Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ulass

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen Ulass » Pzt May 06, 2024 2:45 pm

Ulass yazdı: Pzr May 05, 2024 8:00 pm Ben karışık anlattım kusura bakmayın :). Özet geçmek gerekirse: Yabancılar dairem=Duisburg
Tutmayı düşündüğüm ev=Essen
Anmeldung’u Duisburg’a yapabilir miyim, yabacılar dairem yine Duisburg olabiliyor değil Essen’de tutsam bile diyeydi sorum. Kusura bakmayın tekrar biraz karışık oldu…
Optima bey oluyor mu böyle :D bu sefer de karışık yazmadım umarım

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Pzt May 06, 2024 3:17 pm

Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24 (alıcı ödemeliymiş bir de)
Dil kursu başlangıcı: 03.06.24
İstediğimiz gidiş tarihi: 27.05.24 (vizelerimiz de bu tarihten başladı)
Öğrenciye 1 senelik Multi, eşe 3 aylık Multi

Belgeler
-En önemlisi lise diplomamın ne orijinali ne çevirileri ne fotokopileri hiçbir şeyi alınmadı. Büyük ihtimalle halihazırda okuduğum üniversitenin transkriptini sunduğum içindir diye düşünüyorum. Ertesi günü hangi evrakları almadıklarını kontrol ederken diplomamda bakışınca korkmuştum, özellikle daha önce böyle bir yaşandığını görmediğim için. Patient Zero olmuş oldum, sonrasında birkaç kişinin daha alınmadığını gördüm. Kontrol edebilirseniz o sırada kontrol edin ve alınmamasındaki sebebi sorun derim, içiniz rahat etsin.
-Eş için A1 belgesi (98 puan) sunduk, bu yüzden diploma, CV ve motivasyon mektuplarını almadılar (puandan dolayı değil, belgeden dolayı, karışıklık olmasın)
-Benim de Goethe B1 (L97 H93 Sch86 Sp75) belgem vardı, bu benim 2. lisansım olacağı için başvuruma olumlu etki etmesi adına almıştım. İngilizcem ana dil seviyesinde fakat herhangi bir belgem yoktu.
-Bloke hesap kullandık.
-Eş için 36F bilgi formunda yazan belgeler dışında bir şey alınmadı. Benim için de götürdüğümüz bilimum belge alınmadı, Formül B, adli sicil kaydı vs. gibi. Siz yine de götürün, belki lazım olur, eksik evrak heyecanına bulaşmaya gerek yok.
-Eşli başvurularda öğrencinin (başvuru sahibinin) ekstra 1 fotoğraf (veya pasaport fotokopisi, ikisinden biriydi, hatırlayamadım şu an) götürmesi gerekiyor. Orada girişte soldaki hanımefendi galiba "yoksa fotokopi çekeyim" diyordu. Lafını bölüp istediği şeyi direkt verdiğim için emin olamıyorum şu anda.

Sorular
Sırasını hatırlamamakla birlikte aklıma geldiği kadarıyla şunlar soruldu ve bu cevapları verdim:
-Bölüm adı
-Bölüm derslerinden 3 tanesi
-Neden bu bölüm? (*kariyer planını açıklamak*)
-Sizce iyi bir kariyer mi? (*kariyer planını tekrar açıklamak ve "evet, bu yüzden iyi" demek*)
-Dil kursu adını sormadı, kendisi söyleyerek bu mu diye sordu...
-Können Sie Deutsch sprechen? (Ein bisschen.)
-Wo haben Sie es gelernt? (Ich habe es zu Hause selbst gelernt.)
-Haben Sie Englischkenntnisse? (Ja, ich kann Englisch sprechen, aber es ist nicht zertifiziert.)
-Was möchten Sie in Deutschland machen? (Nachdem ich meine C1 Zertifikat bekomme, möchte ich mit meinem Studium anfangen.)
-Evde mi kalacaksınız yoksa yurt falan mı? (Ev tutmak istiyoruz, fakat tarih çok ileride olduğu için henüz ev bulmak zor. Tarih yaklaşınca ev bulabileceğimizi düşünüyoruz, şayet gitmeden bulamazsak diye de 3 haftalık bir otel rezervasyonumuz var.)
-Otel dil kursuna yakın mı peki? (Evet. (aynı sokaktaydı))
-Hangi tarihte gitmek istiyorsunuz? (27 Mayıs, sağlık sigortası ve otel rezervasyonu başlangıcımız da bu şekilde. Dil kursum 3 Haziranda başlıyor ama önden gidip yerleşmek istiyoruz.)

Eşime de şunlar soruldu, yine sırasız olarak:
-Ne zaman evlendiniz?
-Evlilik teklifi oldu mu?
-Kim teklif etti?
-Ne zaman etti?
-Nerede etti?
-Aileler ne zaman tanıştı?
-Siz ne zaman tanışmıştınız?
-Nişan oldu mu?
-Ne zaman oldu?
-Düğün oldu mu? (olmamıştı)
-Yapmayı düşünüyor musunuz?
-Eşinizin doğum tarihi ve yeri?
-Almanya'da ne yapmayı düşünüyorsunuz? (Dilimi geliştirdikten sonra yüksek lisans)

A1 bilgisini test etmek için de:
-Haben Sie Geschwister?
-Welcher Tag ist heute? (Buna günü yanlış söyledi ama cümle doğru olduğu için memur hanım da gülerek "problem değil, cümle doğru" dedi. Heyecandan hep...)
-Was sind Ihre Hobbys?

Görüşme
Girişte köpek kokluyor, kapıdan giriliyor falan filan. İçeride standart bir laptop kadar ağzı olan dolaplar var. Oraya çantanızı bırakıp anahtarı yanınıza alıyorsunuz. Şehirdışından falan geliyorsanız ve eşyanızı bırakabileceğiniz bir yer yoksa mümkün olduğunca küçük çantayla gelin. Hatta güvenebilirseniz orada bir yerdeki dükkana emanet edin, sadece dosyalarınızla girin çıkın. Eşli başvuru olmasına rağmen tek bir kargo poşeti doldurduk. Benim görüşmem hiç hazırlandığım gibi geçmedi açıkçası, ne iyi anlamda ne kötü anlamda. 2. lisansım olacağı için bu konuda bana sorular sorulmasını bekliyordum ve açıkçası istiyordum da, kendimi açıklayabilmek için bir şans olması adına, ama üzerinde durmadılar bile. Sadece tek dersim kalmış şekilde okulda 6. senemdeyim ama not ortalamam 3.5 üstü ve Almanya'da başvurduğum bölümle alakasız bir bölümdeyim. Kariyerim için 2 disiplini birleştirmek istediğimi söyledim, iyi bir seçenek mi diye sordular ve kariyer planımı açıkladıktan sonra konu değişti. B1'im olduğu için görüşmenin çoğu Almanca geçer diye bekleyip tüm sorulara Almanca şekilde hazırlandım ama o da olmadı. Birkaç soru dışında görüşme Türkçe ilerledi. Hazırladığım 20-25 soruluk listeden "bu önemli, bunu sorarlar" diye düşündüğüm soruların çoğu gelmedi bile. Eşime de daha çok evliliğimizle ve benimle alakalı sorular soruldu (yaşımızın genç ve evliliğimizin yeni olması sebebiyle olduğunu düşünüyoruz).

Gergin bir ortam yok, sanki bir banka hesabı açarmış gibi ilerliyor süreç. İçerinin tasarımı da banka gibiydi zaten. Bizde önce benimle, sonrasında eşimle mülakat yapıldı. Dediğim banka tasarımından dolayı da konuşulan edilen her şey duyuluyor.

Görüşme Sonrası
25 Mart'ta BVA'ya vize durumunu soran bir mail attım, 27 Mart'ta cevap olarak benim işlemlerimin yabancılar şubesinde bittiği, eşiminkinin devam ettiği söylendi. Hemen ertesi gün eksik evrak maili geldi. 24 Nisan'da tekrar vize durumu için attığım maile 3 Mayıs'ta cevap olarak tüm işlemlerin yabancılar şubesinde bittiği söylendi, yine hemen ertesi sabah UPS'den SMS geldi. Okuduğum kadarıyla SMS gelmeyedebiliyor veya gece falan saçma saatlerde de gelebiliyor. Umudunuzu mesai saatlerine bağlamayın derim.

Eksik evrak maili visa-national@ista.auswaertiges-amt.de adresinden geldi ve aynı adrese başvuru numaramızla beraber mail atılması yazıyordu. Ben hem gelen maile yanıt verdim, hem de yeni bir mail yazdım. Mail metni şu şekildeydi:

Die Buchung eines Hotelzimmers kann als Nachweis von ausreichendem Wohnraum und für die Kalkulation des gesicherten Lebensunterhaltes (ggf. Erhöhung des Sperrkontos) grundsätzlich nicht anerkannt werden. Bitte legen Sie einen Mietvertrag vor, so dass die Ausländerbehörde den für den Nachzug Ihrer Ehefrau benötigten Betrag berechnen kann. Sofern Ihr Visumverfahren bereits separat abgeschlossen werden soll, teilen Sie uns dies bitte mit.

Bloke hesabımız 2 kişi için aylık toplam €1500 idi. Şehrin kanunundaki yeterli yaşam alanı kriterlerini karşılayan €500'luk WG odası kabul gördü, ekstra artırım istenmedi. Şehir ismi + Wohnungsaufsichtsgesetz şeklinde aratarak bulabilirsiniz kaç m2 lazımmış kişi başı diye.

Bize bazı eşli başvurularda olduğu gibi "sizin vize hazır, gönderelim mi" falan denmedi. Zaten dediğim gibi tek kargo formu doldurttular. "2 tane lazım değil mi" diye sorduğumuzda da memur hanım "aynı anda geleceği için aynı evde yaşıyorsanız tek poşet yeterli" demişti. Yani en başından itibaren böyle bir şey yapılamayacağı belliymiş. Bu neye göre belirleniyor bilmiyorum.

Düşünceler
-Memurla yaptığınız görüşmenin çok bir etkisi olmadığını düşünüyorum sürece, zira çalışan 3 bankodan diğer 2sindeki hanımefendiler öğrencileri dil bilgileri konusunda baya darladılar gördüğüm kadarıyla. Standart düz bir insansanız, gerçekten çok absürd bir takım hareketler ve çok çelişkili söylemlerde bulunmazsanız hangi güleryüzlü veya gergin görünümlü memura denk geldiğinizin bir önemi olmayacaktır.
-"Cevapları kısa ve öz tutun" tavsiyesi kısmen doğru ama sırf kendinizi buna kodladığınız için kendinizi açıklamaktan kaçınmayın. Açığa kavuşturmak istediğiniz bir konunun sonrasında başvuruyu değerlendirecek makamlarda soru işareti oluşturması, cevabınızın uzun olmasından daha kötü olur bence.
-Kılık kıyafetin de çok bir önemi yoktur ama... normal olun işte.
-Sabırlı da olun. Vizenizi almak istiyorsanız zaten başka şansınız yok.
-2. lisansı okumak, eğer geçerli bir sebebi varsa ve bunu güzel aktarabilirseniz, olumsuz bir şey değil.
-Yaş konusuna yorum yapamayacağım, 24 yaşında genç bir çiftiz. Forumda başka kişilerin örnekleri mevcut bunun için.

Kapanış
Süreç uzun ve belge toplamasıdır, beklemesidir, zor. Bunun farkında olarak girişmek lazım. Eşli başvuruların sonuçlanması daha da uzun sürebiliyor, bizimki normal süreye yakın tamamlandı diyebiliriz ama son zamanlarda bekleyen arkadaşları görünce kendimizi şanslı sayıyorum. Yine de bin dereden su getirmenizi isteyebileceklerini ve sizin de vizeyi almak istiyorsanız buna uymak zorunda olduğunuzu bilerek bu işe girin.

Aklımda kaldığı kadarıyla yazılması gereken şeyleri yazdığımı düşünüyorum. Sorusu olan varsa elimden geldiğince yanıtlayabilirim. Mesajlarından adeta bir sünger gibi bilgi emdiğim herkese teşekkürler. Bekleyen ve hak eden herkesin en kısa sürede vizelerine kavuşmaları dileğiyle...
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt May 06, 2024 6:14 pm

Bu sefer ben anlayamadım sanırım : D Şu soruyu anlamadım: "yabacılar dairem yine Duisburg olabiliyor değil Essen’de tutsam bile"
Ulass yazdı: Pzt May 06, 2024 2:45 pm Optima bey oluyor mu böyle :D bu sefer de karışık yazmadım umarım
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt May 06, 2024 6:16 pm

Tekrar hayırlı olsun, değerli bilgilerle özetlediğiniz için de teşekkürler.
hashoshaf yazdı: Pzt May 06, 2024 3:17 pm Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
...
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Pzt May 06, 2024 6:33 pm

optima999 yazdı: Pzt May 06, 2024 6:16 pm Tekrar hayırlı olsun, değerli bilgilerle özetlediğiniz için de teşekkürler.
Teşekkürler, siz de bilgilerinizi zaman ayırıp paylaşıyorsunuz, çok değerli. Umarım daha fazla uğraştırmazlar sizi :)

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt May 06, 2024 6:35 pm

Sağ olun. Umarım bakalım, bloke hesabı da gönderdik ve herhangi bir engel (bahaneleri) kalmadı, artık onayı bekliyoruz biz de :D
hashoshaf yazdı: Pzt May 06, 2024 6:33 pm Teşekkürler, siz de bilgilerinizi zaman ayırıp paylaşıyorsunuz, çok değerli. Umarım daha fazla uğraştırmazlar sizi :)
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Ulass

Mesaj gönderen Ulass » Pzt May 06, 2024 7:19 pm

optima999 yazdı: Pzt May 06, 2024 6:14 pm Bu sefer ben anlayamadım sanırım : D Şu soruyu anlamadım: "yabacılar dairem yine Duisburg olabiliyor değil Essen’de tutsam bile"
Yahu doğru yazdım sanıyorum klavyemin azizliğine uğramışım :D, [“değil mi” evi Essen’de tutsam bile] olacak o kısım ona göre tekrar okuyun sizi de yorduk ya vallahi kusura bakmayın… :D

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt May 06, 2024 8:02 pm

Hah şimdi oldu, rica ederim ne demek :D

Olamıyor, Essen'de ev tutunca yabancılar daireniz artık "Essen Yabancılar Dairesi" oluyor. Zaten Essen'de ev tutarsanız Anmeldung'unuzu sadece Essen'de yapabilirsiniz. Anmeldung dediğimiz aslında ikamet kaydı. Oturduğunuz şehirdeki bürgerbüro denilen nüfus dairelerine gidip "ben artık Essen'de şu adreste oturuyorum" diyorsunuz. Siz sanırım oturacağınız evin Anmeldung'unu Duisburg'ta da yapabileceğinizi düşündünüz, o yüzden de biraz karıştı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ulass yazdı: Pzt May 06, 2024 7:19 pm Yahu doğru yazdım sanıyorum klavyemin azizliğine uğramışım :D, [“değil mi” evi Essen’de tutsam bile] olacak o kısım ona göre tekrar okuyun sizi de yorduk ya vallahi kusura bakmayın… :D
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Ulass

Mesaj gönderen Ulass » Pzt May 06, 2024 9:34 pm

optima999 yazdı: Pzt May 06, 2024 8:02 pm Hah şimdi oldu, rica ederim ne demek :D

Olamıyor, Essen'de ev tutunca yabancılar daireniz artık "Essen Yabancılar Dairesi" oluyor. Zaten Essen'de ev tutarsanız Anmeldung'unuzu sadece Essen'de yapabilirsiniz. Anmeldung dediğimiz aslında ikamet kaydı. Oturduğunuz şehirdeki bürgerbüro denilen nüfus dairelerine gidip "ben artık Essen'de şu adreste oturuyorum" diyorsunuz. Siz sanırım oturacağınız evin Anmeldung'unu Duisburg'ta da yapabileceğinizi düşündünüz, o yüzden de biraz karıştı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Evet sorum buydu çok teşekkür ederim. Bilgim eksik olduğundan mantık hatalı konuşmuş olabilirim anmeldung’da zorladım o yüzden biraz :)). O zaman oturum alacağımda vs. Essen’den alacağım randevuyu. Yanlışım yoktur bu sefer umarım :)) teşekkürler tekrar yardımınız için… -doğruysa cevaplamayabilirsiniz-

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt May 06, 2024 11:23 pm

Rica ederim. Evet, doğru :D
Ulass yazdı: Pzt May 06, 2024 9:34 pm Evet sorum buydu çok teşekkür ederim. Bilgim eksik olduğundan mantık hatalı konuşmuş olabilirim anmeldung’da zorladım o yüzden biraz :)). O zaman oturum alacağımda vs. Essen’den alacağım randevuyu. Yanlışım yoktur bu sefer umarım :)) teşekkürler tekrar yardımınız için… -doğruysa cevaplamayabilirsiniz-
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Sal May 07, 2024 10:41 am

Herkese günaydın,

Uzayan vize sürecimiz için yazdığım bir avukat aşağıdaki gibi bir cevap vermiş:

Vize talebimizi sonuçlandırılması veya vize verilmesi için bir dava (Verpflichtungsklage) açmak mümkün (Berlin İdare Mahkemesinde) ancak burada da dava şartları oluşmamış. Almanya'da oturum sahipleri için anlamlı olur böyle bir dava açmak. Ayrıca makamların işlemleri sonuçlandırması, Alman Hukuku bakımından "3 aylık ve hatta daha fazla bekleme süresi" makul sınırlarda görülüyor.

Yine de gelinen noktada, bir imkanımız var, Freiburg Yabancılar Dairesine vize sürecine onay vermesi için (Vorabzustimmnung) bir talepte bulunulabilir. Bu talebe sizin vize başvuru sürecindeki belgelerin de (özellikle geçinme, kabul yazıları, kira sözleşmeleri vs.) eklenmesi gerekiyor. yazı hazırlayabiliriz. Bunun için tarafımıza vize başvuru belgelerini göndermeniz gerekmektedir. Bu talep yazısının hazırlanması için 400 EUR talep ediyoruz. Ücretin yarısını önden talep ediyoruz.

Sizce ne yapmak mantıklı olur? Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

dermol

Mesaj gönderen dermol » Sal May 07, 2024 11:42 am

readyfordeparture yazdı: Cum Şub 09, 2024 10:20 pm Bana 1 yıllık verilmişti öğrenci olduğum için sanırım, ama eşime 3 ay vermişler. Ben de şaşırdım 1 yıllık kira kontratı olduğu için 1 yıl verirler diye umut etmiştim :D ama tabi her halükarda kabulümüz şu noktada, çok teşekkürler darısı başınıza
merhabalar bu durumda eşiniz 3 ay sonra Almanya'dan tekrar vize başvurusunda mı bulunacak. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal May 07, 2024 11:44 am

dermol yazdı: Sal May 07, 2024 11:42 am merhabalar bu durumda eşiniz 3 ay sonra Almanya'dan tekrar vize başvurusunda mı bulunacak. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Almanya'ya gidildikten sonra yapılması gereken işlemlere bir göz atın.

dermol

Mesaj gönderen dermol » Sal May 07, 2024 11:50 am

hashoshaf yazdı: Sal May 07, 2024 11:44 am Almanya'ya gidildikten sonra yapılması gereken işlemlere bir göz atın.
anladım tavsiye edebileceğiniz bir linki var mı

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal May 07, 2024 11:51 am

dermol yazdı: Sal May 07, 2024 11:50 am anladım tavsiye edebileceğiniz bir linki var mı
viewtopic.php?t=1008&start=560

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal May 07, 2024 5:37 pm

Verpflichtungsklage'yi ilk kez duydum, untätigkeitsklage'ye benzer bir dava türü sanırım. Yalnız anlamadığım bu 3 ay koşulu untätigkeitsklage maddesinde var sadece.

Vorabzustimmnung kalifiye işçiler için ön onay demek. 81a maddesine göre düzenleniyor: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __81a.html . Bu onayı almak için yüksek maaşlı iş kontratı (ya da Almanya'da eleman ekslikliği bulunan sektörlerdeki işlerde iş kontratı) gerekiyor diye biliyorum. Sizde böyle bir durum mu vardı?

Bence birkaç farklı avukatla daha görüşün. Bu avukat ön onayı hazırlayıp yolladıktan sonra süreçle ilgili pek bir şeye müdahele olmayacak gibi.
aysukoksal yazdı: Sal May 07, 2024 10:41 am Herkese günaydın,

Uzayan vize sürecimiz için yazdığım bir avukat aşağıdaki gibi bir cevap vermiş:

Vize talebimizi sonuçlandırılması veya vize verilmesi için bir dava (Verpflichtungsklage) açmak mümkün (Berlin İdare Mahkemesinde) ancak burada da dava şartları oluşmamış. Almanya'da oturum sahipleri için anlamlı olur böyle bir dava açmak. Ayrıca makamların işlemleri sonuçlandırması, Alman Hukuku bakımından "3 aylık ve hatta daha fazla bekleme süresi" makul sınırlarda görülüyor.

Yine de gelinen noktada, bir imkanımız var, Freiburg Yabancılar Dairesine vize sürecine onay vermesi için (Vorabzustimmnung) bir talepte bulunulabilir. Bu talebe sizin vize başvuru sürecindeki belgelerin de (özellikle geçinme, kabul yazıları, kira sözleşmeleri vs.) eklenmesi gerekiyor. yazı hazırlayabiliriz. Bunun için tarafımıza vize başvuru belgelerini göndermeniz gerekmektedir. Bu talep yazısının hazırlanması için 400 EUR talep ediyoruz. Ücretin yarısını önden talep ediyoruz.

Sizce ne yapmak mantıklı olur? Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Çrş May 08, 2024 12:36 am

optima999 yazdı: Sal May 07, 2024 5:37 pm Verpflichtungsklage'yi ilk kez duydum, untätigkeitsklage'ye benzer bir dava türü sanırım. Yalnız anlamadığım bu 3 ay koşulu untätigkeitsklage maddesinde var sadece.

Vorabzustimmnung kalifiye işçiler için ön onay demek. 81a maddesine göre düzenleniyor: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __81a.html . Bu onayı almak için yüksek maaşlı iş kontratı (ya da Almanya'da eleman ekslikliği bulunan sektörlerdeki işlerde iş kontratı) gerekiyor diye biliyorum. Sizde böyle bir durum mu vardı?

Bence birkaç farklı avukatla daha görüşün. Bu avukat ön onayı hazırlayıp yolladıktan sonra süreçle ilgili pek bir şeye müdahele olmayacak gibi.
Ne kadar bilgilisiniz ya gerçekten. Siz danışmanlık verseniz daha iyi olur :) Bana da çok güven vermedi bu avukat. Başka birkaç yerden daha dönüş bekliyorum. Keşke bunlara kalmasa ama kalacak gibi..
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş May 08, 2024 2:14 am

Teşekkürler, Almancam olsa vermek isterim aslında :D Doğru düzgün işi iyi yapan avukat çok az sanırım, özellikle immigration konularında.
aysukoksal yazdı: Çrş May 08, 2024 12:36 am Ne kadar bilgilisiniz ya gerçekten. Siz danışmanlık verseniz daha iyi olur :) Bana da çok güven vermedi bu avukat. Başka birkaç yerden daha dönüş bekliyorum. Keşke bunlara kalmasa ama kalacak gibi..
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Prş May 09, 2024 6:15 pm

dermol yazdı: Sal May 07, 2024 11:42 am merhabalar bu durumda eşiniz 3 ay sonra Almanya'dan tekrar vize başvurusunda mı bulunacak. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Merhabalar, 3 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçti :) Şimdi eşim için Almanya'dan oturum başvurusu sürecindeyiz, daha doğrusu sürecinde olmamız gerekiyor. Online bir sistem var oradan 1 ay önce başvuruda bulunduk ama dönüş olmadı, vize de dün itibariyle sona erdi. Yabancılar dairesi ile yürütülen bir süreç anladığım kadarıyla, randevusuz gidip bir görüşme ayarlayamaya çalışacağız
41F İstanbul - Gayrettepe IDATA (Eşli Başvuru)
Başvuru Tarihi: 18.09.23
Randevu Atama: 10.10.23
IDATA Randevu tarihi: 30.10.23
Öğrencinin Pasaportunun Gelişi: 28.11.23
Eş için Eksik Belge: 25.12.23
Eşin Pasaportunun Gelişi: 08.02.24

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş May 09, 2024 6:19 pm

readyfordeparture yazdı: Prş May 09, 2024 6:15 pm Merhabalar, 3 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçti :) Şimdi eşim için Almanya'dan oturum başvurusu sürecindeyiz, daha doğrusu sürecinde olmamız gerekiyor. Online bir sistem var oradan 1 ay önce başvuruda bulunduk ama dönüş olmadı, vize de dün itibariyle sona erdi. Yabancılar dairesi ile yürütülen bir süreç anladığım kadarıyla, randevusuz gidip bir görüşme ayarlayamaya çalışacağız
Süreçteki gelişmeleri yazın lütfen, biz de aynı durumdayız şimdilik.

Ne olursa olsun vize sürecini atlattığımız için mutluyuz, orası ayrı :)