Giriş yapamayanların dikkatine
  • Şifremi unuttum özelliğini kullanarak yeni şifre talebinde bulunmalısınız.
    • Öncelikle gelen maildeki linke tıklayıp, yeni şifreyi aktif hale getirin
    • Daha sonra maildeki yeni şifre ile giriş yapın.
    • Yeni şifre belirlemek için giriş yaptıktan sonra buraya tıklayın
  • Mail adresi güncel olmadığı için maili alamayanlar bu başlık altında çözüme ulaşabilirler.
  • Buradan yeni sistemle ilgili hata, şikayet, tavsiye, memnuniyet vs gibi konularda fikrinizi iletebilirsiniz.

ÖSYM BELGELERİ

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
deutschinformation

ÖSYM BELGELERİ

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzr Nis 08, 2018 1:41 pm

Öncelikle Merhabalar herkese birkaç sorum var yanıtlayacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

1- ÖSYM Sonuç ve Yerleşme belgelerini ıslak imza olmadan yeminli tercümana çevirttirdim fakat daha noterletmedim. Ösym'ye götürüp ıslak imza yaptıracağımı bilmiyordum henüz yeni öğrendim. Ne yapmam gerekiyor tekrardan sonuç ve yerleştirme belgelerini çıkartıp ıslak imza yaptırıp daha sonra tekrar mı çevirttirmem gerekiyor?

2- Çevirilmiş evrakları illa noterletmek mi gerekiyor? Çevirilmiş belgelerin yanında orjinal belgeleri götürünce konsolosluk onay damgası vs. vuruyor ve dolayısıyla notere gerek kalmıyor diye bir olay var mıdır?

Sorularım bunlar cevaplarsanız sevinirim.

BirFacitas

Re: ÖSYM BELGELERİ

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzr Nis 08, 2018 2:41 pm

1-)Osym yerlestirme belgesini noterde 1 adet onaylatip orjinal olarak kullanabilirsiniz.Ya da bunun yerine Osym den islak imzali olarak alabilirsiniz,ikisi de ayni gorevi gorur.Yani yeni belgeye gerek yok sadece elinizde 1 adet imzali yada noter onayli osym belgesi olsun.
2-)Cevirilere noter onayi gerekmez.Zaten konsoloslukta orjinal belgelerin fotokopilerini onaylattiracaksiniz.Cevirilere konsolosluk onayina gerek yok.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzr Nis 08, 2018 4:22 pm

BirFacitas yazdı:
Pzr Nis 08, 2018 2:41 pm
1-)Osym yerlestirme belgesini noterde 1 adet onaylatip orjinal olarak kullanabilirsiniz.Ya da bunun yerine Osym den islak imzali olarak alabilirsiniz,ikisi de ayni gorevi gorur.Yani yeni belgeye gerek yok sadece elinizde 1 adet imzali yada noter onayli osym belgesi olsun.
2-)Cevirilere noter onayi gerekmez.Zaten konsoloslukta orjinal belgelerin fotokopilerini onaylattiracaksiniz.Cevirilere konsolosluk onayina gerek yok.
Bu arada lisans için başvuruyorum.

Uniassiste kaydolacağım bu belgeler ile ve siz şöyle demek istediniz,
Ben eğer ÖSYMden, ÖSYM Sonuç ve Yerleştirme belgesine ıslak imza alırsam bu ÖSYM belgelerine hiçbir şekilde notere gerek kalmıyor öyle mi?
ve
Bunları çevirdiğimizi düşünecek olursak sadece konsolosluk orjinallerile ile aynıdır damgası vuracak bütün olay bu kadar?

Ayrıca lise diplomasının almancaya çevrildiğini varsayarsak yine notere ihtiyacımız olmuyor ve sadece konsolosluğa götürmemiz gerekiyor

Yanlış anlamadım değil mi hocam?

Anlayışınız için teşekkürler

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzr Nis 08, 2018 6:54 pm

Evet asagi yukari bu sekilde.

Osym den islak imza alirsaniz gerek kalmaz notere.

Siz konsolosluklara orjinal belgelerin fotokopisini onaylaticaksiniz.Tekrar soyluyorum cevirileri konsoloslukta onaylatmaniza gerek yok.
Mesala soyle diyeyim Lise diplomasinin turkce fotokopi halini konsoloslukta onaylatacaksiniz,almanca ceviriyi degil.
Cevirilerde tercumanin imzasi olmasi yeterli,baska bir imzaya gerek yok.

Basarilar
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzt Nis 09, 2018 1:05 am

BirFacitas yazdı:
Pzr Nis 08, 2018 6:54 pm
Evet asagi yukari bu sekilde.

Osym den islak imza alirsaniz gerek kalmaz notere.

Siz konsolosluklara orjinal belgelerin fotokopisini onaylaticaksiniz.Tekrar soyluyorum cevirileri konsoloslukta onaylatmaniza gerek yok.
Mesala soyle diyeyim Lise diplomasinin turkce fotokopi halini konsoloslukta onaylatacaksiniz,almanca ceviriyi degil.
Cevirilerde tercumanin imzasi olmasi yeterli,baska bir imzaya gerek yok.

Basarilar
Öncelikle cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Lakin anlamadığım bir husus var. İnternetteki her site farklı bir şey söylüyor bu noter olayı hakkında açıkcası ben de hangisine inanayım bir türlü anlayamadım. Bildiğiniz üzere noter işlemi de biraz tuzlu bir olay boş yere para vermek istemiyorum etrafımdaki çoğu insan hem çeviri yaptırıp hem de noterlettiğini söyledi yani anlayacağınız kafam iyice karıştı. Bu bilgiyi tam olarak nereden edindiniz? Tecrübe mi edindiniz daha önce çünkü bana elle tutulur kesin bir bilgi lazım bir an önce işlemleri bitirmek istiyorum.

Münsteraner

Mesaj gönderen Münsteraner » Pzt Nis 09, 2018 2:34 am

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Pzt Nis 09, 2018 3:09 am

deutschinformation yazdı:
Pzt Nis 09, 2018 1:05 am

Lakin anlamadığım bir husus var. İnternetteki her site farklı bir şey söylüyor bu noter olayı hakkında açıkcası ben de hangisine inanayım bir türlü anlayamadım. Bildiğiniz üzere noter işlemi de biraz tuzlu bir olay boş yere para vermek istemiyorum etrafımdaki çoğu insan hem çeviri yaptırıp hem de noterlettiğini söyledi yani anlayacağınız kafam iyice karıştı. Bu bilgiyi tam olarak nereden edindiniz? Tecrübe mi edindiniz daha önce çünkü bana elle tutulur kesin bir bilgi lazım bir an önce işlemleri bitirmek istiyorum.
Dostum bak bu aşamaları yapmış birisi olarak anlatıyorum.Benim lise diplomam, transkript ve üniversite diplomam hepsi orjinaldi bunlara noterlik hiçbirşey yaptırmadım.Ama üniversite kazandı belgemi internetten çıktı olarak aldım.O belgemi sadece noterden 35 liraya aslı gibidir yaptırdım ve konsolosluğa gittim.Konsolosluk belgelerimin fotokopisini çektirdi ve fotokopileri onaylayıp verdi.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 12, 2018 3:06 pm

BirFacitas yazdı:
Pzr Nis 08, 2018 2:41 pm
Ben bugün gittim konsolosluğa çevirilere de onay verdi hatta bende orjinal belgenin türkçe fotokopisine onay yapıcak sandım tercümelerün fotokopisini de istedi benden.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 12, 2018 3:13 pm

Pzt Nis 09, 2018 1:05 am

Merhaba, ben bugün konsolosluğa gittim ve hepsini öğrendim. Ösym kazandı belgemi ankara ösym den dilekçe yollayarak ıslak imzalı ve mühürlü olarak talep etmiştim. O belge bir iki gün içinde bana ulaştı. Lise transkriptimi, ösym kazandı belgemi, lise diplomamı yeminli tercümana verdim. Hepsinin almanca tercümesi yapıldı.orjinal türkçe belgelerimin fotokopisini ve tercümeli hallerini de fotokopi çektirdim. Konsolosluğa gittim tüm belgelerimi verdim. Onlar inceledi, orjinalleri bana geri verdi, fotokopileri birbirine zımbaladı, mührü basıp imzaladı. İşlem bu kadar. Tavsiyem fotokopileri kırstasiyede filan halledin ben konsoloslukta çevirilere fotokopi çekmek zorunda kaldım ve 3 belge için 10 tl verdim.

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Cum Nis 13, 2018 12:41 am

tugce98 yazdı:
Prş Nis 12, 2018 3:13 pm
Merhaba, ben bugün konsolosluğa gittim ve hepsini öğrendim. Ösym kazandı belgemi ankara ösym den dilekçe yollayarak ıslak imzalı ve mühürlü olarak talep etmiştim. O belge bir iki gün içinde bana ulaştı. Lise transkriptimi, ösym kazandı belgemi, lise diplomamı yeminli tercümana verdim. Hepsinin almanca tercümesi yapıldı.orjinal türkçe belgelerimin fotokopisini ve tercümeli hallerini de fotokopi çektirdim. Konsolosluğa gittim tüm belgelerimi verdim. Onlar inceledi, orjinalleri bana geri verdi, fotokopileri birbirine zımbaladı, mührü basıp imzaladı. İşlem bu kadar. Tavsiyem fotokopileri kırstasiyede filan halledin ben konsoloslukta çevirilere fotokopi çekmek zorunda kaldım ve 3 belge için 10 tl verdim.
Hiçbir noter işlemi uygulamadınız öyle değil mi? Sadece çeviri ve orjinallerini götürerek konsolosluğa tasdiklettiniz. Bu arada lisans için mi başvuruyorsunuz Almanya'ya? Bir de son olarak UniAssist mi kullanacaksınız başvuru için?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cum Nis 13, 2018 2:17 am

Cum Nis 13, 2018 12:41 am
Hiçbir noter işlemi uygulamadınız öyle değil mi? Sadece çeviri ve orjinallerini götürerek konsolosluğa tasdiklettiniz. Bu arada lisans için mi başvuruyorsunuz Almanya'ya? Bir de son olarak UniAssist mi kullanacaksınız başvuru için?
Noter işlemi hiç uygulamadım ama siz ösym belgesini çıktı alırsanız notere götürmeniz gerekiyor sanırım.Ben ankaradan orjinali istediiğim için bu işleme gerek kalmadı.
Evet çeviri,çevirilerin fotokopisi,orjinali ve orjinallerin fotokopisini götürdüm.
Lisans için başvuracağım.
UniAssist kullanacağım ama nasıl yapacağımı tam bilmiyorum.Şartlı kabul almak istiyorum önce fakat sanırım henüz kayıt tarihi başlamadı.

prasnabrana

Mesaj gönderen prasnabrana » Çrş Nis 18, 2018 4:09 pm

tugce98 yazdı:
Prş Nis 12, 2018 3:13 pm
Gittiğiniz konsolosluk İstanbul Konsolosluğu mu?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 19, 2018 6:13 pm

prasnabrana yazdı:
Çrş Nis 18, 2018 4:09 pm
Gittiğiniz konsolosluk İstanbul Konsolosluğu mu?
Hayır, İzmir

AYDINOZ

Mesaj gönderen AYDINOZ » Cum Haz 29, 2018 10:55 pm

Tuğçe98 sonuç ne oldu acaba? Başvuru yaptın mı?

nikopolitanya

Mesaj gönderen nikopolitanya » Prş May 21, 2020 6:07 pm

ÖSYM' ye nasıl dilekçe yollayabiliriz? Nasıl bir içerik yazmalıyız?