Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

uniassist apostil ve konsolosluk onayı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ontheroad

uniassist apostil ve konsolosluk onayı

Mesaj gönderen ontheroad » Cmt May 12, 2018 4:15 pm

Merhabalar,

Uniassist üzerinden birkaç okula başvuru yapmak üzere belgeleri hazırlıyorum ancak lise diplomasını ve ösys belgesini nasıl kabul edilebilir şekilde yollayacağımı tam olarak anlayamadım. bu iki belgeyi yeminli tercüme edilmiş, noter onaylı ve apostilli şekilde fotokopileriyle beraber konsolosluğa götürüp fotokopileri onaylatmayı düşünüyorum. sonra diğer tüm onaylı kopyaları okula yollayacağım. sorun olur mu bu durumda? atladığım bir nokta varsa düzeltin lütfen. teşekkürler.

filmlovepenguin

Re: uniassist apostil ve konsolosluk onayı

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Sal May 15, 2018 1:51 pm

Merhaba,

Benim de benzer sorunum var. Belgelerimin çoğunun kopyasını konsoloslukta onaylattım ama ösym belgesini sonradan öğrendiğim için kendim tercüman-noter-apostille işlemi yaptırmayı düşünüyorum. Sizce belgelerin bir kısmının konsolosluk bir kısmının ösym belgesi olması sorun yaratır mı?

Bu arada bildiğim kadarıyla apostilli kağıdı tekrar konsoloslukta onaylatmaya gerek yok veya konsolosluk onaylı kağıda apostil yaptırmaya gerek yok.

prasnabrana

Mesaj gönderen prasnabrana » Prş May 17, 2018 7:11 pm

ontheroad yazdı: Cmt May 12, 2018 4:15 pm Merhabalar,

Uniassist üzerinden birkaç okula başvuru yapmak üzere belgeleri hazırlıyorum ancak lise diplomasını ve ösys belgesini nasıl kabul edilebilir şekilde yollayacağımı tam olarak anlayamadım. bu iki belgeyi yeminli tercüme edilmiş, noter onaylı ve apostilli şekilde fotokopileriyle beraber konsolosluğa götürüp fotokopileri onaylatmayı düşünüyorum. sonra diğer tüm onaylı kopyaları okula yollayacağım. sorun olur mu bu durumda? atladığım bir nokta varsa düzeltin lütfen. teşekkürler.
Konsolosluk üzerinde başka damga (apostil vb)olan evrakların fotokopilerini onaylamıyor, bizzat yaşadım. Başvuracağınız okul sayısı kadar yeminli tercüme+noter+apostil yapmak zorundasınız

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş May 17, 2018 9:25 pm

prasnabrana yazdı: Prş May 17, 2018 7:11 pm Konsolosluk üzerinde başka damga (apostil vb)olan evrakların fotokopilerini onaylamıyor, bizzat yaşadım. Başvuracağınız okul sayısı kadar yeminli tercüme+noter+apostil yapmak zorundasınız
Ben apostil yaptırmadım, sadece tercüman+noter yaptım ve noterde fazla kopya pahalı olduğu için ve aynı zamanda başka bir belgenin de kopyası gerektiği için konsolosluğa gidecektim.

İmzasız Ösym belgesi tercüman+noterle orijinali gibi sayılır ve üzerinden kopya onaylanıyor diye okudum. Bu şekilde midir? Yarın gidecektim de, bu konuyu bir türlü kesinleştiremedim.

prasnabrana

Mesaj gönderen prasnabrana » Prş May 17, 2018 10:48 pm

filmlovepenguin yazdı: Prş May 17, 2018 9:25 pm Ben apostil yaptırmadım, sadece tercüman+noter yaptım ve noterde fazla kopya pahalı olduğu için ve aynı zamanda başka bir belgenin de kopyası gerektiği için konsolosluğa gidecektim.

İmzasız Ösym belgesi tercüman+noterle orijinali gibi sayılır ve üzerinden kopya onaylanıyor diye okudum. Bu şekilde midir? Yarın gidecektim de, bu konuyu bir türlü kesinleştiremedim.
Çevirileri onaylama yetkileri yok zaten konsolosluk çalışanlarının istanbul için öyle en azından, noter tasdik yaptırdıysanız apostil şart çeviriye

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Sal May 22, 2018 11:31 pm

Merhaba, aynı konuda benim de birkaç sorum olacak.

1. Başvuracağım bazı üniversiteler unbeglaubigt olarak istiyor her şeyi, ama bazıları hepsini beglaubigt istiyor. Bunlara uni-assist üzerinden başvuracağım, e hangisine göre göndereceğim belgeleri?
2. Uni-assist'in sitesinde her belgeden 1 tane göndermeniz yeterli diyor, onlar onu çoğaltıp gönderiyor anladığım kadarıyla. Ama forumda okuduklarıma göre herkes örneğin 5 okula başvuracaksa 5 kopya göndermiş. Hangisi doğru?
3. Konsolosluk sadece orijinal olan belgelerin (mesela İngilizce Diploma) fotokopilerini onaylıyor ama çevirileri onaylamıyor çünkü o noterin işi ve noter tasdiği + apostil yetiyor. Doğru anlamış mıyım? Emin olamadım.
4. ÖSYM belgesi internet çıktısı oluyor mu?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Çrş May 23, 2018 3:50 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Sal May 22, 2018 11:31 pm Merhaba, aynı konuda benim de birkaç sorum olacak.

1. Başvuracağım bazı üniversiteler unbeglaubigt olarak istiyor her şeyi, ama bazıları hepsini beglaubigt istiyor. Bunlara uni-assist üzerinden başvuracağım, e hangisine göre göndereceğim belgeleri?
2. Uni-assist'in sitesinde her belgeden 1 tane göndermeniz yeterli diyor, onlar onu çoğaltıp gönderiyor anladığım kadarıyla. Ama forumda okuduklarıma göre herkes örneğin 5 okula başvuracaksa 5 kopya göndermiş. Hangisi doğru?
3. Konsolosluk sadece orijinal olan belgelerin (mesela İngilizce Diploma) fotokopilerini onaylıyor ama çevirileri onaylamıyor çünkü o noterin işi ve noter tasdiği + apostil yetiyor. Doğru anlamış mıyım? Emin olamadım.
4. ÖSYM belgesi internet çıktısı oluyor mu?

1- Uni assist bütün belgelerinizi amtliche beglaubigung olarak isleme alabilir, beglaubigung olmayan belgeleriniz okul istese bile Uni assistten gecmez.
2- 1 tane belge yeterli, ayni yil icinde basvuru yapilacak bütün basvurular icin. 1 yildan sonra belgeleriniz imha ediliyor uni assistte.
3- Ceviriler icin noter onayina gerek yok, konsolosluktan yaptirdiginiz tasdik islemi yeterli.
4- Lisans mezunu iseniz cikti yeterli olabilir, ama lisans icin basvuru yapacaksaniz islak imzali olarak temin edeceksiniz ÖSYM'den, dilekce göndererek postayla alabiliyorsunuz. Aldiginiz islak imzali belgeyi de yine konsoloslukta tasdik yaptiracaksiniz.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş May 23, 2018 9:46 am

TRueS yazdı: Çrş May 23, 2018 3:50 am 1- Uni assist bütün belgelerinizi amtliche beglaubigung olarak isleme alabilir, beglaubigung olmayan belgeleriniz okul istese bile Uni assistten gecmez.
2- 1 tane belge yeterli, ayni yil icinde basvuru yapilacak bütün basvurular icin. 1 yildan sonra belgeleriniz imha ediliyor uni assistte.
3- Ceviriler icin noter onayina gerek yok, konsolosluktan yaptirdiginiz tasdik islemi yeterli.
4- Lisans mezunu iseniz cikti yeterli olabilir, ama lisans icin basvuru yapacaksaniz islak imzali olarak temin edeceksiniz ÖSYM'den, dilekce göndererek postayla alabiliyorsunuz. Aldiginiz islak imzali belgeyi de yine konsoloslukta tasdik yaptiracaksiniz.
Çok teşekkür ederim. 3'te çeviriler için noter onayı değil konsolosluk tasdiği olacak demişsiniz ama okuduğuma göre konsolosluk çevirileri tasdik etmiyormuş? Yanlış mı anladım?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Çrş May 23, 2018 1:05 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Çrş May 23, 2018 9:46 am Çok teşekkür ederim. 3'te çeviriler için noter onayı değil konsolosluk tasdiği olacak demişsiniz ama okuduğuma göre konsolosluk çevirileri tasdik etmiyormuş? Yanlış mı anladım?
Konsolosluk cevirileri onaylamaz. Orjinal belgelerinizi konsoloslukta onaylatacaksiniz, cevirileri de yeminli tercümanin kasesi olacak sekilde göndereceksiniz.
Cevirilerde konsolosluk onayi olmaz zaten, yetkileri yok.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş May 23, 2018 11:07 pm

TRueS yazdı: Çrş May 23, 2018 1:05 pm Konsolosluk cevirileri onaylamaz. Orjinal belgelerinizi konsoloslukta onaylatacaksiniz, cevirileri de yeminli tercümanin kasesi olacak sekilde göndereceksiniz.
Anladım. Peki apostil hangi durumda gerekiyor?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Prş May 24, 2018 2:09 am

Konsolosluk onayi yaptirmaz iseniz gerekir.
Noter onayindan sonra bir de apostil yaptiririrsiniz.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Sal Eki 16, 2018 6:07 pm

Merhaba
Evraklarımı onaylaytım ancak bazı sorularım var. Şimdi ben tercüme ofisinde lise diplomam ve ösym belgemin çevirisini yaptırdım. Oradaki kadın bana bir yüzde orijinali (türkçe hali) diğer yüzde ise almanca çevirisi olarak arkalı önlü verdi. Bunu konsoloslukta daha ucuza onaylatırsın dedi. Ben konsolosluga gittim onaylattım.

Fakat şu an farkettim ki çeviri olan yüzde ‘’işbu tercümeyi yapan ofisi noterimizin yeminli tercümanıdır. Çeviriyi tasdik ederim’’ mührü + noter mührü + onaylayan başkatip kaşesi imzası var. Ancak diğer yüzde orijinal olan yüzde ise sadece noter mührü + imzaya yetkili başkatip kaşesi imzası var.

Ben Üniversite diplomamı da noterde onaylattım, ona da noter mührü + yetkili başkatip iözası kaşesi ve ilaveten ‘’işbu belge aslının aynı gibidir’’ mührü vurulmuş.
Şimdi benim merak ettiğim lise diplomama böyle birşey vurulmamış sadece noter mührü ve başkatip imzası var. Acaba lise diplomam onaysız mı oluyor şimdi aslının aynı gibidir mührü olmadığı için???

Bir sorum daha var, şöyle ki, üniversiteden aldığım ingilizce ıslak imzalı lisans transkriptimi ıslak imzalı oldugu için noterden onaylatmadan direk valilikten apostile götürdüm. Oradaki yetkili transkripti imzalayan kişi sistemde şef olarak görünüyor -ki öyle- ama transktiptte imza yerinde belge basım yetkilisi olarak imza atmış dedi. Şimdi ben bunun apostilini yaparım ama orada sıkıntı çıkar mı bilemem dedi. Ben öğrenci işlerini aradım ve imzalayan kişi ile görüştüm ve dedi ki tüm transkriptlerde belge basım yetkilisi diye çıkar. Benim imza suretim yurtdışı konsolosluklarında var ve şef olarak geçiyor. Sorun çıkmaz ama istersen gel kendi kaşemi vurayım dedi.

Şimdi buradaki sorum da acaba böyle oldugu gibi apostilli göndersem sıkıntı çıkar mı yoksa uniye gidip kaşeleteyim mi? Üniversite başka şehirde sizce oraya gidip kaşeletmeme gerek var mı? Trannskript 3 sayfa bunun için noter onayı tuzlu olur onu da istemiyorum.

Bu arada ösym den alınan ıslak imzalı belgeyi notere onaylatmadan direk apostil işlemi yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

tunali

Mesaj gönderen tunali » Pzt May 06, 2019 10:38 pm

TRueS yazdı: Çrş May 23, 2018 1:05 pm Konsolosluk cevirileri onaylamaz. Orjinal belgelerinizi konsoloslukta onaylatacaksiniz, cevirileri de yeminli tercümanin kasesi olacak sekilde göndereceksiniz.
Lise diploması ve ÖSYM kazandı belgesi için yeminli tercüman işleminden sonra noter onayına gerek yok, konsolosluktan yaptırdığınız tasdik işlemi yeterli demişsiniz. Sonrasında konsolosluk çevirileri onaylamaz demişsiniz. Bu onay ve tasdik dediğiniz tam olarak nedir? Hangi belgeyi tercüme ettirip hangi belgeyi konsolosluğun onayladığı tam anlayamadım.