Giriş yapamayanların dikkatine
  • Şifremi unuttum özelliğini kullanarak yeni şifre talebinde bulunmalısınız.
    • Öncelikle gelen maildeki linke tıklayıp, yeni şifreyi aktif hale getirin
    • Daha sonra maildeki yeni şifre ile giriş yapın.
    • Yeni şifre belirlemek için giriş yaptıktan sonra buraya tıklayın
  • Mail adresi güncel olmadığı için maili alamayanlar bu başlık altında çözüme ulaşabilirler.
  • Buradan yeni sistemle ilgili hata, şikayet, tavsiye, memnuniyet vs gibi konularda fikrinizi iletebilirsiniz.

Uni Assist VPD dokumani

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lordeagle1903

Uni Assist VPD dokumani

Mesaj gönderen lordeagle1903 » Sal May 01, 2018 2:06 pm

Merhaba arkadaslar,
ben simdi master icin TUM a basvurdum ancak benden uni assistten VPD dokumani istediler. Benim sorum bu VPD dokumani icin uni assiste lise diplomam ve osym belgemi yollamam gerekiyor mu?

Universitenin sitesinde sadece asagidaki dokumanlari yollamam isteniyor ancak uni assist benden osym belgesi filan fazladan isteyecek mi?

For applications to master's degree programs, sumbit

a certified copy of your degree certificate (if available)
a certified copy of your transcript of records
a certified translation, given that the original documents have not been issued in either German or English

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Uni Assist VPD dokumani

Mesaj gönderen welly275 » Sal May 01, 2018 9:08 pm

benden zamaninda hepsi istenmisti. mantiken bölüme girisini saglayacak yani giris hakkini verecek diplomani göndermen yeterli. vpd islemi basvuru zamanina göre degisiklik gösterse de 3 4 hafta sürebiliyo buna türkiyeye posta süresini de koyarsak daha da uzayabilir. eksik belge olsa belge isteseler bu süreyi daha da uzatir. so yüzden iletisime gecip sorsan daha iyi derim :)

lordeagle1903

Mesaj gönderen lordeagle1903 » Sal May 01, 2018 9:28 pm

Belki sonradan okuyacaklara faydasi olabilir baska bir kaynaktan ogrendim. Sadece okulun sitede yazan belgeleri yollamak yeterli oluyor. Forumda istenilen uni assist belgeleri universiterin istedigi genel belgeler. O yuzden basvuracaginiz universiteye ve bolume gore uni assiste belge yollayabilirsiniz.

prasnabrana

Uni Assist VPD dokumani

Mesaj gönderen prasnabrana » Pzr May 06, 2018 9:29 pm

Merhaba, kusura bakmayın vpd'yle ilgili anlamadığım bir nokta var kopien aller vorbildungsnachweise lise döneminden öncesini kapsıyor mu ve de 1 yıllık üniversite okuyorum fakat orada 1.semestere başvurmak istiyorum bunun için de yine bu 1 senelik zamana ait belge göstermek zorunda mıyım?

ismail73

Mesaj gönderen ismail73 » Prş May 17, 2018 12:09 pm

Arkadaşlar Merhaba;

Konu ile ilgili benim bir sorum var. Uni-assist ile bir kaç üniversiteye başvuruda bulundum. Uni-assistin durumunda şöyle yazıyor:

" Data sent to university electronically (in case you applied for a VPD-University Preliminary Review Documentation (VPD) sent to you) "

Sitelerine girip durumun ne anlama geldiğine baktığımda ise şöyle bir açıklama mevcut;

" For standard applications: We have sent your application directly to the university. They will now decide on your admission and inform you about the results.

For VPD applications: We have sent you your preliminary review documentation ("Vorprüfungsdokumentation", VPD) by e-mail and by post. You will need to send this VPD to the university. "

Sorum şu şekilde; Bu VPD bildiğim kadarıyla not sistemlerinin denkliği ile alakalı. Ama şuan benden VPD isteniyor mu yada nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Prş May 17, 2018 1:54 pm

Basvuru yapacaginiz üniversiteler genelde NC ile alim yapiyorlarsa hochschulstart üzerinden basvuru alirlar o yüzden vpdyi kendiniz yükleyip basvurunuzu yaparsiniz.
Bazi üniversitelerde de vpd direk okula iletilir sizin birsey yapmaniz gerekmez.
Hangi okula basvuru yaptiysaniz oradan saglikli bilgi alirsiniz. Bu arada kac gün önce basvuru yapmistiniz, sanirim basvurular 2 hafta önce basladi, bu kadar sürede vpd cikmasi biraz imkansiz gibi.

ismail73

Mesaj gönderen ismail73 » Prş May 17, 2018 2:53 pm

TRueS yazdı:
Prş May 17, 2018 1:54 pm
Basvuru yapacaginiz üniversiteler genelde NC ile alim yapiyorlarsa hochschulstart üzerinden basvuru alirlar o yüzden vpdyi kendiniz yükleyip basvurunuzu yaparsiniz.
Bazi üniversitelerde de vpd direk okula iletilir sizin birsey yapmaniz gerekmez.
Hangi okula basvuru yaptiysaniz oradan saglikli bilgi alirsiniz. Bu arada kac gün önce basvuru yapmistiniz, sanirim basvurular 2 hafta önce basladi, bu kadar sürede vpd cikmasi biraz imkansiz gibi.
Merhabalar;
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Başvurduğum üniversitelerin birinde NC yok ama diğerinde var. Başvurumu uni-assist harcı dahil 1 ay önce tamamladım. Master programına başvuru yaptım bu arada.

Peki VPD işlemi için neler yapılıyor nasıl bir prosedür mevcut bilgi verebilir misiniz?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Prş May 17, 2018 5:41 pm

Basvurdugunuz universitenin sayfasinda gerekli bilgi yaziyor sanirim.
Eger NC olmayan universite de vpdyi sizden istiyorsa, postayla göndereceksiniz ya da bewerbungsportal sayfalari olabilir oradan baska istedikleri belgelerle birlikte yükleme isleme yapabilirsiniz.
NC ile alan universite ise büyük ihtimalle hem kendi portalindan hem de hochschulstart sitesinden basvurunuzu tamamlamanizi ister.
Basvuracaginiz yerin sayfasindan gerekli bilgiyi alabilirsiniz, bulamazsaniz mail atabilirsiniz geri dönüs saglarlar.

egehandr

Mesaj gönderen egehandr » Çrş Haz 17, 2020 3:12 pm

lordeagle1903 yazdı:
Sal May 01, 2018 9:28 pm
Belki sonradan okuyacaklara faydasi olabilir baska bir kaynaktan ogrendim. Sadece okulun sitede yazan belgeleri yollamak yeterli oluyor. Forumda istenilen uni assist belgeleri universiterin istedigi genel belgeler. O yuzden basvuracaginiz universiteye ve bolume gore uni assiste belge yollayabilirsiniz.
Merhaba. Sizin 2 sene önce yaşadığınız sorunun aynısından ben de şu an muzdaribim.

TUM'a master başvurusu yapıyorum ama ekstradan uni-assist'ten te VPD adlı belgeyi almam gerek.
TUM, bu başvuru için uni-assist'e sadece diploma ve transkript (gerekirse İngilizce çevirileri) göndermenin yeterli olduğunu yazıyor. Fakat uni-assist de ÖSYM belgesi, lise diploması, lise ders içeriği (teknik lise mezunuyum) gibi ekstralar istiyor.

Siz bu belgelerin hangilerini gönderdiniz ve bi sorun oldu mu?
NOT: Lisans diplomam henüz çıkmadı. 1 ay sonra ancak gelecek. Şu an mezun oldum sayılır, dersler sınavlar bitti, ama lisans diploması henüz yok. Bunun yerine "mezun olabilir" belgesi aldım. Bu işe yarar mı?
İletişim için egehan.dorum@hotmail.com

nautilus

Mesaj gönderen nautilus » Cmt Tem 25, 2020 6:33 pm

Merhabalar,

Bu yil universiteden mezun olmadan once VPD ye basvurmustum ve belli bir puan aldim. Mezun olduktan sonra yeniden basvurdum ve transkriptin son hali uzerinden guncellenmis yeni VPD puanim geldi. Yeni gelen puan ilk basvurudaki puanimdan daha iyi.

Simdi basvurdugum universite basvurulari degerlendiriyor ve VPD notu kabul icin onemli. Okula mail atarak uniassistten gelen en guncel vpdyi dikkate almalarini rica etmeli miyim? Yoksa o is ben basvurumu submit et dedigimde kapandi mi? Tesekkurler

nautilus

Mesaj gönderen nautilus » Sal Tem 28, 2020 10:33 am

nautilus yazdı:
Cmt Tem 25, 2020 6:33 pm
Merhabalar,

Bu yil universiteden mezun olmadan once VPD ye basvurmustum ve belli bir puan aldim. Mezun olduktan sonra yeniden basvurdum ve transkriptin son hali uzerinden guncellenmis yeni VPD puanim geldi. Yeni gelen puan ilk basvurudaki puanimdan daha iyi.

Simdi basvurdugum universite basvurulari degerlendiriyor ve VPD notu kabul icin onemli. Okula mail atarak uniassistten gelen en guncel vpdyi dikkate almalarini rica etmeli miyim? Yoksa o is ben basvurumu submit et dedigimde kapandi mi? Tesekkurler
Var mıdır bir fikri olan? Mail taslağını oluşturdum ancak tam değerlendirme aşamasındayken başvurumu da riske atmak istemiyorum.

egehandr

Mesaj gönderen egehandr » Cmt Ağu 01, 2020 2:12 am

nautilus yazdı:
Cmt Tem 25, 2020 6:33 pm
Merhabalar,

Basvuru belgelerinizi guncelleyebiliyorsaniz elbette yeni VPD’yi yukleyin. Guncelleme yapilamiyorsa tabi olmaz diye tahmin ediyorum.

Bu arada hangi universite’ye basvurdunuz?
Uni-assist’e de VPD icin basvurduktan ne kadar süre sonra VPD geldi elinize? (Ben bugun 6.haftami doldurmama ragmen bi haber vermiyorlar, okula VPD’yi yüklemem icin de 10 gün sürem kaldi)
İletişim için egehan.dorum@hotmail.com