Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
optima999

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen optima999 » Sal Nis 30, 2024 2:02 pm

Selamlar, bugün Stuttgart Auslanderbehörde'de oturum kartı randevuma gittim. Bloke hesabımın bitiş tarihine kadar oturum kartı vereceklerini çünkü sonrasında geçimimin kanıtı olmadığını söylediler. Tüm belgeleri verdikten sonra 15-20 dakika bekledim ve bana oturum kartımın onayladığına dair bir belge verdi. Şimdi dosyamı eşimin vize memuruna (eşimle soyisimlerimiz farklı olduğu için eşimin vize memuru başka bir odada) ileteceğini ve eşimin vizesinin onayı için kartın gelmesine gerek olmadığını söyledi. Kartı beklemeniz gerekiyor falan deseydi tatsızlık çıkaracaktım, yanımda kanun maddelerini falan çıktı alıp getirmiştim ama gerekmedi.

Bir de en son eşimin vize memuru 13 bin euro bloke hesap istemişti. Ama ne kadar sürelik, kimin adına ve halihazırdaki bloke hesaba ekleme mi yoksa yeni bir bloke hesap mı yazmamıştı. Bunları sorduk ama 3 haftadır cevap yok tabi. Şimdi 13bin'lik eşim adına 1 yıllık bloke hesap açıp göndereceğim, artık hiçbir bir şey istemezler umarım.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 30, 2024 2:05 pm

optima999 yazdı: Sal Nis 30, 2024 2:02 pm Selamlar, bugün Stuttgart Auslanderbehörde'de oturum kartı randevuma gittim. Bloke hesabımın bitiş tarihine kadar oturum kartı vereceklerini çünkü sonrasında geçimimin kanıtı olmadığını söylediler. Tüm belgeleri verdikten sonra 15-20 dakika bekledim ve bana oturum kartımın onayladığına dair bir belge verdi. Şimdi dosyamı eşimin vize memuruna (eşimle soyisimlerimiz farklı olduğu için eşimin vize memuru başka bir odada) ileteceğini ve eşimin vizesinin onayı için kartın gelmesine gerek olmadığını söyledi. Kartı beklemeniz gerekiyor falan deseydi tatsızlık çıkaracaktım, yanımda kanun maddelerini falan çıktı alıp getirmiştim ama gerekmedi.

Bir de en son eşimin vize memuru 13 bin euro bloke hesap istemişti. Ama ne kadar sürelik, kimin adına ve halihazırdaki bloke hesaba ekleme mi yoksa yeni bir bloke hesap mı yazmamıştı. Bunları sorduk ama 3 haftadır cevap yok tabi. Şimdi 13bin'lik eşim adına 1 yıllık bloke hesap açıp göndereceğim, artık hiçbir bir şey istemezler umarım.
En azından bir gelişme olmuş efendim, hayırlı olsun. En kısa sürede hallolur umarım.
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal Nis 30, 2024 2:33 pm

çok teşekkürler
hashoshaf yazdı: Sal Nis 30, 2024 2:05 pm En azından bir gelişme olmuş efendim, hayırlı olsun. En kısa sürede hallolur umarım.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Sal Nis 30, 2024 3:46 pm

hashoshaf yazdı: Prş Mar 28, 2024 12:18 pm Bugün bizden kira sözleşmesi istediler, yaşam masraflarımızı karşılamak için gerekli miktarın hesaplanabilmesi için. Otel rezervasyonumuzu kabul etmediklerini yazmışlar.

Sözleşmenin kaç aylık olması gerektiği ile ilgili bir bilgi yok ama gelen mailde. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır?
Bizden de şimdi kira sözleşmesi istedikleri maili gönderdi konsolosluk. Wohnung rezervasyonumuz vardı ama vize gelmeyince iptal ettirdik. Siz bu konuda nasıl bir yol izlediniz, nerelerden destek aldınız yardımcı olabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 30, 2024 3:54 pm

serhat16 yazdı: Sal Nis 30, 2024 3:46 pm Bizden de şimdi kira sözleşmesi istedikleri maili gönderdi konsolosluk. Wohnung rezervasyonumuz vardı ama vize gelmeyince iptal ettirdik. Siz bu konuda nasıl bir yol izlediniz, nerelerden destek aldınız yardımcı olabilir misiniz?
Biz bir tanıdık vasıtasıyla bir ev sahibiyle iletişime geçebildik ve öyle hallettik, biraz şans işi oldu. Süresiz bir sözleşme yaptık Haziran’dan başlayacak şekilde. İlgili şehir/eyalet artık hangisiyse onun yasalarında belirtilen kişi başı ortak kullanım alanı hariç yaşam alanı kaç m2 ise ona göre bir oda/ev tutmak gerekir.

TR’den doğru çok zor eğer bire bir bağlantı kuramazsanız. Hangi şehire gideceksiniz bilmiyorum ama homelike, housinganywhere gibi aracı siteleri kullanmak daha mantıklı. Biz de şayet evi kiralayamasaydık bunlara mecbur kalacaktık. Özel yurtlara da bakmanızı tavsiye ederim. Bunun harici herkesin önerdiği immowelt kleinanzeigen vs. bizim için sadece zaman kaybı oldu. Şehire ve sizin profilinize göre de değişir bu tabii ki.

Ama derdimiz henüz bitmedi bizim de, çünkü ses seda yok 20 gündür. Blokeyi yeterli görecekler mi, artırım isteyecekler mi belli değil. 2 hafta içinde vizelerimiz gelmezse gidişimizi ertelememiz gerekecek ve eve boşa kira vereceğiz…

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Sal Nis 30, 2024 4:20 pm

hashoshaf yazdı: Sal Nis 30, 2024 3:54 pm Biz bir tanıdık vasıtasıyla bir ev sahibiyle iletişime geçebildik ve öyle hallettik, biraz şans işi oldu. Süresiz bir sözleşme yaptık Haziran’dan başlayacak şekilde. İlgili şehir/eyalet artık hangisiyse onun yasalarında belirtilen kişi başı ortak kullanım alanı hariç yaşam alanı kaç m2 ise ona göre bir oda/ev tutmak gerekir.

TR’den doğru çok zor eğer bire bir bağlantı kuramazsanız. Hangi şehire gideceksiniz bilmiyorum ama homelike, housinganywhere gibi aracı siteleri kullanmak daha mantıklı. Biz de şayet evi kiralayamasaydık bunlara mecbur kalacaktık. Özel yurtlara da bakmanızı tavsiye ederim. Bunun harici herkesin önerdiği immowelt kleinanzeigen vs. bizim için sadece zaman kaybı oldu. Şehire ve sizin profilinize göre de değişir bu tabii ki.

Ama derdimiz henüz bitmedi bizim de, çünkü ses seda yok 20 gündür. Blokeyi yeterli görecekler mi, artırım isteyecekler mi belli değil. 2 hafta içinde vizelerimiz gelmezse gidişimizi ertelememiz gerekecek ve eve boşa kira vereceğiz…
Cevabınız için teşekkür ederim. Çocuğumuz olması nedeniyle mecburen düzgün bir ev tutmak zorundayız. Dediğiniz gibi bloke hesaba uygun şartlarda olmasıda önemli. O kadar saçma ki şu kira sözleşme olayı yani artık bu gibi konuların süreci uzatmaktan başka bir amacı olmadığını düşünüyorum. Umarım kısa süre içerisinde bizde bu durumu çözeriz. Sizde bu süreçte bir gelişme olursa paylaşırsanız sevinirim. Umarım en kısa sürede vizeleriniz ulaşır.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 30, 2024 4:30 pm

serhat16 yazdı: Sal Nis 30, 2024 4:20 pm Cevabınız için teşekkür ederim. Çocuğumuz olması nedeniyle mecburen düzgün bir ev tutmak zorundayız. Dediğiniz gibi bloke hesaba uygun şartlarda olmasıda önemli. O kadar saçma ki şu kira sözleşme olayı yani artık bu gibi konuların süreci uzatmaktan başka bir amacı olmadığını düşünüyorum. Umarım kısa süre içerisinde bizde bu durumu çözeriz. Sizde bu süreçte bir gelişme olursa paylaşırsanız sevinirim. Umarım en kısa sürede vizeleriniz ulaşır.
O zaman işiniz zor gerçekten. Bizim bloke hesaba uygun olmasını isteme sebebimiz, bir de artırım isteyip süreci ekstra uzatmasınlar diyeydi. Hesabımıza göre aylık €50 eksiğimiz kalıyor bloke hesabımızda şu an, acaba onun için bir şey isteyecekler mi yoksa vizemiz gelecek mi diye bekliyoruz işte. Onun dışında isteyebilecekleri bir belge olmadığını düşünüyorum bizden.

Gelişme olursa yazacağım. Süreci uzatmalarının çok bir anlamı olduğunu düşünmüyorum zira bu onlara gittikçe daha çok iş yükü oluşturmaya başlıyor. Amaçları insan elemek olabilir desek, o da saçma bir uğraş olur onlar adına, çünkü eleme yöntemi "ev tutun" demekse, eşlerden birinin önden gitmesiyle süreç devam ettirilebilir. Bu +1 sene demek, evet, ama yine de nihayetinde aileyi ayıramazlar ve yine kendilerine iş yükü oluşturmuş olurlar.

Burada problem yaşayan 4-5 arkadaş haricinde insanların vizeleri takır takır geliyor. Dosyanıza bakan memurun tutumuna bağlı bir şey, yani şans işi oluyor bu işler de biraz. Hiç konaklama sunmayıp, 1 ayda vizeleri gelen çiftler bile var.

Kendi adıma konuşacak olursam zaten genel anlamda şanssız ve böyle resmi işlerinde hep bir aksilik yaşayan biri olarak sürecimizin hızlı tamamlanmasını beklemiyordum ama çok da uzamasa iyi olur tabii ki :mrgreen:

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Sal Nis 30, 2024 4:42 pm

hashoshaf yazdı: Sal Nis 30, 2024 4:30 pm O zaman işiniz zor gerçekten. Bizim bloke hesaba uygun olmasını isteme sebebimiz, bir de artırım isteyip süreci ekstra uzatmasınlar diyeydi. Hesabımıza göre aylık €50 eksiğimiz kalıyor bloke hesabımızda şu an, acaba onun için bir şey isteyecekler mi yoksa vizemiz gelecek mi diye bekliyoruz işte. Onun dışında isteyebilecekleri bir belge olmadığını düşünüyorum bizden.

Gelişme olursa yazacağım. Süreci uzatmalarının çok bir anlamı olduğunu düşünmüyorum zira bu onlara gittikçe daha çok iş yükü oluşturmaya başlıyor. Amaçları insan elemek olabilir desek, o da saçma bir uğraş olur onlar adına, çünkü eleme yöntemi "ev tutun" demekse, eşlerden birinin önden gitmesiyle süreç devam ettirilebilir. Bu +1 sene demek, evet, ama yine de nihayetinde aileyi ayıramazlar ve yine kendilerine iş yükü oluşturmuş olurlar.

Burada problem yaşayan 4-5 arkadaş haricinde insanların vizeleri takır takır geliyor. Dosyanıza bakan memurun tutumuna bağlı bir şey, yani şans işi oluyor bu işler de biraz. Hiç konaklama sunmayıp, 1 ayda vizeleri gelen çiftler bile var.

Kendi adıma konuşacak olursam zaten genel anlamda şanssız ve böyle resmi işlerinde hep bir aksilik yaşayan biri olarak sürecimizin hızlı tamamlanmasını beklemiyordum ama çok da uzamasa iyi olur tabii ki :mrgreen:
Tamamen aynı düşüncelere sahibiz. Her sürecimizde bizlere zorluk çıkardılar. Gerçekten yeter artık ya diyorum :lol:

nonickname

Mesaj gönderen nonickname » Sal Nis 30, 2024 5:13 pm

serhat16 yazdı: Sal Nis 30, 2024 3:46 pm Bizden de şimdi kira sözleşmesi istedikleri maili gönderdi konsolosluk. Wohnung rezervasyonumuz vardı ama vize gelmeyince iptal ettirdik. Siz bu konuda nasıl bir yol izlediniz, nerelerden destek aldınız yardımcı olabilir misiniz?
Wunderflats diye bir site de var. Ona da bakabilirsiniz. Ev sahibiyle hiç muhatap olmadan evi tutuyorsunuz. Anmeldung için de belge ve kira sözleşmesi de veriyor bu site, hizmetleri de baya iyi, aklınızda olsun.

nonickname

Mesaj gönderen nonickname » Sal Nis 30, 2024 5:14 pm

hashoshaf yazdı: Sal Nis 30, 2024 4:30 pm O zaman işiniz zor gerçekten. Bizim bloke hesaba uygun olmasını isteme sebebimiz, bir de artırım isteyip süreci ekstra uzatmasınlar diyeydi. Hesabımıza göre aylık €50 eksiğimiz kalıyor bloke hesabımızda şu an, acaba onun için bir şey isteyecekler mi yoksa vizemiz gelecek mi diye bekliyoruz işte. Onun dışında isteyebilecekleri bir belge olmadığını düşünüyorum bizden.

50 Euro eksik var demişsiniz, bunu nasıl hesapladınız acaba?

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Sal Nis 30, 2024 5:26 pm

nonickname yazdı: Sal Nis 30, 2024 5:14 pm 50 Euro eksik var demişsiniz, bunu nasıl hesapladınız acaba?
Bende bu soruyu sorucaktım. :?:

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 30, 2024 9:13 pm

nonickname yazdı: Sal Nis 30, 2024 5:13 pm Wunderflats diye bir site de var. Ona da bakabilirsiniz. Ev sahibiyle hiç muhatap olmadan evi tutuyorsunuz. Anmeldung için de belge ve kira sözleşmesi de veriyor bu site, hizmetleri de baya iyi, aklınızda olsun.
Wunderflats’ta ev sahibi onayı gerekiyor rezervasyon için ve Wundetflats sadece ev sahibiyle sizi iletişime geçiriyor. Wunderflats’tan ev tutup depozitosunu ev sahibinden geri alamayan da var, hiç problem yaşamayan da.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 30, 2024 9:16 pm

nonickname yazdı: Sal Nis 30, 2024 5:14 pm 50 Euro eksik var demişsiniz, bunu nasıl hesapladınız acaba?
optima99’un attığı bir site vardi 2024 icin aylik sosyal yardım miktarlarini gosteren.

Evli kisiler icin kisi basi miktar+ev kirasi+sigorta masraflari yaptik, bloke hesap miktarimizdan cikarttik. Net miktar degil bahsettigim €50 ama en azindan bir fikrimiz var eksigimiz olup olmadigiyla alakali.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cum May 03, 2024 8:30 am

24 Nisan’da BVA’ya eşimin basvuru durumunu sormak icin attigim maile cevap geldi (benim islemlerimin tamamlandigini biliyorduk). Yabancilar subesinde islemlerimizin bittigini, konsoloslugun sonuca erdirmesi gerektigini soylemisler. Bremen.

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Cum May 03, 2024 8:55 am

hashoshaf yazdı: Cum May 03, 2024 8:30 am 24 Nisan’da BVA’ya eşimin basvuru durumunu sormak icin attigim maile cevap geldi (benim islemlerimin tamamlandigini biliyorduk). Yabancilar subesinde islemlerimizin bittigini, konsoloslugun sonuca erdirmesi gerektigini soylemisler. Bremen.
Bu çok güzel bir haber bence. Yani vizenizin kısa sürede çıkacağı anlamına geliyor. Hayırlı olsun :)

Ben de şunu sormak istiyorum. Ben(öğrenci) visa-processing@zentrale.auswaertiges-amt.de bu mail adresinden kendi vizemin hazır olduğu ve eşimi bekleyip beklemeyeceğimi belirtmemi isteyen bir mail aldım. Beklemek istediğimi, hem almanyada hem Türkiyede farklı evler açamayız diye sebep göstererek söyledim. Ne eksik evrak istiyorlar ne eşimin vizesini veriyorlar. Biz turist vizesiyle benim okulumun olduğu şehre (freiburg) geldik. Ne yapmam gerekiyor kendi vizemi alıp auslanderbehördeye gidip eşimi mi sorayım, beklemeli miyiz. Süreç yıpratıcı olmaya başladı. Ev tuttuk ama çalışamıyoruz. Yol gösterirseniz çok sevinirim :(
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cum May 03, 2024 8:59 am

aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 8:55 am Bu çok güzel bir haber bence. Yani vizenizin kısa sürede çıkacağı anlamına geliyor. Hayırlı olsun :)

Ben de şunu sormak istiyorum. Ben(öğrenci) visa-processing@zentrale.auswaertiges-amt.de bu mail adresinden kendi vizemin hazır olduğu ve eşimi bekleyip beklemeyeceğimi belirtmemi isteyen bir mail aldım. Beklemek istediğimi, hem almanyada hem Türkiyede farklı evler açamayız diye sebep göstererek söyledim. Ne eksik evrak istiyorlar ne eşimin vizesini veriyorlar. Biz turist vizesiyle benim okulumun olduğu şehre (freiburg) geldik. Ne yapmam gerekiyor kendi vizemi alıp auslanderbehördeye gidip eşimi mi sorayım, beklemeli miyiz. Süreç yıpratıcı olmaya başladı. Ev tuttuk ama çalışamıyoruz. Yol gösterirseniz çok sevinirim :(
Guzel haber olmasina fakat acaba ne zaman bitti de biz ne zamandir konsoloslugu bekliyoruz… 2 hafta icinde gelmezse kursumu ertelemem gerekecek. Umarim tatillerden dolayidir bu yavaslik ve artik yetisirler basvurulara.

Soylediginiz konu hakkinda bir bilgim yok maalesef edmrshn arkadasimiz da ayni sekilde beklemekte. Dediginiz gibi yapip vizelerini hizlica alan da var, bekleyen de. Isterseniz BVA’ya mail atip esinizin basvurusunu sorun benim yaptigim gibi. Is konsoloslukta mi yoksa hala yabancilar subesinde mi onu bilirsiniz en azindan.

Hangi konsolosluktu sizin?

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cum May 03, 2024 11:14 am

hashoshaf yazdı: Cum May 03, 2024 8:30 am 24 Nisan’da BVA’ya eşimin basvuru durumunu sormak icin attigim maile cevap geldi (benim islemlerimin tamamlandigini biliyorduk). Yabancilar subesinde islemlerimizin bittigini, konsoloslugun sonuca erdirmesi gerektigini soylemisler. Bremen.
Günün en güzel haberi, çok sevindim. Konsolosluğa yazdınız mı? Haftaya vizenizi elinize almanız dileğiyle :))

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cum May 03, 2024 11:15 am

edmrshn yazdı: Cum May 03, 2024 11:14 am Günün en güzel haberi, çok sevindim. Konsolosluğa yazdınız mı? Haftaya vizenizi elinize almanız dileğiyle :))
Teşekkürler, umarım sizin için de seviniriz en yakın zamanda :)

Aynı gün konsolosluğa da mail atmıştım, onlardan bir cevap gelmedi. Telefonla ulaşmak da zaten imkansıza yakın bir şey...

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cum May 03, 2024 1:45 pm

Hayırlı olsun. Endişe etmeyin, yakın zamanda gelir.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cum May 03, 2024 1:54 pm

Bazı yabancılar dairelerinin danışma saatleri bile oluyor, böyle bir imkanınız varsa kesinlikle gidip sorun bence. Ama Freiburg'taki daire internetten baktığımı kadarıyla sorunlu duruyor. Hiç daireye mail attınız mı?
aysukoksal yazdı: Cum May 03, 2024 8:55 am Bu çok güzel bir haber bence. Yani vizenizin kısa sürede çıkacağı anlamına geliyor. Hayırlı olsun :)

Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?