Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada informatik için uni/hs tavsiye

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
filmlovepenguin

Re: Almanyada informatik için uni/hs tavsiye

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzr Mar 03, 2019 10:04 am

Bsktn yazdı: Cmt Şub 09, 2019 6:51 pm Hala Hochschule tavsiye eder misiniz? Henuz seçim yapmadım ancak 6 semesterlik Hochschule ders programları ile Unilerin ders programlarını birbirine benzediğini gördüm. Karar surecındeyim, bakalım
Veri bilimi icin beuth berline bakin derim. Baya falan basvuru aliyorlar, haberiniz olsun.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzr Mar 03, 2019 10:10 am

Mcgill yazdı: Prş Şub 07, 2019 2:37 am Eğer özel değilse bulunduğunuz üniversitenin adı nedir?
Leuphana luneburg. Hic memnun degilim okuldan, ayrilacagim bu ay. Yazin turkiyedeki yerlere basvuracagim.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Çrş Mar 13, 2019 11:55 pm

Mcgill yazdı: Prş Şub 07, 2019 3:24 am Bilgi edindiğim bir yorum teşekkürler
Yazılım dünyasında ingilizce şart.Sizin eğitiminiz almanca zorluk oluşturuyor mu,üniversite ingilizce desteği veriyor mu? Örneğin ABD' de ye almanca lisansla gidip yazılımla alakalı bir işe başlarken bir dezavantajınız olur mu?
Uygalamlı informatiği sitede makalesini okudum.Uygulamali informatik ise baska bir disipliner bilim alani ile karisimindan ortaya cikan bir bölümdür. Diğer başka disipliner bilim dallarına örnek verebilir misiniz?
Siz mezun olduğunuzda bir informatik bölümü mezunuyla aynı iş ilanına başvurabilir misiniz?
Disipliner bilim alani dedigin Anwendungsfach oluyor Angewandte Informatik bölümünde. Örnek olarak benim okulumda 5,6 secenek var. Wirtschaftsinformatik , Neuroinformatik, Bioinformatik , Wissenschaftliches Rechnen vs. vs. hatirladiklarim bunlar bir kac tane daha olmasi lazim. 2. Sömestr de bu alanlardan birine yönelirsin ve toplamda 42 kredilik secmeli dersi var
Ayni is alanina basvurabilir misinden kastini pek anlayamadim. Tabi ki basvurabilirsin cünkü "Informatiker" oluyorsun diplomayi alinca. Hatta daha fazla alana bile basvurma sansin var artik hangi Anwendungsfach i sectiysen ona göre.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Kas 25, 2019 3:16 am

filmlovepenguin yazdı: Pzr Mar 03, 2019 10:10 am Leuphana luneburg. Hic memnun degilim okuldan, ayrilacagim bu ay. Yazin turkiyedeki yerlere basvuracagim.
Kararim degisti, olay ilk dönem bocalamamla alakaliymis. su an isler yolunda gidiyor, egitim cok teknik degil data bilimi icin ama analist olunmak isteniyorsa gayet yeterli bence. iyice arastirin derim.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Kas 25, 2019 11:45 am

Yolcu97 yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:41 pm Informatik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki FH lar daha iyi ..Niye? Ben unide Informatik okuyorum ve pratik olarak hicbirsey yok ve proflarin beklentileri sanki biz onceden programlama yapmisiz bütün hayatimiz boyunca..Ben 0 programlama bilgisi ile okuyorum ve acayip zorlaniyorum programlamada..Diger dersler calisilip yapilabiliyor ama programlama kesinlikle senin bilgine ve pratikligine bagli..Tu olan uniler normal unilere gore 2 kat daha zor ...Informatik biraz degisik bir bölüm bircok kisi bende dahil olmak üzere bölüme girerken zannediyorki yavas yavas programlama ogreneceksin ve bilgisayara ilgin varsa zannediyorsunki programciligi cok kolay halledebilirsin..Ama hic öyle degil..Ben sabahtan aksama kadar programlama pratigi yaptigim halde bir türlü hocanin istedigi seviyeye gelemiyorum..Mesela ben 2. Dönemimde ayni sorunlari yasarsam programlama ile ilgili,, bölüm degistirebilirim..Bu bölümde ciddk olarak derslerine calisan ve programlama yapabilen almanlar kucuklugunden beri programlama yapiyor yada 1 2 yil informatik alaninda ausbildung yapmis kisiler..Bunlar sorun yasamayan tayfa...Ama yine soyluyorum 0 prigramlama bilgin varsa isler hic kolay degil özellikle bir Tu da ..Bütun dönem sinavlara calisiyorsun üst dönemlerin dddigi alabildigin 3 4 arasi bir not belki sinava giren 500 kisiden 7 yada 8 i 2 ve uzeri not aliyor...Fhda okuyanlarin dedigi sinavlara calisirsan aldigin 1 yada 2 ..Tamam Fh da okumakta cocuk oyuncagi degil ama enazindan pratik olarak ogreniyorsun ve bir universitede aldigin agir bir ton bilgi yok..Yani teori uniye göre az..Ben acikcasi dedigim gibi 2. Donemde ayni programlama skntisini yasarsam %90 bir Fhya gecmeyi düsünüyorum..Biraz sordugun soru sapti ama ben genel bilgi vermek istedim..Okul olarak informatik icin kit,tu dortmund, tu darmstadt,Rwth iyi uniler ..
Hocam ben java öğreniyorum c# biliyorum. Üniversiteye gideceğim zamana kadar javayı hallederim. Sence informatiği üniversitede okusam benim için zor olurmu yada kolay olurmu? Programlamadan büyük bir haz alıyorum. Hayatta yapmayı en sevdiğim şeyler arasında.

Eren12

Mesaj gönderen Eren12 » Pzt Kas 25, 2019 1:05 pm

kiss25 yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:09 pm Okudugum üniversite olan TU Darmstadt bu konuda gercekten cok iyi bir üniversite, hatta gecen aylarda Merkel gelip yapay zeka alaninda bu üniversite bir önce diye aciklama yapmisti. Lakin bir okadar da zor onuda belirtmek isterim. Hochschule Darmstadt ta informatik icin iyi diyorlar, bunun harici KIT de iyi diye duydum
Başvuruyu nasıl yaptınız, yardımcı olabilir misiniz bana birkaç şey sormak istiyorum.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Ara 03, 2019 3:10 am

dabadee yazdı: Pzt Kas 25, 2019 11:45 am Hocam ben java öğreniyorum c# biliyorum. Üniversiteye gideceğim zamana kadar javayı hallederim. Sence informatiği üniversitede okusam benim için zor olurmu yada kolay olurmu? Programlamadan büyük bir haz alıyorum. Hayatta yapmayı en sevdiğim şeyler arasında.
Javada ne biliyorsun ? Bildigim dedigin seyler if else conditionslardan for while looplarindan ibaretse onlari zaten 1 saatte falan anlatip geciyorlar. 1 saatte javada error catching anlatip yine geciyorlar, okul aciliyor cok kisa süre icerisinde bir cok konu isleyip generics, collectionslara kadar geliyorlar. Yolcunun yorumu bu anlamda dogru. Ama bir profun söyledigi bir sey var en iyi pratik teorik bilgidir diye. Katiliyorum, ileride cok daha fazla fayda saglayacagini düsünüyorum bu durumun. Almanya'da ünide informatik okumak senin icin zor olacak. Buraya gelip informatik okuyacaksan kolay kavramini aklindan tamamen kaziyip bir kenari atmani öneririm :). Ama bu imkansiz anlamina gelmiyor zor evet ama yapan bir sürü de insan var. Onlar yaptiysa zorlansanda sen de yapabilirsin böyle düsün.
Arkadaslar ben erkegim =)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Ara 03, 2019 3:12 am

Eren12 yazdı: Pzt Kas 25, 2019 1:05 pm Başvuruyu nasıl yaptınız, yardımcı olabilir misiniz bana birkaç şey sormak istiyorum.
Okulun internet sitesinde istenilen seyler detaylica yaziyor aslinda ingilizce sayfalarida vardir, yine sitede mailleri oluyor bu konuyla ilgili kisilerin oralara danisirsaniz daha net ve düzgün bilgi verirler ama spesifik her yerde yazmayan bir sey oldugunu düsünüyorsaniz sorabilirsiniz
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Ara 03, 2019 8:19 am

kiss25 yazdı: Sal Ara 03, 2019 3:10 am Javada ne biliyorsun ? Bildigim dedigin seyler if else conditionslardan for while looplarindan ibaretse onlari zaten 1 saatte falan anlatip geciyorlar. 1 saatte javada error catching anlatip yine geciyorlar, okul aciliyor cok kisa süre icerisinde bir cok konu isleyip generics, collectionslara kadar geliyorlar. Yolcunun yorumu bu anlamda dogru. Ama bir profun söyledigi bir sey var en iyi pratik teorik bilgidir diye. Katiliyorum, ileride cok daha fazla fayda saglayacagini düsünüyorum bu durumun. Almanya'da ünide informatik okumak senin icin zor olacak. Buraya gelip informatik okuyacaksan kolay kavramini aklindan tamamen kaziyip bir kenari atmani öneririm :). Ama bu imkansiz anlamina gelmiyor zor evet ama yapan bir sürü de insan var. Onlar yaptiysa zorlansanda sen de yapabilirsin böyle düsün.
Evet maalesef java'ya çok yoğunlaşmadığımdan sadece bunları biliyorum. Ama üniversiteye gideceğim zamana kadar vakit buldukça bakarsam üniversitede yararı olur diye düşünüyorum. Bencede teorik daha önemli. Önce üniversiteyi zaman kaybı olaeak gördüm. Studienkolleg düşündüm fakat üniversite mantığını geliştiriyor, alanında daha fazla gelişme imkanı sağlıyor, senin o alanda sonsuz gelişmen için sana gereken bilgileri veriyor. Bu yüzden üniversite.

asapnac

Mesaj gönderen asapnac » Cmt Nis 11, 2020 6:40 pm

Merhaba,
Geçen yıl TUM Elektrotechnik und Informationstechnik konusunda kesin kararımı verip Almanyaya geldim ve dsh sertifikamı aldım. Başvuru aşamasındayım
Asıl yapmak istediğim iş yazılım mühendisliği, ama şöyle bir mantık yürütmüştüm, Elektrotechnik und Informationstechnik te ne de olsa yazılım dersleri var ordan üstelik işin core kısmını da öğrenip yazılımcı olarak de devam ederim
Tabi zaman geçtikçe, burdaki veya başka yerlerdeki yorum ve tecrübeleri okudukça vs, yürüttüğüm mantık o kadar sağlam görünmemeye başladı.
Temel itiraz , madem yazılım sektöründe olacaksın ya da olmak istiyorsun, neden direk yazılım mühendisliği okumuyorsun da, elektronik vs aşamasını önüne koyuyorsun
Açıkçası bu itiraz gittikçe bana makul görünmeye başladı.
Ama yazdıklarımdan da tahmin edileceği gibi emin de değilim, kafam hala karışık.
Görüşlerinizi paylaşabilir misiniz
Bir de Almanyada en iyi yazılım mühendisliği (informatik?) hangi üniversitede, nereyi tavsiye edersiniz

Şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 13, 2020 11:07 am

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

time

Mesaj gönderen time » Çrş Nis 15, 2020 11:39 pm

Informatik direk Comouter science olarak geçiyor değil mi? Bizdeki bilgisayar mühendisliğinden çok farkı var mı?

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Sal Oca 19, 2021 3:26 pm

fstsrp yazdı: Cum Ara 14, 2018 9:06 pm hocam kafamda biraz şüphe vardı ama sizin şu dediklerinizden sonra kalmadı diyebilirim bana fh yolu gözüktü.Çok teşekkür ederim.Başka platformlardan sizle iletişime geçme imkanım olabilir mi?Aynı yolda olduğum kişilerle iletişim halinde olmanın bu zamana kadar çok faydasını gördüm çünkü
FH ne demek oluyor hocam bende informatik düşünüyorum. Ama yazılım ağarlıklı olsun istiyorum.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Oca 19, 2021 3:36 pm

zAHo yazdı: Sal Oca 19, 2021 3:26 pm FH ne demek oluyor hocam bende informatik düşünüyorum. Ama yazılım ağarlıklı olsun istiyorum.
Sana dedigim gibi yazilim agirlikli diye bir olay yok. Yazilimi kendinde ögrenebilirsin. Normal Üni okursan java ögretiyorlar ki bunu yogun calisarak 1 yildan kisa sürede ögrenebilirsin fakat üniversitede daha cok bunun matematigine deginiyorlar. Yani o matematik ile algoritma yazmak isi zorlastiran boyut oluyor. Fachhochscule okursan eger C/C++ ögretiyorlar ve bu diller 1 yil yogun calismayla bile cok iyi ögrenemeyecegin diller. Cok genis, her alanda kullaniliyor ve isin matematik boyutundan cok yazilim boyutu agir basiyor. Yani matematik yogunluklu olsun, yazilim biraz daha geri planda kalsin istiyorsan normal üniversite, yazilim ön planda olsun matematik yazilima nazaran geri planda kalsin istiyorsan Fachhochscule. Bukadar basit. Umarim daha ayni soruya tekrar tekrar sormazsin.