Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü Almanyada geçerli midir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
oguzkan

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü Almanyada geçerli midir?

Mesaj gönderen oguzkan » Pzt Kas 12, 2018 7:30 pm

Değerli bu başlığı gören bu konuda bilgisi olan arkadaşlar,
PDR bölümü mezunuyum. Almanyada mesleğimi yapmak istiyorum. Okuduğum bölüm Amerika kökenli bir bölümdür. Acaba Almanya Psikolojik danışman ve Rehberlikci olarak benim diplomamı tanıyıp çalışma izni verir mi ? Ve Üniversitelerde Psikoloji bölümünün yüksek lisansına kabul edilir miyim ?
(Bir üniversiteyle yazıştım Psikoloji yüksek lisans bölümü için AKTS Listesli bazı dersleri almam gerektiğini gönderdi EN AZ 10 AKTS istiyor fakat Türkiyede 10 AKTS lik ders yok :cry: )
KONU İLE İLGİLİ BİLGİSİ VE DENEYİMİ OLAN ARKADAŞLAR BİLGİNİZE İHTİYACIM VAR. TEŞEKKÜRLER

hatzsche

Re: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü Almanyada geçerli midir?

Mesaj gönderen hatzsche » Çrş Kas 28, 2018 1:10 am

Pdr den psikoloji yüksek lisanslarına kabul almanız mümkün değildir. Pdr almanyada pedogoji veya eğitim bilimleri bölümlerine denktir. Ben bu bilgileri bizzat almanyadaki okulların kabul kurullarındaki eğitim danışmanlarından edindim. Pedogoji veya eğitim bilimleri masterlarına başvuru yaparsanız kabul alma şansınız yüksektir. Mesleğinizi icra edebilmeniz hususundaysa sosyal bilimler alanında türkiye eğitimini almanyanın sayabileceğini sanmıyorum, yani en azından bir master eğitimi alırsanız iş bulma ihtimalinizi arttırır diye düşünüyorum.

MaSu

Mesaj gönderen MaSu » Cum Oca 03, 2020 11:05 am

Ben de PDR mezunuyum. Almanya da çalışmak için ne yapabilirim acaba?

Psikolojik Danışman

Mesaj gönderen Psikolojik Danışman » Prş Mar 04, 2021 4:00 pm

MaSu yazdı: Cum Oca 03, 2020 11:05 am Ben de PDR mezunuyum. Almanya da çalışmak için ne yapabilirim acaba?

Bende geçen sene PDR’den mezun oldum. Şuan Almanya dayım. Siz nasıl bir yol izlediniz? Birşeyler yapabildiniz mi burada?

Prometeos

Mesaj gönderen Prometeos » Prş Mar 25, 2021 2:46 pm

Araştırdım fakat bulamıyorum, pdr mezunu olup da almanyada çalışan, kendi mesleğini veya başka bir mesleği yapan yok mu? Anabin sayfasında bölümüm h+ görünüyor yani lisans pdr tanınıyor fakat almanyada neye denk oluyor? Hangi meslekleri yapabiliriz ve master veya doktora için ne gerekli acaba?

osman.pirsus

Mesaj gönderen osman.pirsus » Çrş Mar 31, 2021 2:24 pm

merhaba. ayni durumdan dolayi ben ve esimde mustaribiz. internette arastiriyorum fakat net saglikli bilgi bulamadim. Herhangi bir sey yapabildinizmi, eger bu konuda bir yol katettiyseniz, paylasirsaniz cok memnun olurum. simdiden cok tesekkur ederim..

Sadoun

Mesaj gönderen Sadoun » Cmt Nis 10, 2021 1:22 am

Merhabalar PDR bölümünün Almanyadaki karşılığı "Betreuung und Psychologische Beratung" olarak geçiyor. Çalışma alanlarıda Krippe, Kindergarten, Hort ve Integrative Gruppen.
Bu linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu link Bayern bölgesine ait.
https://www.egov.bayern.de/kitaberufe/o ... suche.aspx

vanillabourbon

Mesaj gönderen vanillabourbon » Sal May 11, 2021 12:47 pm

Sadoun yazdı: Cmt Nis 10, 2021 1:22 am Merhabalar PDR bölümünün Almanyadaki karşılığı "Betreuung und Psychologische Beratung" olarak geçiyor. Çalışma alanlarıda Krippe, Kindergarten, Hort ve Integrative Gruppen.
Bu linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu link Bayern bölgesine ait.
https://www.egov.bayern.de/kitaberufe/o ... suche.aspx
Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için kendi adıma çok teşekkür ederim. Pdr mezunuyum 3 yıldır iş arıyorum , hiçbir iş tecrübem olmadı ve Almanya'da yaşamak istiyorum. Mesleğimin karşılığının Almanya'da olmadığını düşünüyordum sizin cevabınızla karşılaşana kadar. Şunu sormak istiyorum. Mevcut bu
"Betreuung und Psychologische Beratung ' programı bizim Pdr'nin direk karşılığı mı ? yani Türkiyedeki pdr diplomamızla ve ingilizce ALmanca dilini öğrenerek mevcut diplomamız ile orada bu işi yapabiliyor muyuz ? yoksa bu alanda master veya lisans okumak mı gerekiyor Almanya 'da ? Aydınlatırsanız veya yönlendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Pzr May 23, 2021 4:37 pm

Ben almanyada yasiyorum. Berlinde. Pdr mezunuyum. Evet kita-hort gibi yukarda belirtilen yerlerde calisabiliyoruz. Ama bizim Türkiyede egitimini aldigimiz gibi degil. Hele zaten Almancaniz anadil gibi iyi degilse, ucuz bir egitmen kategorisinde calistiriliyorsunuz. Yani diger egitmenler sizden daha yüksek pozisyonda.

AaYySsEe

Mesaj gönderen AaYySsEe » Çrş Haz 02, 2021 8:51 pm

Sümeyra yazdı: Pzr May 23, 2021 4:37 pm Ben almanyada yasiyorum. Berlinde. Pdr mezunuyum. Evet kita-hort gibi yukarda belirtilen yerlerde calisabiliyoruz. Ama bizim Türkiyede egitimini aldigimiz gibi degil. Hele zaten Almancaniz anadil gibi iyi degilse, ucuz bir egitmen kategorisinde calistiriliyorsunuz. Yani diger egitmenler sizden daha yüksek pozisyonda.
Sumeyra hnm bende pdr mezunuyum ve almanyadayim. Almanca anadilim. Bana burda kinderpflegerin olarak calisabilecegimi söylediler. Erzieherin olarak nasıl calisabiliyorsunuz? Bende çok isterim. Yardımcı olursanız sevinirim. Tskler

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Sal Tem 06, 2021 2:38 pm

AaYySsEe yazdı: Çrş Haz 02, 2021 8:51 pm Sumeyra hnm bende pdr mezunuyum ve almanyadayim. Almanca anadilim. Bana burda kinderpflegerin olarak calisabilecegimi söylediler. Erzieherin olarak nasıl calisabiliyorsunuz? Bende çok isterim. Yardımcı olursanız sevinirim. Tskler
Ayse hanim diger tarafta da cevap yazmistim burayi simdi görüyorum 🙈 anadiliniz almanca ise size gercekten haksizlik edilmis bence. Qualifikation olarak daha iyi bir mesleginiz var ve Erzieher olarak degil de Kinderpfleger olarak almalari haksizlik. Cünkü zaten nerdeyse ayni isleri yapiyolar Erz. Ve Kindpfl.
Bence bu durum isvereninizle ilgili. Bir de tabiki Berlinde Erzieher lere cok ihtiyac var. Belki Bayern de durum öyle olmadigi icin de isveren sadece Kinderpfleger olarak almak istemistir???

Bu durumla ilgili baska bir fikrim yok. Bunu da anadiliniz Almanca oldugu icin bu sekilde söylüyorum.

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Sal Tem 06, 2021 2:53 pm

Sümeyra yazdı: Sal Tem 06, 2021 2:38 pm Ayse hanim diger tarafta da cevap yazmistim burayi simdi görüyorum 🙈 anadiliniz almanca ise size gercekten haksizlik edilmis bence. Qualifikation olarak daha iyi bir mesleginiz var ve Erzieher olarak degil de Kinderpfleger olarak almalari haksizlik. Cünkü zaten nerdeyse ayni isleri yapiyolar Erz. Ve Kindpfl.
Bence bu durum isvereninizle ilgili. Bir de tabiki Berlinde Erzieher lere cok ihtiyac var. Belki Bayern de durum öyle olmadigi icin de isveren sadece Kinderpfleger olarak almak istemistir???

Bu durumla ilgili baska bir fikrim yok. Bunu da anadiliniz Almanca oldugu icin bu sekilde söylüyorum.
Bir de ayse hanim, madem Almanyada yasiyorsunuz ve anadiliniz almanca, size söyle birsey de önereyim belki onu denemek istersiniz. Heilpraktikum für Psychotherapie diye cok uzun olmayan parali bir egitim var. Yani psikolog lar vesaire tabiki bu parali egitim sonrasi insanlarin kendini Psikolojik danisman olarak adlandirmasina karsilar. Birazcik Türkiyede Felsefe vesaire mezunlarinin veya bazi kurslara katilanlarin Pdr alaninda calismaya haklari olmasina bizim karsi cikmamiza benzetiyorum ben. Ama yine de böyle bir egitim alani var. Ben simdilerde biraz bu yöne dogru kayiyorum fikir olarak. Ama ben dil konusunda henüz egitim alabilecek güveni hissetmiyorum. B2 im ben. Sizin icin de fikir olabilir belki . ??? Ya da coktan bu konuda bilgi edinmissinizdir bile??

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Sal Tem 06, 2021 6:06 pm

Merhabar Sümeyye Hanım,
Bildiğim kadarıyla Almanya'nın ruh sağlığı yasası 2020 yılında değişti. Eskiden Almanya'da pedagoji okuyanlar 20000 euro gibi bir fiyata karşın bu psikoterapi eğitimini alabilmektelerdi. Ancak 2020'den itibaren bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün değil.Sizin de bahsettiğiniz bu eğitim mi acaba?

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Sal Tem 06, 2021 6:19 pm

Sevval34 yazdı: Sal Tem 06, 2021 6:06 pm Merhabar Sümeyye Hanım,
Bildiğim kadarıyla Almanya'nın ruh sağlığı yasası 2020 yılında değişti. Eskiden Almanya'da pedagoji okuyanlar 20000 euro gibi bir fiyata karşın bu psikoterapi eğitimini alabilmektelerdi. Ancak 2020'den itibaren bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün değil.Sizin de bahsettiğiniz bu eğitim mi acaba?
Almanyanin Ruhsagligi yasasi hakkinda pek bilgiye sahip degilim. Benim dedigim Heilpraktiker für Psychotherapie ilk ve ortaögretimini tamamlamis herkes egitimi alabilir. Dedigim gibi ücretli. Fiyatlar okullara göre degisiyor. 3000 ile 8000 Euro arasi sanirim. Fiyat konusunda tam emin degilim. Isterseniz internete yazin cikacaktir karsiniza. Bu egitimle kendinizi Psk . Danisman olarak adlandirabilirsiniz. Alternatif tipa giriyor zaten heilpraktikum. Ve zaten herkes burda kendini psk. Danisman diye adlandirabiliyor.

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Sal Tem 06, 2021 6:31 pm

Anladım çok teşekkür ederim. Sizin bahsettiğiniz eğitim farklı yani. Ben pdr mezunu olarak iş bulma konusunda çok umutsuzum ama şimdi siz bana umut oldunuz. Siz hangi şehirdeydiniz acaba? dediğiniz şartlarda Lübeck gibi küçük şehirlerde de yaşanabilir mi? iş bulma konusunda vs.

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Sal Tem 06, 2021 6:49 pm

Sevval34 yazdı: Sal Tem 06, 2021 6:31 pm Anladım çok teşekkür ederim. Sizin bahsettiğiniz eğitim farklı yani. Ben pdr mezunu olarak iş bulma konusunda çok umutsuzum ama şimdi siz bana umut oldunuz. Siz hangi şehirdeydiniz acaba? dediğiniz şartlarda Lübeck gibi küçük şehirlerde de yaşanabilir mi? iş bulma konusunda vs.
Evet farkli bir egitim. Umitvar olmaniz cabalamak icin cok faydali olur ama lütfen herseyi iyice arastirarak hayallerinizi kurun. Cünkü hersey tereyagindan kil ceker gibi olmuyor, malesef uzun cabalar ve yollar gerektiriyor, bu anlamda insallah sizi bosuna umutlandirmis olmam😣 ben berlinde yasiyorum ve aslina bakarsaniz burda her halükarda is bulunur gibi duruyor, yani baska egitimler alabilir ve baska yollardan gidebilir insan. Ama ben henüz kendi egitimimi aldigim seye ulasmak istiyorum. Henüz bu yoldan pes etmedim. Bir gün kimbilir pes edip baska birsey secmem gerekecek. Lübeck i bilemeyecegim, cünkü kücük bir sehir ve ben Berlin gibi multikültürel de olmadigini tahmin ediyorum. Yabanci önyargisi olabilir ve bu da is bulmayi zorlastirici bir dezavantaj olarak sayilabilir. 🤷‍♀️

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Çrş Tem 07, 2021 1:31 am

Ben aslında çok umutluydum ama Avrupa'da bölümümüzün direk karşılığı olmaması işleri çok yokuşa sürüyor. Mesela yüksek lisans yapmak istiyorum ama hangi bölümden kabul alındığı bile kesin değil. İster istemez motivasyonumu kaybediyorum. Cevabınız için de çok teşekkür ederim

AaYySsEe

Mesaj gönderen AaYySsEe » Çrş Tem 07, 2021 12:41 pm

Sümeyra yazdı: Sal Tem 06, 2021 2:38 pm Ayse hanim diger tarafta da cevap yazmistim burayi simdi görüyorum 🙈 anadiliniz almanca ise size gercekten haksizlik edilmis bence. Qualifikation olarak daha iyi bir mesleginiz var ve Erzieher olarak degil de Kinderpfleger olarak almalari haksizlik. Cünkü zaten nerdeyse ayni isleri yapiyolar Erz. Ve Kindpfl.

Cevabınız için çok tsk ederim. Bizim burda yani Bayernde de cok ihtiyaç var ancak Landratsamt bu diplomayla kinderpflegerin olabilirsiniz dediği için mecbur simdilik böyle. Sizin bahsettiğiniz eğitimleri biliyorum. Weiterqualifizierung adında üstünü okuyup tamamlayabiliyoruz. Ancak ben öncelikle psikologlar derneği ile görüştüm ve sagolsunlar cok yardımcı oldular. Diplomamı transkriptle birlikte istiyorlar. Ayrıca katıldığım eğitimler ve sertifikalarıda. Bunların hepsi incelenerek okullarda pedagog/psycholog yani aslında okullarda rehber öğretmeni olarak çalışabilecek bir belge hazirlayabileceklerini söylediler. Tercümandan evraklarımi bekliyorum sonra hepsini yollayacağım. 250 euro karşılığında yapıyorlar bakalim sonuç ne olacak

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Çrş Tem 07, 2021 6:20 pm

Sevval34 yazdı: Çrş Tem 07, 2021 1:31 am Ben aslında çok umutluydum ama Avrupa'da bölümümüzün direk karşılığı olmaması işleri çok yokuşa sürüyor. Mesela yüksek lisans yapmak istiyorum ama hangi bölümden kabul alındığı bile kesin değil. İster istemez motivasyonumu kaybediyorum. Cevabınız için de çok teşekkür ederim
Rica ederim. Basarilar dilerim🙂

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Çrş Tem 07, 2021 6:25 pm

AaYySsEe yazdı: Çrş Tem 07, 2021 12:41 pm Cevabınız için çok tsk ederim. Bizim burda yani Bayernde de cok ihtiyaç var ancak Landratsamt bu diplomayla kinderpflegerin olabilirsiniz dediği için mecbur simdilik böyle. Sizin bahsettiğiniz eğitimleri biliyorum. Weiterqualifizierung adında üstünü okuyup tamamlayabiliyoruz. Ancak ben öncelikle psikologlar derneği ile görüştüm ve sagolsunlar cok yardımcı oldular. Diplomamı transkriptle birlikte istiyorlar. Ayrıca katıldığım eğitimler ve sertifikalarıda. Bunların hepsi incelenerek okullarda pedagog/psycholog yani aslında okullarda rehber öğretmeni olarak çalışabilecek bir belge hazirlayabileceklerini söylediler. Tercümandan evraklarımi bekliyorum sonra hepsini yollayacağım. 250 euro karşılığında yapıyorlar bakalim sonuç ne olacak

Harika! Sizin adiniza sevindim. Olumlu sonuclar elde edeceginizi düsünüyorum, yeterli almancaniz var, kesinlikle suankinden daha iyi bir yerde is bulursunuz.. Tecrübeleriniz bizim icin de aydinlatici olacaktir. Bizleri de lütfen gelisme olursa haberdar edin. 💐💐🙂