Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik Master gerekli mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Informatiker

Informatik Master gerekli mi?

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Şub 25, 2019 6:45 pm

Herkese selamlar. Ben ve bu sitedeki birçok arkadaşımız Informatik okuyor. Her ne kadar okulumu uzatmış olsamda :D mezuniyetime az kaldı. Bu süreç içerisinde ise kafamda Masterstudium hakkında soru işaretleri var. Kendi tanıdığım Informatikerler olsun öğrenciler olsun hepsinden aldığım fikirler sonucunda kafam karıştı. Bazılarının dediğine göre Informatik master ı gereksiz çünkü çok fazla teori öğreniliyor ve onun yerine Bachelor sonrası direkt işe girip master a harcanacak zamanda Pratik bilgiyi ve tecrübeyi arttırmak daha mantıklı. Çünkü alandakiler bilir Informatik de tecrübe çok önemlidir. Herhangi bir dile çok iyi hakim olan ama okul bitirmemiş bir adam sizin giremediğiniz bir işi alabilir. Diğer gruptakiler ise master ın çok önemli olduğunu bitirince iş bulmanın çok daha kolay olacağını ve çok daha yüksek bir maaşla işe başlanacağını söylüyorlar.
Sözün özü sizin düşüncülerinizi merak ediyorum. Sizce Informatikte master bir gereklilik midir? Yoksa tamamen tercih meselesi midir?
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Informatik Master gerekli mi?

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 26, 2019 7:46 pm

gerekli:
- bazi büyük firmalar sahip oldugun ünvana dikkat ediyo ki bu dikkat edenler business kültüründen gelen teknige kafasi basmayan kisiler genelde.
- eger kariyer hedefin varsa gerekli
- senin isini biri kapar diye bisey yok daha. piyasa hala yazilimci ariyo. rahat is bulunur. istiyosan bunu pek düsünme.
- bence tek artisi, ise basladiktan sonra istedigin alanda biseyler yapamayabilirsin belki veya emin degilsindir hangi alanda ilerlemek istediginden, bu durumda masterda ilgin olan alanlari secip onlarin dersine girer bakarsin. ama cogu IT firmasi egitim ve test konusunda tesvik ediyo. eger bahtsiz bedevi gibi kötü firma secersen, o zaman master gerekli denebilir.

gereksiz:
- eger isinde iyiysen 2 senede maasin master mezunu birinin maasina esit oluyo. maddi bi getirisi yok ki bunu sahsen tecrübe ettim. 1 ay sonra 2 senem dolcak, master mezunu bi arkadas is ariyo ve ben 3üncü senemde onun giris maasindan daha yüksek alcam.
- hiyerarsik olarak IT firmalari pek dikkat etmiyo. suan gerektiginde 20 senelik programciyla dahi tartisabiliyorum. master sana bunu saglayacak diye garanti yok. tabi burada firma cok önemli.

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Çrş Şub 27, 2019 12:15 am

Yakında Informatik bölümüne başlayacak biri olarak benim de kafamda bu soru var. Açıkçası ben master yapmayı pek düşünmeyen taraftayım. Asıl ve ilk hedefim okulu bitirebilmek. :geek: Gerçekten yavaştan korkmaya başladım bölüm hakkında.
Benim kendimce başka nedemlerim ise; bence Informatik bölümü ucu açık bir bölüm. Yani kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz daha önemli. Ben de, eğitimim boyunca kendimi geliştirmeye odaklanmayı planlıyorum.

Ayrıca konunun takipçisiyim. @welly275 'in cevabı gerek tecrübesi gerekse de bilgisi bakımından çok değerli. Teşekkürler.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzr Mar 03, 2019 10:02 am

Kendimden ornek verirsem:

Veri bilimi bolumune girdim(leuphana luneburg) ama her seyin o kadar teorik ve sozel oldugunu fark ettim ki yeter dedim artik. Machine learning dersini kod yazmadan gectik neredeyse. Uzgunum ama akademisyen olacaksan veya bilimsel projelerde calisacaksan iyi ama ben is hayatina yonelik oldugunu dusunmuyorum. R’i falan iyi bilen arkadaslarim bile zamanla geriye gittigini soyluyorlar.

Belki bu bizim okulun dandikligi olabilir ama ben business tarafina odaklanmak istedigim icin birakip turkiyedeki 1 yillik veri bilimi dallarina basvurmayi planliyorum artik. Bana buradan o agir konulari ezberleyip mezun olmanin katkisi ooacagini dusunmuyorum unvan disinda.