Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausbildung yoluyla altenpflege kursu için nasıl kabul alınır?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
serdar_89

Ausbildung yoluyla altenpflege kursu için nasıl kabul alınır?

Mesaj gönderen serdar_89 » Sal Eki 23, 2018 7:34 pm

Selamlar arkadaşlar. ilk yorumum.. Bir kaç gündür siteyi zevkle okumaktayım. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Şu konuyu çok merak ediyorum. Umarım bir cevap bulabilirim

Türkiye'den Almanya'daki bir ausbildung kurumuna altenpflege eğitimi için başvurup kabul alabilir miyiz? Kabul almak için ne gibi bir yöntem izlenmeli?

perdesizbass

Re: Ausbildung yoluyla altenpflege kursu için nasıl kabul alınır?

Mesaj gönderen perdesizbass » Pzr Ara 30, 2018 3:05 pm

cevabını bende merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 31, 2018 2:02 am

Ilk olarak A2 seviyesinde almancayi Türkiye de ögreniyorsun. Daha sonra Almanya daki karne denklik merkezlerine basvuru yapiyorsun ve Altenpflege icin mesleki egitim alabilecegine dair bir denklik belgesi alip, daha sonra B1 ve B2 kurslari icin Almanya da bir kursa kayit oluyorsun ve denklik belgesi ve kurs kayit belgeleriyle beraber vize basvurusu yapiyorsun.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Sal Oca 01, 2019 3:53 am

Physiker yazdı: Pzt Ara 31, 2018 2:02 am Ilk olarak A2 seviyesinde almancayi Türkiye de ögreniyorsun. Daha sonra Almanya daki karne denklik merkezlerine basvuru yapiyorsun ve Altenpflege icin mesleki egitim alabilecegine dair bir denklik belgesi alip, daha sonra B1 ve B2 kurslari icin Almanya da bir kursa kayit oluyorsun ve denklik belgesi ve kurs kayit belgeleriyle beraber vize basvurusu yapiyorsun.
Bilgi için teşekkürler. Denklik merkezine başvurmak için önce schengen alıp gidilmesi gerekiyor sanırım. Ayrıca bu denklik belgesi alma sürecinin 6-12 ay sürdüğünü duydum doğrumudur?

mstfdrl

Mesaj gönderen mstfdrl » Sal Oca 01, 2019 12:19 pm

Denklik merkezi olarak ben internette https://www.kmk.org/zab/central-office- ... tions.html bu siteye ulastim ama buradaki proseduru izleyerek alinacak Zeugnisbewertung gecerli midir ausbildung basvurularinda ? Simdiden cok tesekkurler. Buradaki procedure gore 3 ay surmekte islemler.

ulasduz

Mesaj gönderen ulasduz » Çrş Oca 02, 2019 12:52 am

perdesizbass yazdı: Sal Oca 01, 2019 3:53 am Bilgi için teşekkürler. Denklik merkezine başvurmak için önce schengen alıp gidilmesi gerekiyor sanırım. Ayrıca bu denklik belgesi alma sürecinin 6-12 ay sürdüğünü duydum doğrumudur?
Lippstadt şehrinden bir tane meslek eğitim okuluna başvurdum.Çalışan görevli baya yardımcı oldu ve yüz yüze görüşmeye davet etti ,okuldan kabul almamda bir sorun olmayacağını ama staj yeri de bulmam gerektiğini söyledi.Neyse Bana okulun etrafındaki huzurevlerinin bakım evlerinin falan iletşim bilgilerinin olduğu bir liste attı.Yani yaklaşık 100-150 huzurevi vardı listede.Bunlardan birinden kabul alın işde bizle okul kabulunüz sonra staj yapacağınız yerle iş anlaşmanızı falan yaparsınız 2-3 gün burda kalıp halledersiniz dedi işlemleri.Bendede hazır şengen var gider hallederim diye düşündiüm.

Ama adam bana diplomamı saydırmam gerektiğini sölyedi ve bir link nasıl saydırabileceğimle alakalı ve minimum 6 ay sürüyomuş bu saydırma işlemi yani bitek orda patladım.Diğer belgeler tam yoksa :) Bİde CV imde almanyada 1 dönem üniversite okuduğumu falan yazdım adam diyo üniversite okuduysanız saydırmadınızmı diplomanızı.Üniversite kabulu alırken diplomanın aslı gibidir onaylı çevirisi falan yetiyodu.Böyle saydırma falan muhabbetleri sadece Ausbildungda oluyo sanırsam . Adamın bana yazdığını ve attığı linkleride burda paylaşıyorum.

Sie haben 2015 ein Sommersemester an der Hochschule in Wernigerode absolviert. Ich gehe davon aus, dass Sie zur Einschreibung Ihr Schulabschlusszeugnis in Deutschland anerkennen mussten. Haben Sie diese Anerkennung vorliegen und können uns diese zuschicken? Falls nicht, müssten Sie die Anerkennung beantragen.

Wir benötigen (so schreibt es der Gesetzgeber vor) ein in Deutschland anerkanntes Zeugnis, das nachweist, dass Sie einen Schulabschluss aufweisen, der mindestens dem Hauptschulabschluss nach Klasse 10 entspricht.

Ausländische Bewerber/innen müssen also ihr Abschlusszeugnis aus der Heimat in Deutschland anerkennen lassen. Hier ist die Bezirksregierung in Köln zuständig. Sollten Sie – wovon ich ausgehe – einen dem Abitur (allgemeine Hochschulreife) entsprechenden Schulabschluss haben, dürfte die Bezirksregierung für Sie zuständig sein.

Hier zwei Links zur Schulabschluss-Anerkennung:

https://www.bezreg-koeln.nrw.de/brk_int ... index.html

https://www.brd.nrw.de/schule/schulrech ... nnung.html

ulasduz

Mesaj gönderen ulasduz » Çrş Oca 02, 2019 1:06 am

Lippstadt şehrinde Ausbildung için bir mesleki eğitim okuluyla iletişime geçtim.Ordaki görevli saolsun baya yardımcı oldu her soruma cevap verdi zaten işi oymuş gerçi :)
Neyse okuldan kabul almamda bi sikıntı olmayacağını ama birde staj yeri bulmam gerektiğini söyledi.Okulun etrafındaki huzur evlerinin,bakımevlerinin falan iletişim bilgilerinin olduğu bir liste attı.100-150 adres vardı listede sanırsam.Sonra almanyaya davet etti.Okul kabulü ve staj yeriyle iş anlaşması yapmam için almanyaya gelmem gerektiğini yazdı ve staj yapacağım yerde 2-3 gün çalışmam lazımmış o kurumun beni tanıması için..Adam kendide yurtdışından başvurular hakkında pek bilgi sahibi değilmiş zaten,oda Pflegedienstleiter e sorup öğrenmiş bu 1-2 günlük staj olayının gerekli olduğunu.Neyse hazır schengen vizem var gider hallederim diye düşündüm.

Ama adam bana diplomamı saydırmam gerektiğini söyledi.Daha önce almanyada 1 dönem üniversite okuduğuma CV me yazmışdım adam dedi üni kabulu alırken saydırma yapmışsındır zaten.Ama üniversite kabulunde yeminli tercüme yetiyo.Bu saydırma işlemi adamın attığı linke göre minimum 6 ay sürüyomuş zaten. Bütün belgeler tamamdı bi bu diploma işinde patladım :) .Bu ausbildung gerçekten çok sıkıntılı bir durum türkiyeden başvuranlar için.Almanyada mülteciler bile hemen Ausbildunga başlıyabiliyo.Çünkü Altenpfleger için çok büyük bir açık var orda.
Adamın bana yazdıklarını ve diploma tanıtmayla alkalı attığı linki buraya atıyorum.

Sie haben 2015 ein Sommersemester an der Hochschule in Wernigerode absolviert. Ich gehe davon aus, dass Sie zur Einschreibung Ihr Schulabschlusszeugnis in Deutschland anerkennen mussten. Haben Sie diese Anerkennung vorliegen und können uns diese zuschicken? Falls nicht, müssten Sie die Anerkennung beantragen.

Wir benötigen (so schreibt es der Gesetzgeber vor) ein in Deutschland anerkanntes Zeugnis, das nachweist, dass Sie einen Schulabschluss aufweisen, der mindestens dem Hauptschulabschluss nach Klasse 10 entspricht.

Ausländische Bewerber/innen müssen also ihr Abschlusszeugnis aus der Heimat in Deutschland anerkennen lassen. Hier ist die Bezirksregierung in Köln zuständig. Sollten Sie – wovon ich ausgehe – einen dem Abitur (allgemeine Hochschulreife) entsprechenden Schulabschluss haben, dürfte die Bezirksregierung für Sie zuständig sein.

Hier zwei Links zur Schulabschluss-Anerkennung:

https://www.bezreg-koeln.nrw.de/brk_int ... index.html

https://www.brd.nrw.de/schule/schulrech ... nnung.html

Auch

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Şub 06, 2019 2:09 am

Suan almanyada en revacta olan meslek olduğunu soyleyebilirim, ki karim da ayni meslegi yapıyor su anda. Dil kursundan cok arkadaşım da basladi, onlardan duydugum kadariyla sana anlatmam gerekirse, öncelikle bu mesleğe baslayabilmen icin B2 sertifikasina ihtiyacin var. Ve lise diplomani denklige vermen lazim, ki ben Turkiyeden aldigim lisans diplomasını verdim yaklaşık 5,5 ay sonra cevap verdiler. Denklik işini hallettikten sonra kendine bir altesheim bulman gerekiyor meslege baslayabilmen için,ki onun cok sorun olacagini sanmıyorum yoldan gecene teklif edecekler nerdeyse, daha sonra da bolgedeki meslek okullarına basvuruda bulunuyorsun, ordan da kabul alınca ausbildung egitimin başlıyor

ulasduz

Mesaj gönderen ulasduz » Prş May 09, 2019 12:04 am

bigmouse yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:09 am Suan almanyada en revacta olan meslek olduğunu soyleyebilirim, ki karim da ayni meslegi yapıyor su anda. Dil kursundan cok arkadaşım da basladi, onlardan duydugum kadariyla sana anlatmam gerekirse, öncelikle bu mesleğe baslayabilmen icin B2 sertifikasina ihtiyacin var. Ve lise diplomani denklige vermen lazim, ki ben Turkiyeden aldigim lisans diplomasını verdim yaklaşık 5,5 ay sonra cevap verdiler. Denklik işini hallettikten sonra kendine bir altesheim bulman gerekiyor meslege baslayabilmen için,ki onun cok sorun olacagini sanmıyorum yoldan gecene teklif edecekler nerdeyse, daha sonra da bolgedeki meslek okullarına basvuruda bulunuyorsun, ordan da kabul alınca ausbildung egitimin başlıyor
Eşiniz hali hazırda almanyada yaşarken başvurmuş bu mesleğe.Zaten başka mesleklerde yapabilirsiniz ordaysanız.Kaldıki dil seviyesi yeterli mültecileri bu alanda açık olduğu için direkt altenpfleger ausbildunguna yönlendiriyolar.Bizim merak ettiğimiz türkiyeden daha önceden giden varm?ı.Çok Uzun süredir araştırıyorum daha giden duymadım .Kendim almanyadaki çok sayıda meslek okuluna başvurdum dil bilmeniz durumunda kabul veriyolar ama diplomanı saydırman gerek diyolar ve o işlem en az 6 ay sürüyo ve staj yapacağınız bir huzur evi bulmak türkiyedeyken çok zor çünkü adamlar gel 1 -2hafta çalış uygunmusun bakalım diyolar ama nasıl gidicen vize alman lazım.

Neyse uzun lafın kısası almanyadaki bazı meslek okulları yurtdışından öğrenci arayışına girmişler bosna kosova vietham gibi ülkelerde acentaları var türkiyede 2 ay önce bir meslek okulunun yetkililerinin mülakatına girdim,adamlar harıl harıl altenpfleger ausbildungu için eleman arıyolar zaten . bu ay içinde evraklarım gelicek okul kabulum ve iş sözleşmem (staj yapacağım kurumdan) vizede bir sorun yaşamazsam hayırlısıyla ağustos gibi eğitimime başlıcam inşallah.
İsteyene kendi yaşadığım süreçleri anlatabilirim.

Seydaa.1

Mesaj gönderen Seydaa.1 » Cmt Eyl 07, 2019 9:55 pm

Merhaba Arkadaşlar benim bi sorum olacak.ben Yaşlı Bakım mezunuyum denklik başvurusu yaptım Düsseldorf'a ve Kentnissprüfung seçtim.Simdi orda eksik olan 1 yılımı Kursa katılıp aynı zamanda staj yaparak telafi etmeliyim.Yil sonunda da bu sınava katılıp kazanmalıyım ki tam denklik alabileyim.Simdi ben türkiyedeyim.Almanyaya nasıl giderim bu kursa gitmek için? Nasıl başvuru yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler..

Tugbaaa

Mesaj gönderen Tugbaaa » Prş Kas 07, 2019 3:13 am

ulasduz yazdı: Prş May 09, 2019 12:04 am Eşiniz hali hazırda almanyada yaşarken başvurmuş bu mesleğe.Zaten başka mesleklerde yapabilirsiniz ordaysanız.Kaldıki dil seviyesi yeterli mültecileri bu alanda açık olduğu için direkt altenpfleger ausbildunguna yönlendiriyolar.Bizim merak ettiğimiz türkiyeden daha önceden giden varm?ı.Çok Uzun süredir araştırıyorum daha giden duymadım .Kendim almanyadaki çok sayıda meslek okuluna başvurdum dil bilmeniz durumunda kabul veriyolar ama diplomanı saydırman gerek diyolar ve o işlem en az 6 ay sürüyo ve staj yapacağınız bir huzur evi bulmak türkiyedeyken çok zor çünkü adamlar gel 1 -2hafta çalış uygunmusun bakalım diyolar ama nasıl gidicen vize alman lazım.

Neyse uzun lafın kısası almanyadaki bazı meslek okulları yurtdışından öğrenci arayışına girmişler bosna kosova vietham gibi ülkelerde acentaları var türkiyede 2 ay önce bir meslek okulunun yetkililerinin mülakatına girdim,adamlar harıl harıl altenpfleger ausbildungu için eleman arıyolar zaten . bu ay içinde evraklarım gelicek okul kabulum ve iş sözleşmem (staj yapacağım kurumdan) vizede bir sorun yaşamazsam hayırlısıyla ağustos gibi eğitimime başlıcam inşallah.
Tugbademırdmr@gmail.com dan ulaşmanız mümkün mü

dasmeer

Mesaj gönderen dasmeer » Pzr Ağu 15, 2021 1:15 am

Merhaba aslinda okudum konusmalari ama bende bir fikir almak istiyorum. Altenpflege icin ausbildung dusunuyorum col acik var diye duydugum icin baskada olur o onemli degilde sansim ne kadar onu merak ediyorum yas siniri varmi mesala. 30 yasindayim duz lise sonrasinra onlisans radyo tv prog. Bitirdim yillardir hastabede callcenterta calisiyorum. Trden ausbildung olabiloyormu. Saglik sektorunce callcenter disinda egitim olarak bir belgem yik ama 560 saatlik yasli va hasta bakimi sertf. Var burda meb ve avrupa onayli deniliyor ama ne kdar geverli bilibmez. Almanca kursum devam ediyor dil bilmeden basvuru bile yapilamayacagi icin basladim b1 kesin alicam b2de zorlarim ama sizce saglik alaninda dip. Olmadan Altenpflege yada acik farkli bir pozisyonda ausbildung sansim olurmu. Gercekten cok istiyorum orda yasamayi yapacagim is hic onemli degil uniye ilk basladigim zamanlardan beri hep hayalim bikere sartli kabul aldim media iletisim bol. Icin ama maddi sorunlardan gidemedim ancak.kendime donupte biseyler yapmaya baslayabildim cok uzun yazdim ama ausbildung da is sozlesmeside oldugu icin bloke hesap.olayida olmuyor malum tr sartlari 2800 maasla 10bin eu bloke yapmamda mumkun degil. Cevaplayabilirseniz cok memnum olurum tesekkur ederim

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr Ağu 15, 2021 7:45 pm

dasmeer yazdı: Pzr Ağu 15, 2021 1:15 am Merhaba aslinda okudum konusmalari ama bende bir fikir almak istiyorum. Altenpflege icin ausbildung dusunuyorum col acik var diye duydugum icin baskada olur o onemli degilde sansim ne kadar onu merak ediyorum yas siniri varmi mesala. 30 yasindayim duz lise sonrasinra onlisans radyo tv prog. Bitirdim yillardir hastabede callcenterta calisiyorum. Trden ausbildung olabiloyormu. Saglik sektorunce callcenter disinda egitim olarak bir belgem yik ama 560 saatlik yasli va hasta bakimi sertf. Var burda meb ve avrupa onayli deniliyor ama ne kdar geverli bilibmez. Almanca kursum devam ediyor dil bilmeden basvuru bile yapilamayacagi icin basladim b1 kesin alicam b2de zorlarim ama sizce saglik alaninda dip. Olmadan Altenpflege yada acik farkli bir pozisyonda ausbildung sansim olurmu. Gercekten cok istiyorum orda yasamayi yapacagim is hic onemli degil uniye ilk basladigim zamanlardan beri hep hayalim bikere sartli kabul aldim media iletisim bol. Icin ama maddi sorunlardan gidemedim ancak.kendime donupte biseyler yapmaya baslayabildim cok uzun yazdim ama ausbildung da is sozlesmeside oldugu icin bloke hesap.olayida olmuyor malum tr sartlari 2800 maasla 10bin eu bloke yapmamda mumkun degil. Cevaplayabilirseniz cok memnum olurum tesekkur ederim
B2 aldıktan sonra Türkiye'den başvurarak işveren ve okullarda bir yer bulabilirseniz sizin için imkansız değil. Bu kadar istiyorsanız denemelisiniz. Diplomanızı denkliğe göndermeyi unutmayın ya da bu alanda aracılık eden kurumlar ve vakıflar var onları araştırın.

dasmeer

Mesaj gönderen dasmeer » Cmt Ağu 21, 2021 1:21 am

ozcartman yazdı: Pzr Ağu 15, 2021 7:45 pm B2 aldıktan sonra Türkiye'den başvurarak işveren ve okullarda bir yer bulabilirseniz sizin için imkansız değil. Bu kadar istiyorsanız denemelisiniz. Diplomanızı denkliğe göndermeyi unutmayın ya da bu alanda aracılık eden kurumlar ve vakıflar var onları araştırın.
Cok tesekkur ederim o kadar cok heves kiriyolar ki yorumunuz iyi geldi 😇

nese

Mesaj gönderen nese » Prş Eyl 16, 2021 12:05 am

ulasduz yazdı: Prş May 09, 2019 12:04 am Eşiniz hali hazırda almanyada yaşarken başvurmuş bu mesleğe.Zaten başka mesleklerde yapabilirsiniz ordaysanız.Kaldıki dil seviyesi yeterli mültecileri bu alanda açık olduğu için direkt altenpfleger ausbildunguna yönlendiriyolar.Bizim merak ettiğimiz türkiyeden daha önceden giden varm?ı.Çok Uzun süredir araştırıyorum daha giden duymadım .Kendim almanyadaki çok sayıda meslek okuluna başvurdum dil bilmeniz durumunda kabul veriyolar ama diplomanı saydırman gerek diyolar ve o işlem en az 6 ay sürüyo ve staj yapacağınız bir huzur evi bulmak türkiyedeyken çok zor çünkü adamlar gel 1 -2hafta çalış uygunmusun bakalım diyolar ama nasıl gidicen vize alman lazım.

Bana anlatabilir misiniz?