Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YGS-LYS Notlarının Abitur Puanına Çevrilmesi Sorunsalı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ilyerstn17

YGS-LYS Notlarının Abitur Puanına Çevrilmesi Sorunsalı

Mesaj gönderen ilyerstn17 » Çrş Haz 27, 2018 5:21 pm

Arkadaşlar merhaba öncelikle,

Ben 2017 senesinde YGS-LYS girdim sıralamam 11k ,MF3 notum 466. Türkiye'de tıpa yerleştim ,Almanya'da da tıp okumak istiyorum,okulu dondurdum 1 yıldır Berlin'deydim şimdi TestDaf sonuçlarımı bekliyorum muhtemelen geçmişimdir,notum uni-assist tarafından anca çevrildi ancak şöyle bir sıkıntı var ,millet Studienkolleg yapıp 1.0-1.2 civarı yapabiliyorlar rahat ama YGS-LYS notu çevrilince Türkiye 1000.sinin puanı bile 1.4 'e denk geliyor Bayerischer Formel'e göre,benimki de 1.7 geldi uni-assist tarafından(Tam olarak Bayerischer Formel' göre hesaplamışlar. ki ben böyle hesaplamalarını beklemiyordum çünkü geçen sene eczaya giren bir arkadaşımın puanı Bayerischer Formel'e göre çıkan hesaptan 0.3 daha iyi gelmişti benden 40 puan daha az olmasına rağmen LYS puanı,uni assist skorumuz aynı gelmiş.Uni-assist'e yazıp notum yanlış hesaplanmış diye itiraz etmeyi de düşündüm ama muhtemelen bana Bayerischer Formel'e göre hesapladık diyecekler sonuç da değişmeyecek gibi hissediyorum).Tüm forumlarda genel olarak tıpa girmek için 1.0-1.3 arası en az yapmak lazım gibi laflar dolanıyor ancak ülkenin en iyi adamı bile Almanya'da tıp okuyamıyor mu nasıl bir saçmalık tam anlayamadım. Okullar acaba Studienkolleg yapanların notlarıyla kendi ülkelerindeki notlarıyla gelen öğrencileri aynı kefede karşılaştırıyorlar mıdır,yoksa yurtdışından gelen notlar için ayrı bir prosedürle mi alım yapıyorlardır.Sonuçta adamların Studienkolleg'te yaptığı 1.0 bizim 1.4-1.5'e denk geliyor.

Bir de TestAS meselesi var evet onu biliyorum muhtemelen notu iyileştirmek için bundan bahsedeceksiniz ama zaten Studienkolleg yapan da bu sınava giriyor yine mesele aynı duruma düşüyor açıkçası.Bunun hakkında bir bilgisi olan beni acil aydınlatabilir mi lütfen çok endişeliyim .

Teşekkür ederim şimdiden.

ecgg

Re: YGS-LYS Notlarının Abitur Puanına Çevrilmesi Sorunsalı

Mesaj gönderen ecgg » Pzr Nis 28, 2019 11:11 pm

Merhaba TestAs'a girdiniz mi? Bir de çok umutsuz konuşmuşsunuz gerçekten TestAs'ın bir önemi yok mu? Dediğiniz gibi derece yapanlar bile 1.4'den yüksek NC alamıyor. Biraz bilgisizim kusura bakmayın ben de TestAs ile NC puanımı yukarı çekerim 1,0 civarı yaparım sonra istediğim üniversiteden kabul alırım diye düşünmüştüm. Böyle bir şey yapabilir miyim?

Mensch

Re: YGS-LYS Notlarının Abitur Puanına Çevrilmesi Sorunsalı

Mesaj gönderen Mensch » Pzr Mar 14, 2021 6:06 am

ecgg yazdı: Pzr Nis 28, 2019 11:11 pm Merhaba TestAs'a girdiniz mi? Bir de çok umutsuz konuşmuşsunuz gerçekten TestAs'ın bir önemi yok mu? Dediğiniz gibi derece yapanlar bile 1.4'den yüksek NC alamıyor. Biraz bilgisizim kusura bakmayın ben de TestAs ile NC puanımı yukarı çekerim 1,0 civarı yaparım sonra istediğim üniversiteden kabul alırım diye düşünmüştüm. Böyle bir şey yapabilir miyim?
Kabul alabildin mi?
TestAs deneyimlerini kisaca paylaşir misin?
TR de testasa giriliyor mu?