Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkler için Almanya'da sağlık bölümlerinde okumanın imkansızlaşması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Nur19

Türkler için Almanya'da sağlık bölümlerinde okumanın imkansızlaşması

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Ağu 10, 2018 5:00 pm

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle kendimden bahsedeyim. Ygs'de ilk 3, lys'de ilk 10 bine girerek doğuda ve özelde tıp kazanmama rağmen türkiyenin en yüksek puanlı eczacılık fakültesi olan marmara eczacılığa yerleştim. NC notum 1,7-8. Almanya'ya gelirken ilk hedefim tıp veya eczacılık okumaktı, ama bu süreçte anladım ki bir Türk öğrenci için 2018'de, Almanya'da, bırakın Tıpı eczacılıktan kabul almak bile im-kan-sız.

https://yokatlas.yok.gov.tr/2015/lisans.php?y=107210695

Şimdi einstein olmadığınızı, ama çok başarılı ve çalışkan olduğunuzu ve Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde, atıyorum marmara üniversitesinde Tıp kazandığınızı farz edelim. NC notunuz 1,6. Bu puanla Almanyada tıp okumak için önünüzde onbinlerce 1.0 NC notlu Arabın olduğunu unutmayın. O 1.0 ları da nasıl almışlar meçhul, öyle hikayeler duydum ki anlatsam ağzınız açık kalır. Iran'da Türk dili edebiyatı okuyup Almanya'da Tıptan kabul almanlar, Suriye'de 1.0 NC'li sahte belge düzenletip Almanya'da Tıp okumalar. Neler neler. Türkiye'nin en iyi üniversitesinde tıp okuyabilecek bir başarıya sahipken, Almanya'nın Allah'ın unuttuğu köyünde Tıp okuma şansınız milyonda bir.
Bu yazıyı neden yazıyorum, Marmara Üniversitesi Eczacılık fakültesini kazanıp, 122/128 notlu Testas, %94 DSH-3 ile, Almanya'da bilimum Eczacılık Fakültelerinden red yemiş bir Türk öğrenci olarak, sabrımın son damlaları tükendiği için yazıyorum.
He bana şimdi gelip, "Almanya'nın köyündeki üniversite Türkiye'nin en iyi üniversitesinden bin kat daha iyi bla bla", "Benim arkadaşlarım Tıp okuyor 1.2 NC ile o senin sorunun bla bla" yazacaklar bi zahmet bu başlıktan uzaklaşsın. Kusura bakmayın ama Türkiye'nin şu öğrenci seçme sistemi Almanya'nınkinden bin kat daha kaliteli ve adaletlidir. Abitur yazanların %5'lik dilimi 1.0 NC'ye sahip. Ben okadar çalışma, dershane, çaba ile(her Türk öğrencinin yaptığı gibi) %1'lik dilime girip 1.8 NC alıyorsam, bu iki ülkenin sistemini sen bir tutamazsın. Ayrıca Türk olup 1.2 NC ye sahip olmak için Türkiye'de ilk 100'e belki de ilk 10'a girmek gerek. Senin Türkiyede özel üniversitede Tıp okuyup, Almanya'da Tıptan Kabul alan arkadaşının NC notunun 1.2 olduğuna inanacak kadar salak değilim. Ayrıca bundan bi 3-5 sene, Arap dalgasından önce, politik durumlar da iyiyken, Türkiye'de eczacılık, biyoloji, veterinerlik kazanıp Almanya'da tıpa yerleşen Türkler de tanıdım. Yukarıda belirttiğim durum daha önce söylediğim gibi 2018 senesine aittir.
Yani demem o ki arkadaşlar, hiç buraya gelip Ülkelerin Politik savaşı yüzünden, üniversite sınavında 2+2yi cevaplayıp 1.0 NC ile ortalarda dolaşan on hatta yüzbinlerce insanın önünüze geçmesini izlemeyin. Özellikle sağlık bölümlerinde okumak istiyosanız ve puanınız yetmiyorsa tekrar hazırlanın, tekrar hazırlanın. Burada Almanlar 8 sene Tıp okumak için bekliyorlar. Benim ne yapacağıma gelince, daha tam karar vermiş değilim, ama ülkeme gidip Tıp için tekrardan hazırlanıcam. Eminim ki çalışanın yapamayacağı şey yoktur. Elin ülkesinde elin milletleriyle haksızlıklarla boğuşacağıma kendi ülkemde iyi kötü kendi kanım canım insanımla rekabet ederim. Yoksa 60 yaşındaki hocanın elini sıkmayan, yemeği elleriyle yiyen, 40 iq'lu, konuşmayı oturmayı kalkmayı bilmeyen, zarzoruna 4 senede dsh 2 alan sınıf arkadaşınız tıptan kabul alırken siz arkasından bakakalır üstüne bi bardak soğuk su içersiniz. Eyyorlamam bu kadar. Hadi size eyvallah dostlar

maploping

Re: Türkler için Almanya'da sağlık bölümlerinde okumanın imkansızlaşması

Mesaj gönderen maploping » Cum Ağu 10, 2018 5:16 pm

Yazdığın gibi iyi puanlara sahip olup ki bu puanlar da hakkıyla çalışan kişinin alabileceği puanlar, buna rağmen sorun yaşamak gerçekten çok can sıkıcı. Dönme kararından kesin emin misin? Eğer hedefin gerçekten tıp ya da eczacılık eğitimi almaksa Türkiye'de de hayli hayli yaparsın.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Ağu 10, 2018 5:24 pm

Tesekkur ederim güzel dileklerin için. Evet çok can sıkıcı, en çok da insanın hakkının yenmesi. Hele yeni sınav sistemi YKS sanırım, iyice Notu düşürüp sıralamayı çıkarmış. Daha da imkansızlaştı yani Türkler için Almanya'da tıp okumak. Bikaç üniversiteden daha eczacılık için sonuç bekliyorum. Onlardan da red gelirse Marmara Eczacılığa devam edip tekrar tıpa hazırlanıcam. Kararım malesef kesin. Geride kalanlara sabırlar diliyorum bu süreçte:D

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cum Ağu 10, 2018 5:38 pm

Eczacilik icin hangi üniversitelere basvuru yaptin?

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Ağu 10, 2018 5:55 pm

Frankfurt, Fu berlin, greifswald,kiel, liepzig. Bunlar aklima gelenler. bikac tane daha var

Nikefor

Mesaj gönderen Nikefor » Cmt Ağu 11, 2018 4:59 pm

Üzüldüm durumunuza, umarım Türkiye'de başarılı bir kariyeriniz olur. Hedefiniz tıpsa uzmanlık için gitmek daha rahat diye biliyorum.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cmt Ağu 11, 2018 10:45 pm

Cok tesekkurler. Evet ben de oyle biliyorum ama benim hedefim almanyada okumakti, calismak olmadigi icin turkiyede okuduktan sonra bidaha gelmem sanirim. Kendileri kaybetti ne diyim:D 5 10 sene sonra hastalarla el sikismayan, el surmeden muayene eden doktor dolsun da ortalik o zaman yaptiklari hatayi anlarlar

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Ağu 11, 2018 11:45 pm

5 10 sene sonra hastalarla el sikismayan, el surmeden muayene eden doktor dolsun da ortalik o zaman yaptiklari hatayi anlarlar
Evet burası cok hakli oldu :D
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ağu 11, 2018 11:46 pm

Onlar tıp okuyamazlar. Okulu bitiremezler, işleri güçleri anca daha kontenjanları doldurmak olur. Türkiye'nin tıp eğitimi gerçekten çok iyi, benim gözümde Almanya'dan daha ileri. 2 tarafta da doktora gitmiş birisi olarak Türkiye'deki medikal hizmetin çok daha ileri düzey olduğunu söyleyebilirim. Örnek:

Bir cilt rahatsızlığım için cildiyeye gittim Almanya'da, kırmızı noktalar vardı kolumda ve sırtımda. Kortizonlu bir ilaç verdiler bi boka yaramadı.
Türkiye'ye gittim geçen mart ayında, doktora gösterdim ve sordum. Cevap: ne alaka bu ilacı vermişler, bu aknenin başka bir türü dedi ve bir hap ile krem verdi. 2 haftada geçti. Yine bu konu hakkında geçen sene adminlerle tartışma yaptığımız başlığı da buraya bırakayım: viewtopic.php?f=5&t=10820

Hakkınızda hayırlısı olsun. Başarılar dilerim.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Pzr Ağu 12, 2018 12:54 am

John yazdı: Cmt Ağu 11, 2018 11:46 pm Onlar tıp okuyamazlar. Okulu bitiremezler, işleri güçleri anca daha kontenjanları doldurmak olur. Türkiye'nin tıp eğitimi gerçekten çok iyi, benim gözümde Almanya'dan daha ileri. 2 tarafta da doktora gitmiş birisi olarak Türkiye'deki medikal hizmetin çok daha ileri düzey olduğunu söyleyebilirim. Örnek:

Bir cilt rahatsızlığım için cildiyeye gittim Almanya'da, kırmızı noktalar vardı kolumda ve sırtımda. Kortizonlu bir ilaç verdiler bi boka yaramadı.
Türkiye'ye gittim geçen mart ayında, doktora gösterdim ve sordum. Cevap: ne alaka bu ilacı vermişler, bu aknenin başka bir türü dedi ve bir hap ile krem verdi. 2 haftada geçti. Yine bu konu hakkında geçen sene adminlerle tartışma yaptığımız başlığı da buraya bırakayım: viewtopic.php?f=5&t=10820

Hakkınızda hayırlısı olsun. Başarılar dilerim.
Bitirip bitiremezler mi emin değilim, aslında her normal zekadaki insan Tıp'a veya herhangi bir bölüme yerleştikten sonra düzenli çalışmayla bitirebilir. Ama yine de dediğin gibi olur umarım, yoksa Almanya'nın sağlık sistemini birkaç seneye yerden toplarlar.

Bu başlığını okumuştum tam fıkra gibi. Doktorlar gerçekten ilgileniyorlar ama googlelasan verdiği tedavinin/teşhisin yanlış olduğunu anlıyorsun. Böyle bi enfeksiyon olayı benim de başıma geldi, aylar sonra Türkiye'ye gidip kurtuldum.

Cok tesekkur ederim, ben de sizlere başarılar dilerim:)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Pzr Ağu 12, 2018 11:24 am

Geçmiş olsun üzülmeyin,onlar kaybetti..

NC konusunda hem fikirim,bu sene mesela sınav sisteminden dolayı puanlar bir hayli düşük kaldı,aslında NC hesaplamasının yanında ülke genelindeki sıralamaya da bakmaları gerekir diye düşünüyorum ben,öyle olsa daha adil olabilirdi belki.
Degismeyen tek sey degisimdir!

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzr Ağu 12, 2018 11:56 am

eski ev arkadaşım suriyeli 20 yaşında DSH'a hazırlanan bir çocuktu. yeni lisansa başlayacak ve tıp olmazsa human biology okumak istiyormuş.

televizyon vergisi için farklı farklı günlerde belki 6-7 defa hesap yapmıştır ve herseferinde de yanlış hesapladı. 4 kişiyiz, biri ödemem dedi sonra bir miktar ödedi, diğeri ödeyecem diyip sonra ödemedi gibi şeylerden dolayı. çocuğun daha 4 işlemde yeteneği yok bölme toplama çıkarmayı yapamıyor ama işin ilginç tarafı NC'si tam hatırlamıyorum ama kesinlikle ikisinden biri : 1.0 yada 1.3 .

bunu farkettikten sonra dedim ki kendime almanya da kesinlikle arap, hintli vb ülkelerden doktora gitmeyeceksin, yanından bile geçmeyeceksin.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Pzr Ağu 12, 2018 6:06 pm

Muriel yazdı: Pzr Ağu 12, 2018 11:56 am eski ev arkadaşım suriyeli 20 yaşında DSH'a hazırlanan bir çocuktu. yeni lisansa başlayacak ve tıp olmazsa human biology okumak istiyormuş.

televizyon vergisi için farklı farklı günlerde belki 6-7 defa hesap yapmıştır ve herseferinde de yanlış hesapladı. 4 kişiyiz, biri ödemem dedi sonra bir miktar ödedi, diğeri ödeyecem diyip sonra ödemedi gibi şeylerden dolayı. çocuğun daha 4 işlemde yeteneği yok bölme toplama çıkarmayı yapamıyor ama işin ilginç tarafı NC'si tam hatırlamıyorum ama kesinlikle ikisinden biri : 1.0 yada 1.3 .

bunu farkettikten sonra dedim ki kendime almanya da kesinlikle arap, hintli vb ülkelerden doktora gitmeyeceksin, yanından bile geçmeyeceksin.

Kesin 1.0 dir ve kesin kabul almistir:)

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzt Ağu 13, 2018 1:57 am

Şimdi küçük bir şey söylemek istiyorum. Yazı da herkes çok demiş iste araplar falan 1.0 puanla gelip aslında aynı sınava girsek bizden çok kötü sonuçlar alacakken kendi ülkelerinde sınavların kolaylığı ya da sahte diploma ile gelip önümüze geciyorlar falan diye. Işte bizim hakkimiz olan kontenjan onlara veriliyor. Şimdi kendim okumasam da bir çok arkadasimdan duyuyorum görüyorum tıp eğitimi gerçekten çok zor bir eğitim. Benim hacettepe tıp (hatta bu arkadaşla tr deki bi almanca kursunda tanışmıştım o da almanyaya staja gelmek istiyordu ama staj kabulü almakta zorlanıyordu) ankara tıp, gazi tıp gibi tr de ösym derecesi ile alan okullara giden arkadaslarim tıp eğitiminin çok zor olduğunu ve gerçekten çok çalışmasına rağmen iyi bir not ortalaması yapamadıklarından bahsediyorlardı. Hatta bunu diyen arkadaslarimdan biri benim liseden arkadaşım ve bizim lisenin okul 2.siydi, çok başarılı çok çalışkan bir öğrenciydi. Yine lisede tanıdığım osym'de çok iyi puan yapamayan ama tip okumak için 13 - 15 bin ile girilen çok popüler olmayan tıp fakültelerine giden tanıdıklarım da oldu. Bunlardan sınıfta kalma dönem kaybetme riski çok yüksek olanlar oldu. Ucucuna sınıf geçenler oldu. Neyse demek istediğim olay şu bizim sistemimizin en başarılı öğrencileri bile tr de kendi anadilinde tip eğitimi alırken bu kadar zorlaniyorlarsa, sizin dediginiz aslında akademik başarısı yeterince iyi olmayan sınav sisteminin kolaylığı ya da sahte diploma vs gibi olaylarla Almanya'da tıp kabulü alan arkadaşların almanca gibi bir dilde tıp gibi bir eğitimi bitirmesi imkansıza yakındır. Ki alman unileri de 2-3 kez aynı dersin sınavından kalmaya okuldan atıyorlar biliyorsunuz. O yüzden eğer bu araplar gerçekten sizin dediginiz gibiyse 2 yıla kalmaz okuldan atılırlar ve onlardan acilan boş kontenjan size kalır ama eğer öyle bir şey olmazsa ve bunlar tıp eğitimini almanca olarak bitirebilirlerse (bizim ülkenin ilk 1.000 kişisinin zorlandığı bir tıp eğitimi) o zaman bu demek oluyorki onlar da bizim ülkede ösym puanı 1.0 olan arkadaşlar kadar bir şeyler öğrenmek için emek harcamışlar, harcıyorlar. Ve en az bizim kadar hakkediyorlardir.

Neyse kısacası 2 yıla görürüz tıp kontenjanının boşalmasını veya tıptan mezun sayısını. Ona gore de başvurulabilir ya da iste uzmanlığını vs orda yapmak düşünülebilir.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Pzt Ağu 13, 2018 4:12 am

Wolf123 yazdı: Pzt Ağu 13, 2018 1:57 am Şimdi küçük bir şey söylemek istiyorum. Yazı da herkes çok demiş iste araplar falan 1.0 puanla gelip aslında aynı sınava girsek bizden çok kötü sonuçlar alacakken kendi ülkelerinde sınavların kolaylığı ya da sahte diploma ile gelip önümüze geciyorlar falan diye. Işte bizim hakkimiz olan kontenjan onlara veriliyor. Şimdi kendim okumasam da bir çok arkadasimdan duyuyorum görüyorum tıp eğitimi gerçekten çok zor bir eğitim. Benim hacettepe tıp (hatta bu arkadaşla tr deki bi almanca kursunda tanışmıştım o da almanyaya staja gelmek istiyordu ama staj kabulü almakta zorlanıyordu) ankara tıp, gazi tıp gibi tr de ösym derecesi ile alan okullara giden arkadaslarim tıp eğitiminin çok zor olduğunu ve gerçekten çok çalışmasına rağmen iyi bir not ortalaması yapamadıklarından bahsediyorlardı. Hatta bunu diyen arkadaslarimdan biri benim liseden arkadaşım ve bizim lisenin okul 2.siydi, çok başarılı çok çalışkan bir öğrenciydi. Yine lisede tanıdığım osym'de çok iyi puan yapamayan ama tip okumak için 13 - 15 bin ile girilen çok popüler olmayan tıp fakültelerine giden tanıdıklarım da oldu. Bunlardan sınıfta kalma dönem kaybetme riski çok yüksek olanlar oldu. Ucucuna sınıf geçenler oldu. Neyse demek istediğim olay şu bizim sistemimizin en başarılı öğrencileri bile tr de kendi anadilinde tip eğitimi alırken bu kadar zorlaniyorlarsa, sizin dediginiz aslında akademik başarısı yeterince iyi olmayan sınav sisteminin kolaylığı ya da sahte diploma vs gibi olaylarla Almanya'da tıp kabulü alan arkadaşların almanca gibi bir dilde tıp gibi bir eğitimi bitirmesi imkansıza yakındır. Ki alman unileri de 2-3 kez aynı dersin sınavından kalmaya okuldan atıyorlar biliyorsunuz. O yüzden eğer bu araplar gerçekten sizin dediginiz gibiyse 2 yıla kalmaz okuldan atılırlar ve onlardan acilan boş kontenjan size kalır ama eğer öyle bir şey olmazsa ve bunlar tıp eğitimini almanca olarak bitirebilirlerse (bizim ülkenin ilk 1.000 kişisinin zorlandığı bir tıp eğitimi) o zaman bu demek oluyorki onlar da bizim ülkede ösym puanı 1.0 olan arkadaşlar kadar bir şeyler öğrenmek için emek harcamışlar, harcıyorlar. Ve en az bizim kadar hakkediyorlardir.

Neyse kısacası 2 yıla görürüz tıp kontenjanının boşalmasını veya tıptan mezun sayısını. Ona gore de başvurulabilir ya da iste uzmanlığını vs orda yapmak düşünülebilir.
Turkiye'de tipin zorlugu konuda haklisin, lakin Freiburg universitesi'de tip okuyan veve halihazirda 4. Sinifta olan Arap bir tanidigim, benle birlikte testas sinavina girip 80 90 gibi bir puan aldi(staj icin isteniyormus testas). Yani Tipa 4. Sinifa kadar gelip Testas'da ortalama olan 100 puani bile alamiyor bu insan. Almanya'da tip turkiye'de okumaktan kolaydir diyemem. Ama turkiye'deki tum tip okuyan arkadaslarimin eve kapanip 6 sene boyunca asosyal bir sekilde yasadiklarini biliyorum. bir de buna kiyasla, almanyada tip okuyan tiplerin cogu hic oyle tip okumak icin hayatlarindan feragat ediyor gibi durmuyor. 28 30 yasinda Tip okumaya baslayanlar, 17 yasinda anne olan kizlar, mankenler, modeller, gezginler... say say bitmez burada Tip okuyan tipler. Belki de Almanya'daki doktorlarin kalitesi, yukaridaki arkadaslarimizin dedigi gibi, bu yuzden dusuktur. Cunku ogrenci secme sistemi cidden islemiyor. Universiteye giriste O kadar calismamaya, dershane vb kurumlarin ve yatirimlarin olmamasina, onem vermemeye karsin %5'in notu 1.0. Bu 1.0 alan adamlar daha adam akilli bi sistemle secilmemisken, Tip okuyanlara bakiyorsun, 2.5, 3.2 notlu adam bile tip okuyor, bir sekilde. Torpil mi ne allah bilir, herseyi beklerim. O kadar gariplik donuyorki su abitur denen 200 yillik sistemde. Bastan asagi yanlislarla dolu. Cidden almanlar, alman devleti ne derse, ne uygularsa %100 biat edip kabulleniyorlar, sorgulamadan. Su sistemin Türkiye'de oldugunu dusunun bi, ortalik ayaga kalkar. Ya bizim ulke ve insanimiz inanin bircok seyde avrupalilardan daha adaletli, baskaldirici ve korkusuz. Ben acikcasi Turkiye'de kendimi daha guvende hissediyorum, hakkimin orada yenmeyeceginden eminim.Yukarida saydigim nedenlerden ötürü, 17 yasinda ikiz annesi olmus modellik yapan kiz bile Almanya'da Tipi bitiriyorsa, emin ol bu yalanla dolanla 1.0 not alan araplarin da hepsi bitirir.

arges

Mesaj gönderen arges » Pzr Kas 04, 2018 5:26 am

selamlar, ben de 1,6 NC ile şuan DSH almaya çalışıyorum. Durum bu kadar vahim ise yandık. Fakar duyduğun bir şeyi paylaşmak istiyorum. Frankfurt Üniversitesinden öğrendiğim ve bir iki ahbabtan da duydugum kadarıyla yabancı öğrencilere geldikleri ülkelere göre kontenjan tanıyorlar. Böyle bir durumdan haberin var mı? :?:

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzr Kas 04, 2018 6:42 pm

Bu arkadas sonradan kabul aldi TIP dan. Ergenligi derinden yasayan bir kisilikti, simdi alman egitim sistemine ve saglik sistemine hayrandir. 2 tane red alinca burda yine halil sezai triplerine girmisti.