Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen hashoshaf » Cum May 03, 2024 2:09 pm

optima999 yazdı: Cum May 03, 2024 1:45 pm Hayırlı olsun. Endişe etmeyin, yakın zamanda gelir.
Teşekkürler, umarım siz de sonuç alırsınız tez zamanda...

Attığım ve gelen maili de yazayım, belki birinin işine yarar. Dediğim gibi benim işlemlerimin ta Mart sonunda bittiğini zaten biliyorduk. Eğer cevaplayan görevli maili eksik veya yanlış okuyup sadece benim başvurumun durumunu bana tekrar iletmediyse, konsolosluğun da onaylayıp göndermesi kaldı demektir. "die Bearbeitung des Antrags" değil de "die Bearbeitung der Anträge" dedikleri için de doğru cevapladıklarını düşünüyoruz, eşim ve benim başvuruLARımız şeklinde :)

"Sehr geehrte Damen und Herren,

Ich bin *** ***. Am *** haben meine Frau und ich beim Konsulat in Istanbul ein 36F-Visum für meine Ausbildung beantragt. Am *** wurden wir um weitere Unterlagen (**belge ne ise**) gebeten, die wir am *** nachgereicht haben. Wir haben keine Post erhalten, dass unsere Unterlagen erhalten oder bearbeitet wurden, und wir können das Konsulat telefonisch nicht erreichen.

Wir würden gerne wissen, wie der Status des Visumverfahrens meiner Frau *** *** ist.

Passnummer *öğrenci:
Passnummer *eş:
Unser Aktenzeichen:

Vielen Dank für Ihre Hilfe im Voraus.

Mit freundlichen Grüßen
"

Gelen cevap:

"Guten Tag,

bei der Ausländerbehörde ist die Bearbeitung der Anträge beendet.

Die Botschaft muss die Anträge noch abschließend bearbeiten.

Für weitere Fragen wenden Sie sich bitte an die Botschaft.

Mit freundlichen Grüßen / Yours sincerely

Bundesverwaltungsamt / Federal Office of Administration

- Referat für Visaangelegenheiten / Visa section -
"
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Cum May 03, 2024 8:06 pm

optima999 yazdı: Cum May 03, 2024 1:54 pm Bazı yabancılar dairelerinin danışma saatleri bile oluyor, böyle bir imkanınız varsa kesinlikle gidip sorun bence. Ama Freiburg'taki daire internetten baktığımı kadarıyla sorunlu duruyor. Hiç daireye mail attınız mı?
Evet çok sorunlu ben de bakıyorum da google mapsten. Yani hiç umudum yok o yüzden gerçekten. Benimki öğrenci olduğum için sessizlik süresi bitince onay sayılmış ama eşime daha bakmalarını bekliyoruz. İşin kötü tarafı A1 belgesini eksik belge olarak isteyeceklerini düşünüyorum ve daha onı bile istemediler. Danışma saati nereden görülür acaba?
Benim ayrıca vizemi almam sürece sıkıntı yaratır mı? Forumda genel olarak öyle anladığım için ikimizinkini birlikte verin demiştim ama daha da uzarsa bizim için kötü olacak.
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cum May 03, 2024 10:00 pm

aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 8:06 pm Evet çok sorunlu ben de bakıyorum da google mapsten. Yani hiç umudum yok o yüzden gerçekten. Benimki öğrenci olduğum için sessizlik süresi bitince onay sayılmış ama eşime daha bakmalarını bekliyoruz. İşin kötü tarafı A1 belgesini eksik belge olarak isteyeceklerini düşünüyorum ve daha onı bile istemediler. Danışma saati nereden görülür acaba?
Benim ayrıca vizemi almam sürece sıkıntı yaratır mı? Forumda genel olarak öyle anladığım için ikimizinkini birlikte verin demiştim ama daha da uzarsa bizim için kötü olacak.
Aysu hanım merhaba, eğer evi tuttuysanız sizin vizenizi almanız ve oturum yapmanız sürecinizi hızlatır sanki, tabi tecrübeli insanlar daha iyi bilir. Bende eşimin vizesini bekliyorum konsolosluk o kadar iyiydi ki bana telefonda en geç 15 güne eşinizin vizesi de gelir demişti kasımda. Gidişimiz de 1 ocaktı dil kursum da 8 ocakta başlıyordu. 7 aydır bekliyoruz birlikte :)) tamamen şans işi bence belki de böyle daha hızlı gelir umarım süreciniz su gibi akar gider hızlıca sorunsuzca.. sevgiler 🍀🌺

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Cum May 03, 2024 10:02 pm

edmrshn yazdı: Cum May 03, 2024 10:00 pm Aysu hanım merhaba, eğer evi tuttuysanız sizin vizenizi almanız ve oturum yapmanız sürecinizi hızlatır sanki, tabi tecrübeli insanlar daha iyi bilir. Bende eşimin vizesini bekliyorum konsolosluk o kadar iyiydi ki bana telefonda en geç 15 güne eşinizin vizesi de gelir demişti kasımda. Gidişimiz de 1 ocaktı dil kursum da 8 ocakta başlıyordu. 7 aydır bekliyoruz birlikte :)) tamamen şans işi bence belki de böyle daha hızlı gelir umarım süreciniz su gibi akar gider hızlıca sorunsuzca.. sevgiler 🍀🌺
Gerçekten ne kadar zorluyorlar ya anlamıyorum. Başka bi ülke mi seçmek lazımdı acaba :) Ben de işlemler tamamlandı konsolosluğa iletildi maili alsam o kadar sevineceğim ki. 20-26 mayıs da tatil ve süreci çok öteleyecek. Umarım sizinki de hallolur. Her şey gönlünüzce olsun
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cum May 03, 2024 10:06 pm

aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 10:02 pm Gerçekten ne kadar zorluyorlar ya anlamıyorum. Başka bi ülke mi seçmek lazımdı acaba :) Ben de işlemler tamamlandı konsolosluğa iletildi maili alsam o kadar sevineceğim ki. 20-26 mayıs da tatil ve süreci çok öteleyecek. Umarım sizinki de hallolur. Her şey gönlünüzce olsun
Belki Almanya’da iseniz yabancılar dairesini ziyaret etmeniz süreci hızlandırır. En azından ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Kafanızda bir şeyler netleşir. Onun için randevu almanız gerekecek sanırım. Bence şahsen eşiniz ile birlikte ve kira kontratınız ile oraya gitmeniz avantaj olabilir. Bizi Herne çok zorladı, insallah kimsenin evrağı oraya düşmez :D

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt May 04, 2024 12:19 am

Freiburg websitesinin Auslanderbehörde kısmını biraz inceledim ve anlaşılan danışma saati gibi bir uygulama yok burada. Sadece email veya arayarak ulaşabiliyorsunuz ama birçok insan ulaşamamaktan şikayet etmiş. Siz bence hemen bir mail atın, durum çok kötüyse cevap gelmesi uzun sürer çünkü.

Bazı memurlar illa eşin oturum kartı ya da vizesi olmasını istiyorlar, bende ve gördüğüm 1-2 örnekte böyleydi. Bundan dolayı vizenizi ve oturum kartınızı almanız iyi olabilir. Bunun dışında başka bir sıkıntı olup olmayacağından emin değilim.

Siz başvuru yapalı üç ay olacaksa bir avukata danışmayı düşünebilirsiniz. Avukat dediğimde çoğu kişi abartıyorum gibi tepki veriyor ama işler tıkandığında ancak dava tehditleriyle ilerliyor. Bu dava olayını önceki mesajlarımda bir sürü kez yazmıştım, oralardan bakabilirsiniz.
aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 8:06 pm Evet çok sorunlu ben de bakıyorum da google mapsten. Yani hiç umudum yok o yüzden gerçekten. Benimki öğrenci olduğum için sessizlik süresi bitince onay sayılmış ama eşime daha bakmalarını bekliyoruz. İşin kötü tarafı A1 belgesini eksik belge olarak isteyeceklerini düşünüyorum ve daha onı bile istemediler. Danışma saati nereden görülür acaba?
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt May 04, 2024 12:22 am

20-26 Mayıs sadece okullarda tatil, resmi tatil olarak sadece 20 Mayıs tatil sanırım. Konsolosluk ve yabancılar daireleri de sadece bu tarihte kapalı olacaktır (eyaletlere göre değişiyordur ama BW'de böyle diye biliyorum)
aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 10:02 pm Gerçekten ne kadar zorluyorlar ya anlamıyorum. Başka bi ülke mi seçmek lazımdı acaba :) Ben de işlemler tamamlandı konsolosluğa iletildi maili alsam o kadar sevineceğim ki. 20-26 mayıs da tatil ve süreci çok öteleyecek. Umarım sizinki de hallolur. Her şey gönlünüzce olsun
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cmt May 04, 2024 11:08 am

UPS’den mesaj geldi 9.30’da. Sonucu paylaşacağım, büyük ihtimalle ancak pazartesi elimize geçer…

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Cmt May 04, 2024 12:59 pm

hashoshaf yazdı: Cmt May 04, 2024 11:08 am UPS’den mesaj geldi 9.30’da. Sonucu paylaşacağım, büyük ihtimalle ancak pazartesi elimize geçer…
Çok sevindim. Umarım bundan sonrarı dilediğiniz gibi gelişir. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Cmt May 04, 2024 2:38 pm

hashoshaf yazdı: Cmt May 04, 2024 11:08 am UPS’den mesaj geldi 9.30’da. Sonucu paylaşacağım, büyük ihtimalle ancak pazartesi elimize geçer…
Bu arada Bloke hesap aylık tutarınız ve Kiraladığınız evin aylık fiyatı ne kadardı. Bize örnek olması açısından paylaşabilir misiniz?

Nazlicanesen

Mesaj gönderen Nazlicanesen » Cmt May 04, 2024 2:44 pm

Merhabalar, benzer bir durum yaşayan ya da konu hakkında bilgisi olan birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim. 41 F vizesine eşli başvuru yapmamıza rağmen benim vizem önce geldi ve eşimi aile birleşimine soktular. Eşim de ben de mühendisiz ve eşimin A1 belgesi de mevcut. Benim vizem geldi ancak geç geldiği için okul eylül dönemine kaldı. Şu anda Almanya Moers’deyim. 17 haziranda oturum randevum var. Okul yönünden mağdur olduğum için iş aramaya başladım ve bir firma ile Satınalma Yöneticisi pozisyonu için görüşmekteyim. Firma çalışma iznim olduğu takdirde iş teklifi yapabileceğini belirtti. Benim sorum şu, benim şu an yüksek lisans dolayısıyla part time -1 yılda toplam 140 gün- çalışma iznim mevcut ve pasaportumda vizemde direkt belirtilmiş. Şu durumda oturumumu mavi karta çevirmek için sadece iş sözleşmesine mi ihtiyacım var, yoksa çalışma izni için yabancılar dairesi firmadan sponsor olmalarını ister mi ? Amacım burada iş bulup kalabilme olduğu için işim olduğu takdirde zaten okulu iptal edeceğim. Yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.

Ulass

Mesaj gönderen Ulass » Cmt May 04, 2024 5:55 pm

Merhaba, bir sorum olacaktı. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Örnek vererek anlatayım:
Mesela bizden sorumlu yabancılar dairesi Duisburg ise fakat biz Essen’den ev tutup oturum alabiliyor muyuz? Yoksa yabancılar dairesini vs mi değiştirmem gerekecek oturum için. Aklıma takılan soru bu bilen varsa cevaplarsa sevinirim teşekkürler.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt May 04, 2024 6:25 pm

Harika haber. Çok sevindim.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt May 04, 2024 6:36 pm

Konu hakkında kısmen bilgim var. Öncelikle okul dönemi olmadığı zamanlarda tam zamanlı olarak 140 gün çalışabilirsiniz. Yani şirkete benim bu yıl 140 gün çalışma iznim var ve bu sırada bana vereceğiniz iş kontratıyla mavi karta başvuracağım diyebilirsiniz. İş sözleşmesi dışında bir kurumun daha onayı gerekiyordu sanırım. Şu konuda bir sürü tecrübe var, inceleyebilirsiniz: viewtopic.php?t=1225

Yalnız mavi kart başvuraları bazı şehirlerde çok uzun sürüyor (1 yılı aşıyor). Bulunduğunuz şehrin yabancılar dairesinin durumunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Yakın zamanda mavi kartlarını almış kişileri bulup sorabilirsiniz.
Nazlicanesen yazdı: Cmt May 04, 2024 2:44 pm Merhabalar, benzer bir durum yaşayan ya da konu hakkında bilgisi olan birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim. 41 F vizesine eşli başvuru yapmamıza rağmen benim vizem önce geldi ve eşimi aile birleşimine soktular. Eşim de ben de mühendisiz ve eşimin A1 belgesi de mevcut. Benim vizem geldi ancak geç geldiği için okul eylül dönemine kaldı. Şu anda Almanya Moers’deyim. 17 haziranda oturum randevum var. Okul yönünden mağdur olduğum için iş aramaya başladım ve bir firma ile Satınalma Yöneticisi pozisyonu için görüşmekteyim. Firma çalışma iznim olduğu takdirde iş teklifi yapabileceğini belirtti. Benim sorum şu, benim şu an yüksek lisans dolayısıyla part time -1 yılda toplam 140 gün- çalışma iznim mevcut ve pasaportumda vizemde direkt belirtilmiş. Şu durumda oturumumu mavi karta çevirmek için sadece iş sözleşmesine mi ihtiyacım var, yoksa çalışma izni için yabancılar dairesi firmadan sponsor olmalarını ister mi ? Amacım burada iş bulup kalabilme olduğu için işim olduğu takdirde zaten okulu iptal edeceğim. Yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt May 04, 2024 6:40 pm

Essen' gidip anmeldung (adres kaydı) yaparsanız Essen Auslanderbehörde'ye bildirim gidiyor. Onlar da sizden sorumlu olan yabancılar dairesinin Duisburg olduğunu görüp sizin ve eşinizin dosyalarının transferini Duisburg Auslanderbehörde'den istiyor. İki yabancılar dairelerinin de yoğunluğuna bağlı olarak transfer süresi değişiklik gösteriyor, mesela Stuttgart için örnek verirsem, dosyanın gitmesi 2-3 ay sürüyor.
Ulass yazdı: Cmt May 04, 2024 5:55 pm Merhaba, bir sorum olacaktı. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Örnek vererek anlatayım:
Mesela bizden sorumlu yabancılar dairesi Duisburg ise fakat biz Essen’den ev tutup oturum alabiliyor muyuz? Yoksa yabancılar dairesini vs mi değiştirmem gerekecek oturum için. Aklıma takılan soru bu bilen varsa cevaplarsa sevinirim teşekkürler.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Ulass

Mesaj gönderen Ulass » Cmt May 04, 2024 7:24 pm

optima999 yazdı: Cmt May 04, 2024 6:40 pm Essen' gidip anmeldung (adres kaydı) yaparsanız Essen Auslanderbehörde'ye bildirim gidiyor. Onlar da sizden sorumlu olan yabancılar dairesinin Duisburg olduğunu görüp sizin ve eşinizin dosyalarının transferini Duisburg Auslanderbehörde'den istiyor. İki yabancılar dairelerinin de yoğunluğuna bağlı olarak transfer süresi değişiklik gösteriyor, mesela Stuttgart için örnek verirsem, dosyanın gitmesi 2-3 ay sürüyor.
Anladım, Essen’deki evi Duisburg’a anmeldung yapamıyorum o zaman anladığım kadarıyla. Yani nerede ev tutarsak orada mı anmeldung yapmak zorundayız?

Ferhaty.

Mesaj gönderen Ferhaty. » Cmt May 04, 2024 7:38 pm

Merhabalar,
Ocak ayında aile birleşimi için başvuruda bulunduk. Ben Almanya’dayım ve yuksek lisans yapiyorum. Eşim ve çocuklarım Türkiye’de. İş sözleşmesi 1 Eylül itibariyle başlayacak şekilde eşime de iş bulduk. Is sozlesmesi mavi kart almak icin yeterli degil. İş sözleşmesi olduğu için Konsoloslukla iletişime geçmek faydalı olur mu? İletişime geçmek bekleme süresini etkiler mi? 
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cmt May 04, 2024 7:40 pm

Ferhaty. yazdı: Cmt May 04, 2024 7:38 pm Merhabalar,
Ocak ayında aile birleşimi için başvuruda bulunduk. Ben Almanya’dayım ve yuksek lisans yapiyorum. Eşim ve çocuklarım Türkiye’de. İş sözleşmesi 1 Eylül itibariyle başlayacak şekilde eşime de iş bulduk. Is sozlesmesi mavi kart almak icin yeterli degil. İş sözleşmesi olduğu için Konsoloslukla iletişime geçmek faydalı olur mu? İletişime geçmek bekleme süresini etkiler mi? 
Teşekkürler.
Makamların bekleme sürelerini kısaltmak için yapılan çabalara karşı yanıtı genel olarak “sabırlı olun” oluyor gördüklerim kadarıyla. Şansınızı deneyin isterseniz, en kötü zaten mevcut durumunuz devam eder…

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cmt May 04, 2024 7:41 pm

Herkese de teşekkürler bu arada, herkes umarım hızlıca işlemlerini sonuçlandırır…

Ferhaty.

Mesaj gönderen Ferhaty. » Cmt May 04, 2024 7:52 pm

hashoshaf yazdı: Cmt May 04, 2024 7:40 pm Makamların bekleme sürelerini kısaltmak için yapılan çabalara karşı yanıtı genel olarak “sabırlı olun” oluyor gördüklerim kadarıyla. Şansınızı deneyin isterseniz, en kötü zaten mevcut durumunuz devam eder…

Yanitiniz icin tesekkur ederim. Umarim sizin de en yakin zamanda sonucunuz olumlu olarak ulasmis olur.