Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 28, 2024 2:26 pm

serhat16 yazdı: Prş Mar 28, 2024 2:19 pm Ne yazık ki yabancılar dairesi memurunun insiyatifine bırakılmış böyle konular. Otel rezervasyonuyla veya herhangi bir kira kontratı bile sunmayanların vizelerini aldığını çok net biliyorum. Umarım kısa süre içerisinde çözüm bulursunuz. Gerçekten sinir bozucu bir durum. Lütfen bizi de bir çözüm bulursanız haberdar edin. Kolaylıklar diliyorum
Alıyorlar, doğru söylüyorsunuz. Şans işi biraz, yapacak bir şey yok. Zaten her türlü bulmamız lazımdı, sadece Türkiye'den doğru zor olması bizim için bir problem. Sıka sıka çözdürecekler ama bu problemi bize :) Teşekkürler.
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

serhat16

Mesaj gönderen serhat16 » Prş Mar 28, 2024 2:35 pm

hashoshaf yazdı: Prş Mar 28, 2024 2:26 pm Alıyorlar, doğru söylüyorsunuz. Şans işi biraz, yapacak bir şey yok. Zaten her türlü bulmamız lazımdı, sadece Türkiye'den doğru zor olması bizim için bir problem. Sıka sıka çözdürecekler ama bu problemi bize :) Teşekkürler.
Evet haklısınız. Acaba ''Kiralayacağımız evi Almanya'ya gelip kendimiz görerek ve beğenerek kiralamak istiyoruz'' gibi bir mail gönderseniz bu süreçtete en azından ev ararken belki bu talebiniz kabul görür. Şansınızı denemiş olursunuz. Olumsuz bir maille dönüş yaparlarsa Kiralamaya ekstra yoğunlaşabilirsiniz. Bunu denemenizde fayda var belki bu talebinizi mantıklı bulabilirler.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 28, 2024 2:41 pm

serhat16 yazdı: Prş Mar 28, 2024 2:35 pm Evet haklısınız. Acaba ''Kiralayacağımız evi Almanya'ya gelip kendimiz görerek ve beğenerek kiralamak istiyoruz'' gibi bir mail gönderseniz bu süreçtete en azından ev ararken belki bu talebiniz kabul görür. En azından şansınızı denersiniz. Olumsuz bir maille dönüş yaparlarsa Kiralamaya ekstra yoğunlaşabilirsiniz. Bunu denemenizde fayda var belki bu talebinizi mantıklı bulabilirler.
"Bir otel odasının rezervasyonu, yeterli yaşam alanının kanıtı olarak ve güvenli yaşam masraflarının hesaplanması için kabul edilemez (gerekirse bloke hesabın artırılması). Göçmenlik dairesinin eşinizin size katılması için gereken miktarı hesaplayabilmesi için lütfen bir kira sözleşmesi sunun. Vize prosedürünüzün ayrı olarak tamamlanması gerekiyorsa, lütfen bize bildirin."

Yani sadece yaşayacağımız yer için değil bloke hesap miktarı için de istiyorlar kira sözleşmesini. O kadar sebep sunmuşlar ki söylediğiniz şeyin etki edeceğini zannetmiyorum maalesef...

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Prş Mar 28, 2024 3:01 pm

En az 3 aylık bir sözleşme yapın. Ve en minumum 25 m2 olsun ev. Kanuni sınır bu ama bundan yüksek m2'ye sahip olsa daha garanti olur. Almanya'ya gelip kiralayacağız gibi bir şey yazarsanız kabul edeceklerini sanmıyorum. Kiraladığınız evin tutarını öğrendikten sonra kira turarına göre aylık masraflarınızı hesaplayıp gerekirse bloke hesap arttırımı isteyeceklerdir.

Wunderflats diye bir site var, pahalı ama uzaktan kolayca ev tutabiliyorsunuz. Belki oraya bakabilirsiniz.
hashoshaf yazdı: Prş Mar 28, 2024 12:18 pm Bugün bizden kira sözleşmesi istediler, yaşam masraflarımızı karşılamak için gerekli miktarın hesaplanabilmesi için. Otel rezervasyonumuzu kabul etmediklerini yazmışlar.

Sözleşmenin kaç aylık olması gerektiği ile ilgili bir bilgi yok ama gelen mailde. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır?
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 28, 2024 3:05 pm

optima999 yazdı: Prş Mar 28, 2024 3:01 pm En az 3 aylık bir sözleşme yapın. Ve en minumum 25 m2 olsun ev. Kanuni sınır bu ama bundan yüksek m2'ye sahip olsa daha garanti olur. Almanya'ya gelip kiralayacağız gibi bir şey yazarsanız kabul edeceklerini sanmıyorum. Kiraladığınız evin tutarını öğrendikten sonra kira turarına göre aylık masraflarınızı hesaplayıp gerekirse bloke hesap arttırımı isteyeceklerdir.

Wunderflats diye bir site var, pahalı ama uzaktan kolayca ev tutabiliyorsunuz. Belki oraya bakabilirsiniz.
Bu 25 m2 olayını çok duydum ama resmi olarak herhangi bir yerde görmedim. "İkamet değiştikten sonra vize başvurusu için 3 ay beklenmesi lazım" gibi bir hurafe mi acaba... Değilse gördüğünüz yeri söyleyebilir misiniz rica etsem, gerçekten merak ediyorum çünkü. Gelen mailde de "yeterli yaşam alanı" denmiş ama spesifik olarak 25 m2 belirtilmemiş.

Wunderflats, HousingAnywhere gibi yerleri biliyorum ama dediğiniz gibi hem çok pahalı, hem de Bremen için neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ilan var, özellikle evin tamamını kiralamak için...

trukun

Mesaj gönderen trukun » Prş Mar 28, 2024 5:49 pm

Merhaba,
WG-Gesucht'a bakabilirsiniz. Ben geçici evimi oradan tutmuştum. Bazı öğrenciler staj veya başka bir nedenden ötürü başka şehirlere gidecekleri zaman evlerini kısa süreli kiraya veriyorlar. Ücretleri uygun oluyor ve ayrıca Wohnungsgeberbestätigung da talep edebilirsiniz kiralamadan önce eğer ev sahipleri izin verirse size bu belgeyi veriyorlar ki ikamet kaydınızı yaptırabilin Almanyaya gidince. Yalnız evi online görüp sözleşme imzalamadan herhangi bir para ödemeyin bazı ilanlar dolandırıcı olabiliyor (ki onlar zaten ev çok güzel ama çok ucuz ise ortalamaya göre anlaşılıyor)
Osnabrück University - Cognitive Science Master
İstanbul 41F
Başvuru Tarihi: 02.01.2024
Randevu Atanma Tarihi: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 22.02.2024
Dijital iletim: 14.03.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: -
Eşin Vize Geliş Tarihi: -

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 28, 2024 5:49 pm

trukun yazdı: Prş Mar 28, 2024 5:49 pm Merhaba,
WG-Gesucht'a bakabilirsiniz. Ben geçici evimi oradan tutmuştum. Bazı öğrenciler staj veya başka bir nedenden ötürü başka şehirlere gidecekleri zaman evlerini kısa süreli kiraya veriyorlar. Ücretleri uygun oluyor ve ayrıca Wohnungsgeberbestätigung da talep edebilirsiniz kiralamadan önce eğer ev sahipleri izin verirse size bu belgeyi veriyorlar ki ikamet kaydınızı yaptırabilin Almanyaya gidince. Yalnız evi online görüp sözleşme imzalamadan herhangi bir para ödemeyin bazı ilanlar dolandırıcı olabiliyor (ki onlar zaten ev çok güzel ama çok ucuz ise ortalamaya göre anlaşılıyor)
Bakacağım, teşekkür ederim.

Paskalya95

Mesaj gönderen Paskalya95 » Prş Mar 28, 2024 7:34 pm

Merhaba herkese,

Vize bekleyen herkese bol sabır diliyorum.

Eşimin vizesi mart başında çıktı ve şu an Almanya’da. Açıkcası uzun süredir eşlerinin vizesi gelmeyen entryler okuyunca bir telaşa kapıldım. Bizim başvurumuzdan itibaren 5 ay olacak neredeyse. Eksik evrak veya hiç bir şey talep edilmedi. Sadece eşime senin vizeni gönderelim mi yoksa eşini beklicek misin diye sordular. O da okul açılacağı için vizesinin gelmesini istedi. Bu zamana kadar benim vizem ile ilgili hiç mail atmadık. Nereye nasıl bir mail atmalıyım yardımlarınızı rica ederim.
Berlin Potsdam
İstanbul-Gayrettepe 41F Eşli
Atama için başvurma tarihi : 24.09.2023
Atama tarihi : 10.10.2023
Evrak Teslim Tarihi: 02.11.2023
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 05.03.2024 -1 yıllık multi
Eşin (ben) Vize Geliş Tarihi: -

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Prş Mar 28, 2024 7:50 pm

Tabi ki, aslında bu durumda iki kaynağa bakmak gerekiyor:

1- Augenthg 29. maddede 1. paragraf 2.maddede " sufficient living space must be available." yazıyor. Bu kanun maddesi zaten iki eşin de yabancı olduğu aile birleşimiyle ilgi her koşulu anlatıyor. Tabi sufficient living space muğlak bir ifade ve herhangi bir boyut belirtilmemiş. Bu yüzden 2. kaynağa bakmamız lazım. ( Link: https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... html#p0750 )

2- Her eyaletin Wohnungsaufsichtsgesetz denilen housing denetleme yasası var. Bu yasa eyaletten eyalete değişiyor ama genelde kişi başına 12m2 ve mutfak/tuvaletin bulunması "sufficient living space olarak" tanımlanıyor. Baden-Wüttemberg için bu genellemenin geçerli olduğuna eminim, çünkü bana gelen ek evrak talebinde aynen bu yazıyordu.

hashoshaf yazdı: Prş Mar 28, 2024 3:05 pm Bu 25 m2 olayını çok duydum ama resmi olarak herhangi bir yerde görmedim. "İkamet değiştikten sonra vize başvurusu için 3 ay beklenmesi lazım" gibi bir hurafe mi acaba... Değilse gördüğünüz yeri söyleyebilir misiniz rica etsem, gerçekten merak ediyorum çünkü. Gelen mailde de "yeterli yaşam alanı" denmiş ama spesifik olarak 25 m2 belirtilmemiş.

Wunderflats, HousingAnywhere gibi yerleri biliyorum ama dediğiniz gibi hem çok pahalı, hem de Bremen için neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ilan var, özellikle evin tamamını kiralamak için...
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 28, 2024 7:52 pm

optima999 yazdı: Prş Mar 28, 2024 7:50 pm Tabi ki, aslında bu durumda iki kaynağa bakmak gerekiyor:

1- Augenthg 29. maddede 1. paragraf 2.maddede " sufficient living space must be available." yazıyor. Bu kanun maddesi zaten iki eşin de yabancı olduğu aile birleşimiyle ilgi her koşulu anlatıyor. Tabi sufficient living space muğlak bir ifade ve herhangi bir boyut belirtilmemiş. Bu yüzden 2. kaynağa bakmamız lazım. ( Link: https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... html#p0750 )

2- Her eyaletin Wohnungsaufsichtsgesetz denilen housing denetleme yasası var. Bu yasa eyaletten eyalete değişiyor ama genelde kişi başına 12m2 ve mutfak/tuvaletin bulunması "sufficient living space olarak" tanımlanıyor. Baden-Wüttemberg için bu genellemenin geçerli olduğuna eminim, çünkü bana gelen ek evrak talebinde aynen bu yazıyordu.
Teşekkürler, ilk defa bunun için resmi bir kaynak gördüm ta Ekim ayında araştırmaya başladığımdan beri.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Prş Mar 28, 2024 7:55 pm

Merhaba,

Öncelikle BVA'nın visa hotline'ına email atıp veya direkt arayıp dosyanızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Çok büyük ihtimalle yabancılar dairesinde bekliyordur. Sonrasında yabancılar dairesine email atıp durumu sorabilirsiniz. Gelecek yanıtı yine burada paylaşın, yardımcı oluruz.
Paskalya95 yazdı: Prş Mar 28, 2024 7:34 pm Merhaba herkese,

Vize bekleyen herkese bol sabır diliyorum.

Eşimin vizesi mart başında çıktı ve şu an Almanya’da. Açıkcası uzun süredir eşlerinin vizesi gelmeyen entryler okuyunca bir telaşa kapıldım. Bizim başvurumuzdan itibaren 5 ay olacak neredeyse. Eksik evrak veya hiç bir şey talep edilmedi. Sadece eşime senin vizeni gönderelim mi yoksa eşini beklicek misin diye sordular. O da okul açılacağı için vizesinin gelmesini istedi. Bu zamana kadar benim vizem ile ilgili hiç mail atmadık. Nereye nasıl bir mail atmalıyım yardımlarınızı rica ederim.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Prş Mar 28, 2024 8:48 pm

hashoshaf yazdı: Prş Mar 28, 2024 12:18 pm Bugün bizden kira sözleşmesi istediler, yaşam masraflarımızı karşılamak için gerekli miktarın hesaplanabilmesi için. Otel rezervasyonumuzu kabul etmediklerini yazmışlar.

Sözleşmenin kaç aylık olması gerektiği ile ilgili bir bilgi yok ama gelen mailde. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır?
Neden sizden kira sözleşmesi istediklerini biliyor musunuz? Yani çok saçma değil mi
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Prş Mar 28, 2024 11:48 pm

İş yabancılar dairesi olunca mantık aramamak lazım
aysukoksal yazdı: Prş Mar 28, 2024 8:48 pm Neden sizden kira sözleşmesi istediklerini biliyor musunuz? Yani çok saçma değil mi
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

hilalbozk

Mesaj gönderen hilalbozk » Cum Mar 29, 2024 12:59 am

Merhaba bir süredir buraya yazmıyordum ama artık işler o kadar çıkmaz bir duruma girdi ki son durumu yazmak istedim.
Eşimle İstanbul konsolosluğuna 36f vizesi için beraber başvurduk.

Vize başvuru tarihi: 02.01.2023
Vize randevusu: 08.03.2023
Benim vizem 04.04.2023-te geldi. İki farklı okuldan kabulüm vardı, dil okulunu tamamlayıp mastera başladım. Bu süreçte eşimin vizesi için ulaşmadığımız kurum kalmadı ve eşimin vizesinin benim üniversite kaydımı sormadan yabancılar şubesi tarafından “dil okulunda olduğum için red” olduğunu öğrendik. Ancak konsolosluk red vermeyerek öğrenci belgemi istedi, gönderdik. Yabancılar şubesi 5 ay kadar süre daha bize hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Bu süreçte yaşadığım şehrin entegrasyon biriminden oldukça yetkili biri ile iletişime geçtim. O kişi araya girince dosyaya bakan memurun ona tekrar reddedeceğini çünkü oturum kartımın olmadığını söylemiş. Ancak oturum kartımı 2 hafta çoktan almıştım. Belli ki memur ya yine dosyaya bakmamış ya da sistemde kartımı göremiyordu, hiçbir fikrimiz yok. Bu süreçte evi tuttum, ve eşim de gelecek diye aylarca yüksek kira ödedim. Daha sonra memur “aa evet varmış ama bloke hesap yakınca bitecek uzatması lazım” dedi. Borç harç tekrar 6 ay eşim için uzattım. 2 ay önce onay verdiğini söylemesine rağmen belgeleri tekrar posta yoluyla istedi (açıklama olarak da konsolosluğa göndereceğiz dedi, ancak zaten eşim konsolosluğa belgeleri mail de atmıştı.) 2 hafta önce ben yabancılar şubesine tekrar, eşim de konsolosluğa posta yoluyla tüm istedikleri belgeleri yolladık. Belgelerin içinde kronik hastalığım sebebiyle Almanya’daki doktorumun bu durumun yarattığı stresin hastalığımı kötü etkilediği ve sürecin hızlandırılması talepli dilekçe dahi var. Sanıyoruz ki süreç artık konsoloslukta devam ediyor ancak hiçbir şekilde konsolosluğa ulaşamıyoruz.

Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim öncelikle. Toplam 15 ay geçti. 10 aydır birbirimizden ayrıyız. İki ayrı yerde kira ödüyoruz. Vize gelmeyecekse evi kapatayım daha ucuz bir yurda çıkayım diyoruz, vize gelir belki tekrar ev bulamayız diye tutuyoruz. Her gün ayrı bir stres. Maddi ve manevi olarak zarar halindeyiz.

Avukatlarla görüştük süreç devam ederken müdahil olmak manasız dediler.

En son aklıma gelen, konsolosluğun kapısına gitmek ama içeri alınmayacağımızı düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olan, konsolosluğa ulaşmak için bir fikri olan var mı? Sizlerin maillerine dönüyorlar mı?

Tekrar herkese bir an önce güzel haberler almayı diliyorum, teşekkürler

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cum Mar 29, 2024 2:04 am

Merhabalar,

Öncelikle yaşadığınız durum için gerçekten çok üzgünüm. Gerçekten. 15 ay kadar inanılamayacak bir süre değil ama yaklaşık 8 ay oldu bizim de ve benzer karmaşıklıklar var. O yüzden bir nebze hem ruhsal hem de finansal olarak ne kadar yıpratıcı bir süreç içerisinde olduğunuzu anlayabiliyorum. Ben 8 ayda kafayı yiyecek düzeye geldim, size Allah sabır versin.

Tavsiyem, BVA'ya email atıp dosyanızın nerede olduğunu öğrenin. Daha önce yapmadıysanız, zzVISABVA@bva.bund.de adresine Almanca olarak eşinizin ad soyad, pasaport numarası ve doğum tarihini yazarak dosyasının nerede olduğunu sorun. Eğer salıya kadar cevap gelmezse +49 0228993580 numarasını arayıp bu sorgulamayı yapın. Burası sadece bilgi sistemi, herhangi bir şekilde sürecinizi etkileme şansı yok. Dosyanız şu an konsoloslukta olup olmadığını net bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

İkinci olarak, konsolosluğa buradan email atabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/action/tr-tr/2602900/action/-
Ben konsolosluğa 3 ay geçtiğinde email atmıştım ve birkaç gün içinde cevap gelmişti. Size tavsiyem emaili Almanca atın ve konu başlığının başına (15 AYDIR BEKLİYORUZ, ACİL) gibi bir şey koyun. Birkaç hafta içerisinde yine ses çıkmazsa tekrar atın. Bazen hiç cevap vermedikleri de oluyor.

Avukatların sürece müdahil olmaya manasız olarak tepki vermelerine çok şaşkınım. Daha ne olması gerekiyor müdahil olmak için? 45 ay falan mı beklemek lazım? Bu konuştuğunuz avukatlar ausländerrecht avukatları mı yoksa başka bir şey mi?

Şimdiki yazacaklarım kesinlikle hukuki tavsiye değil, kendi sürecimde araştırarak bulduklarım:
Yabancılar dairesindeki memurun ilk başta ret vermesi apaçık bir hata. İkinci vereceği ret için ise; aile birleşimi için Almanya'daki yabancının oturum kartına sahip olması gerekmiyor! Ulusal vize Aufenthaltserlaubnis'e eşdeğer (Aufenthg S 6 (3)). Bana da aynı bahaneyi uydurmuşlardı. Kaldı ki sizin oturum kartınız varmış zaten, bu bile bir hata. Son olarak, konsolosluğun ve yabancılar dairesinin size 3 ay içinde yanıt vermeleri gerekiyor (S75 VwGO Untätigkeitsklage). Düzgün bir avukat bulup son yazdığım maddeden konsolosluğa ve yabancılar dairesine dava açıp vizeyi onaylatabilirsiniz (dava ne kadar sürer bilmiyorum).

Hakkınızı tam olarak aramak istiyorsanız §839 BGB i.V.m Art 34 GG ile de Schadensersatz (tazminat davası) açın. Maddi manevi zararınız büyük. Dienstaufsichtsbeschwerde ile o işbilmez memura ve amirine de dava açabilirsiniz. Elbette bunları ilgili bir avukatla konuşup hukuki tavsiye alarak ilerlemek gerekir, ben sadece aklımdakileri yazıyorum.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, umarım yardımcı olabilmişimdir.

hilalbozk yazdı: Cum Mar 29, 2024 12:59 am Merhaba bir süredir buraya yazmıyordum ama artık işler o kadar çıkmaz bir duruma girdi ki son durumu yazmak istedim.
Eşimle İstanbul konsolosluğuna 36f vizesi için beraber başvurduk.

Vize başvuru tarihi: 02.01.2023
Vize randevusu: 08.03.2023
Benim vizem 04.04.2023-te geldi. İki farklı okuldan kabulüm vardı, dil okulunu tamamlayıp mastera başladım. Bu süreçte eşimin vizesi için ulaşmadığımız kurum kalmadı ve eşimin vizesinin benim üniversite kaydımı sormadan yabancılar şubesi tarafından “dil okulunda olduğum için red” olduğunu öğrendik. Ancak konsolosluk red vermeyerek öğrenci belgemi istedi, gönderdik. Yabancılar şubesi 5 ay kadar süre daha bize hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Bu süreçte yaşadığım şehrin entegrasyon biriminden oldukça yetkili biri ile iletişime geçtim. O kişi araya girince dosyaya bakan memurun ona tekrar reddedeceğini çünkü oturum kartımın olmadığını söylemiş. Ancak oturum kartımı 2 hafta çoktan almıştım. Belli ki memur ya yine dosyaya bakmamış ya da sistemde kartımı göremiyordu, hiçbir fikrimiz yok. Bu süreçte evi tuttum, ve eşim de gelecek diye aylarca yüksek kira ödedim. Daha sonra memur “aa evet varmış ama bloke hesap yakınca bitecek uzatması lazım” dedi. Borç harç tekrar 6 ay eşim için uzattım. 2 ay önce onay verdiğini söylemesine rağmen belgeleri tekrar posta yoluyla istedi (açıklama olarak da konsolosluğa göndereceğiz dedi, ancak zaten eşim konsolosluğa belgeleri mail de atmıştı.) 2 hafta önce ben yabancılar şubesine tekrar, eşim de konsolosluğa posta yoluyla tüm istedikleri belgeleri yolladık. Belgelerin içinde kronik hastalığım sebebiyle Almanya’daki doktorumun bu durumun yarattığı stresin hastalığımı kötü etkilediği ve sürecin hızlandırılması talepli dilekçe dahi var. Sanıyoruz ki süreç artık konsoloslukta devam ediyor ancak hiçbir şekilde konsolosluğa ulaşamıyoruz.

Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim öncelikle. Toplam 15 ay geçti. 10 aydır birbirimizden ayrıyız. İki ayrı yerde kira ödüyoruz. Vize gelmeyecekse evi kapatayım daha ucuz bir yurda çıkayım diyoruz, vize gelir belki tekrar ev bulamayız diye tutuyoruz. Her gün ayrı bir stres. Maddi ve manevi olarak zarar halindeyiz.

Avukatlarla görüştük süreç devam ederken müdahil olmak manasız dediler.

En son aklıma gelen, konsolosluğun kapısına gitmek ama içeri alınmayacağımızı düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olan, konsolosluğa ulaşmak için bir fikri olan var mı? Sizlerin maillerine dönüyorlar mı?

Tekrar herkese bir an önce güzel haberler almayı diliyorum, teşekkürler
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Cum Mar 29, 2024 10:05 am

Herkese merhaba,

41F eşli - Freiburg
Ankara İdata randevusu: 14.02.2024
Dijital iletim: 26.02.2024
Öğrenci pasaport geliş: -
Eş pasaport geliş: -

Benzer tarihlerde evraklarını iletip cevap alan ya da hala bizim gibi bekleyen var mı? Bana 26 şubatta ya seyahat sağlık sigortası yaptırın ya da okula kayıt belgenizi iletin diye mail attılar biz de eşim ve bana seyahat sağlık sigortası yaptırıp aynı gün ilettik. Sessizlik prosedürü bozulmuş mu oluyor?

Ankaradan başvuran çoğu kişinin hala beklediğini gördüm. Bva ve Ankara konsolosluğundan cevap alamıyorum.

Canbey34

Mesaj gönderen Canbey34 » Cum Mar 29, 2024 1:59 pm

aysukoksal yazdı: Cum Mar 29, 2024 10:05 am Herkese merhaba,

41F eşli - Freiburg
Ankara İdata randevusu: 14.02.2024
Dijital iletim: 26.02.2024
Öğrenci pasaport geliş: -
Eş pasaport geliş: -

Benzer tarihlerde evraklarını iletip cevap alan ya da hala bizim gibi bekleyen var mı? Bana 26 şubatta ya seyahat sağlık sigortası yaptırın ya da okula kayıt belgenizi iletin diye mail attılar biz de eşim ve bana seyahat sağlık sigortası yaptırıp aynı gün ilettik. Sessizlik prosedürü bozulmuş mu oluyor?

Ankaradan başvuran çoğu kişinin hala beklediğini gördüm. Bva ve Ankara konsolosluğundan cevap alamıyorum.

Bizde 14 şubatta 41F Berlin eşli vize başvurduk. Eksik evrak da istediler gönderdik ama haber yok hala

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cum Mar 29, 2024 8:35 pm

aysukoksal yazdı: Prş Mar 28, 2024 8:48 pm Neden sizden kira sözleşmesi istediklerini biliyor musunuz? Yani çok saçma değil mi
Bir otel odasının rezervasyonu, yeterli yaşam alanının kanıtı olarak ve güvenli yaşam masraflarının hesaplanması için kabul edilemez (gerekirse bloke hesabın artırılması). Göçmenlik dairesinin eşinizin size katılması için gereken miktarı hesaplayabilmesi için lütfen bir kira sözleşmesi sunun. Vize prosedürünüzün ayrı olarak tamamlanması gerekiyorsa, lütfen bize bildirin.

Gelen mailin tercümesi bu şekilde. Blokeyi de aylık €1500 olacak şekilde istenen miktarın da üstünde açmıştık oysa ki. Demek oluyor ki kira sözleşmesini versek üzerine bir de bloke hesap artırımı isteyebilirler gösterdiğimizi yeterli görmeyip.

Kiralık ev arıyoruz, yapılabilecek bir şey yok. Aklımıza maile cevap verip "Üst limit neyse ona artıralım" demek geldi ama işe yarar mı emin değiliz. Bu konuda bir fikri veya tecrübesi olan var mıdır?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Cmt Mar 30, 2024 3:47 pm

Arkadaşlar bugüne kadar idata’dan sorguladığımda ‘belgeleriniz ilgili elçilik/konsolosluğa gönderilmiş işlemleriniz başlamıştır.’ Yazıyordu. Bugün baktığımda hem eşim hem benim pasaport numaramı girdiğimde sistemimizde böyle bir pasaport bulunmamaktadır diyor. Benzer sorunu yaşayan var mı?

wtiawtiaw

Mesaj gönderen wtiawtiaw » Cmt Mar 30, 2024 6:52 pm

cascasd yazdı: Pzt Oca 08, 2024 12:43 am Merhaba, Eşinizin vizesi geldi mi? Ya da yabancılar ofisinden bir dönüş aldınız mı?
Merhaba, yabancilar dairesi benden de bazi evraklar istedi (biz esimin randevusunda verebiliriz saniyorduk) istedigi evraklari tamamlayip gonderecegim umarim bu hafta. insallah sonrasinda da sonuc olumlu olur. ancak bizimkine biraz benzer (almanyadaki kalis süresi ve evlilik süresi daha kisa, calisma sekli tam olarak midijob degil) bir arkadasimiz maalesef reddedilmis stuttgartta... biz de buna istinaden baska secenekleri arastiriyoruz