Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İlk uni günleri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
selen

İlk uni günleri

Mesaj gönderen selen » Cmt Nis 07, 2018 10:02 am

Merhaba arkadaşlar
TestDaF ı geçmeme rağmen içimde hala bir güvensizlik var dersleri anlayabilecek miyim diye (zaten çok da iyi konuşamıyorum). Kursta hocalar ilk başta zor olucak ama alışacaksınız demişlerdi. Sizin deneyimlerinizi merak ediyorum, ilk günler nasıldı ,size de zor geldiyse nasıl üstesinden geldiniz?
Teşekkürler şimdiden.

selen

Re: İlk uni günleri

Mesaj gönderen selen » Cmt Nis 07, 2018 11:12 pm

Sorum çok mu saçma veya gereksiz mi kaygılanıyorum bilemedim ? Kimse de yazmadığına göre herkes kolay geçirmiş sanırım..

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Nis 08, 2018 1:20 pm

Benim bir çok arkadaşım uniyi derslere pek uğramadan bitirmiş. Ve bana hep diyorlar ki derslerde devamsızlık sorunun olmayacak ve bir çok derse gitmek çok da gerekli bir şey değil. Biz ders saatinde kütüphaneye gidip kitaplardan kendimiz çalışıyoruz ayrıca kitaplardan kendin okudugun 1 ders saatinde hocanın anlatacaklarindan çok daha kapsamli oluyor diyorlar aynı zamanda eğer çok çok anlamayıp takıldıgın konu olursa ingilizce ya da anadilinde tekrar o konuyu arastirabilecegimi söylediler. Yani ben de daha bölüme başlamadım ama okuyan/bitiren arkadaşların bana dediklerine göre eğer sen çalışkan olursan kütüphanede uzun zaman geçirmeyi göze alıp anlamadığım her şeyi araştırıp tekrar tekrar okursan olmadi ingilizce ya da anadilinde de destek alırsan o almanca bilgin çok iyi olmasa da dersleri halledersin diyorlar. Zaten cevremde çok örneğini gördüm bölüme baslamis bilmem kaçıncı sömestrinde konuşuyoruz bana inanmıyor DSH hazırlık kursuna gittiğimi söylediğimde. Diyor ben DSH'yi çoktan verdim ama benim almanca bilgim seninkinden az sen niye kursa gidiyorsun ki bu kadar almanca bilgisiyle çok rahat verirsin DSH'yi diyorlar. Ki bu çocuğun mesela cidden almancası biraz kötü sayılır ancak derslerinde ortalamanın üstünde. O yüzden yani sen düzenli çalışıp anlamak için çaba sarfettiginde bir şekilde anlarsın dersleri. Ama anadili almanca olanlardan daha fazla çalışman lazım.

selen

Mesaj gönderen selen » Pzr Nis 08, 2018 1:46 pm

Bilu1 yazdı: Pzr Nis 08, 2018 1:20 pm Benim bir çok arkadaşım uniyi derslere pek uğramadan bitirmiş. Ve bana hep diyorlar ki derslerde devamsızlık sorunun olmayacak ve bir çok derse gitmek çok da gerekli bir şey değil. Biz ders saatinde kütüphaneye gidip kitaplardan kendimiz çalışıyoruz ayrıca kitaplardan kendin okudugun 1 ders saatinde hocanın anlatacaklarindan çok daha kapsamli oluyor diyorlar aynı zamanda eğer çok çok anlamayıp takıldıgın konu olursa ingilizce ya da anadilinde tekrar o konuyu arastirabilecegimi söylediler. Yani ben de daha bölüme başlamadım ama okuyan/bitiren arkadaşların bana dediklerine göre eğer sen çalışkan olursan kütüphanede uzun zaman geçirmeyi göze alıp anlamadığım her şeyi araştırıp tekrar tekrar okursan olmadi ingilizce ya da anadilinde de destek alırsan o almanca bilgin çok iyi olmasa da dersleri halledersin diyorlar. Zaten cevremde çok örneğini gördüm bölüme baslamis bilmem kaçıncı sömestrinde konuşuyoruz bana inanmıyor DSH hazırlık kursuna gittiğimi söylediğimde. Diyor ben DSH'yi çoktan verdim ama benim almanca bilgim seninkinden az sen niye kursa gidiyorsun ki bu kadar almanca bilgisiyle çok rahat verirsin DSH'yi diyorlar. Ki bu çocuğun mesela cidden almancası biraz kötü sayılır ancak derslerinde ortalamanın üstünde. O yüzden yani sen düzenli çalışıp anlamak için çaba sarfettiginde bir şekilde anlarsın dersleri. Ama anadili almanca olanlardan daha fazla çalışman lazım.
çok teşekkür ederim gerçekten.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Nis 08, 2018 4:36 pm

ben subat basinda dsh verdim sali günü basliyorum sali carsamba dersim var o derslere girip duruma bakip burayi güncellerim :D
Arkadaslar ben erkegim =)

selen

Mesaj gönderen selen » Pzr Nis 08, 2018 5:51 pm

Teşekkürler kiss yorumunu bekliyorum :)

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Pzt Nis 09, 2018 11:06 am

merhaba selen. ayni korku bende de vardi ve siniftaki tek yabanci bendim ilk ders gununde. dshyi vermis olmama ragmen gunluk hayatta hala ingilizce kullandigim icin stresliydim. ancak ilk 5 dk sonrasinda hocanin ne dedigini yakalamaya basladim. siniftakilerin dialekti farkli ve hizli konusuyorlar o biraz sikinti oldu yalnizca onun disinda hocanin dediklerini 90% anlayabildim. zamanla kulagi alisiyor insanin. :)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:39 pm

selen yazdı: Pzr Nis 08, 2018 5:51 pm Teşekkürler kiss yorumunu bekliyorum :)
sali günü 2 ve bugünde 1 derse girdim ( aslinda 1 dersi almadim iclerinden ama merakimdan girdim derse :D ). Acikca söylemek gerekirse 3 derste de hocalari %70 falan anladim. Bazen hocanin söyledigi cümleyi anlasamda kafamda canlandiramayip oturtamadigim oldu söyledigi seyi (normalde günlük hayatta konusurken hörende vs sikinti cekmiyorum) ama bana da daha önce dedikleri gibi ünide kullanilan dil farkli onu dil kursunda falan göremezsin cünkü bölüme özel kelimeler kullaniyorlar bazen. Bide hikaye degilde akademik bir sey anlattiklari icin ayni anda dinlerken tamamen özümsemen gerekbiliyor burada yine biraz sikinti olabiliyor ama yapilmayacak bir sey sonra internete koyduklari folyolardan bakip calisinca oluyor bir de anlamadigin konuyu internette türkce veya ingilizce kaynak aratarak halledilir diye düsünüyorum. Yinede derslere ciddi calismak lazim bunu gelmeyi düsünen arkadaslara yaziyorum laylaylomluk bir sey yok burada ben gezerim de tozarimda sinavlardan önce bir göz atarim sinavimada pasa pasa girerim derseniz o pasalik bu dünyada yok onu söyliyim

selen

Mesaj gönderen selen » Çrş Nis 11, 2018 4:17 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:39 pm sali günü 2 ve bugünde 1 derse girdim ( aslinda 1 dersi almadim iclerinden ama merakimdan girdim derse :D ). Acikca söylemek gerekirse 3 derste de hocalari %70 falan anladim. Bazen hocanin söyledigi cümleyi anlasamda kafamda canlandiramayip oturtamadigim oldu söyledigi seyi (normalde günlük hayatta konusurken hörende vs sikinti cekmiyorum) ama bana da daha önce dedikleri gibi ünide kullanilan dil farkli onu dil kursunda falan göremezsin cünkü bölüme özel kelimeler kullaniyorlar bazen. Bide hikaye degilde akademik bir sey anlattiklari icin ayni anda dinlerken tamamen özümsemen gerekbiliyor burada yine biraz sikinti olabiliyor ama yapilmayacak bir sey sonra internete koyduklari folyolardan bakip calisinca oluyor bir de anlamadigin konuyu internette türkce veya ingilizce kaynak aratarak halledilir diye düsünüyorum. Yinede derslere ciddi calismak lazim bunu gelmeyi düsünen arkadaslara yaziyorum laylaylomluk bir sey yok burada ben gezerim de tozarimda sinavlardan önce bir göz atarim sinavimada pasa pasa girerim derseniz o pasalik bu dünyada yok onu söyliyim
ben de %70 anladım ama gerçekten çok terim var bilmediğim, ve tabii ki anadil gibi olmadığı için ful konsantre olmak gerek. Ses kaydı da yapıyorum,Bilmiyorum inşallah halledebilirim ve halledebiliriz .

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 6:41 pm

selen yazdı: Çrş Nis 11, 2018 4:17 pm ben de %70 anladım ama gerçekten çok terim var bilmediğim, ve tabii ki anadil gibi olmadığı için ful konsantre olmak gerek. Ses kaydı da yapıyorum,Bilmiyorum inşallah halledebilirim ve halledebiliriz .
aynen derste ful konstantre olmak gerekiyor direk gidiyor yoksa anlasilmiyor bir sey. Bizde bazi dersler hoca anlatilirken videoya kaydedilip internet sitesine konuluyor okul tarafindan istersen bunu bir sor sizde de oluyor mu öyle diye , nerede hangi bölümü okuyorsun ? Hallolur ya calisinca biraz yogun sadece

selen

Mesaj gönderen selen » Çrş Nis 11, 2018 7:28 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 6:41 pm aynen derste ful konstantre olmak gerekiyor direk gidiyor yoksa anlasilmiyor bir sey. Bizde bazi dersler hoca anlatilirken videoya kaydedilip internet sitesine konuluyor okul tarafindan istersen bunu bir sor sizde de oluyor mu öyle diye , nerede hangi bölümü okuyorsun ? Hallolur ya calisinca biraz yogun sadece
uni stuttgart Luft und Raumfahrttechnik. İnşallah hallolur :) . Yani bir kaç hocaya da söyliycem biraz yavaş anlatabilir misiniz diye. Belki takarlar bilmiyorum :|

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Cmt Şub 09, 2019 1:48 am

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 6:41 pm aynen derste ful konstantre olmak gerekiyor direk gidiyor yoksa anlasilmiyor bir sey. Bizde bazi dersler hoca anlatilirken videoya kaydedilip internet sitesine konuluyor okul tarafindan istersen bunu bir sor sizde de oluyor mu öyle diye , nerede hangi bölümü okuyorsun ? Hallolur ya calisinca biraz yogun sadece
Abla şu an anlama oranınız kaç zaman geçtikçe ilerleme oldu mu,bu anlama yüzdesini artırmak için dil kursunda iken spesifik neler yapmak gerekli?
Türkiye'de hangi üniversiteyi kazanmıştınız?
Bachelor İnformatik düşünüyorum.
TU Darmstadt kadar zorlamayan önerebileceğiniz üniversiteler var mı?
Lütfen müsait olunca yanıtlayabilir misiniz,sizin yazacağınız her bir kelime benim için çok önemli.
Çok sevinirim yanıtlamanıza.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cmt Şub 09, 2019 3:31 am

:D

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Nis 14, 2019 1:23 pm

Mcgill yazdı: Cmt Şub 09, 2019 1:48 am Abla şu an anlama oranınız kaç zaman geçtikçe ilerleme oldu mu,bu anlama yüzdesini artırmak için dil kursunda iken spesifik neler yapmak gerekli?
Türkiye'de hangi üniversiteyi kazanmıştınız?
Bachelor İnformatik düşünüyorum.
TU Darmstadt kadar zorlamayan önerebileceğiniz üniversiteler var mı?
Lütfen müsait olunca yanıtlayabilir misiniz,sizin yazacağınız her bir kelime benim için çok önemli.
Çok sevinirim yanıtlamanıza.
Cok gec cevap icin özür dilerim uzun bir süre sinavlarim dolayisiyla foruma bakamadim. Öncelikle abla demene gerek yok cünkü ben erkegim :D
Türkiyede sözde hesap yaptim Istanbula/Ankara'ya gidebilecekken kendi oldugum sehirden tasinmak istemedim Eskisehir de ogüyü yazmistim ilk siraya orasida geldi zaten direk, kagit isleri acisindan nereyi kazandiginin pek önemi yok
Acikcasi benim arastirdigim üniversiteler popüleritesi ve zolugu yüksek olan üniversitelerdi o yüzden direk bir üniversite ismi veremem sana ama duydugum kadariyla Hochschuleler Üniversitelere göre daha kolay oluyormus. Oralara bakabilirsin.
Umarim bu kadar gec cevap versem de isine yarar verdigim cevaplar