hiç sorulmamış, bazıları airbnb ile sorunsuz geçerken bazıları problem yaşamış kalıcı bir yer gösterilmesi istenmiş. Biz akraba yanında kalacağımızı söylemeyi düşünüyoruz. Problem olsa bile sonradan ek belge olarak kabul ediliyormuş diye duydum.
Sigorta için de expatrio'yu kullanabilirsiniz. bloke hesap açarken sigortayı dahil edebileceğiniz paketler var. Eş ile olacağını önceden mail atarak belirtmek gerekiyor yazanlar olmuş bu platformda. AT11 18 yaşa kadar diye biliyorum ben de.

Hangi konsolosluktan ne zaman başvurdunuz acaba? Randevu atamalarında ciddi gecikmeler oluyor şu sıralar benim okulum da mayısta başlıyor ama yetişmesi konusunda tedirginiz.

cem1863

Mesaj gönderen cem1863 » Çrş Şub 22, 2023 12:55 am

ezaks2 yazdı: Sal Şub 21, 2023 6:22 pm Öncelikle tebrikler. Biz de eşimle aynı şekilde bekliyoruz.
https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... /-/2307308 burda bloke hesap tutarları ayrıntılı yazıyor. 41F için (934+(400)eş için)x12ay çocuk varsa her ay +300euro.
Ev için durum çok kişisel. Bazılarına hiç sorulmamış, bazıları airbnb ile sorunsuz geçerken bazıları problem yaşamış kalıcı bir yer gösterilmesi istenmiş. Biz akraba yanında kalacağımızı söylemeyi düşünüyoruz. Problem olsa bile sonradan ek belge olarak kabul ediliyormuş diye duydum.
Sigorta için de expatrio'yu kullanabilirsiniz. bloke hesap açarken sigortayı dahil edebileceğiniz paketler var. Eş ile olacağını önceden mail atarak belirtmek gerekiyor yazanlar olmuş bu platformda. AT11 18 yaşa kadar diye biliyorum ben de.

Hangi konsolosluktan ne zaman başvurdunuz acaba? Randevu atamalarında ciddi gecikmeler oluyor şu sıralar benim okulum da mayısta başlıyor ama yetişmesi konusunda tedirginiz.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bu süreçte bilgilerimizi beraber paylaşırsak daha hızlı sonuç alabiliriz. Ben de diğer yandan araştırmaya devam ediyorum.

Ayrıca ben de sizi tebrik ederim, siz hangi bölümden kabul aldınız ? Benim okula giden arkadaşlardan duyduğum enrollment yapıldıktan sonra münih'e geç gitmenin sıkıntı olmayacağı yönünde.

Biz 12 şubat tarihinde idata istanbul ofisinden randevu ataması için talep oluşturduk. Henüz bir dönüş alamadık, fakat duyduğum kadarıyla depremzedelere öncelik verileceğinden biraz uzayabilirmiş. Arkadaşlarımın yaşadığı süreç ise tahmini 1 ay randevu atama ve başvuru 1 ay sonra da vize çıkma gibi ilerliyormuş okul durumundan dolayı ama bu arkadaşlar geneli bekar tabi :)