Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada informatik için uni/hs tavsiye

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
fstsrp

Almanyada informatik için uni/hs tavsiye

Mesaj gönderen fstsrp » Pzr Ara 09, 2018 1:04 pm

merhaba almanyada informatik okumak istiyorum fakat hangi üniversite veya hochschule bu branşa yoğunlaşmış ve bu branşta en iyi eğitimi verir bilmiyorum.Bu konuda sizden yardım istiyorum.Not ortalamam çok iyi olmadığı içi münich teknik veya aachen gibi ünilere gitme şansım yok.Son olarakta dil eğitimi alırken küçük bir şehirde kaldım ve anladımki küçük şehir bana hiç uygun değil bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

kiss25

Re: Almanyada informatik için uni/hs tavsiye

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Ara 09, 2018 3:09 pm

Okudugum üniversite olan TU Darmstadt bu konuda gercekten cok iyi bir üniversite, hatta gecen aylarda Merkel gelip yapay zeka alaninda bu üniversite bir önce diye aciklama yapmisti. Lakin bir okadar da zor onuda belirtmek isterim. Hochschule Darmstadt ta informatik icin iyi diyorlar, bunun harici KIT de iyi diye duydum
Arkadaslar ben erkegim =)

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzr Ara 09, 2018 3:41 pm

Informatik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki FH lar daha iyi ..Niye? Ben unide Informatik okuyorum ve pratik olarak hicbirsey yok ve proflarin beklentileri sanki biz onceden programlama yapmisiz bütün hayatimiz boyunca..Ben 0 programlama bilgisi ile okuyorum ve acayip zorlaniyorum programlamada..Diger dersler calisilip yapilabiliyor ama programlama kesinlikle senin bilgine ve pratikligine bagli..Tu olan uniler normal unilere gore 2 kat daha zor ...Informatik biraz degisik bir bölüm bircok kisi bende dahil olmak üzere bölüme girerken zannediyorki yavas yavas programlama ogreneceksin ve bilgisayara ilgin varsa zannediyorsunki programciligi cok kolay halledebilirsin..Ama hic öyle degil..Ben sabahtan aksama kadar programlama pratigi yaptigim halde bir türlü hocanin istedigi seviyeye gelemiyorum..Mesela ben 2. Dönemimde ayni sorunlari yasarsam programlama ile ilgili,, bölüm degistirebilirim..Bu bölümde ciddk olarak derslerine calisan ve programlama yapabilen almanlar kucuklugunden beri programlama yapiyor yada 1 2 yil informatik alaninda ausbildung yapmis kisiler..Bunlar sorun yasamayan tayfa...Ama yine soyluyorum 0 prigramlama bilgin varsa isler hic kolay degil özellikle bir Tu da ..Bütun dönem sinavlara calisiyorsun üst dönemlerin dddigi alabildigin 3 4 arasi bir not belki sinava giren 500 kisiden 7 yada 8 i 2 ve uzeri not aliyor...Fhda okuyanlarin dedigi sinavlara calisirsan aldigin 1 yada 2 ..Tamam Fh da okumakta cocuk oyuncagi degil ama enazindan pratik olarak ogreniyorsun ve bir universitede aldigin agir bir ton bilgi yok..Yani teori uniye göre az..Ben acikcasi dedigim gibi 2. Donemde ayni programlama skntisini yasarsam %90 bir Fhya gecmeyi düsünüyorum..Biraz sordugun soru sapti ama ben genel bilgi vermek istedim..Okul olarak informatik icin kit,tu dortmund, tu darmstadt,Rwth iyi uniler ..

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzr Ara 09, 2018 5:06 pm

ayrıca aşağıdaki sayfadan arama yaparak informatik eğitimi veren üniversiteleri bulabilir, kendine bir liste hazırlayabilirsin. daha sonra tek tek üni.lerin sayfalarını inceleyerek hangi okul hangi alanda daha çok ders veriyor inceleyebilirsin. daha sonra filtreleme yaparak sana en uygun okullara başvurunu yaparsın.

başarılar.

https://www.daad.de/deutschland/studien ... engang/de/

fstsrp

Mesaj gönderen fstsrp » Cum Ara 14, 2018 9:06 pm

Yolcu97 yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:41 pm Informatik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki FH lar daha iyi ..Niye? Ben unide Informatik okuyorum ve pratik olarak hicbirsey yok ve proflarin beklentileri sanki biz onceden programlama yapmisiz bütün hayatimiz boyunca..Ben 0 programlama bilgisi ile okuyorum ve acayip zorlaniyorum programlamada..Diger dersler calisilip yapilabiliyor ama programlama kesinlikle senin bilgine ve pratikligine bagli..Tu olan uniler normal unilere gore 2 kat daha zor ...Informatik biraz degisik bir bölüm bircok kisi bende dahil olmak üzere bölüme girerken zannediyorki yavas yavas programlama ogreneceksin ve bilgisayara ilgin varsa zannediyorsunki programciligi cok kolay halledebilirsin..Ama hic öyle degil..Ben sabahtan aksama kadar programlama pratigi yaptigim halde bir türlü hocanin istedigi seviyeye gelemiyorum..Mesela ben 2. Dönemimde ayni sorunlari yasarsam programlama ile ilgili,, bölüm degistirebilirim..Bu bölümde ciddk olarak derslerine calisan ve programlama yapabilen almanlar kucuklugunden beri programlama yapiyor yada 1 2 yil informatik alaninda ausbildung yapmis kisiler..Bunlar sorun yasamayan tayfa...Ama yine soyluyorum 0 prigramlama bilgin varsa isler hic kolay degil özellikle bir Tu da ..Bütun dönem sinavlara calisiyorsun üst dönemlerin dddigi alabildigin 3 4 arasi bir not belki sinava giren 500 kisiden 7 yada 8 i 2 ve uzeri not aliyor...Fhda okuyanlarin dedigi sinavlara calisirsan aldigin 1 yada 2 ..Tamam Fh da okumakta cocuk oyuncagi degil ama enazindan pratik olarak ogreniyorsun ve bir universitede aldigin agir bir ton bilgi yok..Yani teori uniye göre az..Ben acikcasi dedigim gibi 2. Donemde ayni programlama skntisini yasarsam %90 bir Fhya gecmeyi düsünüyorum..Biraz sordugun soru sapti ama ben genel bilgi vermek istedim..Okul olarak informatik icin kit,tu dortmund, tu darmstadt,Rwth iyi uniler ..
hocam kafamda biraz şüphe vardı ama sizin şu dediklerinizden sonra kalmadı diyebilirim bana fh yolu gözüktü.Çok teşekkür ederim.Başka platformlardan sizle iletişime geçme imkanım olabilir mi?Aynı yolda olduğum kişilerle iletişim halinde olmanın bu zamana kadar çok faydasını gördüm çünkü

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Ara 15, 2018 1:48 am

Yolcu97 yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:41 pm Informatik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki FH lar daha iyi ..Niye? Ben unide Informatik okuyorum ve pratik olarak hicbirsey yok ve proflarin beklentileri sanki biz onceden programlama yapmisiz bütün hayatimiz boyunca..Ben 0 programlama bilgisi ile okuyorum ve acayip zorlaniyorum programlamada..Diger dersler calisilip yapilabiliyor ama programlama kesinlikle senin bilgine ve pratikligine bagli..Tu olan uniler normal unilere gore 2 kat daha zor ...Informatik biraz degisik bir bölüm bircok kisi bende dahil olmak üzere bölüme girerken zannediyorki yavas yavas programlama ogreneceksin ve bilgisayara ilgin varsa zannediyorsunki programciligi cok kolay halledebilirsin..Ama hic öyle degil..Ben sabahtan aksama kadar programlama pratigi yaptigim halde bir türlü hocanin istedigi seviyeye gelemiyorum..Mesela ben 2. Dönemimde ayni sorunlari yasarsam programlama ile ilgili,, bölüm degistirebilirim..Bu bölümde ciddk olarak derslerine calisan ve programlama yapabilen almanlar kucuklugunden beri programlama yapiyor yada 1 2 yil informatik alaninda ausbildung yapmis kisiler..Bunlar sorun yasamayan tayfa...Ama yine soyluyorum 0 prigramlama bilgin varsa isler hic kolay degil özellikle bir Tu da ..Bütun dönem sinavlara calisiyorsun üst dönemlerin dddigi alabildigin 3 4 arasi bir not belki sinava giren 500 kisiden 7 yada 8 i 2 ve uzeri not aliyor...Fhda okuyanlarin dedigi sinavlara calisirsan aldigin 1 yada 2 ..Tamam Fh da okumakta cocuk oyuncagi degil ama enazindan pratik olarak ogreniyorsun ve bir universitede aldigin agir bir ton bilgi yok..Yani teori uniye göre az..Ben acikcasi dedigim gibi 2. Donemde ayni programlama skntisini yasarsam %90 bir Fhya gecmeyi düsünüyorum..Biraz sordugun soru sapti ama ben genel bilgi vermek istedim..Okul olarak informatik icin kit,tu dortmund, tu darmstadt,Rwth iyi uniler ..
Bu kesinlikle dogru bir yorum. Ben de ilk dönemim ben de Programlama dersi aliyorum ve %100 katiliyorum üniversitedeki programlama olan ilgili yoruma. Yinede Fh taraftari degilim. Neden ? Tam da bu yorumun dogrulugu yüzünden. Bu kadar zorlugu basarabilen biri, kendi okulum icin konusayim Tu Darmstadt bu okulu bitirebilen biri informatik alaninda, gercekten nitelikli bir mühendis/yazilimci olarak cikar. Ki nitekim Tu Darmstadt mezunlarinin okulu bitirince beschäftigungsfähig siralamasi almanyada 2. dünyada ise 68. sirada ( bknz link : https://www.topuniversities.com/univers ... kings/2018 ). Yani pratik yok kismina katilmiyorum belki fhda daha fazladi ama unide de yok degil. Zorlanmadan hic bir sey olmuyor arkadaslar, buraya geldik, buraya geldiysek her türlü zorlugu göze alcaz demektir. Immerhin.

Bu icten gelen yorumlarda almanyada üni okumak zor mu diyen arkadaslara cevap olsun.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cmt Ara 15, 2018 1:56 am

Tamamen katiliyorum. Sinifta her sey o kadar hizli geciliyor ki, artik neredeyse her seyi kendim ögrenecegim. Günde artik 7-9 saat arasi düzenli calismaya basladim, yine de yeteceginden emin degilim. Ki benimki data science icin iyi ama yazilim konusunda öyle iddiali bir yer de degil yani. Kolay gelsin herkese bu arada.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Cmt Ara 15, 2018 5:26 am

kiss25 yazdı: Cmt Ara 15, 2018 1:48 am Bu kesinlikle dogru bir yorum. Ben de ilk dönemim ben de Programlama dersi aliyorum ve %100 katiliyorum üniversitedeki programlama olan ilgili yoruma. Yinede Fh taraftari degilim. Neden ? Tam da bu yorumun dogrulugu yüzünden. Bu kadar zorlugu basarabilen biri, kendi okulum icin konusayim Tu Darmstadt bu okulu bitirebilen biri informatik alaninda, gercekten nitelikli bir mühendis/yazilimci olarak cikar. Ki nitekim Tu Darmstadt mezunlarinin okulu bitirince beschäftigungsfähig siralamasi almanyada 2. dünyada ise 68. sirada ( bknz link : https://www.topuniversities.com/univers ... kings/2018 ). Yani pratik yok kismina katilmiyorum belki fhda daha fazladi ama unide de yok degil. Zorlanmadan hic bir sey olmuyor arkadaslar, buraya geldik, buraya geldiysek her türlü zorlugu göze alcaz demektir. Immerhin.

Bu icten gelen yorumlarda almanyada üni okumak zor mu diyen arkadaslara cevap olsun.
Tabiki soyledigin konuda haklisin tu darmstadt konusunda..Bitiren adam bu isi cozmustur ve artik önü aciktir...Herseyin bir zorlugu var ..Ben bugun bolum degistirsem o da zor olcak..Sonucta almanyada okuyoruz ..Yani burda daha uniye baslamayan herkese sunu soylemek istiyorum..Kesinlikle bir uniye girmeden once o üninin herseyini inceleyin , bölümlerin derslerini inceleyin, üniversitenin bölümde agirlik verdigi alani inceleyin..Bodoslama benim yaptigim gibi bir bölüme dalmayin..Yoksa benim gibi cok ikilemlerde kalirsiniz..Örnek verirsem kücük informatik secmemin bir sebebi matematik cok sevmem ve basarili olmamdi..Informatikteki matematigi ben bildigimiz mühendisliklerdeki mathematik 1 gibi düsünüyordum..Ama alakasi yok informatikteki matematik ispatlardan olusuyor genel olarak..Ben suana kadar 1 tane islem yaptigimizi gormedim..Tarih gibi matematik var..Bu benim istedigim birsey degil yani bana zevk vermiyor..Yanlis anlamayin zor olmasindan filan drgil..Yani herhafta ödevlerden tek basima yüksek notlar aliyorum ama iste keyif vermiyor...Git gide matematikten soguyorum informatikte...Bu örnegi verdim bölume girmeden tam olarak ne istediginizi bilin ve onun o bölumde olup olmadigini cok iyi arastirin...Kendi yaptigim hatalari yaziyorjm buraya ki almanyada universite okumak isteyen arkadaslar öyle benim gibi bodoslama dalip ilk döneminde bölumden sogumasin...

fstsrp

Mesaj gönderen fstsrp » Çrş Ara 19, 2018 3:05 pm

birkaç hochschule ismi verebilen biri olursa çok iyi olur.internette hochschulelerin pek bir değerlendirmesi yok.hangisi hangi alanda nasıl araştıracağım konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

fstsrp

Mesaj gönderen fstsrp » Çrş Ara 19, 2018 7:32 pm

up

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Ara 20, 2018 12:08 am

fstsrp yazdı: Çrş Ara 19, 2018 3:05 pm birkaç hochschule ismi verebilen biri olursa çok iyi olur.internette hochschulelerin pek bir değerlendirmesi yok.hangisi hangi alanda nasıl araştıracağım konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.
Hochschule Darmstadt hochschuleler arasinda Informatik alaninda en iyi veya en iyilerden biri diye duymustum

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 07, 2019 2:13 am

kiss25 yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:09 pm Okudugum üniversite olan TU Darmstadt bu konuda gercekten cok iyi bir üniversite, hatta gecen aylarda Merkel gelip yapay zeka alaninda bu üniversite bir önce diye aciklama yapmisti. Lakin bir okadar da zor onuda belirtmek isterim. Hochschule Darmstadt ta informatik icin iyi diyorlar, bunun harici KIT de iyi diye duydum
Bilgi aldığım bir yorum teşekkürler.
Bende informatik istiyorum.Üniversite imtihanına hazırlanıyorum.
Size soru sormak istiyorum çok sevinirim yanıtlamanıza.
TU Darmstad ilk sınıfta hangi proglama dersini öğreniyorsunuz? Almanya'da dil okulunda iken öğrenilen o proglama dersini udemy den türkçe dille anlatımlı alıp öğrenmeye çalışsam faydalı olur mu yoksa okuldaki anlatımla birlikte kafa karışıklığı mı oluşturur?
Siz şimdi dil kursunda olsaydınız üniversitede informatik de zorluk çekmemek veya daha hazırlıklı olmak için ne yapardınız?

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 07, 2019 2:35 am

Teşekkürler yorum için.
4 sorum var.Çok sevinirim yanıtlamanıza.
Günde ortalama 3-4 saat 1 yıl boyunca bir programlama yapmaya,öğrenmeye çalışıp okula başlamak sizce mantıklı mı yoksa (A2 den itibaren Almanya'da dil kursuna gitmeyi düşünüyorum)dil kursunda iken sizce ağır mı olur tüm çalışmayı almancaya mı vermeliyim?
TU iki kat zor,, yazmışsınız sizce herhangi bir TU9 'da 3 GPA mı yoksa TU olmayan örneğin ,Heinrich-Heine-Düsseldorf gibi orta yerlerde 3,3-3,7 gpa mı iyidir lisansdan sonra direk çalışmak için Kuzey Avrupa'da ve Almanya'da?
Liebniz Hannover tu9 üyesi ,ama TU değil bu Hannover ın informatik eğitimini tu kadar zorlayıcı olmadığını mı gösterir?
Şu an hala zorlanıyor musunuz derslerde? FH ye geçmeyi hala düşünüyor musunuz?

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 07, 2019 2:37 am

filmlovepenguin yazdı: Cmt Ara 15, 2018 1:56 am Tamamen katiliyorum. Sinifta her sey o kadar hizli geciliyor ki, artik neredeyse her seyi kendim ögrenecegim. Günde artik 7-9 saat arasi düzenli calismaya basladim, yine de yeteceginden emin degilim. Ki benimki data science icin iyi ama yazilim konusunda öyle iddiali bir yer de degil yani. Kolay gelsin herkese bu arada.
Eğer özel değilse bulunduğunuz üniversitenin adı nedir?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Şub 07, 2019 2:59 am

Arkadaslar güzel aciklamis üzerine bende bir ekleme yapayim. Bende suan 5. sömestrdeyim Informatikte. Bölümümüz Türkiye'de ki gibi yatarak ders gecme veya sinavdan bir hafta önce ders calismayla ders vermeye elverisli bir bölüm degil. Sürekli tekrar ve sürekli düzenli calisma istiyor yoksa basari mümkün degil. Benim bunu anlayip ,Türk egitim sistemine alismis ögrenci kafasindan cikma sürecim bana 1 seneye maloldu. Cok stresli bir sürec Informatik okumak. Beni taniyanlar belki bilir gecen sene 3. sömestr de iken bir zorunlu dersten 3. hakkima girdigimi. Neler cekmistim nasil stres yasamistim bir ben bir Allah bilir :)
Sonunda gectim dersi ama ömrümden ömür gitti. Bir cok arkadas taniyorum 6. 7. sömestr de Bachelorarbeit yazmaya baslamak üzereyken bir dersten 3. hakkina girip okuldan atilan.
Uzun lafi kisasi eger adam gibi düzenli ve sistemli calisilirsa Uni yada FH farketmez bölüm öyle ya da böyle biter tabi ilgi varsa bu da cok önemli.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 07, 2019 3:24 am

Informatiker yazdı: Prş Şub 07, 2019 2:59 am Arkadaslar güzel aciklamis üzerine bende bir ekleme yapayim. Bende suan 5. sömestrdeyim Informatikte. Bölümümüz Türkiye'de ki gibi yatarak ders gecme veya sinavdan bir hafta önce ders calismayla ders vermeye elverisli bir bölüm degil. Sürekli tekrar ve sürekli düzenli calisma istiyor yoksa basari mümkün degil. Benim bunu anlayip ,Türk egitim sistemine alismis ögrenci kafasindan cikma sürecim bana 1 seneye maloldu. Cok stresli bir sürec Informatik okumak. Beni taniyanlar belki bilir gecen sene 3. sömestr de iken bir zorunlu dersten 3. hakkima girdigimi. Neler cekmistim nasil stres yasamistim bir ben bir Allah bilir :)
Sonunda gectim dersi ama ömrümden ömür gitti. Bir cok arkadas taniyorum 6. 7. sömestr de Bachelorarbeit yazmaya baslamak üzereyken bir dersten 3. hakkina girip okuldan atilan.
Uzun lafi kisasi eger adam gibi düzenli ve sistemli calisilirsa Uni yada FH farketmez bölüm öyle ya da böyle biter tabi ilgi varsa bu da cok önemli.
Bilgi edindiğim bir yorum teşekkürler
Yazılım dünyasında ingilizce şart.Sizin eğitiminiz almanca zorluk oluşturuyor mu,üniversite ingilizce desteği veriyor mu? Örneğin ABD' de ye almanca lisansla gidip yazılımla alakalı bir işe başlarken bir dezavantajınız olur mu?
Uygalamlı informatiği sitede makalesini okudum.Uygulamali informatik ise baska bir disipliner bilim alani ile karisimindan ortaya cikan bir bölümdür. Diğer başka disipliner bilim dallarına örnek verebilir misiniz?
Siz mezun olduğunuzda bir informatik bölümü mezunuyla aynı iş ilanına başvurabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Şub 07, 2019 3:45 pm

kiss25, o is bulma endeksi benim sahsi görüsüme göre is bulma degil de ne kadar sürede is bulma olsa gerek. almanyada suan informatik bllümünden mezun kisi mutlaka is bulur :)

Yolcu97, informatikteki matematikle mühendislikteki cok farkli degil. hatta türkiyedeki de almanyadaki de ayni ve ispat üzerine. he türkiyedekinde daha az ama yine de ispat.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Cmt Şub 09, 2019 1:55 pm

Soran arkadaslar olmus..Bölüme devam ediyorum ayin sonundada sinavlarim var..Insan zamanla biraz daha adapte oluyor...Motivasyon cok önemli bu ilk alisma surecinde..Cunku en basta universite sistemine ayak uyduramadim neye nasil caliscagimi filan ..Ama zamanla onuda asiyorsun.....Informatik bolumune ilgi duyan arkadaslara tek tavsiyem informatik ders iceriklerine göz atmalari olcak...Ama sunuda söylemek istiyorum Informatik cok ciddi birsekilde zaman harcanmasi gereken ve ciddiye alinmasi gereken bir bölüm..Yatmayi seven arkadaslar uzak dursun.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Cmt Şub 09, 2019 6:51 pm

Yolcu97 yazdı: Cmt Şub 09, 2019 1:55 pm Soran arkadaslar olmus..Bölüme devam ediyorum ayin sonundada sinavlarim var..Insan zamanla biraz daha adapte oluyor...Motivasyon cok önemli bu ilk alisma surecinde..Cunku en basta universite sistemine ayak uyduramadim neye nasil caliscagimi filan ..Ama zamanla onuda asiyorsun.....Informatik bolumune ilgi duyan arkadaslara tek tavsiyem informatik ders iceriklerine göz atmalari olcak...Ama sunuda söylemek istiyorum Informatik cok ciddi birsekilde zaman harcanmasi gereken ve ciddiye alinmasi gereken bir bölüm..Yatmayi seven arkadaslar uzak dursun.
Hala Hochschule tavsiye eder misiniz? Henuz seçim yapmadım ancak 6 semesterlik Hochschule ders programları ile Unilerin ders programlarını birbirine benzediğini gördüm. Karar surecındeyim, bakalım

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Cmt Şub 16, 2019 10:01 pm

Mcgill yazdı: Prş Şub 07, 2019 2:13 am Bilgi aldığım bir yorum teşekkürler.
Bende informatik istiyorum.Üniversite imtihanına hazırlanıyorum.
Size soru sormak istiyorum çok sevinirim yanıtlamanıza.
TU Darmstad ilk sınıfta hangi proglama dersini öğreniyorsunuz? Almanya'da dil okulunda iken öğrenilen o proglama dersini udemy den türkçe dille anlatımlı alıp öğrenmeye çalışsam faydalı olur mu yoksa okuldaki anlatımla birlikte kafa karışıklığı mı oluşturur?
Siz şimdi dil kursunda olsaydınız üniversitede informatik de zorluk çekmemek veya daha hazırlıklı olmak için ne yapardınız?
Müsait olunca yanıtlayabilir misiniz,lütfen?