Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 1. Kısım )

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
erennnsahin

7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 1. Kısım )

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş May 23, 2018 12:04 am

Herkese Selamlar,

Ben Eren, suanda Braunschweig Teknik Üniversitesinde Otomobil Mühendisligi üzerine master yapmaktayım. Yaklasik 13 ay önce Almanyaya geldim. Dil eğitimime sifirdan Almanyada baslayip 7 ay gibi bir sürede Telc C1 sertifikasini alip okula basladim.

Uzun zamandir aklimda olan yazmaya bir türlü vakit bulamadigim bilgilendirme ve ani defteri tadinda olacak bu yazima bugün itibariyle baslamis bulunmaktayım. Yarisinda silip vazgeçmezsem, bu yazim, suanda Almanyada dil eğitimine devam eden veya buraya gelip üniversite eğitimi almak isteyen bir cok arkadaşa iyi bir motivasyon ve yardimci kaynak olacaktır. Yazi içeriğinde Almanyada okumaya karar veriş aşamamdan suan ki geldiğim yere kadar gecen bütün süreçlerden bahsetmeye calisacagim.

Bütün konulari ayni anda yazip yüklemek yerine önce sizin tepkilerinize bakip seriye devam edip etmeyeceğime karar verecegim. Cünkü gerçekten uzun sürecek. Deginecegim konularin hepsini tek tek yazıyorum, bu ilk baslikta ilk 5 Konuya değineceğim. Eger talep olursa kalan 13 konuyu bu hafta içerisinde 2 kisimda yazip yine buradan paylasacagim.

Degineceğim Konular

1- Egitim gecmisim
2- Neden Almanya ?
3- Üniversiteden sartli kabul süreci ve işlemler
4- Almanyada dil kursu belirleme ve kayit süreci
5- Vize basvuru süreci
6- Almanyada geldikten sonra yapılacak ilk işlemler
7- Dil öğrenim süreci ve konaklama
8- Dil kursuna giderken calisma imkanlari
9- Kurs esnasında sosyal hayat , Arkadaş cevresi
10- Telc C1 hazirlik sürecim
11- Üniversite başvuru süreci
12- Okul karar asamasi, kriterler, dikkat edilmesi gerekenler ve kayit süreci
13- Konaklama , WG veya yurt bulma, taktikler ve tavsiyeler
14- Aylik giderlerim
15- Okurken calisma imkanlari
16- Kampüs ortami, Ögrencilerin yasam tarzi , arkadaşlık ilişkileri , gece hayati
17- Dersler ve kisaca Almanyadaki üniversite sistemi
18- Gelecege dair Almanyadaki hedeflerim

Basliklari detaylandırmadan önce değinmek istediğim iki konu ;
- Gerek kalemi ( klavyesi ) kuvvetli biri olmadigimdan, gerek almanca klavye sebebiyle , gerekse 1 yildir neredeyse hic türkce bir metin yazmadigimdan dolayi simdiden imla ve yazim hatalari için affiniza siginiyorum.
- Yazdigim seyler tamamen benim yasadiklarimi ve benim görüşlerimi içermektedir. Konularin hepsi elestirilmeye aciktir.

1- EGITIM GECMISIM

Adanada özel bir fen lisesinden mezun olduktan sonra Iskenderun Teknik Üniversitesi – Makine Mühendisligi Bölümünü 3,09 ortalama ile tamamladım. Ders calisma aliskanligi pek olmayan , sinavlara genelde 3 gün önceden calisan ben su siralar Alman profesörleri karsisinda ecel terleri dökmekteyim. Iyide neden Almanya ? Neden diplomami alip bir yerde mühendis olarak calisip yoluma bakmadım ? Neden ailemi arkadaslarimi birakip Almanyaya geldim ? Devami reklamlardan sonra…

2- NEDEN ALMANYA

Yurtdisinda master yapma fikri aklima üniversitenin 3. yilinda Polonyada Erasmus yaptigim siralarda düştü. O zamana kadar acikcasi ne yabanci dilim ne de eğitimime yurt disinda devam etmek gibi bir niyetim vardi. Polonyadayken Almanya dahil neredeyse bütün Avrupayi gezme sansim oldu. Avrupayi gördükten sonra , oradaki insanlarin yasam tarzlari , gelişmiş eğitim sistemleri, ekonomi ve teknolojideki üstünlükleri, bir mühendis için is imkanlari, sosyal devlet ve özgürlük dediğimiz kavramlar beni cezbetti ve günün birinde yurtdisinda okumak istediğime karar verdim.

Baslarda 3 bin € gibi bir ücret verip Polonyoda Ingilizce master yapmak istiyordum. Ama daha sonradan kendi mesleğimde belkide dünyada en iyisi olan ve otomobillere olan merakim sebebiyle Almanya beni dahada bir cezbetmeye basladi. Cok zor olacagini bunun bir hayal olduğunu asla yapamayacagimi düşünen onlarca kişiden ( ailem, arkadaslarim dahil ) sonra hevesim baya bir kirilmisken bu forum sitesini keşfettim. Yüzlerce baslik okudum , Almanyada lisans veya yüksek lisans eğitiminin hayal olmadigini bunu yapan azda olsa insanlar olduğunu gördüm. Sonra kendi kendime onlar yapabiliyorsa ben neden yapamayayım sorusunu sordum ve kollari bu is için sivadim. Bu sürecde benim en büyük motivasyon kaynagim ve klavuzum www.deutschstudent.de ailesidir.

3- ÜNIVERSITEDEN SARTLI KABUL SÜRECI VE ISLEMLER

Karar asamasindan sonra artik somut olarak birseyler yapmak gerekiyordu. Ingilizcemin veya Almancamin onca işlemi halletmeye yetmeyeceğinin farkindaydim. Eger bu isi gerçekten istiyorsam profesyonel olarak bir yardim almam gerekiyordu. Bu sebeple bir kac yurtdisi danismanlik sirketine gittim. Ama hepsi bana 2000-3000 Dolarlik fayis fiyatlarla geldiler ne benim ne de ailemin bunu karşılayacak gücü maalesef yoktu.

Bir arkadaş tavsiyesi üzerine bu sitenin danismanlik hizmetini keşfettim. Ama tabi aklimda herzaman soru işaretleri vardi acaba güvenilirmi diyerekten , sonuçta görmediğiniz tanimadiginiz bir yere para yatiriyor ve karsiliginda bir hizmet bekliyorsunuz. Sonra tavsiye eden arkadaşlara güvendim ve Gürkan Beyle danismanlik hizmetimize basladik.

Sürec kisaca su sekilde ilerliyor; öncelikle bir rota belirleniyor tarihler, başvurulacak okullar , gerekli belgeler. Ardindan gerekli belgeleri Almanyaya Gürkan Beye yolluyorsunuz. Basvurular sizin adiniza onlar tarafından yapiliyor. Ortalamaniza , dil sertifikalarınıza okumak istediğiniz bölümlere göre Sartli Kabul alinabilecek okullari içeren bir liste size yollaniyor ve oradan okullar seçiyorsunuz. Benim seçtiğim ve başvurduğumuz okullar :

Tu Clausthal, Tu Dortmund ve Universität Paderborn.

Sitede üniversite tanitimlarini içeren sürekli güncellenen bir bölüm bulunmaktadır. Lütfen göz atin okul karar sürecinizde size yardimci olacaktır :
https://www.deutschstudent.com/universiteler/

Bu okullardan sadece Tu Clausthal kabul etti ama sonuçta vize için gerekli belgemizi almistik ve bir sonraki adim olarak vize görüşmesi için Almanyada bir dil kursuna kayit olmam gerekiyordu. Gecelim dil kursu meselesine…

4- ALMANYADA DIL KURSU BELIRLEME VE KAYIT SÜRECI

Öncelikle kendinizin dil kursuna gitmek istediğiniz sehri belirlemeniz gerekiyor. Bu süreçte en cok göz önünde bulundurulan hususlar tabikide sehrin bir öğrenciye maddi acidan uygunluğu.. Münih , Hamburg gibi pahali ve büyük sehirlerde kurs ve yasam fiyatlari bir öğrenci için can sıkıcı olabilir. Genelde NRW eyaleti dediğimiz bölge öğrenciler tarafından cok tercih edilir. Dil kursu için kira ödemeden yaninda kalabileceğiniz bir tanidiginiz yoksa NRW bölgesini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bu konuyla ilgili bu linke göz atabilirsiniz
https://www.deutschstudent.com/portfoli ... t-barinma/

Sehiri belirledikten sonra o sehirle ilgili kurs önerilerini Gürkan Beyden danismanlik esnasinda alabilirsiniz. Kendisi haliyle yüzlerce öğrenciden gelen olumlu olumsuz yorumlari duyduğu için hemen hemen her bölge için size bir kurs önerisinde bulunabilir.

Gelelim bana , ben dil kursu sürecim için Hamburgu tercih ettim. Amcamin yaninda kalip kiraya para ödememe imkanim olduğu için ve Hamburg bölgesinde gerçekten en düzgün diyebileceğimiz Almancanin konuşulduğu için. ( İstanbul türkcesi gibi düşünebilirsiniz ) Hamburgda UNS kursu adinda bir kursa kayit oldum. Kayit sürecinde öncelikle size uygun tarihli bir kursu belirliyor ve parayi karsi tarafa havale ediyorsunuz. Bu ücret bazen kaparo tarzi 100 € falan olabiliyor, kalanini gidince ödüyorsunuz. Ama bazi kurslar bir kur ücretinin tamamini direk istiyebilirler. Ardindan onlar size vize görüşmesinde yaninizda götürmeniz gereken kurs kayit belgenizi yolluyorlar. Kursa karar verirken dikkat etmeniz gereken belkide en önemli seylerden birisi, olurda vizeden red yerseniz veya kurs baslangic tarihini kaçıracak duruma gelirseniz, ödediğiniz parayi size geri yatiriyorlarmi ? Kimi kursta bu yatirdiginiz para yaniyorken kimisi bir miktar kesintiyle veya tamamini geri iade edebiliyorlar. Aman dikkat… Euro ; 5,48 caniniz yanmasin :D

Kurslar genelde 1 kur 150 saat veya 200 saat olacak sekilde, fiyatlarida 1 kur ücreti 400-1000€ olacak sekilde degisiyorlar. Kimi kurs A1 i A1.1 – A1.2 seklinde 2 kur olarak islerken, kimisi direk A1 A2 B1… gibi isleyebiliyor. Bunlar hep kayit asamasindan önce ögrenmeniz gerek seyler. Fiyati en uygun kurslar ise üniversitelerin hazirlik kurslari diyebiliriz. Eger sartli kabul aldiginiz okulun hazirlik kursuna kayit olma firsatiniz varsa kesinlikle degerlendirin derim. Hem okul ortamina alisma sürecine de yardimci olur.

Dil kursumuza da kayit olduk. 5,48 den Eurolari alip yolladik sirada ne var ? Asik suratli teyzeler, kendini Merkel sanan Konsolosluk calisanlari ve daha niceleri… Buyrun vize islemlerine ve benim vize görüsmeme gecelim.

5- VIZE SÜRECI

Bu süreçten önce seçmeniz gerek bir yol var , Garantör veya Bloke Hesap? Nedir bunlar kisaca bahsedeyim detaylar için linkler birakacagim.
Almanyaya gitmeden önce, oradaki masraflarinizi kendiniz karsiyalabileceginizi, bir nevi Almanya Hükümetinin basina kalmayacaginizi kanitlamaniz gerekir. Bu olay belkide vize sürecinde en önemli husustur.

Peki nasil ?

Garantör ; Kisaca Almanyada geliri iyi olan birinin size sponsor olmasi gibi birseydir. Bu öğrencinin aylik masraflarini ben karsiliyorum siz kafanizi yormayin, yollayin bu elemani buraya demenin kibar seklidir.

Garantör belgesi Detaylar için ;
viewtopic.php?f=7&t=2212

Bloke Hesap ; Bu olayda bagi bahçesi olan durumu iyi ailelerin cocuklari için. Almanya sizden, oraya gitmeden önce, bir yillik geçim masraflariniz için gerekli parayi (hesap masraflari falan dahil yaklasik 9000€ ) bloke hesap dediğimiz bir hesaba yatirmanizi istiyor. Eger oradan size sponsor olacak birileri yoksa bu yola basvurmaniz gerekecektir.

Bloke hesap Detaylar için ;
viewtopic.php?f=7&t=9126

Sartli kabul, Kurs kayit belgeniz , Garatör veya Bloke Hesap belgeniz ve bunlara dahil bir kac belgeyle birlikte konsolosluğun yolunu tutuyoruz.

Gerekli belgelerin detayli listesi :
https://tuerkei.diplo.de/blob/1794498/a ... m-data.pdf

Vize basvurusunda konsoloslugun dikkat ettigi hususlar ;
https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16

Vize görüsmemi yaklasik 14 ay önce bu forumda yazmistim. Okumak isteyenler icin buraya direk copy paste yapiyorum. 4 Haftanin sonunda vizeden olumlu sonuc gelmisti. O günler gercekten cok stresliydi. Suan hatirladikca kendi kendime gülerim.. heey gidi heey, Suna baksana neler yazmisim :D :D :D

Görüşme Öncesi

Sabah 9:30 daki randevuma, 8:45 elçilikte olduğum halde içeriye 10:45 de girebildim. Randevunuz olsa dair sıraya girip bekliyorsunuz. Suriyelilerden size sıra gelirse giriyorsunuz... Yoğun bir güvenlik aramasından geçtikten sonra yanınızdaki telefonunuzu kapıya teslim ediyorsunuz. Size bir kart veriyorlar o kartla çıkışta alıyorsunuz. İçeriye girer girmez sağda UPS den 20 lira karşılığı zarf alıyorsunuz ve görüşmeyi yapacağınız binaya giriyorsunuz. Girer girmez sağdaki masaya tüm evraklarınızı götürüyorsunuz ordaki bayan belgelerinizi bir düzene koyuyor zımbalıyor falan ve size geri verip sıra numarası almanızı söylüyor. Ardından sıra numaranızı alıp beklemeye başlıyorsunuz.

Görüşme Esnasi

Öncelikle belirteyim görüşmeye gireceğiniz memur sizin strese girip veya heyecan yapıp yapmamanızda gerçekten çok etkili . Örnek olarak yan görüşme odasından şen şakrak kahkahalar gelirken, bizim oda gayet matem havası, cenaze taziye evi gibiydi. 1 numaları görüşme odasındaydım. Karşımda suratı asık kaşları çatık orta yaşlı bir hanımefendi ve el pençe duran bir çare ben... Belgeleri bayana verdim 5 dakika boyunca belgeleri inceledi karıştırdı bilgisayara birşeyler yazdı o süreçte bana hiç birşey sormadı. Ardından bana bazı sorular sormaya başladı ve cevaplarımı bilgisayara kaydetti;

- Neden Almanyaya gitmeyi istiyorsun?
- Okul bittikten sonra ne yapacaksın kariyer planın nedir?
- Okul Kabülün TU Clausthal'dan ama sen kursu Hamburgta yapacaksın, neden?
- Almanyada 1. Dereceden kaç akraban var?
- Garantörün neyin oluyor?
- Neden TU Clausthal ?
- Liseyi ne zaman bitirdin ?
- Üniversiteye hemen başladınmı?
- Üniversiteyi ne zaman bitirdin ?
- Mezun olduktan sonra ne yaptın?
- İngilizcen Nasıl ?

Bu sorulara bir bir cevap verdim çoğuna kafasıyla ve bazen sözlü olarak 'güzel' gibisinden tepki verdi. Bayanın Türkçesi sanki çok iyi değildi. Çok kibar ve tane tane konuşmama rağmen çoğu zaman tekrar etmek zorunda kaldım cevaplarımı. Bu soruların ve cevaplarımın yazılı olduğu bir kağıdı imzaladıktan sonra 60€ vize ücretini verdim ve dekontumu aldım.

İngilizcemin B2 olduğunu Work and Travel ve Erasmus Programlarına katılıp pratik anlamda kendimi geliştirdiğimi söyledim. Herhangi bir sertifikam yok ve beni orada test etmedi. Kağıda ingilizcemi B2 olarak yazmıştı.

Almanca A2 katılım belgemde, Hazirana 2017 kadar A2 kursumuza kayıtlıdır gibi bir yazı vardı. O sebeple Almanca seviyemle ilgili bana imzalattığı kağıda '' şuan A1 ve haziranda A2 olacak gibisinden bir yazı yazmıştı.''

Ve can alıcı noktaya geldik; görüşme bitti "teşekkürler biz sizi ekstra bir dosya lazım olursa veya eksik olursa ararız" dedi. Ardından ben " Sizce % kaç ihitimalle olumlu sonuçlanır ?" dedim. "Bir sorun gözükmüyor başvurunda, %85 ihtimalle olumlu yanıt alırsın " dedi. Teşekkür ederim dedim ve çıktım. Ve hala karşı tarafta bir gram tebessüm yok.

Daha fazlasi icin forumda vize ani defteri linkleri :
viewtopic.php?f=7&t=9690&hilit=erennnsahin

2018 Ani Defteri
viewtopic.php?f=7&t=11546

ÖNEMLI: Evet arkadaslar simdilik ilk kismi noktaliyorum. Bastada söyledigim gibi eger talep olursa diger 13 basliga iki kisimda bu hafta icinde buradan paylasacagim. Olumlu olumsuz elestirilerinizi veya sorularini lütfen baslik altinda paylasiniz.

“Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum; alevler olarak geri dönmelisiniz!” Mustafa Kemal Atatürk

2. Kisim:

viewtopic.php?f=10&t=11995

3. Kisim:

viewtopic.php?f=10&t=13137

Abdurrahmanmazi

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 1. Kısım )

Mesaj gönderen Abdurrahmanmazi » Çrş May 23, 2018 12:22 am

Öncelikle yüksek başarılarından dolayı tebrik ediyorum, diğer üyeleri ve yeni meraklı nesli bilgi ve tecrübelerinle aydınlatma fikrini çok iyi buldum. Burada bazı konularda tecrübeli olan abilerimizden ablalarımızdan kardeşlerimizden ne öğrendiysek ne tavsiye ettilerse gerek Gürkan bey gerek diğer saydığer adminler sayesinde işlerimiz kolaylaşıyor hem zaman kazanıyoruz hem de daha hızlı gelişiyoruz. Üzerinde durduğun noktalar buradaki öğrencilerin neredeyse her gün sorduğu güncel soruların cevapları bu yüzden açtığın başlık çok yerinde ve doğru. Bu yazının devamını bir Deutschstudent üyesi olarak dört gözle bekliyorum. Ellerine sağlık hocam.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş May 23, 2018 12:36 am

Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.8.maddeyi merak ediyorum.Şuan almanyadayım ve b1 kursuna gidiyorum dil kursu vizem var.Çalışma iznim olamaz mı?

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Çrş May 23, 2018 12:51 am

Bende TU Braunschweigte okuyorum , bilgilendirici yazi tebrikler :)

timmy-tr

Mesaj gönderen timmy-tr » Çrş May 23, 2018 12:53 am

Bizimle tecrübelerini paylaştiğin için çok teşekkür edıyorum, yazının devamını dört gözle beklıyoruz olacağız. Başarıllarının devamını diliyorum.

gorkema

Mesaj gönderen gorkema » Çrş May 23, 2018 1:03 am

Öncelikle paylaşımın için çok teşekkür ederim benim gibi yeni gideceklere büyük tecrübe tabi Almanya da ki yaşamı ve deneyimlerini de dört gözle bekliyorum 😀

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Çrş May 23, 2018 2:01 am

Sizi tebrik ediyorum,başarılarınızın devamini diliyorum.Gelecek kisimlari merakla bekliyorum.
Imzamizinda ayni olmasi ne kadar guzel olmus :)
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş May 23, 2018 2:06 am

tugce98 yazdı: Çrş May 23, 2018 12:36 am Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.8.maddeyi merak ediyorum.Şuan almanyadayım ve b1 kursuna gidiyorum dil kursu vizem var.Çalışma iznim olamaz mı?

Güzel yorumlariniz icin cok tesekkürler arkadaslar. Ilgi oldugu sürece devamini yazmaya, gelecek nesillere elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.

Gelelim @tugce98 arkadasin sorusuna. Biraz spoiler gibi olacak ama neyse bahsedeyim su Dil Kursunda calisma olayindan.

§ 16 (3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie zur Ausübung studentischer Nebentätigkeiten. Dies gilt nicht während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts, ausgenommen in der Ferienzeit.

Bu yasa, Almanyaya gittikten sonra Aufenhaltstitel kartinin yaninda verilen Zusatzblatt in icinde yer almaktadir. Yasaya baktigimizda, yilda 120 tam veya 240 yarim gün olarak her ögrencinin calisma hakki bulunmaktadir. Ama ikinci cümleyi okudugumuzda bu durumun oturumunun ilk yilindaki bir dil kursu ögrencisi ( zu studienvorbereitenden Maßnahmen ) icin gecerli olmadigini görüyoruz. Yasanin son kisminda belirtilen "ausgenommen in der Ferienzeit." ifade ise, Tatil zamanlari dahil degildir anlamina geliyor.

Bu yasa 3 asagi 5 yukari eyalette ayni isler. Ama bazi eyaletlerde, yabancilar subesinde daha kati uygulamalar veya istisnai durumlar olabilir. En garantisi gibip bir Sprachstunde gerceklestirip bagli oldugun yabancilar subesine bu konuyu sormaktir.

Uzun lafin kisasi Dil Kursu sürecinde " Ferienzeit " larda calisma iznin bulunmakta. Peki nedir bu Ferienzeit ? Her eyaletin tatil zamanlari birbirinden farklidir. Google amcaya örnek olarak "Hamburg Ferienzeit" diye yazarsan karsina cikacak tarihlerde calisma iznin bulunmaktadir. Anmeldungdan sonra aldigin identifikationsnummer ile gidip tatil zamanlarinda calistiracak isci arayan yerlerde calisabilirsin.

Bu isin yasal kismiydi gelelim isin made in türkisch kismina ;

Türk veya arap restoranlarinda marketlerinde oldukca schwarz arbeit diye tabir ettigimiz kacak isci olayi dönmektedir. Saatlik normalden 3-4 € altina isciler calistirilir para elden nakit olarak verilir. Calisma sartlari zordur parani alabileceginin bile bazen garantisi yoktur. Cünkü sen aslinda orda calismiyorsun adam vermem derse vermez. Gidip sikayet edecegin hakkini arayacagin bir kurum yoktur. Kontrol veya yakalanma olayina gelince, belli periyodlarda kacak isci kontrolü diye birsey yoktur. Ancak birinin sikayeti üzerine kontrole giderler. O yüzden etrafta bu sekilde calistigini dillendirmezsen gayet güzel yürütebilirsin. Ha tavsiye ediyormuyum ? Etmiyorum

Artik okuluma basladigim icin yasal olarak calisabilmekteyim. Kurs sürecim boyunca bende kacak olarak calistim. 4-5 ay insan dayanabilir ama fazlasina asla... Cünkü calisma sartlarinizin bir köleden farki yok aldiginiz paralarda saatlik 6-7 € yu gecmeyecektir. Insallah bunu buraya yazdiktan sonra polis evimden alip götürmez :D

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş May 23, 2018 2:43 am

erennnsahin yazdı: Çrş May 23, 2018 2:06 am Güzel yorumlariniz icin cok tesekkürler arkadaslar. Ilgi oldugu sürece devamini yazmaya, gelecek nesillere elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.

Gelelim @tugce98 arkadasin sorusuna. Biraz spoiler gibi olacak ama neyse bahsedeyim su Dil Kursunda calisma olayindan.

§ 16 (3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie zur Ausübung studentischer Nebentätigkeiten. Dies gilt nicht während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts, ausgenommen in der Ferienzeit.

Bu yasa, Almanyaya gittikten sonra Aufenhaltstitel kartinin yaninda verilen Zusatzblatt in icinde yer almaktadir. Yasaya baktigimizda, yilda 120 tam veya 240 yarim gün olarak her ögrencinin calisma hakki bulunmaktadir. Ama ikinci cümleyi okudugumuzda bu durumun oturumunun ilk yilindaki bir dil kursu ögrencisi ( zu studienvorbereitenden Maßnahmen ) icin gecerli olmadigini görüyoruz. Yasanin son kisminda belirtilen "ausgenommen in der Ferienzeit." ifade ise, Tatil zamanlari dahil degildir anlamina geliyor.

Bu yasa 3 asagi 5 yukari eyalette ayni isler. Ama bazi eyaletlerde, yabancilar subesinde daha kati uygulamalar veya istisnai durumlar olabilir. En garantisi gibip bir Sprachstunde gerceklestirip bagli oldugun yabancilar subesine bu konuyu sormaktir.

Uzun lafin kisasi Dil Kursu sürecinde " Ferienzeit " larda calisma iznin bulunmakta. Peki nedir bu Ferienzeit ? Her eyaletin tatil zamanlari birbirinden farklidir. Google amcaya örnek olarak "Hamburg Ferienzeit" diye yazarsan karsina cikacak tarihlerde calisma iznin bulunmaktadir. Anmeldungdan sonra aldigin identifikationsnummer ile gidip tatil zamanlarinda calistiracak isci arayan yerlerde calisabilirsin.

Türk veya arap restoranlarinda marketlerinde oldukca schwarz arbeit diye tabir ettigimiz kacak isci olayi dönmektedir. Saatlik normalden 3-4 € altina isciler calistirilir para elden nakit olarak verilir. Calisma sartlari zordur parani alabileceginin bile bazen garantisi yoktur. Cünkü sen aslinda orda calismiyorsun adam vermem derse vermez. Gidip sikayet edecegin hakkini arayacagin bir kurum yoktur. Kontrol veya yakalanma olayina gelince, belli periyodlarda kacak isci kontrolü diye birsey yoktur. Ancak birinin sikayeti üzerine kontrole giderler. O yüzden etrafta bu sekilde calistigini dillendirmezsen gayet güzel yürütebilirsin. Ha tavsiye ediyormuyum ? Etmiyorum

Artik okuluma basladigim icin yasal olarak calisabilmekteyim. Kurs sürecim boyunca bende kacak olarak calistim. 4-5 ay insan dayanabilir ama fazlasina asla... Cünkü calisma sartlarinizin bir köleden farki yok aldiginiz paralarda saatlik 6-7 € yu gecmeyecektir. Insallah bunu buraya yazdiktan sonra polis evimden alip götürmez :D
kullanici adin , kendi ismin ve soyisim olmasaydi belki bir sansin vardi ama artik cok gec :D , saka bir yana böyle güzel anlatman gercekten yeni gelecek arkadaslara isik oluyordur eminim , ben de 1.5 senedir almanyadayim lisansa basladim bu dönem sinavlara girip onlarida tecrübe ettikten sonra ben de bu sekilde bir seyler yazmayi düsünüyorum senin 7. konundan itibaren (vize asamasina cok hakim degilim ve bu konu üzerine forumda cok seyler yazildi zaten ben de daha cok yasama ve üniye odaklanmak istiyorum almanyada cünkü türkiyeden gelen arkadaslarda farkli düssünceler olabiliryor bende de vardi tabiki zamaninda gördügüm zorluklari hatalari yapilmamasi gerekenleri dilim döndügü elim yazabildigince tecrübelerimi anlatmaya calisacagim)
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş May 23, 2018 2:51 am

kiss25 yazdı: Çrş May 23, 2018 2:43 am kullanici adin , kendi ismin ve soyisim olmasaydi belki bir sansin vardi ama artik cok gec :D , saka bir yana böyle güzel anlatman gercekten yeni gelecek arkadaslara isik oluyordur eminim , ben de 1.5 senedir almanyadayim lisansa basladim bu dönem sinavlara girip onlarida tecrübe ettikten sonra ben de bu sekilde bir seyler yazmayi düsünüyorum senin 7. konundan itibaren (vize asamasina cok hakim degilim ve bu konu üzerine forumda cok seyler yazildi zaten ben de daha cok yasama ve üniye odaklanmak istiyorum almanyada cünkü türkiyeden gelen arkadaslarda farkli düssünceler olabiliryor bende de vardi tabiki zamaninda gördügüm zorluklari hatalari yapilmamasi gerekenleri dilim döndügü elim yazabildigince tecrübelerimi anlatmaya calisacagim)
Dur hocam korkutma bizi, bi saniye kapi caliyor :D. Begenmene sevindim kiss seninde cok emegin bu forumda. Evet farkindayim cok sey yazildi sartli kabul ve vize olaylariyla ilgili ama belki bu tarz bir yazi icinde daha cok insana ulasabilir diye düsündüm umarim yanilmamisimdir. Devami daha heyecanli ve sürükleyici olacak bu isin sıkıcı bürokratik kismiydi :D Sendende bekliyorum böyle birseyler ;)

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş May 23, 2018 10:23 am

erennnsahin yazdı: Çrş May 23, 2018 2:06 am Güzel yorumlariniz icin cok tesekkürler arkadaslar. Ilgi oldugu sürece devamini yazmaya, gelecek nesillere elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.

Çok teşekkürler. Ferienzeit dedikleri Schulferien oluyor sanırım. Yaz tatilleri de sayılır diye düşünüyorum. Mesela 16.07. - 28.08. tarihleri arası okullar tatil oluyor.Bu arada çalışma iznim olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 23, 2018 10:38 am

Simdiden egitim hayatinizda basarilar. Umarim bir gün burda yine mezuniyet sonrasi bilgi ve tecrübelerinizi de okuruz:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

John

Mesaj gönderen John » Çrş May 23, 2018 6:39 pm

Şu mübarek ramazan ayında yüzümüzü güldüren çok güzel bir başlık açmışsın, Allah başarılarının devamını nasip etsin. Ben seni tanımadığım halde seninle gurur duydum. Benim de Braunschweig'ta güzel anılarım oldu:

- Karadeniz bistro diye bir mekan var çarşıda, sahibi trabzonludur ama biraz değişik bir adamdır. İlk defa Braunschweig'ı ziyaret ettiğimde: abi buralarda gezilecek nereler var diye sormuştum, burada Almanya'nın en eski tarihi keranesi vardır, oraya bir bak demişti. (hatta bunu dediğinde mekandaki 5-6 kişi daha şaşırıp kızmışlardı.)

- Nazar berberdeki kardeşlerimiz güzel muhabbeti olan, samimi insanlardır. Orada sakallı, kısa boylu bir arkadaş vardı unuttum şimdi adını, yine ilk ziyaret ettiğim gün bana "Alman kızlarını tavlama taktikleri, hangi gece kulüplerine gidilmeli" diye bir konuşma yapmıştı. Tüm berber salonu bizi dinlemişti.

Nerede dengesiz varsa toplamışlar sanki Braunschweig'a gibime geliyor. :) Allah kolaylık versin. Ramazanda 1 defa yemeğe gitmiştim, güzel ramazan menüleri yapıyorlardı. Biz Urfalıların bir mekanına gitmiştik, arkadaşımızın ahbabıydı. Bir de çok güzel eski kalenin içinde bir açık hava tiyatro gösterisi izlemiştik geçen eylül ayının başında, inşallah bu sene de olursa sen de kesinlikle izlemelisin. 10 euro tam, 7 euro öğrenciye ücreti vardı diye hatırlıyorum.
Rusların bir de gece kulübü vardı, arkadaşlarım hep oraya giderlerdi ama benim gece hayatım olmadığı için iyi mi kötü mü bilemem.
Son olarak, ben Magdeburg'a giderken Braunschweig'ta umsteigen yapıyorum, kısmet olursa gününü haberleşelim, 1 saat belki oturur bir kahve içeriz ramazandan sonra. Şimdiden sınavlarında Allah zihin açıklığı versin, durmadan çalışmaya çabalamaya devam etmeni dilerim.

Not: Bir de bir ricam olacak, 7 ayda Telc C1 büyük bir başarı. Benim gibi dil özürlüsü bir insan gerçekten çok imreniyor kolay öğrenenlere. Biraz daha tecrübeni paylaşabilir misin, ne yapmak lazım, hangi adımları izlemek lazım gibisine.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt May 26, 2018 2:03 am

Ilginiz ve güzel yorumlariniz icin tesekkürler arkadaslar. Bu haftasonu yazinin 2. kismini paylasacagim.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cmt May 26, 2018 2:26 pm

erennnsahin yazdı: Cmt May 26, 2018 2:03 am Ilginiz ve güzel yorumlariniz icin tesekkürler arkadaslar. Bu haftasonu yazinin 2. kismini paylasacagim.
Bekliyoruz tectubelerinizi, özellikle şu dil kursu senesinde calisma olayinada detayli bir sekilde yer verebilir misiniz yazinizda.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Nis 11, 2019 8:28 pm

3. Kısım online : viewtopic.php?f=10&t=13137

Moderatör arkadaslardan 2. Kısım ve 3. Kısım ın linklerinin yazıya eklenmesini rica edebilirmiyim? Ben artık düzenleme yapamıyorum malesef.