Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bölüm Degisikligi Üniversitede

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Alter18

Bölüm Degisikligi Üniversitede

Mesaj gönderen Alter18 » Çrş Kas 07, 2018 5:07 pm

Arkadaslar ben suan Informatik okuyorum 1 .semesterdayim..Uniye baslarken kendimi bölüme Yakin hissettim ama dersler biraz ilerleyince kendi kendime ben gercekten Dogru bölümü okuyormuyum diye sormaya basladim...Yanlis anlasilmak istemem kesinlikle derslerin zor olmasi ile ilgili filan degil..Uni basladigindan beri teslim ettigim tüm odevlerde cok iyi aldim ama bölüm bana 1 gram zevk vermiyor..Türkiyeden gelirken makine müh icin gelmistim ama Burda biraz kafam aldigim bilgiler kapsaminda Informatik bölümüne yatmisti..Kendimi yanlis karar vermis gibi düsünüyorum bölüm acisindan..Benim kafamda olan belli sorular var bunlardan birincisi ;

1)Eger ben gelecek kis dönemine kadar sinav vermeden makine mühendisligini beklersem ilerki zamanlarda yabancilar subesi bana oturum verirken bir sorun cikarirmi?(Makine yaz döneminde yok)

2)Cokmu acele ediyorum bölüm degistirme konusunda? Daha uni baslayali 1 ay oldu ve ben kendi kendime bu karari verdim...

3)Gelecek kisi dönemini beklemek cok mantikli durmuyor acikcasi ..Yaz döneminde baska bir bölüme kayit yapip makine derslerini iceren 1 dönemi öyle gecirmem nekadar akillica?Bana sonra tekrar bölüm degistirmemde sorun yaratirmi?(1.sorudaki yabancilar subesi mevzusu bunun icnde gecerli..Bölüm degistirmem 2 yada 3 kez oturum almamda sorun yaratirmi?)

Muriel

Re: Bölüm Degisikligi Üniversitede

Mesaj gönderen Muriel » Çrş Kas 07, 2018 11:41 pm

1- mutlaka bir kaç tane sınav vermeye bak, okulu/bölümü değiştirsen bile yabancılar şubede olumsuz etki bırakmamış olursun. hem belkide düşüncelerin değişecek çalıştıkça kalacaksın, fazla vakit kaybetmemiş olursun bu durumda.

2- biraz acele bence. bende aynı şekilde bazen 1 ay bazen bir kaç haftada fikir değiştiriyorum aylar sonra çabuk karar verdiğime hayıflanıyorum. dolayısı ile informatikte devam edecekmiş gibi derslerine çalışıp, maschinenbau içinde başvurularını yap. 6ay düşünmek anlamak için yeterli olabilir.

3- 1 sene tabikide uzun bir süre. ama tüm iş hayatını verdiğin karar belirleyecek, o yüzden gerekirse 1 sene kendini deneyebilirsin. 3 dönemden sonra bölüm/okul değiştirmek sıkıntılı ama 1 sene de sorun olmayacaktır. bahsettiğin durum için gidip yabancılar şubesinden bilgi/fikir alman çok önemli. şehirden şehire hatta memurdan memura bile değişebilecek birşey bence.

ayrıca diyeceğim okulunda bi yandan makine derslerine girerek tercih yapmana yardımcı olabilirsin. boş günlerinde gidip bir kaç makina dersine katıl, sürekli olarak ama. doğru karar vermeni sağlayabilir. bu arada dönem sonuna doğru sınav kayıt zamanında bölüm başkanı ile konuşup makine den sınava kayıt olabilir miyim diye sorup onay alabilirsen ve eğer transkriptine işletebilirsen geçişini kolaylaştıracaktır. ve tabi gideceğin ünide içerik uyarsa kredileri saydırırsın.

başarılar.

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Çrş Kas 07, 2018 11:50 pm

Alter18 yazdı: Çrş Kas 07, 2018 5:07 pm Arkadaslar ben suan Informatik okuyorum 1 .semesterdayim..Uniye baslarken kendimi bölüme Yakin hissettim ama dersler biraz ilerleyince kendi kendime ben gercekten Dogru bölümü okuyormuyum diye sormaya basladim...Yanlis anlasilmak istemem kesinlikle derslerin zor olmasi ile ilgili filan degil..Uni basladigindan beri teslim ettigim tüm odevlerde cok iyi aldim ama bölüm bana 1 gram zevk vermiyor..Türkiyeden gelirken makine müh icin gelmistim ama Burda biraz kafam aldigim bilgiler kapsaminda Informatik bölümüne yatmisti..Kendimi yanlis karar vermis gibi düsünüyorum bölüm acisindan..Benim kafamda olan belli sorular var bunlardan birincisi ;

1)Eger ben gelecek kis dönemine kadar sinav vermeden makine mühendisligini beklersem ilerki zamanlarda yabancilar subesi bana oturum verirken bir sorun cikarirmi?(Makine yaz döneminde yok)

2)Cokmu acele ediyorum bölüm degistirme konusunda? Daha uni baslayali 1 ay oldu ve ben kendi kendime bu karari verdim...

3)Gelecek kisi dönemini beklemek cok mantikli durmuyor acikcasi ..Yaz döneminde baska bir bölüme kayit yapip makine derslerini iceren 1 dönemi öyle gecirmem nekadar akillica?Bana sonra tekrar bölüm degistirmemde sorun yaratirmi?(1.sorudaki yabancilar subesi mevzusu bunun icnde gecerli..Bölüm degistirmem 2 yada 3 kez oturum almamda sorun yaratirmi?)
Degistirmeye karar verdiysen simdiden git makine mühendislerinin derslerine gir(technische mechanik, mathe I-V, Werkstoffkunde) ondan sonra bölümünü degistirdiginde derslerini rahatca gecip saydirabilirsin böylece zaman kaybetmis olmassin. Eger Informatik i sadece millet öyle dedi diye sectiysen birak tabi bölümü bence, yok zorluktan birakiyorsan ozaman makine mühendisliginede gecme bence.

Sorun yaratmaz 3. Dönemin sonuna kadar hakkin var diye biliyorum

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Prş Kas 08, 2018 1:27 am

Informatik icin ne düsündün ki beklentilerini karsilamadi?
Derslerin zorlugundan kaynakli ise bence bölüm degistirmen birseyi degistirmez.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Kas 08, 2018 2:33 am

Sistem nasil okulunda bilmiyorum ama ek olarak makine derslerini al o bölüme gecmek istiyorsan arkadasin dedigi gibi saydirirsin gecersen
Arkadaslar ben erkegim =)

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Prş Kas 08, 2018 4:25 pm

Sizin üniyi bilmiyorum ama bizim ünide Informatik okuyan bir arkadaşım lineare Algrebra ve yüksek matematik dersleri alıyor. Ben de makine mühendisleri ile birlikte yüksek matematik alıyorum. Şimdi biz Informatik okuyan arkadaşımla aynı fakültede olmadığımız için yüksek matematik diye gecen derslerimiz aynı değil. Ama biz geçen öyle bir konuları karşılaştırdık ve aslında aynı konuları gördüğümüzü farkettik. Şimdi bence sen de azından bu yüksek matematik dersini vermeye çalış. Bunu sonra aynı ders değil diye saymasalar bile emin ol konular tıpkısının aynısı. En azından makineye geçtikten sonra tekrar bu ders için çok çalışmana gerek kalmaz.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Cum Kas 16, 2018 2:17 am

Arkadaslar yorumlariniz icin tesekkür ederim..Uzun bir düsündüm bu konuyu ve bölüme devam etmeye karar verirdim..Baktim gelecek dönem de ayni problemlerle karsilastim..Ozaman bölüm degisikligine gidecegim… Suan 3 dersim var 2 tanesinden durumum iyi ama 1 tanesi icinde cok erken acele bir karar vermemeye karar verdim..

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Cum Kas 16, 2018 2:43 am

Bu arada eski hesabin sifresini buldum tekrar ona döndüm..