Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
optima999

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Mar 31, 2024 12:11 am

Zaman zaman idata'dan kaynaklı oluyor bu hata. Bir de bazen yanlışlıkla italyaya tıklayıp sorguluyor insanlar. Şu an baktım bir sorun yok bende.
aysukoksal yazdı: Cmt Mar 30, 2024 3:47 pm Arkadaşlar bugüne kadar idata’dan sorguladığımda ‘belgeleriniz ilgili elçilik/konsolosluğa gönderilmiş işlemleriniz başlamıştır.’ Yazıyordu. Bugün baktığımda hem eşim hem benim pasaport numaramı girdiğimde sistemimizde böyle bir pasaport bulunmamaktadır diyor. Benzer sorunu yaşayan var mı?
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Mar 31, 2024 12:41 am

Merhaba, hangi sebepten ret almış?

Yabancı statüsündeki kişinin yanına eş olarak aile birleşimi yapmanın bazı koşulları var. Mesela Almanya'daki yabancı PR, Blue card sahibiyse ekstra bir şart aranmıyor. Ama geçici oturum iznine sahipse durum biraz karışıyor. Mesela evliliğin oturum kartı issue edildiğinde var olması ve yabancının bir yıldan daha uzun süre Almanya'da kalacağının ön görülmesi koşulunda aile birleşimi mümkün. Veya iki yıldır geçici oturum iznine sahipse de mümkün. Burada tüm şartlar yazıyor: https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... html#p0750
wtiawtiaw yazdı: Cmt Mar 30, 2024 6:52 pm Merhaba, yabancilar dairesi benden de bazi evraklar istedi (biz esimin randevusunda verebiliriz saniyorduk) istedigi evraklari tamamlayip gonderecegim umarim bu hafta. insallah sonrasinda da sonuc olumlu olur. ancak bizimkine biraz benzer (almanyadaki kalis süresi ve evlilik süresi daha kisa, calisma sekli tam olarak midijob degil) bir arkadasimiz maalesef reddedilmis stuttgartta... biz de buna istinaden baska secenekleri arastiriyoruz
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Pzt Nis 01, 2024 1:10 am

Merhaba öncelikle yaşadığınız duruma çok üzüldüm. Bende benzer bi sürecin içindeyim, 36f den eşimle evrak vermiştik, ben sizden farklı olarak beklemek istediğimi söyledim vizem onaylı ama eşimin vizesini bekliyoruz. 5-6 ay oldu ikimiz de istanbuldayız. Eşimin durumu için yabancılar dairesinden hiçbir şekilde dönüş alamayınca almanyadaki bir avukatla görüşüp durumumuzu anlattık. 1 ay içinde çözeceğini söyledi, aslında onun da yapabileceği şey bizimkinden çok farklı değil sadece hukuki bir yetkilinin olmasının daha iyi olacağını düşündük buna inanmak istedik sanırım. 1 ay geçti ve en ufak bir gelişme olmadı, avukatta yabancılar dairesine ulaşamadı. Benzer durumları çok kısa sürelerde çözmesine rağmen bizde 1 milim bile ilerleyemedi. Burada bizim gördüğümüz şehirden şehire, memurdan memura kurallar durumlar çok değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca evet cevap gelmediğinde avukatın dava açma hakkı var bizim adımıza, ancak avukat bunu tavsiye etmiyor çünkü bu durumda hem dava ortalama 6 ay sürebiliyormuş hemde bu tarz bir restleşmede en en ufak şeye bile takılıp ekstra gıcıklıklar cıkabiliyormuş. O yüzden biz dava açmasını kendi dosyamızda istemedik. bizden 3 hafta daha süre istedi. 1 mayısa kadar gelişme olmazsa süreçten çekilmeyi düşünüyorum. Çünkü bu süreç gerçekten tam bir muamma ve çok ama çok yıpratıcı maddi ve manevi olarak.

hilalbozk yazdı: Cum Mar 29, 2024 12:59 am Merhaba bir süredir buraya yazmıyordum ama artık işler o kadar çıkmaz bir duruma girdi ki son durumu yazmak istedim.
Eşimle İstanbul konsolosluğuna 36f vizesi için beraber başvurduk.

Vize başvuru tarihi: 02.01.2023
Vize randevusu: 08.03.2023
Benim vizem 04.04.2023-te geldi. İki farklı okuldan kabulüm vardı, dil okulunu tamamlayıp mastera başladım. Bu süreçte eşimin vizesi için ulaşmadığımız kurum kalmadı ve eşimin vizesinin benim üniversite kaydımı sormadan yabancılar şubesi tarafından “dil okulunda olduğum için red” olduğunu öğrendik. Ancak konsolosluk red vermeyerek öğrenci belgemi istedi, gönderdik. Yabancılar şubesi 5 ay kadar süre daha bize hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Bu süreçte yaşadığım şehrin entegrasyon biriminden oldukça yetkili biri ile iletişime geçtim. O kişi araya girince dosyaya bakan memurun ona tekrar reddedeceğini çünkü oturum kartımın olmadığını söylemiş. Ancak oturum kartımı 2 hafta çoktan almıştım. Belli ki memur ya yine dosyaya bakmamış ya da sistemde kartımı göremiyordu, hiçbir fikrimiz yok. Bu süreçte evi tuttum, ve eşim de gelecek diye aylarca yüksek kira ödedim. Daha sonra memur “aa evet varmış ama bloke hesap yakınca bitecek uzatması lazım” dedi. Borç harç tekrar 6 ay eşim için uzattım. 2 ay önce onay verdiğini söylemesine rağmen belgeleri tekrar posta yoluyla istedi (açıklama olarak da konsolosluğa göndereceğiz dedi, ancak zaten eşim konsolosluğa belgeleri mail de atmıştı.) 2 hafta önce ben yabancılar şubesine tekrar, eşim de konsolosluğa posta yoluyla tüm istedikleri belgeleri yolladık. Belgelerin içinde kronik hastalığım sebebiyle Almanya’daki doktorumun bu durumun yarattığı stresin hastalığımı kötü etkilediği ve sürecin hızlandırılması talepli dilekçe dahi var. Sanıyoruz ki süreç artık konsoloslukta devam ediyor ancak hiçbir şekilde konsolosluğa ulaşamıyoruz.

Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim öncelikle. Toplam 15 ay geçti. 10 aydır birbirimizden ayrıyız. İki ayrı yerde kira ödüyoruz. Vize gelmeyecekse evi kapatayım daha ucuz bir yurda çıkayım diyoruz, vize gelir belki tekrar ev bulamayız diye tutuyoruz. Her gün ayrı bir stres. Maddi ve manevi olarak zarar halindeyiz.

Avukatlarla görüştük süreç devam ederken müdahil olmak manasız dediler.

En son aklıma gelen, konsolosluğun kapısına gitmek ama içeri alınmayacağımızı düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olan, konsolosluğa ulaşmak için bir fikri olan var mı? Sizlerin maillerine dönüyorlar mı?

Tekrar herkese bir an önce güzel haberler almayı diliyorum, teşekkürler

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Pzt Nis 01, 2024 1:14 am

edmrshn yazdı: Pzt Nis 01, 2024 1:10 am Merhaba öncelikle yaşadığınız duruma çok üzüldüm. Bende benzer bi sürecin içindeyim, 36f den eşimle evrak vermiştik, ben sizden farklı olarak beklemek istediğimi söyledim vizem onaylı ama eşimin vizesini bekliyoruz. 5-6 ay oldu ikimiz de istanbuldayız. Eşimin durumu için yabancılar dairesinden hiçbir şekilde dönüş alamayınca almanyadaki bir avukatla görüşüp durumumuzu anlattık. 1 ay içinde çözeceğini söyledi, aslında onun da yapabileceği şey bizimkinden çok farklı değil sadece hukuki bir yetkilinin olmasının daha iyi olacağını düşündük buna inanmak istedik sanırım. 1 ay geçti ve en ufak bir gelişme olmadı, avukatta yabancılar dairesine ulaşamadı. Benzer durumları çok kısa sürelerde çözmesine rağmen bizde 1 milim bile ilerleyemedi. Burada bizim gördüğümüz şehirden şehire, memurdan memura kurallar durumlar çok değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca evet cevap gelmediğinde avukatın dava açma hakkı var bizim adımıza, ancak avukat bunu tavsiye etmiyor çünkü bu durumda hem dava ortalama 6 ay sürebiliyormuş hemde bu tarz bir restleşmede en en ufak şeye bile takılıp ekstra gıcıklıklar cıkabiliyormuş. O yüzden biz dava açmasını kendi dosyamızda istemedik. bizden 3 hafta daha süre istedi. 1 mayısa kadar gelişme olmazsa süreçten çekilmeyi düşünüyorum. Çünkü bu süreç gerçekten tam bir muamma ve çok ama çok yıpratıcı maddi ve manevi olarak.

Konsolosluk konusuna gelecek olursak, eşiniz pasaportunu almak için konsolosluğa gidebilir, içeri alıp pasaportunu teslim ederler, pasaportla schengen basvurusu yapabilir, biz bu hafta pasaportlarımızı alacağız, gezi yapmayı düşündüğümüz için, avukat döndüğümüzde tekrar bırakabileceğimizi söyledi.

nonickname

Mesaj gönderen nonickname » Pzt Nis 01, 2024 9:58 am

readyfordeparture yazdı: Pzt Şub 12, 2024 12:43 am Merhabaa, çok çok teşekkürler :) yok yok farklı tarihlerde, ben vizemi 28 kasımda almıştım 29 kasımda başlıyordu, eşimin vizesini 8 şubatta basmışlar 9 şubatta başlayacak şekilde. Benim okulun ilk dönemine zaten yetişmediği için ikinci döneme erteledim. Temelli gitmek için eşimin vizesinin de gelmesini bekliyorduk, ben arada sadece ev tutma işlemleri için 2 günlüğüne gittim geldim. Bir sorunuz olursa her zaman yazabilirsiniz bu arada, size de iyi şanslar :)
Merhabalar, öncelikle tebrik ederim vizenizi, umarım her şey sizin için güzel olur. Önceki mesajlarınızı hep okudum. Benzer bir durum içindeyiz. Bu nedenle size sormak istediğim sorularım var.

Eşinizden kira sözleşmesi istendiğini ve sizin okulunuzun olduğu şehirde ev bulamadığınız için başka şehirde ev tuttuğunuzu belirtmiştiniz. Bu nedenle sizin anmeldung yapmanız gerektiğini evin bulunduğu yabancılar dairesinden size belirtmişlerdi. Bu mesajda ise yalnızca 2 gün ev tutmak için gittiğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda anmeldung yapmaya gitmediniz mi? Ya da acaba anmeldung'u vekalet verdiğiniz kuzeniniz sizin adınıza mı yaptı acaba?

Eğer anmeldung yaptıysanız sizin dosyanızın Worms'tan Manheim'a gelmesi ne kadar sürdü? Bu süreçte dosyanızın Manheim'a geldiğini ve artık eşinizin de evraklarının incelenmesi gerektiğine ilişkin hiç Manheims ile görüştünüz mü?

Bir de vekalet verdiğinizi söylemişsiniz. Bu vekalet vermeyi nasıl yaptınız. Türkiye'deki bir noterden mi verdiniz? Sonrasında Almanca'ya çevirdiniz mi? Kuzeniniz yabancılar dairesini aradığında vekaletinin olduğunu mu söyledi sadece yoksa vekaleti önden mail vs. ile mi gönderdi acaba?

Eşinizin vizesinin geldiği tarihte sizin okulunuzun normal süresi olarak (2. döneme ertelemediğiniz varsayımda) ne kadar daha eğitim süreniz kalmıştı? Konsolosluğa okulunuzu 2. döneme ertelediğinizi söylediniz mi?

Epey bir soru sordum, çünkü sizin tecrübeniz bize de çok şey anlatacak, umarım mesajımı görür ve cevaplarsınız. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)

wtiawtiaw

Mesaj gönderen wtiawtiaw » Pzt Nis 01, 2024 4:18 pm

optima999 yazdı: Pzr Mar 31, 2024 12:41 am Merhaba, hangi sebepten ret almış?

Yabancı statüsündeki kişinin yanına eş olarak aile birleşimi yapmanın bazı koşulları var. Mesela Almanya'daki yabancı PR, Blue card sahibiyse ekstra bir şart aranmıyor. Ama geçici oturum iznine sahipse durum biraz karışıyor. Mesela evliliğin oturum kartı issue edildiğinde var olması ve yabancının bir yıldan daha uzun süre Almanya'da kalacağının ön görülmesi koşulunda aile birleşimi mümkün. Veya iki yıldır geçici oturum iznine sahipse de mümkün. Burada tüm şartlar yazıyor: https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... html#p0750
nikah, eslerden biri almanyaya geldikten sonra oldugu icin ve almanyadaki esin oturum izninin bu haziran sonuna kadar oldugu icin diye yazilmis mailde. biz de ben buraya geldikten 1 sene sonra evlendik ama ben toplamda 2.5 senedir buradayim ve oturum iznim 2025 hazirana kadar

Paskalya95

Mesaj gönderen Paskalya95 » Pzt Nis 01, 2024 10:18 pm

Herkese tekrar merhaba,

5 ay bitti vize bekliyorum eşimden dolayı. Eşim Marttan beri 41F ile Almanya’da . Konu canımı çok sıkıyor, benim gibi durumda olan insanları da görüyorum. Hali hazırda bir vize sürecim varken dil okulu ile kendim ayrıca bir başvuru yapsam Alman yetkilileri konuyu farklı değerlendirip red verebilirler mi? Daha önce böyle bir şey yapmayı düşünen veya yapan varsa bana yardımcı olabilir mi?

Süreç çok sıkıntılı ve zor. Umarım her şey hepimiz için yoluna girer.
Berlin Potsdam
İstanbul-Gayrettepe 41F Eşli
Atama için başvurma tarihi : 24.09.2023
Atama tarihi : 10.10.2023
Evrak Teslim Tarihi: 02.11.2023
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 05.03.2024 -1 yıllık multi
Eşin (ben) Vize Geliş Tarihi: -

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt Nis 01, 2024 11:42 pm

Merhaba, bu memlekette düzgün avukat da memur da yok herhalde :D Size de saçma sapan bir memur ve avukat denk gelmiş, aynı bizim gibi.

Avukata dava ücreti dahil bir ödeme mi yaptınız? Eğer öyleyse dava açmayı öteleyebiliyor olabilir mi?

Bir de süreçten çekilme derken Almanya'ya gelmekten mi bahsediyorsunuz? Ben de zaman zaman düşünüyorum bunu, hem de 6 aydır Almanya'da olmama ve kira ödüyor olmama rağmen. Hayat kalitem sıfıra indi resmen, bu kadar sinir strese değecek bir şey değil gibi geliyor.
edmrshn yazdı: Pzt Nis 01, 2024 1:10 am Merhaba öncelikle yaşadığınız duruma çok üzüldüm. Bende benzer bi sürecin içindeyim, 36f den eşimle evrak vermiştik, ben sizden farklı olarak beklemek istediğimi söyledim vizem onaylı ama eşimin vizesini bekliyoruz. 5-6 ay oldu ikimiz de istanbuldayız. Eşimin durumu için yabancılar dairesinden hiçbir şekilde dönüş alamayınca almanyadaki bir avukatla görüşüp durumumuzu anlattık. 1 ay içinde çözeceğini söyledi, aslında onun da yapabileceği şey bizimkinden çok farklı değil sadece hukuki bir yetkilinin olmasının daha iyi olacağını düşündük buna inanmak istedik sanırım. 1 ay geçti ve en ufak bir gelişme olmadı, avukatta yabancılar dairesine ulaşamadı. Benzer durumları çok kısa sürelerde çözmesine rağmen bizde 1 milim bile ilerleyemedi. Burada bizim gördüğümüz şehirden şehire, memurdan memura kurallar durumlar çok değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca evet cevap gelmediğinde avukatın dava açma hakkı var bizim adımıza, ancak avukat bunu tavsiye etmiyor çünkü bu durumda hem dava ortalama 6 ay sürebiliyormuş hemde bu tarz bir restleşmede en en ufak şeye bile takılıp ekstra gıcıklıklar cıkabiliyormuş. O yüzden biz dava açmasını kendi dosyamızda istemedik. bizden 3 hafta daha süre istedi. 1 mayısa kadar gelişme olmazsa süreçten çekilmeyi düşünüyorum. Çünkü bu süreç gerçekten tam bir muamma ve çok ama çok yıpratıcı maddi ve manevi olarak.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Sal Nis 02, 2024 8:53 am

Paskalya95 yazdı: Pzt Nis 01, 2024 10:18 pm Herkese tekrar merhaba,

5 ay bitti vize bekliyorum eşimden dolayı. Eşim Marttan beri 41F ile Almanya’da . Konu canımı çok sıkıyor, benim gibi durumda olan insanları da görüyorum. Hali hazırda bir vize sürecim varken dil okulu ile kendim ayrıca bir başvuru yapsam Alman yetkilileri konuyu farklı değerlendirip red verebilirler mi? Daha önce böyle bir şey yapmayı düşünen veya yapan varsa bana yardımcı olabilir mi?

Selamlar, birebir aynı durumdayız. Ben de acaba dil okulu kaydı yapıp bir şeyleri hızlandırabilir miyim düşüncesindeyim ama zor gibi.
41F eşli başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 04.10.23
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 10.02.2024
Eş pasaport teslim - ?

Canbey34

Mesaj gönderen Canbey34 » Sal Nis 02, 2024 11:20 am

ibrhmyldz yazdı: Sal Nis 02, 2024 8:53 am Selamlar, birebir aynı durumdayız. Ben de acaba dil okulu kaydı yapıp bir şeyleri hızlandırabilir miyim düşüncesindeyim ama zor gibi.
merhaba hangi okul acaba gideceğiniz?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 02, 2024 11:48 am

Paskalya95 yazdı: Pzt Nis 01, 2024 10:18 pm Herkese tekrar merhaba,

Dil okulu almaya karar vermiş olabilir bir insan, bunda bir sıkıntı çıkmaz diye tahmin ediyorum.

Asıl sıkıntı dil okulu vizelerinin hem randevu atanmasının hem de sonuçlanmasının uzun sürmesi.
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Sal Nis 02, 2024 1:53 pm

Canbey34 yazdı: Sal Nis 02, 2024 11:20 am merhaba hangi okul acaba gideceğiniz?
Selam, University of Europe adında bir özel üniversite. Eşim gideli 3 hafta oldu, okuyan kişi o. Ben de eş durumu nedeniyle vize beklemekteyim hala.
41F eşli başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 04.10.23
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 10.02.2024
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Sal Nis 02, 2024 2:51 pm

Canbey34 yazdı: Sal Nis 02, 2024 11:20 am merhaba hangi okul acaba gideceğiniz?
Sizinle aynı gün başvurmuştuk vizeye, hala bir ses yok değil mi? Benim okulum 15 nisanda başlıyor hala bir umut bekliyorum bu hafta gelir diye ama araya ramazan bayramı da girince geç kalacak gibi.
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

Canbey34

Mesaj gönderen Canbey34 » Sal Nis 02, 2024 3:14 pm

aysukoksal yazdı: Sal Nis 02, 2024 2:51 pm Sizinle aynı gün başvurmuştuk vizeye, hala bir ses yok değil mi? Benim okulum 15 nisanda başlıyor hala bir umut bekliyorum bu hafta gelir diye ama araya ramazan bayramı da girince geç kalacak gibi.
Bizim yüksek lisans eşli 14 şubatta başvurduk hala haber yok :(

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Sal Nis 02, 2024 4:09 pm

optima999 yazdı: Pzt Nis 01, 2024 11:42 pm Merhaba, bu memlekette düzgün avukat da memur da yok herhalde :D Size de saçma sapan bir memur ve avukat denk gelmiş, aynı bizim gibi.

Avukata dava ücreti dahil bir ödeme mi yaptınız? Eğer öyleyse dava açmayı öteleyebiliyor olabilir mi?

Bir de süreçten çekilme derken Almanya'ya gelmekten mi bahsediyorsunuz? Ben de zaman zaman düşünüyorum bunu, hem de 6 aydır Almanya'da olmama ve kira ödüyor olmama rağmen. Hayat kalitem sıfıra indi resmen, bu kadar sinir strese değecek bir şey değil gibi geliyor.
Selam tekrar, biz sanırım sizinle kader ortağı olduk :)

Açıkçası sorun avukatta mı emin değilim avukatımıza referansla gitmiştik. Avukat ilk başta gerekirse dava açarız ama buna zaten ihtiyaç olmıcak demişti. Avukata total tutarın 3'te birini ödedik, kalanı gittiğimizde ödeyeceğiz şeklinde anlaştık. Sürecin hızlı olacağına başlarken o da çok emindi. Burada avukatsız halletmiş de bir cok insan var, bu içinde bulunduğumuz sürec bence tamamen şans işi bazılarının şansı yaver gidiyor ve bi şekilde oluyor. Bazıları da 15 ay o ya da bu sebepten bekleyebiliyor. Olmayınca olmuyor. Belediyeden belediyeye hatta memurdan memura buradaki herkesin hikayesi bambaska bir boyut alıyor. Oysa ki hepimizin evrakları aynı yaptıgımız şeyler çok standart aslında.

Almanya konusunu tamamen kapatmayı düşünüyorum açıkçası. Bu sürecin içinde tek iyi ki dediğim şey eşimsiz gitmemek oldu, iki ayrı düzen iki ayrı kira ve belirsiz bi süreç, maddi manevi zarar... Gerçekten yaşayan herkese Allah sabır versin. Kesinlikle benim üstünden gelemeyeceğim bi şey olurdu.. Standart düz bi hayat kurmaya çalışıyoruz, hayat kalitemiz bir tık daha iyi olsun diye bi dünya emek veriyoruz ama sonuç koca bi belirsizlik bundan gerçekten çok yoruldum. Bi haber alamıyoruz, telefonu açıp sormak istesen imkansız, mail atsan dönüş yok. Bi yerde yanlış mı yaptın da böyle oldu bilmiyorsun. Red verseler 2 gün üzülür 3. gün yoluma bakardım.

Şu an var olan hayat kalitemden de oldum, var olan schengenim pasaportumu aldıkları için bitti, bir iş teklifi değerlendirmek istesem gideceğim için değerlendiremiyorum. Evime bi şey almak istesem ne gerek var zaten gitcem diyorum, Sürecin içinde maddi olarak sınavıydı dil kursuydu özel dersiydi avukatıydı danışmanlığıydı bi dünya harcama yaptım herkes gibi. Bu harcamalarla schengenin üstüne ingiltere ve amerika vizeside alır hayat kalitemi ekstra uzun tutabilirdim sanırım :D Sizin de dediğiniz gibi bunca strese ve emeğe değecek mi eskiden buna cevabım EVEEEETTTT olurdu, o heycan vardı artık bi cevabım yok sanırım..

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Çrş Nis 03, 2024 12:51 am

nonickname yazdı: Pzt Nis 01, 2024 9:58 am Merhabalar, öncelikle tebrik ederim vizenizi, umarım her şey sizin için güzel olur. Önceki mesajlarınızı hep okudum. Benzer bir durum içindeyiz. Bu nedenle size sormak istediğim sorularım var.

Eşinizden kira sözleşmesi istendiğini ve sizin okulunuzun olduğu şehirde ev bulamadığınız için başka şehirde ev tuttuğunuzu belirtmiştiniz. Bu nedenle sizin anmeldung yapmanız gerektiğini evin bulunduğu yabancılar dairesinden size belirtmişlerdi. Bu mesajda ise yalnızca 2 gün ev tutmak için gittiğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda anmeldung yapmaya gitmediniz mi? Ya da acaba anmeldung'u vekalet verdiğiniz kuzeniniz sizin adınıza mı yaptı acaba?

Eğer anmeldung yaptıysanız sizin dosyanızın Worms'tan Manheim'a gelmesi ne kadar sürdü? Bu süreçte dosyanızın Manheim'a geldiğini ve artık eşinizin de evraklarının incelenmesi gerektiğine ilişkin hiç Manheims ile görüştünüz mü?

Bir de vekalet verdiğinizi söylemişsiniz. Bu vekalet vermeyi nasıl yaptınız. Türkiye'deki bir noterden mi verdiniz? Sonrasında Almanca'ya çevirdiniz mi? Kuzeniniz yabancılar dairesini aradığında vekaletinin olduğunu mu söyledi sadece yoksa vekaleti önden mail vs. ile mi gönderdi acaba?

Eşinizin vizesinin geldiği tarihte sizin okulunuzun normal süresi olarak (2. döneme ertelemediğiniz varsayımda) ne kadar daha eğitim süreniz kalmıştı? Konsolosluğa okulunuzu 2. döneme ertelediğinizi söylediniz mi?

Epey bir soru sordum, çünkü sizin tecrübeniz bize de çok şey anlatacak, umarım mesajımı görür ve cevaplarsınız. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)
Merhabalar, öncelikle teşekkürler iyi dilekleriniz için, vize sürecini bir atlatınca gerisi kolay oluyor diyebilirim :) olabildiğince sorularınıza cevap vermeye çalışacağım aşağıda madde madde

Evi tuttuğum yabancılar dairesi önce benden anmeldung yapmamı istedi evet, fakat ben onlar bunu istemeden önce türkiyeye dönmüştüm zaten, durumu anlatıp bir kaç kere iletişime geçince en sonda bu istekten vazgeçtiler :D ben şimdi işlemleri ilerletiyorum fakat gelir gelmez anmeldung yapman gerek gibi bir yola ikna edebilmiş olduk, ve o şekilde de yaptım.

Ama anmeldung yapmamış olsam da belgelerin Worms'tan Mannheim'a gitmesi gerekti. Aslına bakarsanız bu hiç uzun olmayabilecek bir süreçken çok uzun bir sürece de evrilebilir. Çünkü ben Mannheim'i ilk aradığımda bana Worms'un belgeleri göndermesi gerek demişlerdi, Worms yabancılar dairesi ise hayır Mannheim'dan bize istek gelmesi gerek diyordu. 1-2 hafta bir süre bu şekilde askıda kaldı yani durum. Ardından yine telefonla görüşerek Mannheim'daki görevlinin Worms'tan belgeleri almasını sağladık. Ve belgeyi istedikten yaklaşık 5 iş günü kadar sonra Mannheim'da işlemler bitmiş oldu, yani belgelerin gelmesi incelenmesi ve onayın verilmesi bu kadarcık bir olay demek ki.

Vekalet için el yazısı ile Almanca bir şekilde işlemler için vekalet verdiğimizi yazıp imzaladık, taratıp mail ile ilettik. Noter devreye girmedi hiç.

Benim okulum 2 senelik idi normalde, ben vize başvurusuna giderken ilk dönem geçmiş olduğu için okuldan 2. dönemde de gelse derslere başlayabilir gibi bir belge istedim, onu da görüşmemde sundum. Ertelemeseydim 1.5 sene kalmış olacaktı fakat ertelediğim için 2 yıl sürecek gibi yine.

Her türlü sorunuzu cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince, çekinmeden sorabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda sizin ve bekleyen herkesin de vizeleri eline ulaşır :)
41F İstanbul - Gayrettepe IDATA (Eşli Başvuru)
Başvuru Tarihi: 18.09.23
Randevu Atama: 10.10.23
IDATA Randevu tarihi: 30.10.23
Öğrencinin Pasaportunun Gelişi: 28.11.23
Eş için Eksik Belge: 25.12.23
Eşin Pasaportunun Gelişi: 08.02.24

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Nis 03, 2024 12:54 am

Öyle oldu gerçekten de :)

Aklımdaki her şeyi yazmışsınız, forumda okuduğum en iyi mesaj bu sanırım :D Tekrar uzun uzun bir şey yazmama gerek yok. Ama dediğiniz gibi ne heyecan kaldı ne bir şey. Kira, belirsizlik, işe girememekten doğan fırsat maliyetinin büyüklüğü gibi faktörler süreci daha da katlanılamaz kılıyor.
edmrshn yazdı: Sal Nis 02, 2024 4:09 pm Selam tekrar, biz sanırım sizinle kader ortağı olduk :)

Açıkçası sorun avukatta mı emin değilim avukatımıza referansla gitmiştik. Avukat ilk başta gerekirse dava açarız ama buna zaten ihtiyaç olmıcak demişti. Avukata total tutarın 3'te birini ödedik, kalanı gittiğimizde ödeyeceğiz şeklinde anlaştık. Sürecin hızlı olacağına başlarken o da çok emindi. Burada avukatsız halletmiş de bir cok insan var, bu içinde bulunduğumuz sürec bence tamamen şans işi bazılarının şansı yaver gidiyor ve bi şekilde oluyor. Bazıları da 15 ay o ya da bu sebepten bekleyebiliyor. Olmayınca olmuyor. Belediyeden belediyeye hatta memurdan memura buradaki herkesin hikayesi bambaska bir boyut alıyor. Oysa ki hepimizin evrakları aynı yaptıgımız şeyler çok standart aslında.

Almanya konusunu tamamen kapatmayı düşünüyorum açıkçası. Bu sürecin içinde tek iyi ki dediğim şey eşimsiz gitmemek oldu, iki ayrı düzen iki ayrı kira ve belirsiz bi süreç, maddi manevi zarar... Gerçekten yaşayan herkese Allah sabır versin. Kesinlikle benim üstünden gelemeyeceğim bi şey olurdu.. Standart düz bi hayat kurmaya çalışıyoruz, hayat kalitemiz bir tık daha iyi olsun diye bi dünya emek veriyoruz ama sonuç koca bi belirsizlik bundan gerçekten çok yoruldum. Bi haber alamıyoruz, telefonu açıp sormak istesen imkansız, mail atsan dönüş yok. Bi yerde yanlış mı yaptın da böyle oldu bilmiyorsun. Red verseler 2 gün üzülür 3. gün yoluma bakardım.

Şu an var olan hayat kalitemden de oldum, var olan schengenim pasaportumu aldıkları için bitti, bir iş teklifi değerlendirmek istesem gideceğim için değerlendiremiyorum. Evime bi şey almak istesem ne gerek var zaten gitcem diyorum, Sürecin içinde maddi olarak sınavıydı dil kursuydu özel dersiydi avukatıydı danışmanlığıydı bi dünya harcama yaptım herkes gibi. Bu harcamalarla schengenin üstüne ingiltere ve amerika vizeside alır hayat kalitemi ekstra uzun tutabilirdim sanırım :D Sizin de dediğiniz gibi bunca strese ve emeğe değecek mi eskiden buna cevabım EVEEEETTTT olurdu, o heycan vardı artık bi cevabım yok sanırım..
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Çrş Nis 03, 2024 1:06 am

readyfordeparture yazdı: Çrş Nis 03, 2024 12:51 am Merhabalar, öncelikle teşekkürler iyi dilekleriniz için, vize sürecini bir atlatınca gerisi kolay oluyor diyebilirim :) olabildiğince sorularınıza cevap vermeye çalışacağım aşağıda madde madde

Evi tuttuğum yabancılar dairesi önce benden anmeldung yapmamı istedi evet, fakat ben onlar bunu istemeden önce türkiyeye dönmüştüm zaten, durumu anlatıp bir kaç kere iletişime geçince en sonda bu istekten vazgeçtiler :D ben şimdi işlemleri ilerletiyorum fakat gelir gelmez anmeldung yapman gerek gibi bir yola ikna edebilmiş olduk, ve o şekilde de yaptım.

Ama anmeldung yapmamış olsam da belgelerin Worms'tan Mannheim'a gitmesi gerekti. Aslına bakarsanız bu hiç uzun olmayabilecek bir süreçken çok uzun bir sürece de evrilebilir. Çünkü ben Mannheim'i ilk aradığımda bana Worms'un belgeleri göndermesi gerek demişlerdi, Worms yabancılar dairesi ise hayır Mannheim'dan bize istek gelmesi gerek diyordu. 1-2 hafta bir süre bu şekilde askıda kaldı yani durum. Ardından yine telefonla görüşerek Mannheim'daki görevlinin Worms'tan belgeleri almasını sağladık. Ve belgeyi istedikten yaklaşık 5 iş günü kadar sonra Mannheim'da işlemler bitmiş oldu, yani belgelerin gelmesi incelenmesi ve onayın verilmesi bu kadarcık bir olay demek ki.

Vekalet için el yazısı ile Almanca bir şekilde işlemler için vekalet verdiğimizi yazıp imzaladık, taratıp mail ile ilettik. Noter devreye girmedi hiç.

Benim okulum 2 senelik idi normalde, ben vize başvurusuna giderken ilk dönem geçmiş olduğu için okuldan 2. dönemde de gelse derslere başlayabilir gibi bir belge istedim, onu da görüşmemde sundum. Ertelemeseydim 1.5 sene kalmış olacaktı fakat ertelediğim için 2 yıl sürecek gibi yine.

Her türlü sorunuzu cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince, çekinmeden sorabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda sizin ve bekleyen herkesin de vizeleri eline ulaşır :)
Sizden de kira sözleşmesi istenmiş eksik evrak olarak sanırım. Size gelen mailde ne yazıyordu bunun için? Ve mail size nereden geldi? Bize Konsolosluk gönderdi zannedersem, visa-national@ista.auswertiges-amt.de adresinden geldi. Gelenin çevirisi şu şekilde:

"Bir otel odasının rezervasyonu, yeterli yaşam alanının kanıtı olarak ve güvenli yaşam masraflarının hesaplanması için kabul edilemez (gerekirse bloke hesabın artırılması). Göçmenlik dairesinin eşinizin size katılması için gereken miktarı hesaplayabilmesi için lütfen bir kira sözleşmesi sunun. Vize prosedürünüzün ayrı olarak tamamlanması gerekiyorsa, lütfen bize bildirin."

Aklımıza şuna benzer bir mail atmak geldi, belki buradan doğru ev kiralamakla uğraşmaktansa böyle bir şey kabul olur diye:

Vize basvurumuzu degerlendirmekle gorevli makamlar da uygun gorurse, bloke hesabimizi 2 kisi icin 934+934 olarak guncellemeyi tercih ederiz. Cunku kiralayacagimiz ev icin Termin belirleyip, evin durumunu gordukten ve gerekirse tutanak altina aldiktan sonra kiralamak istiyoruz.

Sürecimizi gereksiz uzatmış olur muyuz acaba diye korkuyorum ama Türkiye’den doğru ev bulmak da imkansıza çok yakın bir olay ne yazık ki… Fikriniz tavsiyeniz olursa açığım.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Nis 03, 2024 2:33 am

Endişeniz yalnızca doğru evi bulmaksa sırf vize için geçici bir ev kiralayabilirsiniz. 3 aylık tutup yollasanız 1 ay daha vizenin gelmesi sürer, kalan 2 ayda da idare edip evleri gezebilirsiniz. İdeal olmayabilir ama aklıma bu geldi.
hashoshaf yazdı: Çrş Nis 03, 2024 1:06 am Sizden de kira sözleşmesi istenmiş eksik evrak olarak sanırım. Size gelen mailde ne yazıyordu bunun için? Ve mail size nereden geldi? Bize Konsolosluk gönderdi zannedersem, visa-national@ista.auswertiges-amt.de adresinden geldi. Gelenin çevirisi şu şekilde:

"Bir otel odasının rezervasyonu, yeterli yaşam alanının kanıtı olarak ve güvenli yaşam masraflarının hesaplanması için kabul edilemez (gerekirse bloke hesabın artırılması). Göçmenlik dairesinin eşinizin size katılması için gereken miktarı hesaplayabilmesi için lütfen bir kira sözleşmesi sunun. Vize prosedürünüzün ayrı olarak tamamlanması gerekiyorsa, lütfen bize bildirin."

Aklımıza şuna benzer bir mail atmak geldi, belki buradan doğru ev kiralamakla uğraşmaktansa böyle bir şey kabul olur diye:

Vize basvurumuzu degerlendirmekle gorevli makamlar da uygun gorurse, bloke hesabimizi 2 kisi icin 934+934 olarak guncellemeyi tercih ederiz. Cunku kiralayacagimiz ev icin Termin belirleyip, evin durumunu gordukten ve gerekirse tutanak altina aldiktan sonra kiralamak istiyoruz.

Sürecimizi gereksiz uzatmış olur muyuz acaba diye korkuyorum ama Türkiye’den doğru ev bulmak da imkansıza çok yakın bir olay ne yazık ki… Fikriniz tavsiyeniz olursa açığım.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Çrş Nis 03, 2024 9:19 am

optima999 yazdı: Çrş Nis 03, 2024 2:33 am Endişeniz yalnızca doğru evi bulmaksa sırf vize için geçici bir ev kiralayabilirsiniz. 3 aylık tutup yollasanız 1 ay daha vizenin gelmesi sürer, kalan 2 ayda da idare edip evleri gezebilirsiniz. İdeal olmayabilir ama aklıma bu geldi.
Endişemiz ev bulamamak açıkçası, geçici de olsa :D