Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2018/2019 kış sömestr başvurusunda ÖSYM notu dikate alınıyor mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Bilu1

2018/2019 kış sömestr başvurusunda ÖSYM notu dikate alınıyor mu?

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Haz 07, 2018 9:24 pm

Arkadaşlar şöyle bir durum oldu. Şimdi ben üniye başvuru yapıyordum gelecek kış sömestr için. Bu benim 3.başvurum zaten şuan okulun studienkolleg'inin kayıtlı öğrencisiyim. Dikkatimi çekti ilk 2 başvurumda ösym sınavına girip girmediğimi sormuştu başvuru portalinda ve daha sonra da sonucumu yollamami istemişlerdi ama şuan ösym ile ilgili herhangi bir soru yok. Acaba ben mi bir şeyleri yanlış yaptım yoksa artık sormuyorlar mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: 2018/2019 kış sömestr başvurusunda ÖSYM notu dikate alınıyor mu?

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 08, 2018 9:50 am

ÖSYM sonucu yine basvuru icin isteniyor ama basvuru yaptigin üniversiteye göre de degerlendirme degisiyor. Bazi üniversiteler %50 ÖSS, %50 FSP alir, bazilari sadece FSP yi baz alir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Haz 08, 2018 1:00 pm

Physiker yazdı: Cum Haz 08, 2018 9:50 am ÖSYM sonucu yine basvuru icin isteniyor ama basvuru yaptigin üniversiteye göre de degerlendirme degisiyor. Bazi üniversiteler %50 ÖSS, %50 FSP alir, bazilari sadece FSP yi baz alir.
Pardon ben eksik yazmışım Studienkolleg'in DSH kursuna gidiyorum. Turkiye'de anadolu lisesi bitirdim. Sadece almanca sınavını burda verip eğitimime başlayacağım. Başvuru yaptığım platformda eski başvurularımda lise diplomasi ve ösym sınavı soruyorlardı şuan sadece lise diplomasi sordular. Ama şuan başvurumu yollamadım zaten bir terslik olduğunu düşündüğümdem. Belki başvurumu yollayınca ösym sonucu isterler. Ama benim sormamdaki amaç şu ben aslında bio mühendisliği okumak istiyorum ama NC var o bölümde. Benim de ösym sonucum belki NC için yeterli olmaz diye NC olmayan kimya mühendisliğine basvuru yapıyorum. Risk almak istemedim. Zaten kimya mühendisliği ile bio mühendisliğinin dersleri %80 aynı ve lisans bitirme tezi aynı konular üzerinden yazilabiliyor. Ama eğer ösym sonucunu istemiyorlarsa NC hesaplamak için sadece diploma notu isteniyorsa ben bio mühendisliğinde okumak isterim. Yani şuan başvuruyu yollamadan başvuru yaptığım bölümü değiştirmek istiyorum ama eğer ösym sonucunu istemeyeceklerse.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 08, 2018 1:05 pm

Bilu1 yazdı: Cum Haz 08, 2018 1:00 pm Pardon ben eksik yazmışım Studienkolleg'in DSH kursuna gidiyorum. Turkiye'de anadolu lisesi bitirdim. Sadece almanca sınavını burda verip eğitimime başlayacağım. Başvuru yaptığım platformda eski başvurularımda lise diplomasi ve ösym sınavı soruyorlardı şuan sadece lise diplomasi sordular. Ama şuan başvurumu yollamadım zaten bir terslik olduğunu düşündüğümdem. Belki başvurumu yollayınca ösym sonucu isterler. Ama benim sormamdaki amaç şu ben aslında bio mühendisliği okumak istiyorum ama NC var o bölümde. Benim de ösym sonucum belki NC için yeterli olmaz diye NC olmayan kimya mühendisliğine basvuru yapıyorum. Risk almak istemedim. Zaten kimya mühendisliği ile bio mühendisliğinin dersleri %80 aynı ve lisans bitirme tezi aynı konular üzerinden yazilabiliyor. Ama eğer ösym sonucunu istemiyorlarsa NC hesaplamak için sadece diploma notu isteniyorsa ben bio mühendisliğinde okumak isterim. Yani şuan başvuruyu yollamadan başvuru yaptığım bölümü değiştirmek istiyorum ama eğer ösym sonucunu istemeyeceklerse.
https://www.deutschstudent.com/portfol ... nc-nedir/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Haz 08, 2018 1:13 pm

Orayı okumuştum zaten orayı okuduğum için NC hesaplamasında Ösym sonucu dikate alınıyor diye geçen 2 sömestr NC olmayan bölüme başvurdum ama acaba bu sene değişti mi kuralları diye sordum. Çünkü geçen 2 dönem Ösym sonucumu sormuşlardı başvuru aşamasında ama bu dönem böyle bir soru ile karşılaşmadım. Hani belki tr de sürekli sınav vs değişiyor ya da güvenirliği konusunda şüphe var diye bu seneden itibaren kuralları mi değiştirdiler diye düşündüm.