Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
anarbjk

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen anarbjk » Pzr Tem 28, 2019 1:05 am

Arkadaşlar türkcem biraz zayif, konu ile alakadar bazi izahlarda bulunmak istoyorum. Umarim herkes anlar.
Aile birlesimi yapdik, çocuk ve ben (Azerbeycandan). Eşimle çocuk ayni günde termin yapdilar . (çocuğun o zaman 1 yaşı vardi). Eşime viza geldikden 40-45 gün sonra çocuğa viza geldi. Ben 3 ay sonraya termin aldim,evraklari konsolosluğa verdim, (sertifika hariç) 2-3 ay içinde sertifika getirmemi istediler, sinavdan geçemedim, bir ay sonra tekrar sınava girdim, geçdikden sonra sertifikayi verdim. Sertifikadan sonra vizam 2 aya geldi. Toplam 6 ay benim almanyaya gitme işim tamamlandi. (Eşimden sonra)
1. Gitdiyiniz eyaletin kanunlari izin vermeli aile birlesimi icin. Bazi yerler eşinizin en az iki yil almanyada oturumu olmasini istiyor ( bir arkadaşim bizzat karsilasdi bir sorun)
2. Universiteye kabul olmuş eşinizin çalışması şart diil. Ailenin geçimi için ausländerbehörde (yabancilarla iş subesi) belli miktar bir para hesapliyor. Bizim durumumuzda bu bir yıl için yaklaşik 22000 euro oldu.
3. 30 yaş ustu kişiler mawistada rahat sigorta yapa bilerler.
4. Aile birleşimi yapacak kişi mutlaka Göethe Start Deutsch A1 sinavina girmeli ve resmi sertifika almali.
Diyer evraklar zaten konsolosluğun sitesinde yaziliyor.

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Cmt Ağu 10, 2019 12:09 pm

anarbjk yazdı: Pzr Tem 28, 2019 12:40 am Benim eşim Bielefeld de yuksek lisans yapiyor. Aile birleşimi yapdık. 6 ay sürdü, sigorta olarak mawista secdik (30 yaş üstü)
Çok teşekkürler yanıtınız için. 6 ay sürmesinde zannediyorum uygun ev bulma sürecinin büyük rolü vardır?

anarbjk

Mesaj gönderen anarbjk » Pzr Ağu 11, 2019 1:50 am

Yok , evi bulma tam biray surdu. Ev yoksa zaten boshuna ugrashiyor olucaksiniz. Ben 3 ay geç başvuru etdim. Başvurudan 10 gün sonra sertifika sinavina girib sertifikayi alacam diye zann etdim. Tekrar sınav bir ay sonra.. Onun için uzadi. Amma tüm evraklar hazirsa, 3 ay surer diye dusunuyorum.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzr Ağu 11, 2019 4:00 pm

anarbjk yazdı: Pzr Tem 28, 2019 1:05 am Arkadaşlar türkcem biraz zayif, konu ile alakadar bazi izahlarda bulunmak istoyorum. Umarim herkes anlar.
Aile birlesimi yapdik, çocuk ve ben (Azerbeycandan). Eşimle çocuk ayni günde termin yapdilar . (çocuğun o zaman 1 yaşı vardi). Eşime viza geldikden 40-45 gün sonra çocuğa viza geldi. Ben 3 ay sonraya termin aldim,evraklari konsolosluğa verdim, (sertifika hariç) 2-3 ay içinde sertifika getirmemi istediler, sinavdan geçemedim, bir ay sonra tekrar sınava girdim, geçdikden sonra sertifikayi verdim. Sertifikadan sonra vizam 2 aya geldi. Toplam 6 ay benim almanyaya gitme işim tamamlandi. (Eşimden sonra)
1. Gitdiyiniz eyaletin kanunlari izin vermeli aile birlesimi icin. Bazi yerler eşinizin en az iki yil almanyada oturumu olmasini istiyor ( bir arkadaşim bizzat karsilasdi bir sorun)
2. Universiteye kabul olmuş eşinizin çalışması şart diil. Ailenin geçimi için ausländerbehörde (yabancilarla iş subesi) belli miktar bir para hesapliyor. Bizim durumumuzda bu bir yıl için yaklaşik 22000 euro oldu.
3. 30 yaş ustu kişiler mawistada rahat sigorta yapa bilerler.
4. Aile birleşimi yapacak kişi mutlaka Göethe Start Deutsch A1 sinavina girmeli ve resmi sertifika almali.
Diyer evraklar zaten konsolosluğun sitesinde yaziliyor.
Merhaba, öncelikle teşekkürler tecrübelerinizi paylaştığınız için. okurken aile birleşimi konusunda pek fazla paylaşım yok sitede. dolayısı ile ilgilenenler için oldukça faydalı her paylaşım.

Benim bulunduğum şehirde de 2 yıl oturuma sahip olma şartı var fakat almanya'ya geldikten sonra evlendiyseniz geçerli bu. eğer evlendikten sonra vize/oturum aldıysanız 2 yıl beklemenize gerek yok. eklemek istedim.

Eşiniz de mi Mawista'dan sigortalı. çünkü benim bildiğim, dil kursu haricinde, üniversite öğrencileri özel sigorta yaptıramıyor. yaptırdıysanız ve kabul edildiyse ne kadar ödüyorsunuz kişi başı?

Eşinizin almanyada herhangi bir işi olmasına rağmen mi 22 bin euro istediler. yani minijob, werkstudent, teilzeit tarzı bir işi var mıydı yoksa herhangi bir geliri yok muydu? Biliyorsunuzdur belki şu anda 10 bin küsür euro blokede isteniyor vize başvurusunda, 21-22 bin de 2 kişiye denk geliyor. çocuk dahil olunca 25-30 bin arası tahmin edilebilir. bu miktarı neye göre belirliyorlar, bir fikriniz var mı acaba?

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Pzt Ağu 12, 2019 4:08 pm

anarbjk yazdı: Pzr Tem 28, 2019 1:05 am
Aile birlesimi yapdik, çocuk ve ben (Azerbeycandan). Eşimle çocuk ayni günde termin yapdilar . (çocuğun o zaman 1 yaşı vardi). Eşime viza geldikden 40-45 gün sonra çocuğa viza geldi. Ben 3 ay sonraya termin aldim,evraklari konsolosluğa verdim
Merhaba çok teşekkürler cevap için.

Yukarıdaki kısmı anlamadım. Eşinizle çocuğunuz beraber mi gittiler Almanya’ya? Anne öğrenci vizesine başvururken çocukla beraber mi başvurdu?

anarbjk

Mesaj gönderen anarbjk » Pzr Ağu 18, 2019 8:47 pm

Muriel yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 4:00 pm Merhaba, öncelikle teşekkürler tecrübelerinizi paylaştığınız için. okurken aile birleşimi konusunda pek fazla paylaşım yok sitede. dolayısı ile ilgilenenler için oldukça faydalı her paylaşım.

Benim bulunduğum şehirde de 2 yıl oturuma sahip olma şartı var fakat almanya'ya geldikten sonra evlendiyseniz geçerli bu. eğer evlendikten sonra vize/oturum aldıysanız 2 yıl beklemenize gerek yok. eklemek istedim.

Eşiniz de mi Mawista'dan sigortalı. çünkü benim bildiğim, dil kursu haricinde, üniversite öğrencileri özel sigorta yaptıramıyor. yaptırdıysanız ve kabul edildiyse ne kadar ödüyorsunuz kişi başı?

Eşinizin almanyada herhangi bir işi olmasına rağmen mi 22 bin euro istediler. yani minijob, werkstudent, teilzeit tarzı bir işi var mıydı yoksa herhangi bir geliri yok muydu? Biliyorsunuzdur belki şu anda 10 bin küsür euro blokede isteniyor vize başvurusunda, 21-22 bin de 2 kişiye denk geliyor. çocuk dahil olunca 25-30 bin arası tahmin edilebilir. bu miktarı neye göre belirliyorlar, bir fikriniz var mı acaba?
Geç cevapladım, özür dilerim. Mawistadan bize aynı oğrenci statuslu sigorta yapa bilirsiniz dediler biz de onu yapdik. Her kes icin ayri-ayri (1-12 ay) 38 euro qaliba.
Ilk yilin parasi hesaplanirken minijob ,teilzeit falan yokdu. Soyledikleri paranin adil bir rakam oldugunu dusunuyorum. Miktar belirlemeleri sizin almanyada odediyiniz kiradan, yapdiqiniz sigortadan, çocuk icin kindergartenin parali ve yahud bedava olmasindan ve saire masraflarinizdan asli. Mesela, 720 kisi basina, tek odali wg, stud.wgde ve yahud 15-20 metre kare bir odanin parasi ve sizin minimum masraflarinizi karsilar. Bizim halde 720 , sigorta ve kira paramiza yetiyor sadece. Onun icin çocuk icin aylik 609 euro hesapladilar.

anarbjk

Mesaj gönderen anarbjk » Pzr Ağu 18, 2019 8:56 pm

Kad85 yazdı: Pzt Ağu 12, 2019 4:08 pm Merhaba çok teşekkürler cevap için.

Yukarıdaki kısmı anlamadım. Eşinizle çocuğunuz beraber mi gittiler Almanya’ya? Anne öğrenci vizesine başvururken çocukla beraber mi başvurdu?
Beraber gitmediler. Termini ayni gün yapdik , konsolosluğun bazi dokumanlari inceleme zamani olur, (4-8 hafta yazili bizim kons.sitesinde) mesela resmi nigah ve çocukun doğum belgesini. Bunun icin zaman kayb etmeyek diye ayni gun termin yapdik (anne ve cocuk icin). Bizim konsolosluk bazi eksik dokumanlari 2 ay falan bekleyir. Bu zamanda da, kreş ve kira belgesini hazir etdik.

cracker

Mesaj gönderen cracker » Pzt Ağu 19, 2019 10:22 am

Herkese merhaba,

Benim de birkaç sorum olacak;

-Öğrenci vizesi sahibi için bloke hesap istenmekte; buna ek olarak aile birleşimi yapılırsa ( bebek ve eş için de ) en az 20.000 euro bir bloke göstermek gerektiğini anlıyoruz; değil mi?
-Aile birleşimi ile gelen eş acaba kendi işini yapabilir mi? Çalışma iznini-kendi işini kurma veya yapma olarak kullabiliyor mu?

Bilgisi veya deneyimi olanlar paylaşabilirse çok sevinirim!

Teşekkürler!

duygugedik12

Mesaj gönderen duygugedik12 » Çrş Eki 09, 2019 9:56 pm

Merhabalar nişanlım 1 yoldur Almanya da master yapıyor. Eylül de oturumunu 1 yıl daha uzattı. Ekim sonunda nikahımız var benim adıma bloke hesap açıp aile birleşimine başvurabilir miyiz bilgisi olan var mı süreçle ilgili. Teşekkürler

tayfunars

Mesaj gönderen tayfunars » Prş Şub 06, 2020 3:45 pm

duygugedik12 yazdı: Çrş Eki 09, 2019 9:56 pm Merhabalar nişanlım 1 yoldur Almanya da master yapıyor. Eylül de oturumunu 1 yıl daha uzattı. Ekim sonunda nikahımız var benim adıma bloke hesap açıp aile birleşimine başvurabilir miyiz bilgisi olan var mı süreçle ilgili. Teşekkürler
Merhaba ne yaptiniz acaba? Benim durumum da sizinki ile ayni.

Deryakozan

Mesaj gönderen Deryakozan » Çrş Haz 03, 2020 9:25 am

Merhaba ben de bir şey sormak istiyorum. Almanya da yüksek lisans a başvuracağım. Eşim de dil kursuna başvuracak. Yani ayrı vizelere başvurmuş olacağız. 2 çocuğumuz var. Bbu durumda çocukları götürebilir miyiz bilen var mı? Teşekkürler

Bora

Mesaj gönderen Bora » Cum Haz 05, 2020 10:18 pm

Merhaba arkadaşlar bende Bremen Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum yaşadıklarımı dilimin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Umarım deneyimlerim size yardımcı olur. :)
https://almanyamaster.blogspot.com/

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Cmt Haz 06, 2020 3:19 pm

Merhaba,

Konu ile ilgilenenler için güncelleme yapayım:

1) Eşim Almanya’da üniversiteye kabul aldı.

2) Öğrenci vizesine başvurdu ve 3 hafta sonra vizesi çıktı. Ekim ayında Almanya’ya gitti. Biz henüz Türkiye’deyken yabancılar dairesinden randevu almıştık. Gider gitmez yabancılar dairesine gitti ve 3 yıl öğrenci oturumunu aldı. ( öğrenci oturumu alanların haftada 20 saatlik çalışma izni var)

3) Ben eşim oturumunu alınca hemen iData’yı aradım ve aile birleşimi için randevu aldım. Ekim ayında aradım ve Aralık ayına randevu verdiler.

4) Aralık ayı başında aile birleşimi için çocuğumla konsolosluğa gittik. Gerekli belgeleri verdik( evlilik sertifikası, eşimin pasaport kopyası, çocuk doğum sertifikası vs vs)

5) Şubat ayında Almanya yabancılar dairesinden eşimin Almanya’daki adresine mektup geldi. Aile birleşimi için 30.000€ bankada bloke para ve kiraladığımız evin sözleşmesini istediler. Kesinlikle e-mail veya telefon edip iletişime geçmeye çalışmayın yazıyor

6) Mart ayı başında gerekli belgeleri yabancılar dairesine posta ile yolladık. Posta ile yollamak zorundasınız, öyle yazıyor mektupta. Kesinlikle email ve telefonla benimle kisisel olarak muhattap olmayın, bekleyin diye not düşmüştü mektubu yazan memur. Biz de bekledik.

7) 1 ay sonra, Nisan ayında Almanya’daki ilgili memura bir e-posta gönderdik ve durumu sorduk. Belgelerin kendisine ulaşmadığını söyledi ve e-posta ile belgeleri tekrar göndermemizi istedi. Aynı gün belgelerin kopyasını e-posta ile gönderdik. Ertesi gün, e-posta ile vizesinizi onaylıyorum diye bir cevap ve resmi mektup geldi. Artık süreç konsoloslukta dedi.

8) Uçuş yasakları ve vizelerin durdurulması sebebiyle şimdilik 15 Haziran sonrasını bekliyoruz. Vizeler ne zaman verilmeye başlanacak belirsiz.
5)

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Sal Tem 14, 2020 8:45 pm

Arkadaşlar vizemiz geldi. Bu süreç bizim için tamamlandı. Corona sebebiyle ekstra uzun süren bir süreç oldu.

Bu süreçte bize pek yol gösteren olmadı. Kendi kendimize araştırarak, sorarak ilerledik. Ancak bu başlığın ailesi ile beraber(özellikle evli ve çocuk sahipleri) Almanya’da akademik kariyer yapmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. En azından bizim yaşadığımız stresi “acaba olur mu” sorularını yaşamaz bizden sonrakiler. Artık y.lisans yaparken eşinizi ve varsa çocuğunuzu da Almanya’ya aile birlesimi ile getirebileceğinizi, kanunen bunun için hiçbir şekilde engel olmadığını ve gelen eşin tam zamanlı (haftada 40 saat) çalışma iznine sahip olacağını kesinlikle biliyorsunuz.

Hepiniz sağlıcakla kalın.

ilker

Mesaj gönderen ilker » Prş Tem 16, 2020 12:35 pm

Kad85 yazdı: Sal Tem 14, 2020 8:45 pm Arkadaşlar vizemiz geldi. Bu süreç bizim için tamamlandı. Corona sebebiyle ekstra uzun süren bir süreç oldu.

Bu süreçte bize pek yol gösteren olmadı. Kendi kendimize araştırarak, sorarak ilerledik. Ancak bu başlığın ailesi ile beraber(özellikle evli ve çocuk sahipleri) Almanya’da akademik kariyer yapmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. En azından bizim yaşadığımız stresi “acaba olur mu” sorularını yaşamaz bizden sonrakiler. Artık y.lisans yaparken eşinizi ve varsa çocuğunuzu da Almanya’ya aile birlesimi ile getirebileceğinizi, kanunen bunun için hiçbir şekilde engel olmadığını ve gelen eşin tam zamanlı (haftada 40 saat) çalışma iznine sahip olacağını kesinlikle biliyorsunuz.

Hocam merhaba, sizin basvurunuz yuksek lisans miydi doktora miydi ?
Orda yeni bir is bakacak misiniz yoksa turkiyede ki isinize devam mi edicekseniz ?

Homies22

Mesaj gönderen Homies22 » Pzt Ağu 17, 2020 8:13 pm

Merhaba aynı durumdayım eş ve çocukla nasıl yapılabiliyor önden y.lisansa giden eş gidip diğeri arkadan mi çocukla yada birlikte mi nasıl olabiliyor ??

mertmurtaza

Mesaj gönderen mertmurtaza » Sal Ağu 18, 2020 7:36 am

Kad85 yazdı: Sal Tem 14, 2020 8:45 pm Arkadaşlar vizemiz geldi. Bu süreç bizim için tamamlandı. Corona sebebiyle ekstra uzun süren bir süreç oldu.

Merhaba

Bizde sizinle aynı durumdayız. Size sormak istediğim gösterdiğiniz 30bin euroya eşinizin bloke hesabı dahil miydi?
Birde nasıl gösterdiniz? Siz yeni bir bloke hesap mı açtınız yoksa eşinizin bloke hesabına dahil mi ettiniz?
Şimdiden teşekkürler yanıt için.

papatya123

Mesaj gönderen papatya123 » Sal Ağu 18, 2020 12:54 pm

Biz de bu kosullarda basvuru yapacagiz okullara da birsey sormak istiyorum. Benim universite dokumanlarim haliyle kizlik soyadim ile mevcut. Bunlari uni assist e yada okula sunarken herhangi birsey yaptiniz mi? Yoksa kizlik soyadi yazili halleriyle mi sundunuz sadece? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

enisimsar

Mesaj gönderen enisimsar » Pzr Ağu 30, 2020 6:36 pm

Merhaba,

Yuksek Lisans ogrencisi olarak Almanya'ya gidip yakin zamanda aile birlestirme surecini yasayan birisi var mi?

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Çrş Eyl 02, 2020 10:20 pm

mertmurtaza yazdı: Sal Ağu 18, 2020 7:36 am Merhaba

Bizde sizinle aynı durumdayız. Size sormak istediğim gösterdiğiniz 30bin euroya eşinizin bloke hesabı dahil miydi?
Birde nasıl gösterdiniz? Siz yeni bir bloke hesap mı açtınız yoksa eşinizin bloke hesabına dahil mi ettiniz?
Şimdiden teşekkürler yanıt için.
Merhaba evet bu paraya eşimin bloke hesabı dahil. Onun hesabına ilave yaptık. Ama önce bankayla (Fintiba) iletişime geçmeniz gerek açıklama yapıyorsunuz neden bunu yaptığınızı.